Kadere inanır mısınız? Kaderimizi kendimiz mi yaratırız?

hayat boyu kullandığımız kelimedir.alın yazım böyleymiş deriz.peki nedir bu alın yazısı?kader nedir?kendi kaderimizi kendimizmi yaratırız?

İngiliz şair William Ernst Henley' in şiirindede belirttiği gibi (kapı ne kadar dar olsada , cezam ne kadar ağır olsada kaderimin efendisiyim ruhumun kaptanıyım)

yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim...

0|0
924

En İyi Erkek Görüşü

• Kimilerimiz başından her geçen olayı kadere yorarken,kimilerimiz ise insanların kendi kaderlerini kendilerinin yazdıklarını düşünürler.Kadercimisiniz dediklerinde ? Asla derler,ama birisinin hakkında kötü bir haber aldıklarında “kader işte” derler..Biz inançlarımız ve kültürümüz dolayısı ile batıl inançlarına sahip çıkan bir milletiz.Her anlamda değerlerimize sahip çıkarız,ama bazılarını örtbas etmeyide iyi biliriz.Bu “örtbas” dan kastım iyiye yada kötüye yorumlanabilir.Başarı ve başarısızlıklarımızı kadere ve Rabbimize değil kendimize pay biçmeliyiz.Her şeyi kadere yoran kaç iş adamı vardır sizce ? Ya da kaç tane bilim adamı başarılı buluşlarının arkasında ki sırrın kader olduğunu idda edebilir ? Başarının sırrı inanmak ve azim değil mi ? E ozaman neden hala merdevenin aynı basamağındayız ve bir buğday tanesi kadar yol katedemedik.Unutmayın ki almadan vermek allaha mahsustur.Hiçbir girişimde bulunmadan,işe kalkışmadan,uğraş ve emek vermeden başarıya ulaşacağınızı düşünüyorsanız acil bir doktora görünmelisiniz.Çünkü bu bir deli inancıdır.Gerçekleşmesini istediğimiz hiç bir dileğimize yada isteğimize sadece dua ederek sahip olamayız.Ufacık bir derdin,devanın suçlusu eğer kader ise ? Bizim için neden cennet ve cehennem kapıları açılacak ? Şimdi tekrar size soruyorum Kadere inanırmısınız ?

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 23

• kadere inanmak fakat kadercide olmamak lazum çünkü allah yanlızca çabalayana çalışana verir istediğini.

1|0
    0|0
  • Benim gordugum ve yasadigim kadariyla insanin hayatinin belli noktalarinda yol ayrimlari oluyo. Dogru secimleri yapabilmek onemli.

0|0
    0|0
  • Kaderi söyle açıklar şemsi tebrizi : kader yolun tamamını değil,sadece yol ayrımlarını verir.Güzergah bellidir.Ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir.Öyleyse,ne hayatın hakimisin,ne de hayat karşısında çaresizsin.(Şems-i Tebrizi)

1|0
    0|0
  • Kesinlikle kadere inanırım ve kader içinde ikiye ayrılır bir yazılı kader birde kader ifa yani bir insana 60 yıl ömür yazılıdır ama o ömrünü pislik içinde ,köprü altlarında gecirirse ve ömrü 30 senede bittigini varsayarsak işte bu olay kader ifa olarak adlandırılır, ama kaderde belirtilen zamanın ve kesin olayların ilerisine gecemeyiz saygılar.

0|0
    0|0
  • imanın şartlarına bak kadere inanmayı görürsün zaten

1|0
    0|0
  • Kadere inanarım ama insanların kaderini degiştirebileceginede inanabilirim onumde 2 yol var hangisini sececegin onemli.

0|0
    0|0
  • kader sadece insanın doğduğu ile öldüğü dür nasıl öldüğü nü ya da ne ler yaptığını kader le bağdaştıramazsın :)

0|0
    0|0
  • Rab 2 yol koyar önüne bi kapı vardır kolunu tutup açmakta o kapıyı kapalı bırakmakta sana kalmıştır ama o kapıyı açtıranda yaradandır kapalı tutturanda .. :)

0|1
    0|0
  • Başlangıç noktan bellidir ama oyunu nerede bitirceğini bilemezsin :)

0|0
    0|0
  • Ben kadere inanırım. Bazı zamanlar seçim yapmak zorunda kalırsın o yapman gereken seçim de senin elindedir fakat seni o seçime getiren şey kaderdir.

0|0
    0|0
  • Gelecegimizi yönlendirmekte özgür birakildik. Kader sadece bu durumu örgütlüyor.

Ezeli hakim, hayatimizi nasil yasamak istedigimize bakar, ve buna göre bir yol çizer bizim için.

0|0
    0|0
  • inanırım

0|0
    0|0
  • Gelecek tamamen bizim elimizde ama kader deikleri şey de elinde olmayan sebeplerden dolayı başımıza gelenlerdir...

0|0
    0|0
  • EVET GERÇEK ANLAMDA İNSANLAR İLK DOĞDUKLARI ZAMAN ALLAH(c.c) KADERLERİNİ ALINLARINA YAZMIŞTIR VE O KADARDE NE YAZILIYORSA SEN DEĞİŞTİREMEZSİN LAKİN YERİNDE OTURUP BEN KADERİMİ BEKLİYORUM ZATEN DEĞİŞTİREMEYECEĞİM DE DEMEYECEKSİN ...SAYGILAR

0|0
    0|0
  • ben hep kadere ınanan bırıyım ama kaderın bı kısmıda senın ellerınde ınsan hewrseye kader dıye boyun egerse vay onun halıne kusura bakmayın ama ben kaderımı kendı ellerımle cızerım

0|0
    0|0
  • Gelecek bizim elimizdedir ve bunu daha biz dahi bilemiyorken yazılı olana da kader deniyor.

0|0
    0|0
  • hiç düşünmedim :(

0|0
    0|0
  • tabiki de kadere inanmak imanın 6 şartından biridir yani..

0|0
    0|0
  • Kader mader bilmiyorum ne ekersek onu biçiyoruz vesselam.

0|0
    0|0
  • İnanmam'ın karesi

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 9

• Bi düşünün bizden öncesini biz tayin edemiyosak demek ki her insanın alnına yazılmış bir kaderi vardır ama dünyaya geldiktwen sonra bizim için tayin edilmiş kaderi yaşarken mutlaka ki bunu biz yönlendiririz çünkü Rabbim alın yazısını yazar fakat insanoğlu sana akıl fikir veriyorum irade veriyorum kaderini iyiye doğruya yönlendirmek senin elindedir demek istemiştir kaderi asla inkar edemeyiz ama en doğru şekilde yasamak bizim elimizdedir

1|0
    0|0
  • Evet inanırım

0|0
    0|0
  • İnanırım fazlaca.

0|0
    0|0
  • Evet.

0|0
    0|0
  • Kadere inaniyorum, ama herseye kader deyip geçmiyorum. Kaderini sen çizersin.

0|0
    0|0
  • hiçbirşeye inanmıyorum artık

0|0
    0|0
  • Bir müslüman olarak elbette kadere inanırım.Çünkü imanın bir şartıdır.

0|0
    0|0
  • elbede kader diye birsey vardir hersey olacagina varir

0|0
    0|0
  • elinden gelen her şeyi yaparsın ondan sonrasını akışına bırakırsın ama hiç bir şey yapmayıp da olacağı varsa olur mantığını benimsemek biraz asalakça geliyor bana.

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;