Etrafınızdaki din görevlilerinden memnun musunuz?

adnan oktar zekeriya beyazdan bahsetmıorum ardşlar.. bende bu siteye uye birisyimm her türlü insanın oldugu gbi.. atama bekleyen bi muezzinm aslında.. ımam hatip çıkışlıyım ve vekil olrak muezzinlık yapıorum.. yakın bi zamandada göreve başlıycam inş.. bizim görevimiz insanlarla iç içe bir görev ve zorlukları daima var.. etrafınıza mahallenızde imam veya muezzinin beyenmedgniz hangı tur dvranışları var.. bizim camiamıza yakışmayan...

0|0
56

En İyi Erkek Görüşü

• Daha esasa ilişkin bir şey arz edeceğim ki; Kuran-ı Kerim'in yapısıyla ve onun okunup anlaşılması ile ilgili daha sistematik çalışılması ve daha sistematik öğretilmesi lazım..

Hemen tatbikatta naçisane bir misal vereyim..Malumunuz ayetlerin geliş sırası ile bugünkü kullandığımız Kuran'da ki sıralama farklı..Yani Fatiha suresi ile başlamıyor "oku" emri ile Alak suresi ile başlıyor..Ve sonrasında da belli bir düzen içerisinde ilerliyor.Dil olarak da Arapça'ya hakim değilse inan (müslim yada gayri müslim) şayet bu konuda da ilim sahibi de değilse herhangi bir yerden bir ayet seçip okuyor ondan sonra fikren büyük hatalara düşüyor.."filanca ayette şöyle yazıyor"..diye..

Yani tamam yazıyor da.. Kuran'ın inmesi 22 seneden fazla sürdü ve bu sırada koskoca bir islam devleti yönetiliyordu.. Dolayısıyla orada o anlık yaşanan olaylara ilişkin (tarihsel bilgi-yada fıkıh diyelim işin burasına) bir çok kendine özgü durum var..İşte bunlarla birlikte anlatılırsa insanlar daha iyi anlayacaktır..

Hemen yine örnekle bağlayalım ilk yapılan savaşlarda alınan esirlere ne yapılacağı ile ilgili bir ayet iniyor(o an ile ilgili).. sonrasında elbetteki aradan seneler geçiyor ve islam devletinin durumu ve sosyal yapısı değişiyor ve bu konu ile ilgili başka hükümler de geliyor..Malumunuz aynı günümüzdeki kanunlarda olduğu gibi "son tarihli" kanun kendinden öncekileri değiştirir yahut istisna yada sınırlamalar getirir.. işte bunu anlayabilmek için hepsini sırası ile bilmek gerekiyor.Oysa önce inen hükmü yahut ara dönemde uygulanmış bir hükmü bulup da bir konu hakkında yorum yapmak hiç isabetli değil..

Şu yabancı ile evlenme konusunda bile şurada burada konuşunca herkes bir yerden atıp tutuyor..

Önce gelen hükümde mealen "erkek için de kadın için de" yasaklanmış.. e öyle olacaktı tabiki henüz bir kaç bin müslüman ya vardı ya yoktu o zaman..

Ama sonraki hükümde de "erkek" için bir istisna getirilmiş..Şimdi açıp da yalnız ilk ayeti okursan yahut ikisini de okur arasındaki kronolojik sırayı bilmezsen bu hükmü anlayamazsın..

Çok uzattım özür dilerim ama gerçekten samimi ve bir konuda bilgi almak için soru sormuş olduğunuzu görünce (istisnadır) fikrimi söylemek istedim..saygılar hörmetler efenim..

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

• Din adamları beni dinimden soğutuyorlar bu kadar yobaz bu kadar dar düşünceli insanlar görmedim ben ömrümde.. Çok kalabalık ve merkezi bir muhitte oturuyorum genelde bankalarda yada büyük plazalarda çalışan açık bayanlar namaza gelirken taytlarla dar pantalonlarla veya kısa eteklerle geliyorlar caminin tuvaletine girip abdest alıp ferace giyiniyorlar üstlerine camiye o şekilde giriyorlar Caminin cemaatinin yarısını bu bayanlar oluşturuyor neredeyse ama çok gıcık bir imam var sürekli bu bayanlara laf sokup duruyor yok efendim böyle din olmaz siz kendinizi kandırırsınız anca falan gibi laflar ediyor sinir oluyorum sonuçta namaz allahla kişi arasındaki bağdır o insan bu bağı bi şekilde koparmamaya çalışıyor sanane be adam dışarda kim nasıl isterse öyle yaşar camiye girerken kapalımı kapalı.. Bir laf varya kimseden çekmedi bu din, din adamlarından çektiği kadar diye işte o lafı söyleyeni alnından öpüyorum...

0|0
    0|1
  • Tanıdığım bir imam arkadaşım var okadar iyi biri ki anlatılmaz cevresindeki herkes çok seviyo gençler onun sayesinde namazı seviyo daha 28 yaşında pırıl pırıl umarım ataman olur sende çok sevilirsin cevrene bilgi verir doğru tönlendirmelerle insanları bilgilendirirsin..

yolun açık olsun..

0|0
    0|0
  • Bir mesele anlatim karsilastigim..

Hollandada kaliyorum..

Bi musluman arkadasin hollandali bi erkek arkadasi vardi..

Birlikte yasiyorlardi..

Adam musluman olmak istedi ve imam nikahida kiydirtmak istediler..

Burda birlikte yasamak icin resmi nikah sart değil..cogu insan birlikte yasiyor ama birlikte yasama kontraktlari var..

Oda bi cesit nikah yani..

Ama bizim caminin hocasi resmi nikah olmadan yapmam dedi red etti..

Sebepse diyanete aykiriymis..

Ama bu yaptigi simdi nekadar dogru..cunku adam musluman olmak istiyor..

Sonra gittiler endonezyali imama o kabul etti..

Bolece hem adam musluman oldu hemde nikahlari kiyildi..

Sen olsan napardin..

0|0
    0|0
    • namaza gtmem lazım hemen cevplıorum.. ımamlar ordakı muftluge baglı muftlukte buraya.. hukuken yasak.. ımam hakkında sorustrma açıolar baya sancılı bi durum.. kız kaçrıp bizede gelen çok oldu resmi nıkah olmadan dini nikah kıyıyoruz işte snra adam evlenmıo kızlada ilşkiye girio kız perişan die.. önce resmi nıkah şart yoksa janfdarma bizi alıo.. babama kaç defa gldiler kıymadı.. dedem 85 yasında oo kıyıyo jandarma nede olsa onu almıo..d

• Ewt zor bi durum anladim :)

Ama endonezyali hoca bulamasalar adam musluman bile olamicak..

Bari onu yapsaydi diye dusunuyorum..

• o konuda birz daha haklısın

• güzel bir soru.. öncelikle benm anlamadığım neden müezzin yada imamalrda sakal yok. sakal sünnet değil midir. ?

0|0
    0|0
    • Adi ustunde sunnet..farz değil..

• sakal sunnettir.. çokta güzel bir sunnettr fakat sunnet yapılırsa iyidr yapılmassa bi durum söz konusu değildir kişisel terchtr.. ben halen köse sayılablrm.. babam kendide imam sakal yapısı düzgun olmadgı için oda sakal bırakmıyor.. ımamdan imama değişr

• anlıyorum ama ben sakalı erkeklere yakıştırıyorum. belkı klasik ama hocam olcak kişiyi sakallı görmek isterim bu fiziki açıdan bişey .. tercih meselesi evet. ikincisi de artık öyle bir söylem var ki hocanın dediğini yap yaptığını yapma diye bu tabunun yıkılması gerk.

• etrafımda hiç din görevlisi yok.din görevlisi ne demek?

0|0
    0|0
    • imam-müezzin-vaiz

• kuran varken insanların ıslahı sistemin bekası için tutkal değil midir?

• mesaj almıyormuşsun arkadaşın olmayandan.uzun uzun da yazmıştım halbuki.özetle dünyanın imarı için gönderilen insanın,cennetin prototipini oluşturası gerektiğinden bahsettim.bunda mülküzlük,antiotoriterlik,antimilitarizm vs vs. kavramları yi bilmeniz gerekiyor diye düşünüyorum.he ben inançsızım o ayrı.

Erkekler Ne Diyor 5

• artık ezan okumasınlar.teknoloji çok gelişti herkesin cebinde telefon var toplu bir mesajla ibadet saatini isteyen müminlere sms yoluyla iletebilirler.gürültü kirliliği asgariye inmiş olur biraz daha :/

1|0
    1|1
    • ezanın uhreviyeti farklı aslında.. sen bu konuda birz daha farklı düşüneblrsnde.. 75 yasındakı kadının rportjnı okumustum ben ezanı hiç duymadım 5 yasındayken ezan okunuyo die herkes dışarı çıktgnı hatrlıyorum bi dio..SSCB dagıldıktan snrakı turkı cumhuruyetlerde duran kadnın biri.. ezana hasret kalan ınsanlar var.. biz içinde oldgmuz nımetın farkında değilz.. arkdsm ona ses kirliliği gbi bakman konusunda gerçekten uzuldum.. ben onu gunde 5 defa okuyorum her okudugumda baska bir haz alıorum..

• mesela bizim imam camide durmuyor gezgincinin teki aldığın maaş helal mi lan diye yakasına yapışacam bir gün o olacak

0|0
    0|0
    • bizim camiamız onlar yuzunden zaten hep kirlendi ve kirleniyor

• Ben semtimdekilerden memnunum ama müezzinler ezanı düzgün okusun yeter mesela burdaki camide bi amca bağırıyor ama güzel olmuyor yani bağırınca güzel olduğunu sanıyor belkide.

0|0
    0|0
    • birzda eğitim işi hocam bu iş.. haklısın..

• Cahil imamlara karşıyım.

0|0
    0|0
  • Dualarda'da harfleri yutuyormusun çok günah din kardeşim !

0|0
    0|0
    • tertil üzerine kıratı olan biryim..

• Her türlü dua, hadis filan. Yazarken harfleri yutuyorsun hocam

• evet yazarken yutabilirim doğaldır.. sonuçta genciz elimizde telefonla mesjlaştgmız oldu..d ordan kalma kötu bi alışkanlık:)

Yükleniyor... ;