Ölüm yasasına kimler HAYIR diyor?

Binalar kurduk, doğal yaşamı yok ettik. Onlarla birlikte yaşamaya başladık; fakat hiçbir zaman birlikte dostça yaşayamadık. Şimdi de onları ölümün beklediği, eziyetin ve işkencenin beklediği barınaklara kapatmaya karar verdik.

Milyonlarca sokak hayvanının hayatına kast eden bu düzenlemeye karşı çıkıyor ve sokak hayvanlarının hayatlarını önemsiyorsanız, 30 Eylül 2012 Pazar günü hangi şehirde olursanız olun saat 14:00'da sokağa çıkın ve onlarla dostça yaşayabileceğimizi gösterin.

Kanun değişikli ile ilgili bilgi edinmek için: link

30 Eylül Pazar Saat 14:00 - 7 Ekim Pazar Saat 14:00

Sakarya Caddesi - Kızılay (Ankara)

30 Eylül Pazar Saat 14:00 Taksim - Galatasaray Lisesi önü (İstanbul)

30 Eylül Pazar Saat 14:00 Konak YKM önü (İzmir)

30 Eylül Pazar Saat 14:00 Belediye önü (Bodrum)

30 Eylül Pazar Saat 14:00 M.Paşa Camii - Kapali yol

30 Eylül Pazar Saat 14:00 Halk Bankası önü (Antalya)

30 Eylül Pazar Saat 14:00 Kent Meydanı (Bursa)

30 Eylül Pazar Saat 14:00 Adalar Migros önü (Eskişehir)

30 Eylül Pazar Saat 14.00 Cumhuriyet Meydanı (Çanakkale)

0|0
616

En İyi Erkek Görüşü

• Kimse elini taşın altına koymuyor sonra çıkan yasaya karşı oluyor?

Benim hayatımda bir kural vardır evime aldığım, kedi kuş, her ne tür hayvan olursa olsun. Hiç birine ayrım yapmadan elimden geldiğince hem ailem hemde ben bakıyoruz. Ailecek her tür hayvanı seviyoruz. Ama sadece sevmekle olmuyor bu iş. İki gün bakıp üçüncü gün veya hevesi geçince sokağa bırakan ve kendisini hayvan sever diye tanıtan mahlukatlar var aramızda.

Arkadaşlar evimin içinde 3 yavru, 1 tane yarı kör kedi besliyorum. bahçede ise yaklaşık en az 20 tane kedi, Sokak kuşları ve sıkça mahalle aralarında gördüğüm diğer kedilere de kendi çabamla yemeklerini vermeye çalışıyorum. Evimde ve bahçemde beslediğim kedilerin hepsini kısırlaştırdım.

Tüm Avrupa da aynı yöntem uygulanıyor kimse kusura bakmasın. Bir hayvanı kendi zevkiniz için evinize alıp, zevkiniz gidince atarsanız olacağı bu. Bir hayvanı eve kapatmak marifet değil, marifet onlara doğal yaşam alanlarını sağlamak gerekli.

Kimse oturduğu yerden ahkam kesmesin, sadece ben (ailem hariç) her ay en az 200 TL lik masrafı, sadece sokaktaki hayvanlar için yapıyorum. Teyzem, annem, babam gil yigenlerim bile her ay kendilerine göre ufak bir bütçeyle mamalar alıyoruz, yemler alıyoruz ve elimizden geldiğince onları tok tutmaya çalışıyoruz. Öyle oturduğunuz yerden bir hayvanı sevmekle hayvan severlik olmuyor, kimse kusura bakmasın.

Bu iş bir şeyleri duyunca yürüyüş yapmakla olacak bir iş değil. Bir çok çözümü var bu işin. Hayvan koruma derneklerin bir çoğuna, başbakan, cumhur başkanı, bakanlar ve bir çok millet vekillerine, çözümleriyle alakalı en az üç kez mail attım. Bir çoğu çözümün oldukça mantıklı olduğunu söyleseler de kimse yanaşmadı. Hele ki hayvan koruma dernekleri hiç cevap bile vermediler.

Kısa basit bir öneri buyurun bakalım:

Devlet yada Belediyeler, şehir dışında çok büyük bir arsa ayarlayacak. Bu yerlere her tür hayvan için özel barınaklar ve veterinerlik yapılacak.

Buranın yapımını ise her şehirde büyük firmalar AVM ler karşılayacak veya paylaşacak. (Eleman giderleri, yemek giderleri...) Belediye ve Devlet bu hayvan barınaklarından su, elektrik ve doğal gaz gibi giderlerden ücret almayacak.

