Kuran ya bize yanlış aktarıldıysa?

Kuran'ın ilk defa sahabeler tarafından yazılı metin haline getirilmesinin, 610 ile 612 yılları arasında olduğuna ve 3. Halife Osman döneminde de Kuran'ın bugünkü dizilişi ile kitap haline getirildiğine inanılıyor. Peygamberin ölümü ardından yazılan orjinal mushafların Ebubekir'in emriyle yakıldığı, Kuran'ı ezbere bilen 4 kişi tarafından yeniden derlendiği kayıtlara geçmiştir.

Ayrıca o dönemde yazı dilinde halen yetersiz olan Arapça ile birlikte Kuran'ın %10'unun Süryanice olduğu düşünülmekte. İslam öncesi Arapça metinlere de rastlanmakta, ama örneğin Arapça yazılan ilk kitap Kuran.

Bu dizilişle ve kitap haline getirilmiş halinin 5 nüsha halinde yazılmış, bu iki nüshadan biri Özbekistan'da (2002 yılında bir kolleksiyoncu tarafından satın alınmış), bir kopyası da İstanbul Topkapı Sarayı'nda. Bu nüshalar, 800'lü yıllarda yazılmış.

Ancak dizilmemiş ve kitap haline getirilmemiş ilk Metin halindeki Kuran, Yemen'de (Sana) Cami-ül Kebir Camisi'nin çökmesi ardından, camide bulunan bir mahzende bulunmuştur. Metinlerin Emevi Halifesi 1. Velid (705-715 yılları arasında hükümdardı) zamanında yazılmış, yani peygamberin ölümünden 70 sene sonra. Ancak bu metinler, standart Kahire harfleriyle yazılmamış, bir tür stenografi (noktalama işaretleri vs. olmadan) şeklinde yazılmış. Kelimelerde noktalama işaretlerinin yerleri değiştirilerek (Arapça bilenler bilir) farklı anlamlar çıkarmak mümkün.

Kuran'da geçen bazı bölümlerin Süryanice olması bir çok şeyi değiştiriyor, ayrıca bu ilk nüshadaki noktalama işaretleri değişince çok farklı anlamlar çıkarılabiliyor. Hatta İslam alimi El Taberi, Kuran'daki Arapça dışındaki (Süryanice, Grekçe, İbranice vs.) kelimeleri tek tek belirlemiştir.

Örneğin, Kuran'da Meryem İsa'yı doğurduktan sonra > (Meryem Suresi 24, Diyanet) şeklinde biliniyor, derenin burada ne anlama geldiği muallakta, ancak aynı bölüm Süryanice karşılığı ile okununca > anlamı çıkıyor ki bu daha mantıklı.

Mesala: Bakara Suresi, 259 (Diyanet) >, aynı bölüm yine Süryanice okunduğunda > anlamı çıkıyor. Bence bu daha mantıklı.

Aynı şekilde"dünyanın sonu geldiğinde insanlar bir adım öne çıkar", süryanice "dünyanın sonu geldiğinde, dünya ortadan ikiye ayrılacak" şeklinde anlaşılıyor.

Yine, Kuran'da türbanla ilgili "yakalarının üzerine kadar salsınlar" (muhtemelen türbanı anlatıyor), bölümü yine Süryanice'de "belinizin çevresini örtün" (yani zina yapmayın) şeklinde anlamlanıyor.

Ayrıca noktalamaişaretletlerinin yeri değiştiğinde, cennet tesfirinde "göğüsleri yeni tomurcuklanmış huriler" bölümü "size kristal kadar berrak üzüm salkımları altında huzur bahşedeceğiz" şeklinde okunabiliyor.

Güncellemeler:
KS'deki hata yüzünden silinen bölümler:

Örneğin, Kuran'da Meryem İsa'yı doğurduktan sonra --Bunun üzerine (Cebrail) ağacın altından ona şöyle seslendi: “Üzülme, Rabbin senin alt tarafında bir dere akıttı."-- (Meryem Suresi 24, Diyanet) şeklinde biliniyor, derenin burada ne anlama geldiği muallakta, ancak aynı bölüm Süryanice karşılığı ile okununca --Üzülme, Rabbin doğumunu meşru kılmıştır-- anlamı çıkıyor ki bu daha mantıklı.

Mesala: Bakara Suresi, 259 (Diyanet) -- Böyle iken yiyeceğine ve içeceğine bak, henüz bozulmamış. Bir de eşeğine bak! --, aynı bölüm yine Süryanice okunduğunda --Şartlarına bak, içinde bulunduğun vaziyete bak-- anlamı çıkıyor. Bence bu daha mantıklı.


