Bu sene oruç tutucak mısınız?

Arkadaşlar sadece meraktan soruyorum bu sene oruç tutacakmısınız yoksa tutmayacakmısınız ve tutmayacaksanız neden tutmayacaksınız meraktan soruyorum

0|0
2822

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 27

• arkadaşım tutmuyorum diye bir şey yok bir salakta oruc önemli değil demiş her müslüman uyandığında oruclu kalkar tutmuyorum diye bişi yok sahura kalk kalkma önemli değil her müslüman oruclu kalkar sabah yataktan oruc tutmuyorum sanan salaklar aslında oruclarını bozarlar bu sadece gerçekten hasta olanlar için geçerli değildir ama ben tutmuyorum diyen sağlıklı birisi tutmadığını sanarken orucunu bozduğunun ve günaha girdiğinin farkında değildir müslümanın oruc tutmamak gibi hakkı yoktur sadece bozarlar okadar bu sadece gerçekten hasta olanlar için geçerli değildir

0|1
    4|2
    • Neyin kafasındasın sen ya :) O zaman sahurda niyet etmek nedir ? Seni kim doldurmuşsa örümcek kafanı biraz temizlet.

• ben birzattt hocadan imamdan duydum bunu sen camiye gidiceksin heralde gidince imama sor burda tartısmaya gerek yok

• Niyetsiz oruç sahih olmaz. Kaza etmek gerekir. Ancak bunun gibi istisnai durumlarda, ibadeti kurtarmak için, zayıf da olsa başka kavil veya diğer hak mezheplerde bir çaresi varsa, o taklit edilerek ibadet kurtarılır. Bu hususta zayıf da olsa bir kavil vardır. Hanef� mezhebindeki müctehid imamlardan İmam-ı Züfer’e göre, niyetsiz oruç sahihtir. Bu imama göre, niyet unutulmuşsa veya herhangi bir sebeple niyet edilmemişse, o gün orucu bozan bir şey de yapılmadıysa oruç tutulmuş olur. Böyle zaruri durumlarda İmam-ı Züfer’in kavliyle amel etmek caiz olur.

• arkadaşım ibadet herkesin kendi içinde yaşaması gereken birşeydir. bizim tutup tutmadığımızı öğrenince ne olacak yada böyle birşeyi neden merak ediyorsun. herkes kendinden sorumlu bırak kim tutarsa tutsun kim tutmazsa tutmasın.

0|1
    0|1
    • İnsanlar merak eder insanların merak etmessinden daha doğal bir şey yoktur dini kendi içinizde yaşamanıza da mani olmuyorum bir şeyde engellediğim yok

• Allah izin verirse tutacağım.

0|0
    0|1
  • Allah nasip ederse tutucm

0|1
    1|1
  • evet tutucam inşallah

0|0
    0|1
  • Başkalarının ne yaptığı neden bu kadar önemli?

2|1
    1|2
  • sen bı sene tutup bı sene tutmuyormusun?

0|0
    0|2
    • Acaba bu sonuca nerden vardın insanlar hayatları boyunca bir kere oruç tutmaya başlayınca sonuna kadar tutabiliyor mu tutanlar vardır ama tutamayanlarda vardır sağlik problemleri olsun vb durumlar işte ya da tutmak istemez tutmaz ben sadece tutanları merak ettim ve tutmayanlarda neden tutmadıklarını bu kadar

• yessss tutacağım inşallah oda beni tutar :)

0|0
    0|1
  • Tutmayı istiyorum ama nasıl olacak bilemiyorum zira çok sıcak umarım dayanabilirim :/

0|0
    0|1
  • Tutucam tabiki oruç dinimiz için yapılması gerekenler arasında ve çok sevap

0|0
    1|1
  • Nasipse tutacağım inşallah :)

0|1
    1|1
  • ilaç kullandığımdan tutamıcam malesef

0|1
    0|1
  • Evet Allah'ın izniyle orucumu tutacağım . Alla kabul etsin şimdiden niyetlerimizi . İyi akşamlar.

0|0
    0|1
  • Kaç kez soruldu link

0|0
    0|1
  • normalde her ramazan oruç tutardım.bu ramazan ilaç kullanmam dolayısıyla tutamıycam.s

0|0
    0|1
  • acaba bu ay kaç defa oruçlu musun sorusu cevaplayacağım. sadece site için demiyorum.

tutmayacağım. yemek olarak da aşırılıktan kaçınırım. isteklerimi elimden geldiğince kontrol altında tutup, fazla yemek yememeye çalışırım normalde. ne kadar başarılı oluyorum bilinmez ama bu yolda vücudumu aşırı zorlamak da manasız. benim için orucun fazla bir anlamı yok, gerekli görmüyorum.

