Deniz suyunu arıtacak teknoloji yok mu?

sürekli su sıkıntısı çekiliyo dünyanın yüzde 71 i sularla kaplı bu suyu içilebilecek duruma getirmek için teknoloji yapılması uygun değil mi sizce de gereksiz şeyler yerine bunun üzerine yoğunlaşılmalı..

0|0
1023

En İyi Kız Görüşü

• Öyle bir teknoloji zaten mevcut. Tuzlu sudan tatlı su eldesi "ters ozmoz" adında bir yöntem. Birleşik arap emirlikleri gibi kuraklık çeken bazı ülkeler şebeke sularını denizden arıtarak temin ediyorlar. Ancak bu oldukça maliyeti yüksek bir arıtım. Ama mecbur kalınınca sanırım uygulanacaktır diye düşünüyorum. Bu en son çare olarak düşünülebilir. Yine de devletin su politikaları yetersiz...Önce bu su politikaları gözden geçirilmeli, tasarruf yoluna gidilmeli tasarrufun da yetersiz kaldığı durumda işte o zaman bu yöntem uygulanabilir ama seçim derdine herkes asıl sıkıntıyı unuttu maalesef...

0|0
    0|0
    • Param var istediğim kadar kullanırım diyenlere bir ayar çekilmeli.

• aynen... madem paran var al denizden arıttığını kullan diye de dayatma yapılabilir...

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 9

• var olmazmı.israil olsun bir çok arap ülkeleri olsun deniz suyunu arıtıyorlar.ama maliyeti yüksek.bizim ülkemizde en azından şimdi buna gerek yok.ama sen gerekli diyorsan o zaman metre küpünü şimdiki fiyatların çok üzerinde kullanmayıda kabul etmen gerekir.

0|0
    0|0
  • bu konuyla ilgili bir arkadaşımla konuşmuştuk, ardından ben bununla ilgili bir yazı okudum ve dünyada birkaç yerde deniz suyu arıtılıyormuş ancak, arıtılan tuz tekrar denize dökülüyormuş kolay yoldan imha edilmesi için bu da uzun vadede denizlerdeki yaşamı ve tabi bizim hayatımızı da etkiler gibi görünüyor tabi teknoloji zamanla gelişebilir hep böyle de sürmeyebilir daha doğa dostu çözümler bulunabilir su sıkıntısıyla ilgili...

0|1
    0|0
  • Öyle bir teknoloji var da, cepte onu kullancak para yok.

0|0
    0|0
  • Her şey bitti denizler kaldı. Ayrıca o sistem yapılıyor zaten. Özellikle arap ülkelerinde.

0|0
    1|0
  • o sistem var zaten ne kadar kolay söylüyorsun denizlerden çeksinler amaaannn nolcak ? dünyanın dengesi nolucak zeki kardeşim ?

1|0
    0|1
    • doğa kendini tamamlar ayrıca denizden su çekince denizin seviyesi düşmez kovadan su çekmiyosun

• koskaca bir ülkeden bahsediyoruz elbet yan etkisi olur bunu bilmen gerek ayrıca sadece İstanbul için bunu yapmazlar

• ben zaten hemen yapılsın demiyorum ki 30-40 yıl sonra daha kötü sonuçlar olabilir şmididen tedbirden alınmalı

• var. hatta dubai kullanıyor. bu yüzden onlarda su 1 liraysa petrol 50 kuruş

0|0
    0|0
  • bencede çok mantıklı

0|0
    0|0
  • benim yashadigim yerde su sikintisi yok bol bol Allaha shukur

0|0
    0|0
  • biraz masraflı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• link

buyur sana sorunun cevabı..

balinaları öldürürsek su içilebilir hale gelir :))

0|0
    0|0
  • Düşünülebilir de deniz suyunu arıtmak ne kadar mantıklıdır.Allah hiçbir şeyi boşa yaratmamış o su da ekosistem için gerekli.deniz suyunu arıtıp içmeye kalksak deniz suyumu dayanır bu dünya nüfusuna deniz suyu kıtlığı olursa onun doğuracağı sorunları da hesap etmek gerekiyor.

0|0
    0|0
  • maliyeti çok fazla.

0|0
    0|0
  • Denizden su çekip artımak o kadar maliyetli ki kıbrısın su sorunundan dolayı Türkiyeden tatlı su hattı döşenecekti.. (döşendi mi bilmiyorum)

Denizin dibinden kilometrelerce boru döşemek bile daha kolay demek ki..

0|0
    0|0
  • Var İsraile suyumuzu vermedik bu yuzden denizden arıtıp iciyolar bol bol işeyin denize İsrailinde vitamıne iktiyacı var

0|1
    0|1
    • Ne cahil adamsın. Su hidrojen ve oksijen moleküllerinin birleşmesiyle oluşur. Bu atomların miktarı sabittir ve hiç değişmez. Senin şuan içtiğin su milyon yaşındaki bir dinazorun çişi ya da benim çişim de olabilir. Ki bu bile dar bir düşüncedir.

• cevabın cok matraktı

• dubaide falan vardı heralde uyguluyorlar

0|0
    0|0
  • Her şey bitti denizin sularına geldi sıra. İnsan denen varlık o kadar vahşileşmiş durumda ki tüm doğa varlıklarını acımasızca hiç düşünmeden tüketip bitirdi. İstisnalar malesef kaideyi bozmuyor.

0|0
    0|0
  • arkadaş devlet elden gitmiş siz hala suyun derdindesiniz

1|2
    0|0
  • var bunu gemilerde kullanıyorlar ancak bunu 12 milyon nufüslü istanbula yapmak demek çok fazla paraya maal olur o yüzden devlet yapmıyor

0|0
    0|0
  • sadece bu sorunu sen düşünmüyosun kardeşim sakin ol Bilim insanları da bunu araştırıyorlar ama zamanla bulunacağını düşünüyorum umalım ki geç olmasın .

0|0
    0|0
  • türikeyede olmalı

0|0
    0|0
  • istersen sen de yaparsın. çok zor değil. suyu bir kazana doldur. kaynat, buharını da yoğunlaştır. bunun için kazana sıkı bir kapak lazım. kapaktan da bu aktarıcı vasıtası ile buharı soğuktan geçir. safa yakın bir su olur. ama pek sağlıklı değil..

0|0
    0|0
  • Arıtma işlemleri yapılıyor ama maliyet dezavantahjı ve verimlilik açısında biraz sıkıntılı olduğunu söylenmektedir.Normal tatlı su gibi olmadığı gibi ve koku bıraktığı söylenmektedir.

0|0
    0|0
  • şuan dubaideyim ve burada biliyosunuzdur her yer çöl ve deniz suyunu arıtıyolar ve içiliyor ve gayette gzüel bence..şunada emin ol türkiyenin bir çok yerine göre su daha temiz

0|0
    0|0
  • amerika atık sularını devasal tesislerde arıtarak içme suyu elde ediyor daha nediyim gerisini sen anla

0|0
    0|0
  • Bildiğim kadarıyla dubai ve katar'da senin dediğinden yapılıyo ama çok pahalıymış

0|0
    0|0
  • Deniz hayatını olumsuz etkileyecek bir zımbırtı.

0|0
    0|0
  • hacı var ama astarı yuzunu gectıgı ıcın ıcme suları tukenene kadar gelıştırme asamasında tutuluyo

0|0
    0|0
  • var var var

0|0
    0|0
  • Var da çok pahalı be gülüm. İleri arıtma tesisi gerekiyor.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3
Yükleniyor... ;