Evde Bel İnceltme Hareketleri

Son yıllarda online ortamlarda dans dersleri almak, farklı hobilere yönelmek, dil öğrenmek ve spor yapmak oldukça popülerleşti. Özellikle spor salonlarının kapalı ve kalabalık havasından sıkılan kişiler artık evlerinde egzersiz yapmayı tercih ediyorlar. Çünkü evde spor yapmak hem spora ayrılan zaman açısından kişiyi özgürleştiriyor, hem de daha konforlu bir ortam sunuyor..

Evde spor yapmak oldukça kolay. Yalnızca bir yer matı ve spor kıyafetleri ile oldukça etkili egzersizler yapabilirsiniz. Bu aşamada önemli olan hedef noktayı belirlemek ve ona uygun bir egzersiz programı oluşturmak. Eğer ne istediğinizi bilirseniz ve bilinçli bir şekilde ilerlerseniz çok geç olmadan sporun sonuçlarını görmeye başlarsınız. Biz bu yazıda evde bel inceltme programı uygulamak isteyen kişiler için gerekli tüm bilgileri bir araya getirdik. Eğer siz de bel bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak için yapabileceklerinizi öğrenmek istiyorsanız detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bel Bölgesi Nasıl İnceltilir?

Bel bölgesini inceltmek sabır isteyen bir süreç. Çünkü karın kaslarının gelişmesi özenli ve programlı bir çalışma gerektiriyor. Eğer doğru adımları sabır ve kararlılıkla izlerseniz dilediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Bel Bölgesini Hedefleyen Egzersiz Programları

Bel bölgesini inceltmek için yapılabilecek en iyi şey düzenli olarak egzersiz yapmak. Core olarak adlandırılan karın kasları bölgesini hedef alan hareketler bu konuda size yardımcı olur. Her gün evde yarım saat gibi kısa bir süre spor yaparak amacınıza ulaşabilirsiniz. Yeter ki vücudunuzu tanıyın ve hareketleri düzgünce uygulayın.
Evde Bel İnceltme Hareketleri

Doğru ve Dengeli Beslenme

Karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak istiyorsanız mutlaka bir beslenme planı yapmalısınız. Eğer bel bölgesinde ciddi oranda bir incelme olmasını istiyorsanız bunu yalnızca egzersiz yaparak elde edemezsiniz. Bölgedeki yağları kasa çevirmek için yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Bölgesel Zayıflama Ürünleri

Dilerseniz piyasada farklı çeşitleri bulunan bel inceltme aleti gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Fakat bu tip ürünleri kullanmadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bel inceltme kemeri olarak bilinen aletler pasif ekipmanlar. Yani bu ürünler sporun yerini tutmaz, bunu bilmelisiniz. Çünkü aktif olarak spor yapmakla pasif olarak çalışan bel inceltme aletini kullanmak aynı şey değildir.

Fakat bazı ekipmanlar yapılan spor esnasında da kullanılabilir. Pilates lastiği ve topu gibi spor yaparken kullanılabilecek yan ürünler bu tarz ekipmanlara örnek olarak gösterilebilir. Ama biz bu yazıda genel olarak herhangi bir alete ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz hareketlerden söz edeceğiz. Böylece yalnızca kendi vücut ağırlığınızı kullanarak evde spor yapabilir ve dilediğiniz ölçülere kavuşabilirsiniz.

Bel Bölgesini İncelten Hareketler Nelerdir?

Ev ortamında, herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan bel bölgesini güçlendirebilir ve fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. Birazdan bahsedeceğimiz bel incelten hareket listesinde yer alan egzersizleri düzenli olarak uygulayarak verimli sonuçlar elde etmeniz mümkün. Yalnız bu hareketleri yaparken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Tüm karın egzersizlerini uygularken karnı içeri çekerek sıkmalısınız. Aksi takdirde hareketleri yeteri kadar etki etmez.

V-Ups Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

V-Ups bel egzersizlerinin odak noktası olan core bölgesini hedef alan bir hareket. V-Ups için hem alt ve üst karın bölgesini çalıştıran hem de bel incelten hareket de diyebiliriz. Çok yönlü etkisiyle bu hareket bel egzersizlerinin olmazsa olmazları arasında.

