Babamın amacı neydi?

Oniki yaşımda önüme rakiyi koyup hadi bana eşlik et derken

İlkokul çocuğuyken susurluk anlatırken

İlk sinemaya yola götürürken

Ortabirde önüme felsefeye giriş kitapları yigarken

Dvdde ilk izlettiği film duvarken -o ilk sahneyi ömürboyu unutamadım-

Ortaokulda elime nietzscheyi aldığımda hayır okuma yaşın değil demezken

Tüm ahlak kurallarını bebekliğimden beri yanımda aşağılarken

İnançları yerden yere vururken

Bana ilkokuldan liseye kadar sosyalizmi anlatırken

Bu adamın amacı neydi? Büyüdüğümde canavara dönüştün dediğinde onu sen yarattın dediğimde suskunluğu nedendi?

0|0
1526

En İyi Kız Görüşü

• olmak isteyipte olamadığı insanı sende ortaya çıkarmış.sen onun abartılı halisin.gelişmiş sürümüsün yani beyb.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 26

• Baban yapması gerekeni yapmış ksımen.Bazı anlarda da yanlış davranmış.Rakıya eşlik et demesi olması gerekendi ya da sana siyaseti ya da felsefeyi öğrenmen adına teşvik etmesi.Çünkü, boş bir insan olarak büyümemiş oluyorsun en azından.Mesela ben bunları 10 yaşımda öğrenmedim.Biraz daha geç öğrendim ama en azından kendimi geliştirmeye başlamıştım ve hala da devam ediyorum.Yanlış yaptığı yerler ise belki de, tüm inançları yerden yere vurması olabilir.Onun yerine sana inançların hepsini anlatması gerekirdi ve daha sonra da içindeki çelişkileri sana aktarırıdı.Böyle yapınca, senin yapman gereken sana mantıklı olanı bulmak olurdu.Ayrıca büyüdüğünde bir canavara dönüştün demiş ve sen de onu sen yarattın demişsin.Ancak, babanla alkol aldığın, ya da sana siyaseti anlattığı ve solu anlattığı için ve dini anlamda o aktarımları bulunduğu için canavar olman gerekmezdi.Bunun aynısını yapan tanıdığım insanlar da var ama çocukları canavar değiller.Ayrıca bir atesitin sözü aklıma geldi.

Ben bir ateistim, hepsi bu. Ben birbirimize karşı iyi olmaktan, başkalarına yardım etmekten başka bir şeye inanmıyorum.

Senin de inancın inançsızlık yönünde ise, senin de canavar olmak yerine bu şekilde olmanı tercih etmeni isterdim..

2|0
    0|0
    • O yaslar bu tarz seyler cok erken degil mi? Bilmiyorum. Bir gun cocugum olsa cizgi filme gotururum. Yola degil. Onune cocuk kitabi koyarim felsefeye giris degil. Kucuk prensi yirmi yasinda okudum. Su an ne okusam bos geliyor.

• Tamam, çocuk filmlerine de götürmesi gerekirdi; ona diyeceğim birşey yok ya da masallar okuması gerekirdi sana.Ancak Nietzche'yi Türkiye'de 20'li yaşlarda okuyor en erken, senin bunu erken okuman hayatı daha gerçekçi görebilmeni sağladı.Cehalet mutluluktur sözünden yola çıkarsak tabiki öğrendiklerin senin için kötü olmuş oluyor ama cahil kalmak yerine bilmek istiyorum dersen, öğrendiklerin öğrenilmesi gereken şeylerdi.

• Ancak babanın yaptığının kötü yanı, kendi tarafını sana zorlaması ve seçim şansı vermemesi.Ayrıca dediğin gibi, çcocukluğunu yaşamana da izin vermeliydi ama o da onun eğitim ve çocuk gelişimi üzeirne bilgi eksikliğini gösterir.İnsanlar dört dörtlük olamaz zaten de.Ancak şu an ki Nietzche'yi okumamış insanlardan farklısın sen en azından.Ayrıca Sofi'nin Dünyası kitabında da Sofi küçük yaşında o öğrendiklerini öğrendi.Ancak dediğim gibi Küçük Prens'i de okuman gerekirdi, Kırmızı Başlıklı Kız'ı da.

• kendi gibi bi evlat yetiştirmek istemiş sanırım sonra ektiğini görünce kendi bile inanamamış.

