1 ay

Kadın Futbolunun En İyi 6 Futbolcusu

Sokrates1977

Doğrusunu söylemek gerekirse kadın futbolu bana daha zevkli geliyor ve sık takip ediyorum. Şimdi erkek futbolunun en iyi futbolcularını biliyoruz. Ama hiç merak ettiniz mi acaba kadın futbolunun en iyi futbolcuları kim diye? İşte bende kadın futbolunun şu an ki en iyi 6 futbolcusunu paylaşmak istedim. İyi okumalar :)

1. Marta Vieira da Silva - Bayan Ronaldo, Etekli Pelé

Marta
Marta

Hoş bir bayan olsa bile, saha da adeta bir canavardır. Kadın futbolunun şuanki en ünlü ve en iyi futbolcusu Marta'dır. Lakabı ise Bayan Ronaldo ve Etekli Pelé'dir. İsterseniz ben hemen Marta'nın futbol hayatını özet geçeyim. Marta Brezilyalıdır ve 34 yaşındadır. Mevkisi ise Forvet. Marta okadar iyi bir futbolcu ki, çocukluktan beri kadın futbolunun en iyisi olarak gösterilmiştir. Marta birçok erkek futbolcuya taş çıkartır. Kendisi 14 yaşındayken Helena Pacheco tarafından keşfedilmiştir. Tam 5 yıl art-arda FIFA dünyada yılın futbolcusu ödülünü almıştır. Sonra bu ödül kaldırılınca ilk FIFA Balon d'Or alan kadın futbolcu olmuştur. Kendisi 20 yaş altı kadınlar dünya kupasında en değerli futbolcu seçilmiştir. Ayrıca kadınlar dünya kupasında gol kralı bile olmuş ve tüm zamanların en çok gol atan futbolcusu unvanı bile kazanmıştır. Marta'nın altın madalyası da vardır. Ayrıca altın top ve altın ayakkabı da kazanmıştır. Marta Cristiano Ronaldo hayranıdır. Marta profesyonel olmayan Orlando Pride kadın takımında oynamaktadır. Kendisi altyapı'da 13 yaşında oynamıştır. Altyapı takımı profesyonel olmayan Centro Sportivo Alagoano takımıydı. Profesyonel kariyerine 14 yaşındayken profesyonel olmayan Vasco da Gama takımında başladı. Bu takımda 16 yaşına kadar kaldı. Daha sonra profesyonel olmayan Santa Cruz takımına transfer edildi ve bu takımda 18 yaşına kadar kaldı. Ve sonra Umeå IK profesyonel olmayan kadın takımına transfer edildi. Bu takımda 103 maça çıkıp 111 gol atarak erkek futbolculara taş çıkarttı. Bu takımda 22 yaşına kadar kaldı. Sonra 23 yaşındayken profesyonel olmayan Los Angeles Sol takımına transfer edildi. Bu takımda 19 maça çıkıp 10 gol atarak harika bir istatistik sergiledi. Ama bu takım yine de kendisini profesyonel olmasa bile güçlü bir takım olan Santos takımına kiralık olarak verdi. Marta bu takımda 14 maça çıkıp 26 gol atarak bir kez daha efsane olduğunu kanıtladı. Marta 24 yaşındayken FC Gold Pride isimli profesyonel olmayan takıma transfer edildi. Bu takımda 24 maça çıkıp 19 gol atarak muhteşem bir performans sergiledi. Daha sonra 25 yaşındayken Santos takımına bu sefer kiralık olmadan transfer edildi. Yine aynı yıl Western New York Flash takımına transfer edildi. Bu takımda 14 maça çıkıp 10 gol attı. Marta bunun yanı sıra Tyresö FF profesyonel olmayan kadın takımında da oynadı. Bu takımda 52 maça çıktı ve 40 gol attı. Ayrıca Rosengard profesyonel olmayan kadın takımında oynadı. Burda 81 maça çıktı ve 42 gol attı. Şimdi oynadığı Orlando Pride takımında ise 55 maça çıkmış ve 23 gol atmıştır. Bundan ilave 10 asist yapmıştır. Marta Brezilya kadın milli takımında 73 maça çıkarak 80 gol atmış bununla harika bir performans sergilemiştir. Marta, toplam 428 maça çıkmış, 315 gol atmış, 20 asist yapmıştır. Gerçekten müthiş bir performans. Marta 10 numara giymektedir.

2. Alexandra Patricia «Alex» Morgan - Baby Horse (Bebek At)

Alex Morgan
Alex Morgan

Marta Ronaldo ise, Alex Messi'dir. Alex kadın futbolunun ikinci en iyisi, Amerikalı ve 30 yaşında. