1 yıl

EURO 2024'DE DOĞRU YARIN EV SAHİPLİĞİ YAPACAK ÜLKEYİ BELİRLEYECEK TÜRKİYE Mİ? ALMANYA MI?

Türkiye modern statlarıyla EURO 2024’ü istiyor

Türkiye’nin en önemli kozlarının başında modern ve yeni statları geliyor. Türkiye’nin EURO 2024’e ev sahipliği için belirlediği 10 stadın 8’i kullanımda. EURO 2024 için Atatürk Olimpiyat Stadı ve Türk Telekom Stadı (İstanbul), Bursa Büyükşehir Belediye Stadı (Bursa), Antalya Stadı (Antalya), Yeni Eskişehir Stadı (Eskişehir), Gaziantep Stadı (Gaziantep), Konya Büyükşehir Belediye Stadı (Konya), Medical Park (Trabzon), Yeni Kocaeli Stadı (Kocaeli), Ankara Stadı (Ankara) UEFA’ya gönderilen dosyada yer aldı.

Alman tarafını en çok ürküten ise, ülkedeki ırkçılık tartışmalarıyla, holiganların UEFA’nın kararını etkilemesi. Mesut Özil'in DFB yönetimini ırkçılıkla suçlayarak, Alman milli takımını bırakması; ardından son haftalarda ülkenin bazı kentlerinde aşırı sağcıların holiganlarla birlikte yabancılara yönelik saldırıları ve linç girişimleri gibi gelişmelerin “Irkçılığa hayır de” sloganıyla yapılacak EURO 2024’de Almanya’nın adaylığını olumsuz etkileyebileceği dillendiriliyor.
Alman taraftarlar arasında EURO 2024 heyecanı olmadığı da gözlemleniyor.
EURO 2024'DE DOĞRU YARIN EV SAHİPLİĞİ YAPACAK ÜLKEYİ BELİRLEYECEK TÜRKİYE Mİ? ALMANYA MI?


“Irkçılığa Hayır” diyen UEFA’nın kararı bekleniyor

“Irkçılığa Hayır” mottosu ile futbolda ırkçılığa karşı mücadele veren UEFA, Almanya’daki ırkçılık olayları sonrasında şampiyonayı düzenleyecek ülkeyi belirleyecek. Türkiye’nin EURO 2024’ün ev sahipliği sloganı olan “Birlikte Paylaşalım” ile futbolda ırkçılık ve ayrımcılığa karşı bir duruş sergileniyor. UEFA’nın “Irkçılığa hayır” kampanyasında, futbolda son yıllarda büyük bir sorun olarak ortaya çıkan ırkçılık, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması hedefleniyor. Almanya ise ırkçılık suçlamalarının gölgesinde UEFA kararını bekliyor. Rusya’da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası’nın öncesinde ve sonrasında Almanya Milli Takımı’nın Türk asıllı oyuncuları Mesut Özil ile İlkay Gündoğan linç kampanyasına maruz kaldı.
EURO 2024'DE DOĞRU YARIN EV SAHİPLİĞİ YAPACAK ÜLKEYİ BELİRLEYECEK TÜRKİYE Mİ? ALMANYA MI?
1
10
Görüşünü yaz