1|2
410

En İyi Kız Görüşü

 • National Geographic'teki Kuran'la ilgili belgeseli izlemissin sen de. Sahsi fikrimi soruyorsan, ben inan ki bilmiyorum cunku ben aktarmadim. Ama sayet bir Yaratan varsa eminim yanlis aktarilmasina izin de vermezdi. Benden sana bir oneri, bir hobi edin. Bu tartismanin sonu yok cunku.

  0|0
  0|0
  • Daha önce gönderdiği kutsal kitaplarda "yanlış anlaşılmalara" izin verdi ama?

  • Dedigim gibi, diger kitaplari da ben aktarmadim dunyada. O yuzden bilemeyecegim. Ben notr bir yaklasimla yazarken sana, senin savunmaya gecmene gerek yok bence.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Yani dünyayı bu kadar kusursuz yaratan yanlısa izin vermez okadar tevafuk yasıyoruz ki sonucta incili tevratı zeburuda o gönderdi değiştirildigi icin yeni peygamber gönderdi günümüze kadar korunan tek kutsal kitap kuranı kerim. benim hic tereddutum yok.

  0|0
  0|0
  • Şu an bilinen Kuran ne zaman yazılı hale geldi biliyor musun?

  • zamanın önemi yok koruyan her türlü koruyor anladım sen kelimelerden bahsediyorsun ama akıl yürütme olması gerekiyor birazda mealde. hayır bide sanki tum ibadetleri tam tamına yapıyoruzda bir kelimeye takılıyoruz.

  • Misal, örtünme ile ilgili bölümdeki bu anlam farklı önemli. Süryanice "belinizin çevresini örtün" (zina yapmayın anlamında) arapça gibi okununca, başınızı örtün gibi bir anlam çıkarıyor.

 • Kuran indirildiginde asla degistirelemeyecwktir melekler tarafından korumacaktır aslında kelimesi bile değişşe anlamı degiamyecwk şekilde yaratıldı Kuranı kerim öyle okumuştum.bende

  0|0
  0|0
  • Belki meleklerin koruduğu Kuran Yemen'de bulunan ve bilinen en eski nüshadır. Kuzey Kore'de olduğunu düşün, İnternet yok, dış dünyayla bağlantın sınırlı, devlet Kuran diye başka birşeyler bassa herkesin buna inanmaktan başka şansı olmazdı. Eskiden de dünya böyle bir yerdi. Kuran'ın ilk kopyaları halifeler tarafından yakıldı.

  • Çok.çelişkili.ama.yaradanı hissediyorsan gerisi boş.

 • Muhamnede sormak lazim. Biraz daha mantikli yazabilirmis

  0|0
  0|0
  • Muhamnede ne lan? :DDDDDD ayrıca kuran'ı türkçeye çevirirken Elmalılı Hamdi Yazır bazı surelere ekleme çıkarma yapmış haberinize misal nisa 34'üncü surede darabe vurun değil uzaklaştırın anlamına da gelir ve ayet orada biter fakat sırf insanlar dinden uzaklaşsın yapmadıkları şey kalmadı ayrıca hadisleride endülüs devleti değiştirdi ve kuranı okumak için önce düzgünce arapça öğrenip öyle okumak gerek.

