BEMBEYAZ VE SAĞLIKLI GÜLÜŞLER

Yaşlı İnsanlara Normal Yaşamlarını Aratmayan Dünyanın En Konforlu Huzur Evi!

Yaşlı İnsanlara Normal Yaşamlarını Aratmayan Dünyanın En Konforlu Huzur Evi!

Böyle bir kurumu açma fikri 2009 yılında Yvonne van Amerongen'in aklına geldi. Uzun süredir bakım evinde çalışıyordu ve bunayan hastaların klinik özelliklerini, bu hastalığın seyrini çok iyi biliyordu. Bir noktada kendine, "Kendimiz ve ailemiz için gerçekten ne istiyoruz?" diye sordu. Böylece türleri içinde bir ilk olan bu tesisi yani Hogeweyk'i kurmaya karar verdi.

End of our first day #zaandam #zaandamresidency #dementia #research #hogeweyk #holland #adventure @sallycrabtree_poetrypostieEllie Robinson-Carter (@elliegracerc)'in paylaştığı bir gönderi (7 Kas 2017, 12:20 PST)

Hastalar bu hastanede koğuşlarda izole değiller. Aksine, sıradan bir hayat yaşıyorlar. Restorana gidiyor, satranç oynamak için komşularıyla buluşuyorlar. Zihinsel bakım tesislerinde kaldıkları konusunda bir bilgileri bile yok.

This. Place. 😍 Hogeweyk was always one of the "must visit" places on our list when we started planning our trip. Touring this infamous "Dementia Village" in the Netherlands was more beautiful and emotional than we expected. • Hogeweyk is a nursing home for people with severe dementia. The non-profit nursing home is part of an enclosed village where residents can safely and freely visit the hair salon, supermarket, music store, cafe, theater...they can sit outside with their friends/family members or ride around the community on these multi-person 3-wheeled bikes. The residents are constantly engaged in meaningful activities and they live in a "themed" home that fits their lifestyle preferences. • Alzheimer's disease and dementia affect the lives of too many people we love. Seeing this new model of care was so hopeful and encouraging...it needs to spread like wildfire! How do we get one (or 500) of these in the states?!Steve & Sarah Nord ✌🏼 (@all_aboard_the_ssnord)'in paylaştığı bir gönderi (9 May 2016, 10:21 PDT)

Bu kompleks, konforlu bir yaşam için mükemmel bir şekilde donatılmış ve sokaklar, bahçeler, kuaför salonu ve hatta küçük bir tiyatro alanı bile var bu merkezin içinde. Bildiğiniz kasaba misali.

Evler, hastanın hafızasının düzgün çalışmadığı zaman dönemine göre: 1950'lerin, 1970'lerin veya hatta 2000'lerin tarzında inşa ediliyorlar. Her yeni gelen hasta, tercihlerine göre bir konaklama seçebiliyor yani kendine yakın hissettiği evi.

Móveis coloridos e acolchoados de madeira, vasos de planta e decoração clássica nos apartamentos da Hogeweyk, vila criada especialmente para pessoas e diagnosticas com Demência e Alzheimer. O projeto foi criado pelo escritório de arquitetura holandês Molenaar&Bol&VanDillen. Saiba mais sobre a iniciativa no bim.bon :) #architecture #holanda #projetos #vila #dementiavillage #hogeweyk #bimbonHometeka (@hometeka)'in paylaştığı bir gönderi (2 Şub 2016, 10:56 PST)

Hastalar 5-6 kişilik gruplar halinde evlerde bir veya iki bakıcıyla yaşıyorlar. Yvonne van Amerongen, sürekli iletişim ve dış dünya ile etkileşimin, hastaların sakin kalmasına ve hastalığın ilerlemesini önlemesine yardımcı olduğuna inanıyor.

Aslında yapılan araştırmalar, yalnızlığın sigara içmek kadar zararlı olabileceğini ve obeziteden iki kat tehlikeli olabileceğini gösteriyor.


