Tanrı geleceği bilmiyor mu?

demin sigara ile ilgili ayet aradım ama kuran geldiğ zaman sigara olmadığı için böyle bişey yokmuş e Allah bilmiyormuydu gelecekte tütün denen şeyin içileceğini o zaman kuran tamamen o dönemdekiler için yazıldı .. töbe haşa ama bir insan mı uydurdu acaba .. düşünmeden edemiyorum böyle şeyleri..birde arapların putları varmış el-ilah diye yani Allah..ve muhammedin babasının adıda abdullah mış yani Allah ın kulu anlamında...ayrıca cinler insanlara çok çektirdi yazıyor ama ikisi ayrı alemlerde yaşıyan varlıklar yani cinler ve insanlar ..

Güncellemeler:
arkadaşlar yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim :) kafamda sigara konusu falan hallolduda aklıma yeni bir soru geldi ?--

neden Allah yarattıkları kullar arasında hiyerarşik bir düzen kurmuş ..neden yarattıklarını ayırıyor o daha üstün bu daha alçak diye ordadamı ayrımcılık ordadamı böyle bni düzen var ..yoksa bunlar insan egosunun bir uydurmasımı?

0|0
914

En İyi Erkek Görüşü

• Sigaranın açıklaması link zamanki müşrikler Allahada inanıyormuş öyle put olması normal.İyi güzel hayvanları putlar adına zayıf hayvanları Allah adına kesiyorlarmış akılları sıra.Biz Allaha inanıyoruz yanlız sana(Hz Peygamber) ve getirdiğine inanmıyoruz diyorlardı çıkarlarına ters düşüyor diye.Ayrıca Cinlerin insanlara İnsanların cinlere tarih boyunca etkileri var.Bu yol yasak bu yolu ısrarla deneyenlerin hali ortada.

Allah herkezi eşit yaratmıştır kimseyi kimseye üstün kılmamıştır.Üstünlüğün Takvada olduğunu söylüyor. link Hiç bir katille hayat kurtaran bir olabilir mi?Allahın ayırdığı insanlar yaptığı işe izlediği yola göredir.Sen çok sevdiğin temiz kalpli biriyle hiç sevilmeyen zalimi aynı kefeye koyabilirmisin?Ayrım budur.Herkez istediği gibi yaşar,yaşadığı gibi ölür ve o şekilde dirilir.

Ve hadislere inanmalısın açıklamasını burdan okumalısın.. link Devamlı oku ki cahillerden cahillikten uzak kalasın Allah'ın büyüklüğünü göresin.Mevlam bizim için neyler,neylerse en güzelini eyler:))

0|0
    0|0
    • lk 2 link çıkmamış arama bölümünden bulabilirsin.

• çok çok teşekkürler :) sağol

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 13

• sigara diye aratırsan bulamazsın, marlboro diye bakacaktın:)) tövbe tövbe, sende din iman gitmiş:)) Allah kurtarsın ne diyeyim:))

1|0
    1|0
  • Kur'anı Kerim'den İslamı öğrenmeye çalışanların sonu hep aynı olur. Dinden çıkmak, sapıtmak, inkar etmek vs.

Bir anlamadınız İslamın hadisi şeriflerden öğrenildiğini. Bir anlamadınız okuduğunuz Türkçe meallerinden kendi anladığınıza göre anlam çıkarılamayacağını. Her zaman söylüyorum, Kur'anı Kerim'de İslamın bir kısmını öğrenebilirsin. Namazın nasıl kılınacağı, orucun nasıl bozulacağı, Hac'da nelerin yapılacağı falan hiçbiri yazmaz en basitinden. Allahü teala bunların da nasıl yapılacağını bilmiyordu değil mi ? ( Haşa )

2|0
    1|0
    • hadisler bana hiçmi hiç güvenilir gelmiyor ..ne malum birinin uydurmadığı o kadar saçma hadisler varki insan o laflara güvenmeye korkuyor

• merak etmen normal ama yargılamadan önce iyice bir öğrenmek lazım.kitapta herşey detaylarıyla yazmaz.kuran tüm zamanları kapsar.sadece o dönem için gelmedi.Allahın adı kuranı kerimden öncede tabi ki biliniyodu kuran inmeden önce de bir din vardı.hanif dini denir buna..Abdullah ismi normal bişey yani..ve ilah Allah demek değildir.tapılan varlıkların ortak adıdır.

cinler insanlara etki edebilir aynı şekilde insanlar da cinlere etki edebilir..cinler bizim bir üst boyutumuzdır yaratıldığı madde gereği bizim boyutumuzda da yaşayabilirler.zaten bizim yediğimiz içtiğimizden yararlanır olnlarda..yer içerler yani..bizim yaptıklarımızı görürler, biz onları göremeyiz..ancak onlar öyle kafalarına göre insanlara sıkıntı veremez insanların koruyucu melekleri vardır.

