Beklenen marmara depremi hakkında ne biliyoruz ?

Arkadaşlar gerçek şu ki hiç iç açıcı bir durum yok özellikle istanbul da ki çarpık yapılaşma düşünüldüğünde durum içler acısı bakın.

Geçtiğimiz salı Bursa da, perşembe günü ise İstanbul Yeditepe Üniversitesinde yapılan deprem konferansında konuşan Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Afet Yönetim Uzmanı Dr. Fumio Kaneko, önümüzdeki 1-1,5 yıl içerisinde Marmara Denizi'nde 7-7,5 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini söyledi.

2006 yılından bu yana ülkemizde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli rasathanesi ile birlikte Marmara denizinde araştırmaları yürüten Kanoke, Araştırmanın sonuna gelindiğini ancak durumun hiçte iç açıcı olmadığını belirtti. Olası bir depremde can kaybının şehre göre değişebileceğinin altını çizen Kaneko, "İstanbul yakınlarındaki marmara denizi içinde yer alan (kırmızı daire içindeki) fayın yakın zamanda kırılarak bir deprem olmasını bekliyoruz. Muhtemel depremin büyüklüğü 7 ile 7,5 büyüklüğünde olacaktır. Tabi deprem denizde meydana geleceği için yaklaşık 1,5-2 metrelik dev tsunami etkisi oluşturacaktır. İstanbul daha çok etkilenecektir, ama Bursa ve Tekirdağ da bu tsunamiden etkilenecektir. Japonya'da iki sene önceki tsunamide dalgalar 10 metre boyutunu aşmıştı. İstanbul ve Bursa'daki deprem sonrası meydana gelecek tsunamide dalgalar çok yüksek olmaz. Deprem, Marmara Denizi'nde olacağı için dalgalar Bursa'ya çok şiddetli gelmez, İstanbul daha çok etkilenecektir, eğer önlemler alınmaz ise Türk ekonomisini derinden etkileyecektir." diye konuştu.


0|0
11

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

  • Tam bir felaket olacak..Depremden kurtulanlar salgın hastalıklarda ölecek..Düşünsene 20 Milyonluk şehir..Her yer ceset..Su yok yiyecek yok..Alt yapı iflas etmiş vs...

    0|0
    0|0
Yükleniyor... ;