UEFA'nın kulüp turnuvaları için düşündüğü kurallar bizi nasıl etkiler?

Ragnar_Lodbrok
UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ni yeniden düzenleyip, kendi turnuvalarındaki rankinge göre 24 takımı Şampiyonlar Ligi'ne direkt almayı, geri kalanları Avrupa Ligi ve yeni oluşturulacak 3. bir lige atmayı ve bu iki ligde başarılı olanların Şampiyonlar Ligi'ne katılmasını öngören bir planı 2024'de uygulamaya koymanın peşinde.

Bunun birkaç etkisi olur.

- Mevcut durumunda Beşiktaş dışındaki hiçbir Türk takımı Şampiyonlar Ligi'ne gitmeyi hayal dahi edemez. Beşiktaş daha bu senenin başında Avrupa sıralamasında 19. falandı. Şu an 25. hemen dibinde alt sınırın. Galatasaray 68, Fener ise 45. sırada. Kural şu an geçerli olsa Beşiktaş muhtemelen ön eleme falan oynar 3. olsa bile, Galatasaray Avrupa Ligi'nde mücadele eder.

- Premier Lig yönetimi buna kesin karşı çıkar, İngilizler bodoslama bir biçimde gelenekçi bir millettir ve kendi içlerindeki Premiership şampiyonluğu ve rekabetine Şampiyonlar Ligi'nden bile daha çok saygı duyarlar. Zaten bugün Chelsea'nin Premier Lig'i kazanması, Şampiyonlar Ligi'ni kazanmasından daha zor.

- Arsenal, Chelsea, Sevilla gibi kulüpler Şampiyonlar Ligi dışına itilemez, sürekli yer alırlar. Ayrıca bizim ülkede 'Köy takımı' diye adamdan sayılmayan Salzburg, Basel, Club Brugge falan her turnuvada daha çok gözükür.

- Türk futbolu 2000lerin ortasındaki klüp zenginleşme devrini resmen bitirir. Borçlarını ödemek için Şampiyonlar Ligi'ni hedefleyen vizyonsuz yöneticiler babayı almış olur.

- Genelde sanılanın aksine, bence 3 büyük takımın dominasyonu ve bu takımların kayrılması yüzünden daha üst düzey gelir ve turnuvalara erişemeyen takımlarımız turnuva takımı olmayı hedefleyip ligde orta sıralarda mücadele ederek, ligde ilk 5'i zorlayarak ulaştıklarından daha büyük başarılara ulaşabilirler.
UEFA'nın kulüp turnuvaları için düşündüğü kurallar bizi nasıl etkiler?
0
11
Görüşünü yaz