0|0
    0|0
    • sağol;):)

• reca ederim yararı olduysa..sadece şu kadar söyliyim her haltı yapıyoruz diye inanmamak olmaz..inancı yaşantıya uydurmamak lazım.hiçbişey bilmesen bile körü körüne inanmak da deseler insan sadece hiçbişeyden şüphe duyma..sonra hasilere güvenmediğini söylemişsin,internette tuhaf yerlerde yazanları

salla bulabilirsen islam kütüphanesinin arşivlerine bak orda güvenilir hadisleri bulursun..zaten gerçektende mantıklı insana aykırı gelmez hiçbiri

• Herşeyi Kur-an'da bulamazsın . Hadisler tefsirler boşuna mı var

1|1
    0|0
    • onlar bana güvenilir gelmiyor

• O zaman Kuran'ı iyi oku eğer Kuran' a güveniyorsan. Orda insanın vucuduna zarar veren herşeyin yasaklandığı yazıo

• bi düşün Allah gelecekteki herşeyi belirtseydi dünyanın dengesi bozulmazmıydı? Allah bazı şeyleri insanların kendi düşünce ve davranışlarına bırakmış.. yoksa Allah hep kontrolü kendinde bulundursaydı bu dünyada iyi-kötü güzel-çirkin en önemlisi cennet cehennem olurmuydu? ayrıca islam dininden evvel peygamberimiz ve ailesi hz.ibrahime ve onun dinine inanırlardı dolayasıyla Allah'a inanırlardı.. babasının adının abdullah olması bu yüzdendir...

0|0
    0|0
  • bazı seyler Kuranda gecmez hadıslerde ve fıkıh kıtaplarında gecer ayrıca sıgara kuranda haram dıye gecmez ama sağlıaga zararlı olugu ıcın mekruh yanı harama yakındır

3|0
    0|0
  • 1. tanrı biliyor ama bütün gaybi bilgileri anayasa kitabı gibi açıklamak sünnetine aykırı bir de o zamanın insanlarına siğarayı ve görmedikleri başka şeyleri nasıl anlatacak

2. araplar allahı da biliyorlardı ama o putların kendilerini allaha yaklaştırdığını iddia edip tapıyorlardı

3. cinlerle ilgili böyle bir bilgi kuran da yok hiç duymadım

0|0
    0|0
  • aynı soruyu kopyala diyanet sayfasına gir orda bulursun mutlaka herhalde soru bölümü oraya yapıştır burda vakit harcamış olursun.D

0|0
    0|0
  • Sorduğun soru net değil. Fakat Allah, bize zararı dokunan şeyleri yasakladı. İlla listelemesi gerekmiyor. Akıl vermiş düşün diye. Yanlış anlama.

1|0
    0|0
  • cennette de cehennemde de mertebeler var yoksa adalet olmaz kimisi allah için gece gündüz çalışmış kimisi namazını orucunu tutmuş orta bir adam ikisinede aynı nimeti vermek adil olurmuydu

0|0
    0|0
    • yok odeğil yarattığı yaratıklardan bahsediyorum ben neden ayırıyor ki zaten o yaratmadımı hepsini

• tefsir oku bende başlayacağım okumaya

• tamam :)

• böyle düşünerek hadisleri dolayısıyla peygamberleri yalanlıyorsun. sonun hayrola

1|0
    0|0
    • İslamiyet araştırmaya sorgulamaya teşvik eden bir din değil mi?Kız merak ettiği bir şey hakkında bilgilenmek istemiş soru sormuş.Nasihat edeceğine öğrenmesi gerekeni söylesen daha iyi olmaz mı ?

• iyide hadisler ayetleri açıklıyor diye bişey ilkdefa duyuyorum hadisler peygamberin söylediğini "rivayet" ettikleri laflar değilmi ya da güya zamanın islam büyüklerinin söyledikleri laflar.. hadis varki onları okuyunca aklıma daha çok şüphe düşüyor ..

• yahu ben tefsir kitaplarından bahsediyorum. tefsir kitapları hadislerle beraber Kuran ayetlerini açıklıyor sana. aklındaki şüpheleri gideriyor. sen Kuran'ın türkçesini okurken onun açıklaması olduğunu zannediyorsun ama o sadece meal. yani orjinal haline en yakın anlam. ayetlerin açıklaması değil. çoğu insanın anlayamadığı şey bu

• Biraz daha sorgularsan kitapların tamamen insan elinden çıkma olduğunu rahatlıkla görebilirsin.

0|1
    6|5
  • ya sen bunları sorgulamadan önce bir şu kitapları falan oku bu şekilde varamazsın bir yere

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• hangi kafayla "Allah'ı bişeyi bilmemekle" yargılayıp bir de yorumluyosun bilemedim..

cezada verirsin sen.