4|2
    0|0
  • Babalar garip insanlar. Tarafsız kalmayı pek beceremezler. İnandıkları her zaman doğrudur ve çocuklarının da bu "doğrular" etrafında yetişmesini ister. Amaçları kötü değildir ama o kadar kendilerini kaptırırlar ki aradan uzun zaman geçmeden ne yaptıklarını, neye sebebiyet verdiklerini anlayamazlar.

Baban belli ki boş bir insan olmanı istememiş. Bunu da kendi bildiği yoldan, eğrisini doğrusunu düşünmeden yapmış.

Zor.

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • bu konuda yorum yapmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama, kızmazsan şu kadarını söyleyeyim.

baban geçmişte ahlak kurallarını aşağılarken, inançları yerden yere vururken, şimdi o beğenmediği aşağıladığı tüm fikirlerin aslında olması gerekenler olduğunu anlamış.

aslında kızının bağnaz, yobaz olarak değil, bilime, sanata, insanlara değer veren biri olarak yetişmesini istemiş. ancak senin şu anki durumun onun düşlediği gibi değil.

şu an, seni bu şekilde yetiştirdiği ve artık söz geçiremediği için pişman.

0|0
    0|0
    • Bilim kadiniyim. Sanatla ilgilenirim. İnsanlara hepsine degil deger veririm. Onlar istedigi gibi oldu. Ancak ben ahlak kavraminda sikisip kaldim. Yirmiiki yasindayim hala cikamadim. Bana dayatilanla, ogretilenle, kendi dusuncelerimle, toplumun arasinda sikisip kaldim.

• Ahirete inansam dusunecegım :D

• ahirete inan, istersen inandırayım =)))

• ülkenin gerçekleri!

0|0
    0|0
  • babanın hiç bir amacı yok.

0|0
    0|0
  • Suçlu her zaman ötekidir.

Çocuklar tüm hataları için ailelerini suçlar.

Hayat ne tuhaf vapurlar filan...

0|0
    0|0
    • cocuk gelısımı kıtapları da palavradır. pedagoglar da yalancıdır. dımı lusa.

• Ne demek istedigimi anladin bence. O yuzden uzatma hic.

• Nasıl istersen.

• ben seni ilk gördüğüm de buraya fazlasın dediğim de aklın nerdeydi

senin sorunun fazla medeni olmak yani burda absürd kalıyorsun

raffet diye bi abi var macera dolu bir yerden bahsediyordu ama hatırlayamdım

sen bi bak

0|0
    0|0
  • aklıma ''hanna'' geldi

0|0
    0|0
  • Hangi çocuk kendi varoluşsal özgürlüğüyle yetişiyor ki?

Hangimizin kişiliğinde anne babalarımızın dayatmaları yoktur?

Her neyse.

Sırf bu yüzden çocuğum olsun istemiyorum. Ben çok şikayet ettim anneme babama.

Kendi çocuğum da bana etmesin.

1|0
    0|0
  • Bende diyorum bu kızda bir anormallik var.Sebebi buymuş heralde.Hımmm

1|0
    0|0
  • Buradan babana kocaman sevgiler ve saygılar... Böyle bir babadan böyle bir evlat şaşırtıcı.. çift karakterli bir babaya sahip iken dobra bir kız peh peh peh

0|0
    1|0
  • Hedonist bir çıkarımın sosyalist yaklaşması.. Hepsinden ayrı nietzche okumaya sıcak bakması.. İlginç..

0|0
    0|0
    • ateist, dogacı, sosyalist babanın faşizan davranışları da diyebilirim.

• Hayalini kurduğu çocuğu yetiştirmek adına atılımlarda bulunmuş. Bunu yaparken dozajı iyi ayarlayamamış. Baban masumdur :)

0|0
    0|0
  • cahillik işte... hala sosyalızmden medet umanlar var demek.

1|0
    0|0
  • aile meseleleri beni asar bende baba demeyecegim gibi olsaydim alayini dolandirirdim.kimseyi dolandirmadim dolandirmamda armut dibine dusmuyormus demekki

0|0
    0|0
  • Eseriyle gurur duyuyordur :)

Şaka bir yana yaş ilerledikçe insanlar değişir.

Genç yaşta idealizm , ileri yaşlarda kapitalizm ön plana çıkar.

0|0
    0|0
  • =) Sadece gülümsedim nedense

0|0
    0|0
  • geç kalmış değilsin hiçbir şey için,her gün yenilenme yeniden başlama zamanı...

