Erkek korusun kollasın diyorsunuz ama...

İlk sorum şu şekilde: erkeğin beraber olduğu kadını koruyup kollaması onun sağlığını güvenliğini veya haklı çıkarlarını tehdit eden unsurlara veya olaylara karşı tedbir almak bu tehlikeleri ortadan kadırması asli görevi ve sorumluluğumudur?... “hayır ne münasebet herkes kendi sağlığını güvenliğini çıkarını kendi korusun kollasın” diyenlere saygım var ama benim “evet sorumluluğudur” diye yanıt verenlere bir iki sorum daha olacak…

“evet görevi ve sorumluluğudur” diyenler bu görev ve sorumluluğu ne şekilde çiziyorlar?... Yani burada sadece uyarmak, olmadı bir daha ikaz etmek sonra da hukuki yollara başvurmakla sınırlımıdır erkeğin kadını korumasıyla ilgili sorumluluğu? Yoksa bu yollarla olumsuzluk giderilemediğinde erkeğin şiddet kullanması da icap edebilir mi?...

yani bu bahsettiğim tehdit veya tehlikeyi yaratan bir kişiyse gerektiğinde erkek o kişiyi dövmeyi de kendi görevi saymalı mıdır?.. hayır sadece uyarı ikaz ve kanuni yollara başvurudur erkeğin görevi ötesine karışmamalıdır diyorsanız eyvallah ama muhtemelen “evet gerektiğinde şiddete de başvurmayı göze almalıdır” diye düşünenler vardır, hatta kadınlar arasında da vardır… şimdi ben bu fikirdekilere şunu sormak istiyorum: “peki o zaman eğer kadının sağlığına güvenliğine maddi manevi iyiliğine tehlike oluşturan fiili gerçekleştiren kadının kendisiyse ne olacak?”

öyle ya hemen herkesin üzerinde hemfikir olduğu bir söz vardır “kişinin kendine ettiği kötülüğü başkası yapamaz” derler ve hemen herkes için de geçerlidir… eğer, “erkeğin kadınını korumak görevi vardır ve gerekirse bu uğurda güç kullanmalıdır şiddete başvurmalıdır” diyorsanız kadının kendi kendisi yarattığı tehlikelerde de aynı şekilde “kadına karşı şiddet” meşru hale gelmiş olmuyor mu?

ortada bir çelişki çıkmış olmuyor mu?... erkek kadını herkese karşı korusun kollasın gerekirse gücünü de kullansın ama kendi kendisine verebileceği zararlara karşı müdahalede bulunmasın "ne hali varsa görsün" deyip uyarıyla yetinsin

0|0
43

En İyi Erkek Görüşü

• Kadının kendi kendisi oluşturduğu tehlikelerde, kadın uyarıyla kendini düzeltmiyorsa erkeğini kaybetme konusunu göze alması gerekir.

Bu bahsettiğin konu İslam'da kadına dayak konusu altında sıkça tartışılan bir mesele.

Allah'ın, bazısını bazısına üstün kılması ve onların kendi mallarından harcaması nedeniyle erkekler, kadınlar üzerinde 'sorumlu gözeticidir.' Saliha kadınlar, gönülden (Allah'a), itaat edenler, Allah nasıl koruduysa görünmeyeni koruyanlardır. Nüşuzundan korktuğunuz kadınlara (önce) öğüt verin, (sonra onları) yataklarda yalnız bırakın, (bu da yetmezse hafifçe) vurun. Size itaat ederlerse aleyhlerinde bir yol aramayın. Doğrusu Allah yücedir, büyüktür. Nisa/34

Bu ayetten yola çıkılarak İslam'da kadına şiddete ruhsat verildiği söylenir hep. Ama dikkat edilirse ayette sadece belli bir şart altında kadına fiziksel yaptırıma izin verir. Bu ayet tam da senin bahsettiğin durumu anlatmakta. Eğer ki bir kadın kendi kendine tehlikeyi oluşturuyor ve kendi isteğiyle günaha batıyorsa veya yol açıyorsa. Aile bütünlüğünün bozulmaması adına İslam erkeğe kadını fiziksel olarak bu durumdan uzak tutmaya ruhsat vermiştir. Fakat bu meseleden erkek hangi şart altında olursa olsun kadına vurması serbesttir gibi bir mana kesinlikle çıkarılmaz. Hele hele kişisel sebeplerden dolayı kadına şiddet uygulaması Allah katında hesabını asla vermeyeceği hareketlerdir. Sadece kadını kendi arzusuyla kendine yaptığı kötülüklerden uzak tutabilmek adına böyle bir izin verilir.

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 4

• Özet geçeydin iyiydi.

0|0
    0|0
  • korumayı kollamayı bilmiyorum bu biraz kadının elinde kadın usluysa erkeğin başı belaya girmez ben bunu bilirim.. diğer yandan erkek kadını dinlemeli, anlamalı ve iyi niyetli yaklaşmalı kadına.. bu kadını daha çok ona ait ve korunmuş hissettirir..

0|1
    0|0
    • ben de zaten onu sordum... kadın uslu değilse o zaman ne olacak? erkeğin görevi kadını kendi hatalarından da korumak mıdır? sonuçları erkeğin düşüncesine göre yanlış bir tercihe kadın yönelirse erkek bu durumu fiilen engellemeli midir? yani sen de illa kendi özelinde düşünme belki o kadar yanlış iş yapmam di,ye düşünüyorsundur ama diyelim ki erkeğinin yorumuna göre kendini tehlikeye atıyorsun. seni sana rağmen de korumalı mı?

• erkek kadınını koruyup kollayacak tabikide aksi zaten düşünülemez çünkü insan sevdiği insanı kollar kourur .bunu bir görev olarak algılamak yanlış bu kendiliğinden oluşan bir durum .başı belaya giricek durumlarda kendi müdahale emeyip gerekli mercilere şikayette bulunabilir .illada gidip dövmesi gerekmez.

0|0
    0|0
  • demiyoruz (basliga cevap)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• valla okumadım ama şöyle diyim koruycam diye kızın önünde kavga edersen soğuyor senden :D korumayı farklı yönde yapcan. nasıl olduğuınu çözemedim ben.

0|0
    0|0
  • Nöööööf nülen kim okuyacak bunu nancak başlığı nokuyabildim

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;