Ben Değil Biz olmalıyız ; Özeleştirinin Önemi

Ben Değil Biz olmalıyız ; Özeleştirinin Önemi

Çoğumuz hayatın birçok alanında kendimizi yargılamaktan, kendimizde hata bulmaktan kaçınma eğilimindeyiz. Hataları her zaman başkalarının yaptığını düşünmek günlük hayatta olduğu gibi iş hayatında da yaşayacağımız gelişimi engeller. Peki, durup kendimize dışarıdan bir gözle bakıp öz eleştiri yaparsak, iş hayatında neler kazanırız?

İçinizdeki kalite süzgecini harekete geçirir

Öz eleştiri yapmadan yaratıcı işler başarmak oldukça zordur. Bir işi yaptıktan sonra onu dış bir göz olarak değerlendirme yeteneği, içinizdeki kalite süzgecini harekete geçirir. Bu süzgeç, yaptığınız iş ile ilgili daha objektif olmanıza ve kaliteli işler çıkarmanıza olanak sağlar.

Gelişim öz eleştiride başlar

“Yapabileceğimin en iyisini yaptım” derseniz, kendinize gelişim fırsatı bırakmazsınız. Öz eleştiri yaparken; işlerinizi değerlendirerek, eksik yanlarını bulup bir sonraki işinizde bu eksikleri gidermek için çalışırsınız. Bu sayede hem kendinizle yarışmış olursunuz hem de her zaman daha iyisini yapma fırsatınızı elinizde tutarsınız.

Sorunların hızlı çözülmesini sağlar

Bir iş ile ilgili herhangi bir sorun çıktığında herkes suçu başkasında mı arıyor? Birbirini suçlamak sadece işin daha uzun sürede yapılmasına ve sorunun çözülememesine neden olur. Herkes eksik yönlerini fark edip öz eleştiri yaparsa, kişiler kendiliğinden inisiyatif alma eğilimine girecek ve iş ile ilgili sorun kısa zamanda çözülecektir.

Ben Değil Biz olmalıyız ; Özeleştirinin Önemi
0
0
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

00

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...