Her şehirde yaşayanlardan kişi başı sadece 1 TL her ay para kesilsin. Yani Nüfusu 1 Milyon olan bir şehirde böyle bir mebla toplandığında ortaya dehşet bir miktar çıkıyor. Bu toplanan para o ildeki toplanan sokak hayvanları için harcanacak. Gene toplanan o paradan her ay en az ufak bir kısmı ortak havuz sisteminde toplanıp acil durumlarda kullanılacak.

Kısacsa Türkiye Nüfusu 75 Milyon ve bunun 50 Milyonundan 1 TL her ay toplansa:

Ayda : 50 Milyon Türk Lirası

Yılda: 600 Milyon Türk Lirası yapar. Büyük kuruluşlar zaten o barınakların büyük masraflarını karşıladıkları için bu paranın en az dört de biri her sene devreder.

Ayriyeten Sokağa hayvan bırakan, terk eden işkence edenlerden en az 10 bin TL ceza kesilsin.

İşine gelmeyenler için imkansız gibi gözüke bilir. Ama kesinlikle uygulana bilinir.

3|0
    0|0
    • Helal olsun arkadasım seninle aynı fikirdeyim. Belediye kaldırım yapıyor mahalleye onun parasını bile alıyor çatır çatır herşeyin parasını alan devlet hayvanlara gelince aman onlar bakılmaz öldürün gitsin havasındalar. Yabancı ülkede böyle değil orda bakıyorlar hayvana bakmayan olursa direk hapise sokuyorlar. Madem bütün herşey bizden çıkıyor o zaman bizde hayvanlar için para verelim ona göre güzel bir şekilde bakılsın hayvanlara nedir öldürmek çözümmü?

• Her canlının yaşam hakkı vardır, hiç bir canlı başka bir canlıyı öldürme hakkı yoktur. Ağaçlar, ormanlar, hayvanlar hepsinin yaşam alanlarını yok ediyor ve beton arme binalar, asfalt sokaklarla dolduruyoruz. Madem ki onların yaşam alanlarını ellerinden alan bizleriz, o zaman onlara yaşam alanı sunacak olan gene biz olmalıyız. Onları nasıl yok ederiz değil onlara nasıl yaşam alanları oluştura biliriz diye uğraşmalıyız.

Çözümü yukarıda var çok da zor değil ve kimsenin bütçesini zorlamaz.

• Kesinlikle ben yemem gene yedirttiririm. Allah yardım eden herkese sabrını selametini de verir,kimse zorda kalmaz.

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 15

• Eğer sokaktaki hayvanlar için hergün sabah akşam su, yemek, mama koyacak olan varsa, onlara bakacak olan varsa hatta yeri geldiğinde onları veterinere götüecek olan, aşılarını yaptıracak olan varsa gitsin karşı çıksın ve iptal ettirsin .. Sadece karşı çıkmakla olmuyor .. Onlara hakettiğini verecekler gitsin karşı çıksın, iptal ettirmeye çalışsın.. Ben de bir hayvanseverim fakat ne yazık ki sokaktakilere dahi olsun yeterli ilgiyi vs. sağlayamıyorum. Fakat barınakta hiç değilse karnı doyacak, kışta korunacak ..

2|1
    0|0
    • Kesinlikle ama emin ol dün taksim de yürüyen insanların hepsi bunu yapıcak kalitede insanlardı :)

• Doğrudur .. Her şeyin hayırlısı ..

• ~~~~Ben Kirlettim~~~~ https://www.youtube.com/watch?v=qLG8JbFlDqs

sokağa fırlattım elimle çöpü

üç gün sonra çıktı kokusu kötü

dağlar gibi oldu çöpten bir örtü

şehir ve köyleri hep ben kirlettim

yedim içtim orda bıraktım pislik

zamanla birikti oldu mu dizlik

yapamaz oldular kamu temizlik

kağıt şişe bezler ne varsa attım

gırtlağıma kadar pisliğe battım

çöpler biriktikçe üstüne kattım

ormanları yaktım bir hiç uğruna

temiz hava gelmez oldu burnuma

çok kötülük ettim kendi yurduma

berrak suyum bitti hava da kirli

balıklar ölüyor sular zehirli

dört yanıma baktım bunlar belirli

küresel kirlenme artık diz boyu

meyve sebze kirden üstü kop koyu

denizde kalmadı temiz bir kıyı

ne kadar masumum var mı hiç suçum

nerde temiz yer var oraya hücum

artık kaldırmıyor kiri vücudum

fabrikalar kurdum en güzel yere

millet hasret kaldı garanfil güle

çok geçmeden verdik genç yaşlı fire

hep ben kirlettim

1|0
    0|0
  • Size işin tamamen parasal olduğunu söylesem? Sonuçta bu mesele şu şekilde çözülebilir:

-Hayvan kısırlaştırılır ve barınaklarda bakılır. Ya da kısırlaştırıldıktan sonra, şehrin belli bölgelerinde halkın belediyeye talebiyle besleme alanları oluşturulur.