Erkekler Ne Diyor 10

 • sorgulamak insanın doğru yolu bulmasını sağlar işte araştıran bir adam daha buldum senin gibiler cok az her kitap degişmiştir sen o ayeti sorglarken bilimsel mi degilmi yoksa geçmişimi anlatıyor geçmişi anlatıorsa boşver ögrenmiş olursun etkisi olmaz
  blimsel degilse ikiye ayır cinsel mi toplumsal mı konu
  cinsel ise düşün ayete önce erkege ve kadına eşit davranıyormu kapanma her insan için önemli ama yok surasından etkilenmesin muhabbeti yapar ise diyer tarafı sapıklama diyerinide teşvik etmeyle suçlar böyle böyle hatalar olur insan oglu beşeri yorumlayıp kendine payı ben karsımdaki cinse rahatsızlık vereck bişey yapıyormuyum diye sor yani bu senin seçimin
  toplumsal ise önyargılı kaba davran selam bile verme dostluk kurma gibi seyler varsa bunlar yanlıştır sana 5 minare amerika izle derim inanç bir kitaba baglı degil yorumlayarak hayatını ona göre yaşamak dır ben hiçbir dine mensup olmak istemem ama 10 emir e de uyarım isin garibi mö1300 yıllarada başlaması ve yazının mö 3200 yıllarda yazı ile anlatım cok garip önemli olan benim için yaradan var ve ben sükredip ona sıgınmaktan başka yapıcagım birşey yok nekadar sorgulalakta hep bir teori atıyoruz hangisin dogru oldunu bulmak bizim zekamızı aşar
  bende bu konuda nötrüm ama iyiligi ve kötülügü biliyorum bazı inanlar menfaatı sadece cennete gitmek oldugu için kalpen iyilip yapmış sayılmazlar menfaat asla olmamalı sorgulamam bize zaman kaybettiriyor araştırmak iyi birşey ögreniyoruz ama hayatımızdan calıyoruz sorgulmak yerine yorumlayıp ordan birşe cıkarmak yeter bizim için ve günah degil yaptıgınsey insanlar yok yapma yok etme demesine aldırma abi yolun acık olsun sonkez diyim yanlış olabilir ama yorumlayıp anlamcıkarıp hayatına sokmak

  1|0
  0|0
 • Sorunu okudum baştan sona sorgulayıcı bir tavrın var! Peki Ya gerçek ise, bunun bedelini en şiddetli ödeyeceksiniz değil mi?

  Gel gelelim soruna, her dilin grameri kendine münhasırdır. Diller arasında belagat ve gramer bakımında en çekimli dil yine Arapçadır. Kendi dilimiz olan Türkçenin bile yöresel farklıları mevcuttur. Öyle değil mi? Bir de grameri geniş bir dil olan Arapçanın anlam hacmini ele alsak, altından çıkamayız.. Örnek verdiği Taberi ise bu işin ehil insanlarından birisidir. Tefsir alanında büyük bir alim olan bu zatlar Kuran'ın mucizevi Kelamı karşısında ciltleri aşan tev'il ve tefsir etmişlerdir.. Bu adamlar sence canım mıydılar?

  Ayrıca dönemin İbnul Cezeri gibi Kıraatı Aşer ilminin allame zatları ki bu işin en ince ayrıntısıyla titiz çalışmalardan bu işi ele almışlardır. Bu dediğim zat bundna bin yıl evvel yaşayan muhteremlerdir...

  Kuran'ın Mushaf haline getirilme meselesi ise 4 kişilik bir komisyondan bahsetmişsin de bu işin asıl püf noktasını görememişsin. Komisyon ile bir halkın istişaresi neticesin de gerekli şartlarla kabul edilmiştir...

  Eee neden Peygamber dönemin de bir kitap haline gelmedi diyeceksin. Haklısın... Ama cevabı da çok basit; "Rasulullah hayattayken Kur'an nazil oluyordu. Ve vahiy katiplerine direk yazdırıyordu.. Onlarca sahabe Vahiy katipiği yapmıştır..."

  Son sözüm, Allah nurunu tamamlayacaktır. 14 asırdır sönmeyen İslam Nuru, ahirete dek devam edecektir. Bu iş klavye başında yazıp çizmeyle bitecek bir mevzu değildir. Muhatap Allah ise, bedeli ağır olacaktır...

  0|1
  0|0
 • kur-an arapça yazılmamışdır arapça ayrıdır kur-an dili ayrıdır ve kur-anın değiştirilme imkanı yoktur çünki kur-an ayetleri yazılı olarak indirilmemiştir ayetlerin hepsi Peygamber efendimiz s.a.v. efendimize öğretilmiştir ve bunun üzerine her vahi geldiğinde peygamber efendimiz s.a.v. bu ayetleri ellerine ne geçerse deri taş onların üzerine yazılmıştır ben bu söylenenlere pek inanmadım açıkcası şayet eğer ki öyleyse bile ben kalbimi Allah'a adamış bir kulum ve rabbımın bana doğru olan ilmi öğretmesini diledim yani dünya hayatında ne olursa olsun Allah'a sığınıyorum ve kur-an ın son kitap olduğu ve değiştirilemeyeceğini biliyorum başka söze gerek yok.

  0|0
  1|0
  • Peki o dönemde yazılan orjinal metinlere ne yapıldığını biliyor musun? Şu ana kadar bulunan en eski Kuran peygamberin ölümünden 70 sene sonra yazılmış.