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    6

Kızlar Ne Diyor 14

• çocukluğunu yaşayamamışsın oysa her şeyin bir zamanı vardır.bütün bunları sana anlatmalı öğretmeli okutmalıydı ama yanlış zamanda yapmış bunu.bir çocuğun çocukluğunu yaşaması onun kişiliğinin oluşmasını sağlayan en önemli etkenlerdendir.bütün bunları sana her basamakta bir kaç yıl sonra yapmış olsaymış ve çocukluğunu yaşatmış olsaymış karşımızda çok başka bir kahlo olacakmış buna eminim.

0|0
    0|0
  • belli kalıplara göre çocuk yetiştirmek onun için yanlışmış. herkesin doğru dediğinin aksine ona anlatılan yetiştirme yöntemlerinin tersine kendi özgür ruhlu savaşcısını yetiştirmiş herkesin çocuk yetiştirme şeklinin yanlış olduğunu düşündüğü için o özgür bir birey, yasaklardan uzak korumacılıktan uzak yetiştirmiş.

şimdi susmasının nedeniyse çocuk yetiştirmekle özgür ruhlu savaşçı yetiştirmek farklı bişeymiş diyedir belki. canavarı yaratanın aslında kendi olduğunun farkına varma gerçeğidir diyecek sözünün olmamasıdır

0|0
    0|0
  • Küçüklüğümden beri babamın ailemize ve anneme yaptıklarını izledim, gerek şiddet , gerek ihanet , gerek bizi yalnız bırakmaları. Şehir şehir gezmeleri , ne olduğumuzu , nasıl yaşadığımızı düşünmediği onca an. Anneme uyguladığı şiddeti hiç yaşanmamış saydığımız her sabah yeniden gülümseyerek güne başlamak isterdim. Sürekli beni çok sevdiğini söylerdi. Ve ben de çocuktum inanmak istediğim en büyük yalan buydu. Bana sürekli onu arkadaşı olarak görmemi de söylerdi. Genç kız oldum, arkadaşı olarak değil de masumiyetimle tek bir kelime söyledim ona ordan burdan duyduğum. Dişlerini sıkarak dövecekmiş gibi baktı. Ardından lisede yazmış olduğum günlüğü buldu, sadece sınıf arkadaşımdan hoşlandığımı yazdığım için aylarca konuşmadı. Hani ne olursa olsun çok severdi ve arkadaş gibi olmalıydık. Daha nice örnekler verebilirim. Bak arkadaşım diyeceğim şey şu , nasıl yetiştiğin , nasıl kültürle yeşerdiğin sadece seni ilgilendirir fakat ne yazık ki şimdiki halinden sadece sen mesulsun. Babanın sana neye dönüştüğünü söylediği zamanı veya ayıpladığı zamanları düşünüp durma. Ben de babamı örnek alıp şiddete meyilli biri olabilirdim, ama yolumu kendim seçtim. Şu anda bulunduğun yolda ilerlemeyi senin seçtiğin gibi.

0|0
    0|0
  • Baban eger seni sosyalist yetiştirmeye calıstıysa ve pişman olduysa once onu takdir eder ama sonrasında onu eleştiririm. nietche konusunda haklı nietche 12 yasında okunacak bir adam degil onun ıcn olgunluk gerekir . ama biraz siyasi acıdan yaklasırsam baban sosyalzm icin savas verip yorulmussa dogal olarak aynısının senın basına gelmesini istememiştir korumak kollamak istemiştir. canavara dönüşme konusunda burda sana degil kendine öz eleştiri yapmıs olabilir suskunlugunuda buna bagladım ben .

0|0
    0|0
  • okurken gercekten üzüldüm durumuna...sanki bitakım seylerin öcünü alır gibi..kücücük cocuga yapılırmı bunlar ya

1|0
    0|0
  • Baban sacmalamııss..

0|0
    0|0
  • Baban yaşlanıyor beyb..

1|0
    0|0
  • Şimdiki seni yaratmakmış.

0|1
    0|0
  • welcome dexter ...

0|0
    0|0
  • Bilemem ki peter beye hurmetler !

0|0
    0|0
  • geçmiş olsun seninkiside ağır bir hayat olmuş

0|0
    0|0
  • pişmanlığındandır.

0|0
    0|0
  • bir çeşit deney yapmış üstünde sonunda da dextervari bi kız çıkmış ortaya :)

0|0
    0|0
  • Aynasi yapmis seni ve sanirim şu an bakmaya tahamulu yok.

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;