Spor hayatınız nasıl? Düzenli spor yapıyor musunuz?

Yani çocukluğunuzdan beri neler yaptınız ve şu an ne sıklıkla spor yaparsınız ve neler yaparsınız? Ben lisede düzenli olarak koşmaya başlamıştım kilo vermek içindi ilk başta 10 15 dakika koşardım sonra alışkanlık oldu kilo da verip baya 1 saat filan koşabildim. Bir hastalığım oldu ve haplar kilo yaptı ama yinede koşardım 30 dakika filan. Öyle böyle derken bazen aylarca spor yapmadım bazendz düzenli yaptım hep koşu oldu. Şu an koşmuyorum aylardır sadece evde 15 dakikalık kaslandırma yapıyorum bacaklar için yani çöküşlerdeyim. Peki ya sizin hayatınız nasıl oldu sporla ilgili?

1|0
1225

En İyi Erkek Görüşleri

• bence düzen kelimesinden önce konuşulması gereken kelime; verim olmalı.

şöyle düşünün 10 gün boyunca 10% verimle yapılmış bir spor mu daha etkilidir yoksa 5 gün boyunca 21% verimle yapılmış bir spor mu?

her gün düzenli olarak yapılan spor (veya başka bir iş) eğer yüksek bir verimde yapılıyorsa elbette büyük bir avantaj ancak ben her gün yapılan işin sabit bir verimde ilerleyeceğini düşünmüyorum. (bknz: spora başladığınız ilk gün ile 1 hafta sonra spor salonuna gidişini aynı heveste mi?)

zaten bana göre düzen demek plan demek ancak kaçımız planlarına sadık? sanırım çok azımız. hâl böyle olunca bende plan yapmaktansa kendine iskeletler kuruyorum.

1 hafta her gün spor yapmak yerine bu hafta biraz spor yapmalıyım diyorum. ve emin olun 1 hafta her gün yaptığım spordan daha verimli bir sporu sadece bir kaç günde yapıyorum. çünkü isteyerek yapıyorum ve bu da beni mecbur olmadığım için daha verimli yapıyor.

isklet derken demek istediğim şey: planlar kadar keskin ve belirgin değil değil aksine daha bulanık, ihtimallarin olduğu uygun şartlar (mesela ruh hali) oluştuğunda yapmam gerektiğini belirlediğim bulanık hedefler

tüm burda düzen ve verim kavramı ele aldım. şimdi sizde düşünebilirsiniz "düzenli spor yapmalı mıyım?" diye

0|0
    0|0
    • Ben şöyle düşünüyorum kendime küçük hedef koyuyorum. Atıyorum bu gün 20 dakika koşacağım. Ama 20 dakika koşunca kendimi iyi hissederssem devam edip 40 dakikaya kadar koşuyorum. Kendime diyorum ki mesela her hafta 20 dakika koşacağım en az gerisi de kendi rızama kalır diye sonra hep o koyduğum küçük hedefin üstünü yapıyorum. Büyük hedef koyarsam yapamam diye kendi hevesimi kırmış olurum. Mesela bu hafta bacak kaslandirma yapmayı düşündüm tüm hafta koyduğum hedeften yine iki mislini yaptım ama zorlu hissetmeden. Mesela şu hareketi her bacak için 12 kere yapıp arada 30 saniye dinlenip bunu 3 kere tekrar yapmak idi en düşük hedef. Ama kendimi iyi hissedince dinlenme süresini 20 saniyeye düşürüp 3 kere tekrarlamak yerine 6 kere tekrarladım çoğu kez. Kendimi bunu yapmak zorunda hissetmediğim için daha iyi oldu psikolojik açıdan yani oysa eskiden 3 kere bile tekrarlayamazdim filan

• ben size bunun bilimsel sebebinden bahsedeyim isterseniz.

sizin bu bilerek veya bilmeyerek bulduğunuz/yaptığınız taktik beyninizin salgıladığı hormonlarla alakalı ve o hormonun adıda; depomin.

bu hormon bir şeyleri başardığınızda (koyduğunuz hedefe ulaştığınızda) keban barajından akarmışçasına akar durur. daha sonra da beyniniz başardığını görür ve bir sonraki sefere daha iyisini yapabileceğine inanır. (başarmanın psikolojik olduğunuda varsayarsak) bu sayede kendinizin hiç tahmin bilemediğiniz bir hedefi gerçekleştirirken bulursunuz. mesela burda 1km yürümeyi hedef koyarsanız büyük olasılık psikolojik olarak bunu gerçeşleştirme ihtimaliniz düşük olur ve 0 konumunda durur kalırsınız. ama ne zaman ki hedefiniz her seferinde 100 metre gitmek olur işte o zaman 1km gidemesenizde (ki 1km daha fazlasını gideceğinize eminim) 0 konumunun epey ilersinde olursunuz. bunun psikoloji 'önce küçük sonra büyük' diye de adlandırılan bir yeri vardır.

araba satın almak için bir bayiye gittiğinizde size ilk olarak arabanın en basit haliyle olan fiyatını söylerler. daha sonra 500₺ daha vererek deri koltuk koyabileceğinizi ya da 5.000₺ daha vererek bir üst modelini alabileceğinizden bahsederler. ama size direkt olarak o araba 60.000₺ diğeri ise 65.000₺ dediklerinde yapılan çalışmalarda göstermiş ki kimse bütçesini aşıp 65.000₺ arabaya bakmak istememiş. çünkü 5.000₺ ile 65.000₺ beynimizde aynı algılanmıyor. işte sizin sporda yaptığınız şeyde tam olarak buna benziyor.

• Evet olabilir yani azı yapma sevinci insana heves veriyor hormonlar ile alakalıdır ondan dolayı mutlu olmak çok önemlidir hayatta ufak mutluluklar insana büyük başarılar getirebiliyor. Bir tane kanadali astronot mesela anlatıyor hayatında yaptığı yer şeyden inanılmaz zevk almış yani ne üzerinde çalıştıysa her dakikasında çok mesut imiş filan böyle böyle adam nerelere gitti yani

• Haftada 3 gün vücut geliştirme ve sabahları haftanın 2 günü sabah yürüyüş..

0|0
    0|0
    • Kaç saat vücut geliştirme?

• Yürüyüş de sıkıcı oluyor bir saat yürürdüm

• Ayrıca bisiklette olabilir tavsiye hem eğlenceli olur. . umarım bolca zamanınız olur spor için

En İyi Kız Görüşleri

• süpersin. 30 dakika koşmak da zor. Ben iki gün spora gidiyorum ve koşuyorum sabahları.
    Genç iken da pilates aqua aerobik dans kursu biraz sambo dersleri aldım. Sen gibi da koşuyordum. Hiç bir zaman sporcu değildim. Ama hareket seviyordum.

0|0
    0|0
  • Her zaman formumu dikkat ederim. Yediğime, içtiğime, dozunu kaçırırsam önlem alirim

0|0
    0|0

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1023

Benzer Benceler

Yükleniyor...