Hogeweyk sakinlerinden birinin kocası, bu tesisteki yaşam hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor: "Bu tesis, insanların mevsim değişikliğinden keyif alacağı, mevsimleri hissedeceği, restorana gidebileceği, eğlenebileceği, bir fincan çay içebileceği bir yer.

Tıbbi personel sürekli olarak merkezde bulunuyor ve birçok personel de kasiyer, işçi veya mahalle sakini gibi davranıyor ve dikkat çekmiyor. Bütün yerleşim, nüfusun çoğunluğunun yaşlı insanlardan oluşması ve süpermarkette bulunan ürünlerin ücretsiz olarak satılması dışında, bir köye oldukça benzemekte.

#호그벡마을 #네델란드 에는 #치매환자 들을 위한 #마을 이 있어요. - 이곳의 의료진들은 우체부와 경비원, 마트직원 등으로 일하며 환자들을 함께 합니다. 왜냐구요?🤔🤔🤔 환자 본인이 치매를 앓고있다는 사실을 모르게 평소 같은 삶을 이어갈 수 있게 하기 위한 배려라고 합니다. - 마을의 모든 시설물의 색상과 배치는 치매환자가 인지하기 쉽도록 디자인되어 있어 환자들이 평범하고 편안하게 일상생활을 이어갑니다. 👏👏 - 누구나 행복한 삶을 살아가고, 사람과 사람 사이의 건강한 관계를 유지할 수 있는 마을. 🏡🏡🏡 #호그벡 #Hogeweyk #치매마을 #시민 #장소 #공간 #치매 #소외계층 #더나은관계를위한디자인 #나_사회 #DesignforBetterRelationship #관계디자인 #서울디자인위크 #SDW #seouldesignweek #동대문디자인플라자 #DDP서울디자인위크2017 (@seouldesignweek)'in paylaştığı bir gönderi (25 Ağu 2017, 19:01 PDT)

Bu dostça atmosfer ve yaşlılara sağlanan destek, hayatın her alanında Hogeweyk'te kendini gösteriyor. Çalışanlara, sınırlamalara değil hastaların yapabileceği şeylere odaklanması öğretiliyor. Tıbbi tesisin kurucusu, "Burada yaşayan herkesin tedaviye ihtiyacı var ve ilaç almalı. Fakat bizim için önce kişilikleri gelir.

Ayrıca ana ilkelerden biri de her hastaya bir seçenek sunmaktır. "Kahveyi şekerli sevdiğini bilsek bile her seferinde onlara sorarız, 'Kahvene şeker ister misin?'


Bir hasta hastaneyi terk etmeye kalkarsa, sağlık personeli yolun kapalı olduğunu söylüyor ve başka bir yol denemelerini öneriyor. Ancak, genellikle, hiç kimse tesisi terk etmeye çalışmıyor çünkü orada yaşamak son derece rahat. 1,5 hektarlık bir kompleks, hastaların ihtiyaç duyabileceği her şeyi içinde barındırıyor. Hatta bir postane bile var!

2013 yılında kompleks, bunama hastası insanlar için yeni bakım kavramı yarattığından dolayı Yüksek Onur Ödülü kazandı.


3|3
66
SinirliBiber KizlarSoruyor'da Fenomen
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Cok guzel bir dusunce bir cok ulkede yasli insanlarin birlikte yasayacagi evler veya apartman daiteleri var benim tanidigim yasli insanlarda var butur yerlerde kalanlar ve evlerinden koptuklari icin hic de uzgun deyiller

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • ben yaşlanınca kesinlikle huzur evi istiyorum. ilk okuldan öyle başladık öyle bitirelim.

  0|1
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 5

 • Çok güzel bir konuneline sağlık. Keşke her yerde böyle düşünceli insanlar olabilse.

  1|1
  0|0
 • Heryer boyle olmali

  0|1
  0|0
 • Allah kimseyi yardıma muhtaç bırakmasın

  0|1
  0|0
 • Iyi olmus

  0|1
  0|0
 • güzelmiş sizi oraya yatırırız birkaç yıl sonra

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 5

Yükleniyor...