Peki 2012 veteriner resmi tarifesine bakarsak ne diyor?

Kısırlaştırma: Kilosuna göre 110 TL - 235 TL arasıdır.

Ötenazi(öldürme): Standart 60 TL ilaç dahil parasıdır.

Evet neymiş? 110-235 TL para ayırıp kısırlaştırıp sonra da barınak yapmak veya beslenme alanı yapmak yerine kilo ayrımı olmaksızın 60 TL'ye personel ve ilaç masrafı tercih edilip hayvanlar öldürülüyormuş.

Olay tamamen ticaridir, geri kalanı bahanelerdir. Yok saldırıyormuş da, hastalık yayıyormuş da vs. vs. Devlet bunları ikinci planda tutar, öncelik paradır.

Anlayacağınız ''CAN'' ne yazık ki ''PARA'' dan değersiz görülür.

1|0
    0|0
    • Aynen para için bu devlet g.. verir diyoruz biz buna :) Pitbull saldırır diyorlar ama alakası yok bazı aileler bebeklerinin yanından ayırmıyor pitbullu. Sahibi nasıl eğitirse o köpek öyle olur. Bizim insanlarımız açken saldırıyor hayvan nasıl saldırmasın yada? Ama bu devlete giden bütün paralar haram zıkkım olsun inşallah nasıl can vericekler bilmiyorum.

• Lütfen ön yargılarınızdan kurtulup mantıklı olarak anlatmaya çalıştığımı okuyun...

Oturduğun Ev bundan bilmem kaç yıl önce ormandı. Orada güzel bir habitat ve canlılar vardı. Şimdi beton gökdelenler. O devir kapandı. O çağ yavaş yavaş bitiyor.

Sadece Kedi köpek olayı değil ki bu. İnsan oğlu kanser hücresi gibi yayılıyor. Ve bu sonuç kaçınılmaz.

Gecenin bir yarısı aç köpeklerden oluşan bir ordu gördün mü hiç ? Bunların insana saldırdığına şahit oldun mu ?

Yada o durumda sen yada ailenden birisi olsa duruma nasıl bakardın.

Yada minik yavru köpeğini parkta gezdirirken böyle kocaman bir sokak köpeğini hiddet ile ona doğru hamle yaptığında ne hissederdin ?

Bu gerçekten şuan büyük bir sorun. Çözümü ne bilmiyorum. Sanırım Sosyologların ve Doğa bilimcilerinin bir araya gelip çözecekleri türden birşey.

1|2
    2|0
    • sokak köpeği olduğu için öldürülmek zorundamı insan oğlu yaşam alanı bırakmadı barınaklarda katlediliyorlar barınaklar zaten ölüm kampıı ne mantığı aç olsa sende saldırırsın canını yakan olsan ya hayvanların üstüne beton döken manyaklar var bu dünyada evin önüne yemek su bırakırız atarlar sonra aç hayvan saldırdı caı yanmıştır o canın o yüzden saldırmıştır korkusundan saldırır ya birşey yaparsa diye ne kadar anlayışsızsınız hiç barınağa gittinmi yemek götürdünmü

• O katliamı yapıcaklar o hayvanlara kurban olsunlar ! Götleri varsa insan görünümlü hayvanları katletsinler !

1|0
    0|0
  • YARIN TAKSİMDEYİZ ! OLMAZ OLSUN BÖYLE YASA ! GELECEK TÜM ARKADAŞLAR SİYAH GİYİNSİN ARKADAŞLAR. YÜRÜYÜŞE KATILACAKLARIN ÇOĞU BU KARARA VARMIŞ.

1|0
    0|0
  • ben katılıyorum hayvan katlamı demek hayvanlara katlanamayan insanlar insanlara da katlanamıyor demektir hiç bir can gereksizyere alınamaz bu günahtır

1|0
    0|0
  • Yaptıklarını onaylamıyorum ama çokta önemsemiyorum. Herkes bir gün ölecek, bunların ki biraz erken olacak.

0|0
    1|0
  • Hayvanları severim ama eylem çözüm olacakmı? Milletvekillerine herkes hayvanlar için mail atsa daha etkili olmazmı?