V-Ups hareketini yaparken kontrollü olmak büyük önem taşıyor. Elbette ilk etapta hareket esnasında zorlanabilir ve dengeyi hemen kuramayabilirsiniz. Fakat zaman içerisinde kaslarınız güçlendikçe hareketi yapmanız da kolaylaşır.
 • V-Ups için öncelikle yere uzanın.
 • Kolları başın üzerine doğru uzatın. Bu aşamada bacakların ve kolların düz ve gergin olduğundan emin olun.
 • Hazır olduğunuzda kolları ve bacakları aynı anda kaldırarak ayak parmaklarına doğru uzanın.
 • Hareketi tamamladıktan sonra mindere uzanın ve aynı adımları tekrar edin.

Reach and Catch Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Üst karın ve oblik olarak adlandırılan yan karın bölgesini hedef alan reach and catch oldukça etkili bel inceltme hareketleri arasında. Genel olarak ihmal edilen oblik kaslarını çalıştıran bu hareket yanlardaki fazlalıkları eriterek ölçülerin değişmesini sağlıyor.
 • Reach and catch hareketi için yere uzanın ve dizleri 45 derecelik bir açıyla bükün.
 • Bu aşamada ayak tabanlarınızın yere değdiğinden emin olun.
 • Daha sonra sırt ve omuz bölgesini kaldırarak hafifçe doğrulun ve iki elinizle sol ayağınıza doğru yönelin.
 • Ardından sırt üstü pozisyona geri dönün ve aynı şekilde kalkarak sağ ayağınızı doğru yönelin.
 • Reach and catch hareketini yaparken karın kaslarınızı kullanarak doğrulduğunuzdan emin olun.

Scissors (Makas) Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Scissors yani makas, alt karın kaslarını çalıştıran ve bölgesel incelmede önemli bir rol oynayan bir hareket. Bu egzersizi düzgün yaptığınızda alt karın kaslarının hafiften yanmaya başladığını ve bacakların titrediğini hissedebilirsiniz.
 • Yere sırt üstü yatın.
 • Gergin bir şekilde uzattığınız bacakları birbirinden ayırmadan yukarıya doğru kaldırın. 45 derecelik bir açı yeterli.
 • Bu aşamada elleri kalçanın altına yerleştirerek destek alabilirsiniz.
 • Bu pozisyondayken bacaklarınızı birbirinin üzerinden geçirerek makas şeklinde hareket ettirin.

Reverse Crunch (Ters Karın Sıkıştırma) Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Ters karın sıkıştırma hareketi olarak adlandırılan reverse crunch üst karın bölgesindeki yağları eriterek kas oluşumunu artırmayı hedefler. Bu hareketi yaparken kontrollü olmak önemli. Reverse crunch hareketini acele etmeden ve etkili bir şekilde tekrarlamalısınız.
 • Yere uzanın ve bacakları dizden bükerek kaldırın.
 • Elleri kalçanın altına yerleştirerek destek bölgesi oluşturun.
 • Daha sonra bacakları ayak parmak uçları yukarıyı gösterecek şekilde ittirin.
 • Bacakları kaldırırken karın bölgesini sıkın ve kasların çalıştığından emin olun.

Side Stretch (Yana Esneme) Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Side stretch de oblik bölgesindeki kasları hedef alan bir hareket. Kasları bir yandan çalıştırırken bir yandan esneten yana esneme hareketi kolay fakat etkili bel eritme hareketleri arasında.
 • Omuzlar dik ve baş karşıya bakacak şekilde ayakta durun.
 • Sol eli bel bölgesine yerleştirin ve sağ kolu yukarıya doğru dümdüz uzatın.
 • Daha sonra sol tarafa doğru esneyin.
 • Aynı hareketi sağ taraf için tekrarlayın.

Bel İnceltmek için Nasıl Beslenilmeli?

Dengeli beslenme ve spor hem sağlıklı yaşamak hem de daha şekilli bir vücuda sahip olmak isteyenlerin en yakın arkadaşıdır. Eğer doğru bir beslenme programı izlemeden yalnızca spora ağırlık verirseniz emeklerinizin meyvesini çok daha geç toplamaya başlarsınız. Fakat spor yaparken yeme alışkanlıklarınızı da düzenlerseniz çok daha çabuk ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.
Evde Bel İnceltme Hareketleri