1|0
    8|3
  • kısmetse tutacagım :)

0|1
    0|1
  • Evet ınsallah Allah kısmet ederse tutacagm...

0|0
    0|1
  • bir kac gun tutuyorum genelde

0|0
    0|1
  • tutmaya çalışıcam.

0|0
    0|1
  • Kızlar Devam
    7

Erkekler Ne Diyor 22

• Tutmayacağım çünkü ayette size kısa bir süre verildi ve bu ramazan ayında verildi demesi bana 30 gün aç susuz yaşamam gerektiğini göstermez nerede tam sayı var biriniz gösterebilir mi ?

Ben 1 gün tutarım belki belkide 10-20-30 keyif benim inanç benim ama benim bir farkım da var ki sabitçi değilim. Hiç oturup sorguladınız mı kendinizi arkadaşlar neden allah bize hayvanlardan farklı olarak akıl fikir beyin verdi ? Bizler bireyler olarak hareket edebilme kendi görüşlerimizin olmasına izin verdi ? Siz takılmışsınız bir o hoca bunu dedi aa doğru bu şunu dedi aa doğru şurada bu yazıyor orada bu hanginiz arapça biliyorda okuyor bunları ? Başkaları çeviriyor türkçeye sizlerde ayran budalası gibi aaa buymuş diyerek atlıyorsunuz.

Peki çok bilen arkadaşlar size soruyorum 3 aylar mükemmellik bereket kutsal v.s. ise neden 3 aylar bittiği zaman bayram yapıyoruz :D Neden başında değilde sonunda ? Kurtulduk ohhh diye mi :) Peki bu bayramlar nerede yazıyor ben bulamadım da :) Şimdi bunları okuyan örümcek kafaların beyinleri kaynamaya başlamıştır ama biraz mantığınızı çalıştırın ibadet etmek tek namaz oruç v.s. değildir merhamet etmekte affetmekte acımakta daha sayabileceğim bir çok şey 'de ibadettir sınırlamayın kendinizi sabit şeyler ile açın ufuklarınızı sizler birey olmak istiyorsanız biraz mantığınız ile hareket edin sağdan soldan duyduğunuz ile değil.

1|0
    0|1
    • Ateş seni çarıyor

• :) Ne kadar emin bir tavır bu böyle ateşi yakan yöneten sen misin :) Önce bencillik ve kibirin ne kadar günah olduğunu bilmeyen sadece namaz oruç bilen ramazan müslümanları sizi :D

• işteyken zor,ustalar tutmuyor,patron tutmuyor.Kankam bile tutmuyor ama deneyeceğim.

Not:sorsan herkesin bir rahatsızlığı var,mideden carttan curttan,bahane.Her sene aynı senaryo

1|0
    1|2
  • ben senin tutup tutmayacağını merak etmiyorum.sen de etme.tutuyorum veya tutmuyorum benim ibadetimden kime ne

1|1
    0|1
    • İnsanlar merak edebilir cevaplamak istemessen cevaplamssın bir artniyet yok soruda gayet masumca sorulmuş bir soru

• tutmayı düşünmüyorum hiçte tutmadım bugüne kadar

2|0
    1|2
  • sanane

0|0
    0|3
  • Düzenli olarak ilaç kullanmam gerektiğinden bu sene oruç tutmayacağım.

0|0
    0|1
  • tutacaz tabikide bu sıcaklarda nasıl olacak onu merak edıyorum .

0|0
    0|1
  • tutarım

0|0
    0|1
  • inş. eksiksiz vukaatsız bitiririm ramazanı :)

0|0
    1|1
  • Hayır.

0|0
    1|1
  • bu sıcakta susuzluğa nasıl dayanılır bilmiyorum ama zorlıcam kendimi tutabildiiğim kadar

0|0
    0|1
  • İnşallah bakalım sağlık sorunu çıkmazsa evet

0|0
    0|1
  • kısmetse tutucaz hayırlısıyla

0|0
    0|1
  • evt

0|0
    0|1
  • tutmayı düşünmüyorum

0|0
    0|1
  • Hayırr

0|0
    0|1
  • bu seneyi farklı kılan nedir ?

0|0
    0|1
  • oruç tutacam ama genciz işte başka türlü zorlanıyoruz, ama taviz vermeyecem bu sene

0|0
    1|1
  • tutmuycam sanırım

0|0
    1|1
  • Tutucam Allah kabul ederse ..

0|0
    2|0
  • Erkekler Devam
    2
Yükleniyor... ;