0|0
    0|0
    • Milletvekillerine, cumhur başkanı, başbakan, bakanlar, Partiler hayvan koruma derneklerine kadar mail attım hemde cözümüyle birlikte. Bir kezde burada kısa öz olarak paylaştım. İlginç olan ise Hayvan koruma dernekleri haricinde bir çoğundan cevap geldi. Dahada ilginci cevapların hiç biride tatmin edici değildi.

• ofısımın onunde kopege araba carpmıstı bı kış aksamı-45 dakıka aramadıgım dernek kalmadı kımse gelmedı!hayvanın bı bacagı sakatlanmıstı .bı tane bıle dernek araba gondermedı!ertesı gun ne oldu bılmıyoruz!bu ulkede boyle hayvanların sonu malesef cop kamyonunun arkası oluyor!

0|0
    0|0
    • Kesinlikle katılıyorum, hayvan koruma dernekleri bır kısmı resmen bunların üstünden rant yapmaya çalışan kurumlar haline gelmiş. Benzer olayı bende yaşadım ve hayvanı kendi imkan ve olanaklarımla iyileşene kadar baktım ve halende bakıyorum. Dernekler mi :)) unut gitsin, sadece biri hayvanlara bakmandan dolayı rahatsız olduğunda devreye giriyorlar. Neyse oda bir şey.

• 30 Eylül Pazar Saat 14:00 Taksim - Galatasaray Lisesi önü " orada olucam :D ama alakasız bi şekilde bakıcam

0|0
    0|0
  • kızlarsoruyor'dan epey bir katılımcı var, yönetim kızlarsoruyor t-shirtlerimizi giyip gelelim dememiş.

0|0
    0|0
  • süsse woher kommst du?

0|0
    0|0
  • ben derim ama oturduğum yerden derim la olmam mı

0|0
    0|0
  • la bırakın alında kpınızda besleyin o zaman besiyosanız eyvallah ama yok kapına su koyna besleme aldıgın köepgi hoşuna gititi diye al sonra bakamıyorum diye sokakga at.sonra böyle yapmasınlar de.bakamıyacaksan alma.hevesin geçince de atma.

0|1
    0|0
    • Aynen arkadasım katılıyorum cevremde var öyle insanlar yavruyken alıyor sonradan bakamam diye büyüyünce hayvanı veriyorlar o hayvan alışıyor kaç sene o kişilere ama hayvanı düşünen yok. Köpeğim var kedim var diye hava atan insanlar da var yazık günah yani.

• tarih okuyan baksın ya da bak.en büyük köep kaliamı fransa olmuş okuyum 1 milyondan fazla haynaı katlettiler ama kimin umrunda.

Kızlar Ne Diyor 6

• HAYIR! Biz insanlara bir tas su ve yemek vermeyi henüz tam olarak öğretememişken bu aptal yasa da nereden çıktı? Ne zaman anlayacaklar acaba; hayvanlar olmazsa biz de yaşayamayız...

1|0
    0|0
  • ona değil buna katılın

link

1|1
    1|0
  • ben gidicem

1|0
    0|0
  • ben elimden geleni yapıyorum şimdi bizim komşunun bi pitbulu var hayvanı eğitecem diye aç bırakıyorlar hayvanı nasıl onların elinden kurtarıcam diye düşünüyorum belediyeyi aradım dilekçe yazacaksın diyorlar yazıcam yazmasınada o köpek tekrar geri verilir diye endişeleniyorum

0|0
    0|0
  • Ölmediklerinde bakılıyorlar mı?Bir sürü hayvan sokakta hasta.Hangi birisine kim bakacak?Sokak hayvanlarının ortadan kalkması en mantıklısı.İnsanların sağlığı için bu gerekli.

0|1
    2|0
    • Ölsünler daha iyi mi ? Onlarında yaşamaya hakkı var ne o aç kalmış öldürelim gitsin böyle mi vicdanını temizliceksin arkadasım sen? Öldürene kadar baksın o kadar bizden aldıkları parayı ne yapıyor bunlar?

• O yürüyüşler insanlar için de düzenleniyor.Onlara da katılıyoruz.Hakkını savunamayan herkesin arkasındayız biz hayvan severler.Umarım buralar da boş boş konuşmak yerine insan hakları için düzenlenen yürüyüşlere katılıyorsundur.

• Sana sorsak 1 yürüyüşe bile katılmamışsındır hayatında. Hayvanlara sessiz kalan bir insan insanlar içinde birşey yapmaz çünkü bu olay tamamen vicdan !

• Ben..

1|0
    0|0
Yükleniyor...