  • Hepsini Göster
  • dediğim gibi namazlarımızı kılalım kur-an ımızı okuyalım ibadetlerimizi oruçlarımızı her şeyi eksiksiz yerine getirelim ve Allah'a sığınalım gerisi önemli değil. Rabbım elbet bize doğru yolu ve doğru ilmi o zaman gösterir.

 • Verilecek cevap cok biraz internette dolassan duzgun kaynaklarda sorulara cevap bulabilirsin burda sadece harekelendirme olayindan bahsedicem 1 2 satır.
  Evet kuran aslında harekesizdir
  Ki zaten arapca da harekesizdi.
  Arap bir insanın harekesiz bir metnin doğrusunu çıkartması senin bu yazdıklarımı okuman kadar kolay ama arapça bilmeyen birine bu mantıksız gelebilir. Olaylara biraz objektif bakmak gerekir

  0|0
  0|0
  • Ha bak bu arada kurani ezbere bilen 4 kisi yoktu. :) zaten yaklasik 41 tane katip oldugu soyleniyor yaklasik olarak ta 200 kisinin ezberinde oldugu biliniyordu :)

 • o peyganberi göderen o kuranıda dogru yazdırmıştır. hiç mümkünmüdür kainatı yaratsın. kularının hidayeti için peyganberler göndersin. peypaganber aramızdan ayrıldıktan sonra. kitap haline getirilirken ALLAH o sahabilere yanlış yazdırsın. hata yaptırsın. allahın düşen agaçta bir yapraktan haberi olmasın... okyanısın dibindeki bir balıktan haberi olmasın. evrendeki biryıldızdan haberi olmasın. ALLAH HERŞEYE HAKİMDİR KURAN GERÇEKTİR.

  0|0
  0|0
 • fazla detayda boğulmamak lazım.Nasıl iyi insan nasıl kötü insan olunur herkes biliyor.

  0|0
  0|0
  • Bunlar detay değil, milyardan fazla Müslüman'ın hayatıyla ilgili önemli konular bence.

  • böylede düşünülebilir

 • Kur'an kıyamete kadar Allah tarafından korunacaktır.

  0|0
  0|0
  • Peki bilinen en eski Kuranlar arasından hangisini doğru kabul etmemiz gerekiyor?

  • Hepsini Göster
  • Aynı dil değil ama akraba diller, Kuran'da da Süryanice kelimelerin olduğunu ben değil Ebu Cafer Taberi ilk defa orata çıkardı (1100 sene önce). Kuran'ı defalarca okudum. İndirilme sıralarına göre de okudum, Mekke'de ve Medine'de inenleri de okudum, olayların da neyle bağlantılı olduğunu bulmaya çalıştım. Anlamadığım halen çok yeri de var. Ama örneğin cennet tesviri farklı olaylar karşısında farklı yazılmaz, veya Cebrail Meryem'e farklı olaylar ardından farklı sözler de iletmez. Olay bellidir.

  • benim arapça kuranı analiz edecek kadar arapça bilgim yok.peygamberimizden 300 sene sonra iran da yaşamış bu insanı tanımıyorum.bu bilgilerinizi iyi derecede arapça bilen iyi bir ilahiyatçıya sorabilirsiniz.siz kuranı okudum diyorsunuz ve onun söylediklerinden etkilenmedinizmi

 • kabekuran. com'da kampanya var bence göz atın

  0|0
  0|0
 • kuran-ı kerim indirildiği zaman veya mekana hitab edilmiş bir kitap değildir

  kuranı kendiniz yorumlayamazsınız ya da ayetleri açıklayamazsınız

  bunu yapmaya çalışırsanız bir çok yanlışa düşebilirsiniz

  bunun için hadisler vardır

  0|0
  0|0
  • Bu konuda iki farklı görüş var, birisi senin dediğini savunan Suudiler ve Vahabiler, bunun karşısında da Sufiler, tarikatlar vs. var. Örneğin Vahabiler'e göre Mevlana Celalettin Rumi din düşmanıdır, biz Türklere ve İranlılara göre ise bir din alimidir.

  • siz bu işi ırkçılığa kadar ilerletmişsiniz

   ilahiyatı ırklara bağlayamazsınız şafi veya maliki deseniz

   size cevap verirdim

   burada aradığınızı bulamazsınız zira ilahiyatçı veya ulema bilgisi olan biri olduğunu sanmıyorum

   anlamadığınız veya aradığınız bir şey varsa

   bir ilahiyatçı ile veya diyanete başvurun

Yükleniyor... ;