Tarih hocamızın anlattığı hikaye "Yarbay Hasan Bey" hakkında ne düşünüyorsunuz?

Savaşın tam ortasında askerlerine direktifler yağdıran Hasan Yarbay, o sırada bir Fransız askerinin yerde kıpırdadığını gördü.. Yaralı olduğunu zannederek yardım maksadıyla Fransız askerinin üzerine eğildi ki, ölü taklidi yapan Fransız, sakladığı hançerini Hasan Beyin göğsüne sapladı.. Hasan Bey bir anda sarsıldı ve yere yığıldı.. Yarasından oluk gibi kan akmaktaydı..

O an uzaklardan acı bir havlama sesi duyuldu.. Canberk olanca hızıyla koşup Hasan Beyin yanına çöktü.. Sahibinin ellerini yalıyor, adeta kalkması için yalvarıyordu.. Derken, Kur’an okumak için “alay imamı” geldi.. İmam dua okurken Hasan Bey tekrar ediyordu.. Artık Hasan Beyin gözleri buğulanmış, çehresi solmaya başlamıştı.. Birden, silkinir gibi oldu ve yanındakilere; “beni ayağa kaldırınız” dedi.. Askerleri onu yavaşça ayağa kaldırdılar.. Üstü başı kan içinde olan ve son anlarını yaşayan Hasan Bey; “La İlahe İllallah Muhammedün Rasulallah” dedi.. Yüzünde derin bir tebessüm oluşmuştu.. Ardından saygılı bir biçimde sözlerine devam etti.. “NİYE ZAHMET BUYURDUNUZ YA RASULALLAH”.. Bu ifadeler Hasan Bey’in son sözleri olmuştu.. Kahraman komutan ruhunu teslim edip askerlerinin kolları arasına yığıldı.. Askerlerin hepsi ağlıyordu.. Toparlandılar, komutanlarını şehit olduğu yere defnetmeye karar verdiler.. Hasan Beyin üzeri bayrakla örtüldü ve mezar kazılmaya başlandı.. Onlar bu işlerle uğraşadursunlar Canberk de Hasan Beyin üzerine örtülen bayrağın altına girmiş “kıtmir” gibi ayaklarının yanına uzanmıştı.. Askerler, dualarla Hasan Bey’in aziz naaşını kaldırmak için Canberk’i kenara çekmek istediler.. Ama Canberk kımıldamıyordu.. Velinimeti Hasan Yarbay’ın yanında son nefesini vermişti..

Herkes bir kere daha gözyaşlarına boğuldu.. Önce Hasan Bey’i tekbirlerle defnettiler, ardından da Hasan Bey’in ayak ucuna Canberk’i gömdüler..

Kıymetli okuyucularım, Allah dostu bir komutanın hikâyesini paylaştım sizlerle.. Ne mutlu o kumandana ki; “Kâinatın Efendisi” ziyaretine geliyor.. Ne mutlu o askerlere ki, vatanları için çarpışıyorlar ve şehid oluyorlar..

Mekânları cennet olsun.. Ruhlarına Fatiha..

Alıntıdır.

Güncellemeler:
Bu soru olmadı ya size, neden türbanlı kızlar çekici diye sormalıydım.

0|0
12

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 2

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...