0|1
    1|0
  • Kuran da herşey açık açık yazmaz,sigara olayı ayrıca bir hadiste üstü kapalı geçiyor..Mesela organlarımız tek tek hesap verecek,diller susuacak organlar hesap verecek..İçki içenin,hırsızlık yapanın,sigara içenin organları söyleyecek zaten herşeyi,orda inkar yok,yalan yok..Pygamber efendimiz hadislerinde tam olarak anlatıyor zaten..Çok gerisini düşünürsen dinden çıkarsın,Allah en son din Müslümanlığa herkesi çağırmış kabul eden eder,etmeyen de ahirette hesabını öder..Cinler hep bizim etrafımızda ama Müaslüman olup Allaha sığınanalara hiçbirşey yapamazlar..Abdestsiz,pis,kuran okunmayan,namaz kılınmayan evlere ve orda yaşayanlara musallat olurlar..Müslüman olup temiz olana birşey yapamazlar,yaklaşamazlar,korkarlar,Çünkü Allah insanları evrendeki herşeyden üstün yaratmıştır..Tek insanların değiştirmediği Allahtan olduğu gibi gelen din Müslümanlık,kitapta KURANDIR..Diğerleri dediğin gibi değiştirilmiş kitaplar..

1|0
    0|0
    • bak diğer bir anlayamadığımda neden Allah yarattıkları kullar arasında hiyerarşik bir düzen kurmuş ..neden yarattıklarını ayırıyor o daha üstün bu daha alçak diye ordadamı ayrımcılık ordadamı böyle bni düzen var ..yoksa bunlar insan egosunun bir uydurmasımı?

• Yok canım Allah herkesi eşit yaratıyor,akıl veriyor ama önceden kimin aklını nereye kullanacağını biliyor,yaşanmışlıktır Allah için bunlar yani geçmişi ve geleceği yaşamıştır ve kulunun aklına,iradesine göre kaderini yazar ne yapacağını yaratırken bilir yani..Yoksa Allah kimine kötü kimine iyi kader yazarmı hiç?O zaman adaleti olmaz,mesela sigara içen biri içerken bunun kansere yol açtığını bilerek içiyor ve akciğere ya da kalbe birgün zarar gelip ölüyor,öbürü içmiyor iradesiyle uzun yaşıyor

• Hatta hadiste şu yazıyor�Biz herkesin kaderini,KENDİ İRADESİNE bağlı kıldık�Yani yol senin,müslüman olmak,alkol almak,kötülük yapmak,namaz kılmak,okuyup biryerlere gelmek,okumamak, yanlış evlilik yapmak,evlilik bile senin iradene bağlı kader..Bazılarıda irade dışı kader tbyki..

• herşeyin apaçık yazılmasına gerek mi var mesela illa '' sigara içmeyin günah mı desin... zaten dememiş mi .. bedenimizin bize emanet olduğunu, ve zarar verecek şeylerden uzak durmamız gerektiği ? eee.. ? akıl vermiş kullanın demiş. yahu.

2|2
    0|0
  • esmere katılıyorum

vucuda zararlı herşey aslında yasaktır

yani hekruha girer

0|1
    0|0
  • yanlis anlamada canim bu kadar cahil birine bunlari biz anlatamayiz bilgili birine sor bnce hem aydinlanrsn

1|1
    0|0
    • Bu arada ALLAH TÜM GELECEĞİ BİLİR,bizim bu günümüzü ve geleceğimizi yaşayıp çoktan bitirmiştir,kullarının ne yapacağını bilir,nereye sapacağını,ölümü nasıl olacak ,sigaradanmı,içkidenmi,hepsini bilir ve kaderini ,kullarının İRADESİNE göre yazar..Kaderi herkes kendi belirler yoksa Allah yazmış olsaydı herkese eşit kader yazardı ve burdada Allahın adaleti olmazdı..

• illa sigara felan yazmasına gerek yok azıcık beynin varsa vücuduna zarar veren şeylerin yasak olduğunu anlarsın.

0|0
    0|0
  • şüphesizki o herşeyi bizden iyi biliyor!

akıl var mantık var, bunun yanında birde vicdan var insan oğlunda ee dahada ne yani dönemlik kullanım klavuzu mu olacaktı... Temelde iyi insan olup.. biraz ilmine bakıp.. birazda akıl ve vicdan ile yaşamalı modern insan..

Düşünce 1500 yıl önce arabistan çölündeki adama " vahi geldi sanal sex te haram mış" denildiğini :P

0|0
    0|0
  • Tanrı ve Allah .. iki kavramı aynı başlıkta hemde aynı anlamda kullanman cok enteresan

1|2
    0|1
    • ikiside aynı kişi değilmi ya saçmalamayın

• seni ve sizin gibilerden nefret ediyorum sebebi =

EĞER Müslüman biri ateiste anlayışsız olsa hani senin dinin dersiniz

ama siz saygı duymazsınız

Sizi YARADAN a saygınız yok en azından inanlara saygınız olmalı.

1|0
    1|0
    • yazdıklarımdan bunu çıkardınya yuh ..yaradana saygım olmasa bunlara kafa yormazdım inanmıyorum deyip kestirip atardım hay ben sizin beyin yapınıza

Yükleniyor... ;