Bel İnceltmek İçin Beslenme İpuçları

 • Beslenmeye dikkat etmek demek, alınan besin miktarını azaltarak vücudu aç bırakmak anlamına gelmez. Dengeli beslenme her besin türünden yeterli miktarda almak ve vücudun ihtiyaç duyduğu tüm bileşenleri sunmak anlamına gelir.
 • Bel ve karın bölgesindeki yağları eritmek istiyorsanız beslenme planınızdaki karbonhidratları azaltmanız gerekiyor. Çünkü özellikle kızartma ve hamur işi tarzı besinler karın bölgesinin yağlanmasına sebep oluyor.
 • Elbette karbonhidrat alımını tamamen sonlandırmayacaksınız. Bu noktada tam tahıllı ekmeklere ve kepekli ürünlere yönelebilirsiniz.
 • Kavrulmamış kuru yemişler hem enerji verir hem de içerdikleri faydalı yağlar ile vücudu besler. Gün içerisinde ölçülü miktarlarda ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişler tüketebilirsiniz.
 • Lif oranı yüksek besinler ve koyu yeşil yapraklı bitkiler sindirim sistemi için oldukça faydalı. Bu tip besinleri öğünlerinize dahil ederek metabolizmanın daha dengeli ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlarsanız yağ yakımınız hızlanır.
 • Vücudun kas miktarını artırmak istiyorsanız protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Kırmızı et, tavuk ve hindi eti yiyebilir, yeşil mercimek veya soya gibi protein içeren baklagillere yönelebilirsiniz. Kahvaltıda yağsız peynirler tüketebilir, omega-3 açısından zengin deniz ürünlerini beslenme programınıza dahil edebilirsiniz.
 • Bel inceltme programını uygularken şekerli yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Bu aşamada vücudun şeker ihtiyacını karşılamak için meyve tüketebilirsiniz.
 • Yemek ve salatalara zeytinyağı, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar ekleyin.
 • Bu süreçte alkollü içeceklerden uzak durun.
 • Bel ve karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak istiyorsanız, midenizi tamamen doldurmamaya özen gösterin. Porsiyonlarınızı bir miktar küçültün ve besinleri iyice çiğneyerek tüketin. Sofrada yediğiniz yemeyi bitirmek için acele etmeyin. Aksine öğünleri yavaş yavaş yiyin. Böylece doyduğunuzu hissedersiniz ve ihtiyacınız olandan fazlasını tüketmezsiniz.

Evde Bel İnceltme Hareketleri Hakkında Sorular

Sizin için karşı cins ideal vücut tipi nedir?

Günaydın herkese. Herkesin beğendiği bir ideal vücut tipi vardır. Erkekler kadınlarda ince bel geniş kalça gibi kriterler ararken kimi kadınlar da erkeklerde biraz geliştirilmiş kaslı vücut tipini severler. Sizin fikriniz...
0|0
Yorumla 33
1 ay

Biz kadınlar evse sporla kaç ayda vücut şekillendirebiliriz?

Her kadının hayal ettiği ve istediği vücut vardır. Kim istemez ki ince bel, dolgun kalça, şekilli bacaklar ve dik göğüs. Ama karantina günlerinde birilerinden yardım almak bu isteğimi köreltiyor. Evde yapabileceğim...
efulii0
0|0
Yorumla 54
0|3
Yorumla 66
1 ay

Evde spor yaptım ve şu an her yerim ağrıyor?

3-4 gündür yediklerime daha çok dikkat ediyorum, malum.. karantinadayız 😅aynı zamanda evde spor yapmaya başladım.. 1 hafta önce de yapmıştım kardiyo- o gece de ağrılarım çoktu şu anki gibi.. uyuyamıyorum yaa.. bugün de...
irrelevant97
1|0
Yorumla 312
1 ay

Bu zorlu karantina günlerinde evde spor yapabiliyor musunuz?

Evde formunuzu koruyabiliyor musunuz yoksa kendinizi salmış bir halde depresyonun kıyısında sadece yiyip içmekle mi meşgulsünüz? #evdehareket
MrNobodyy_
0|0
Yorumla 44

Evde Bel İnceltme Hareketleri Hakkında Benceler

Karın ve Bel Yağlarından Kurtulun!

Yaz geliyor. Tehlikenin farkında mısınız?! Bu Bence paylaşımı sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek isteyen tüm bireyler için! Günlük yaşamda bazen beslenmemize dikkat edemeyebiliriz ve sonucunda karın ile bel...
Gizli Üye
4541 Yorumla
26|6

Bel, Sırt ve Boyun Bölgesine Etki Eden Basit Ama Etkili Egzersizler Nelerdir?

Özellikle oturarak çalışanlar için birebir egzersizleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bel, sırt ve boyun bölgenizdeki ağrılardan bu yöntem ile kurtulabilirsiniz. Yapacağınız hareketlere en fazla 5 dakikanızı ayırmanız...
colkaplani34
109 Yorumla
2|2

Göbek ve Bel Bölgesinden Kilo Alanlar İçin Tavsiyeler

Günümüzde çoğu kişi göbek bölgesindeki yağlanmalardan şikayetci, bunun en temel sebebi ofis içerisinde çalışma, alkol, düzensiz yemek, fast food diye sıralanabilir.Şunu unutmayalım alınan kilolar spor yapmadan asla...
Coolumsu s
21 Yorumla
1|1

Göbek ve Bel Bölgesindeki Yağları Eritmenin Yolları Neler?

Kilo almaya başladığımız zaman ilk olarak göbek ve bel çevresine depolanan yağ hücrelerinin kilo vermek istediğimiz zaman yakılması çok daha meşakkatli oluyor. Bu yüzden sarmaları, dolmaları, kuzuları, tandırları ve...
3034 Yorumla
6|1

Basen, Bel, Kalça İnceltme, Kas Yapma Konularında Yanlış Bilinenler ve Doğrular

Evet arkadaşlar kilo vermek ya da almak herkesin sorunudur bu konuda yardımcı olmak ve sizlerin yanlış bilgilerinizi düzeltmeye çalışacağım . 1. Bölgelsel yağ yakımı var mı? Bölgesel yağ yakımı yoktur . Bu bilimsel olarak...
ZekalıJojuk
3010 Yorumla
5|5

Hayat Eve Sığar Dedik! Güne Zinde Başlamanın 5 Yolunu Sizler İçin Derledim!

Uzun bir aradan sonra yine sizlerleyim. Hayat eve sığar diyerek evlerde vakit geçirmeye başladık. İnşallah en kısa sürede de bu zorlu süreci atlatmış olacağız. Elbette bu zorlu süreçte bazı zorluklar yaşayacağız. Ama...
2130 Yorumla
8|4

Evde Bel İnceltme Hareketleri Hakkında Her Şey

Bir kızın yüzü güzel diye güzel mi olur? Fiziği çekici olmayan sıradan fizikli bir kızda ne buluyorlar?

Sorucağım soruyu lütfen çarpıtmayın. Kimsenin vücudu veya yapısını yadırgamıyorum. Bu tabi herkesin güzellik anlayışına göre değişir. Benim fazla yüz güzelliğim yok daha çok vücuduma iltifat alıyorum. Hani büyük göğüs...
Gizli Üye
0|0
Yorumla 35

Biçimli bir bel için ne yapmam lazım?

Öyle aşırı kilolu değilim hatta yaşıma göre baya zayıfım belimede ince denebilir ama daha ince ve göze hitap etmesi için ne tür sporlar yapmam lazım?
cagla63
0|1
Yorumla 68

Bir sürü iç dökeceğim, münakaşa etmek isteyen yazabilir?

Arkadaşlar selam,bu ara yine insanlık hakkında uzuuuun uzadıya düşündüm. Güzellik algısı, para, giyim tarzı, mizaç, kalp güzelliği vs. Herkes birbirine benzemeye başladı. Dolgun dudaklar ince bel, badem ya da çekik göz....
Gizli Üye
0|0
Yorumla 310
7 gü

İnce bel büyük kalça nasıl yapılır?

kilo verince squat ile bu görüntü sağlanır mı? nasıl bir spor gerek?
Gizli Üye
0|1
Yorumla 28
7 gü

Beyler fileli çorap, tayt, ince bel, bel gamzesi?

Tüm yakın erkek arkadaşlarım, tüm flörtlerim falan fileli çorap, tayt ve ince bel fetişinin olduğunu söylüyor sizin için niye bu kadar önemli ve bel gamzesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Cidden tüm erkekler fileli çoraptan...
Gizli Üye
0|3
Yorumla 338

İdeal kız nasıl olmalı?

sizce ince bel kalın bacak göğüs büyük mü yoksa zayıf popo yok ince bel ünca bacak falan mı
Gizli Üye
0|0
Yorumla 314

Şişşman seven var mı?

Şişman seven var mı? Obez değilim ama bu erkeklerin ince bel sevdasından bıktım beğenilmek istiyorum ve bunun için 9-10 ay aç kalmak da istemiyorum çünkü yemek yemeyi seviyorum. Şişman seven varsa beni bulsun çözelim bu...
Gizli Üye
0|7
Yorumla 584
13 gü

İnce bel geniş kalça için hangi egzersizleri yapmalıyım?

ince bel geniş kalça için hangi egzersizleri yapmalıyım? Nasıl bir program yapmalıyım?
Gizli Üye
0|3
Yorumla 38
13 gü

Hangi vücut tipi tercihiniz?

İnce bel, geniş popo
Yorumla 339
YÜKLENİYOR...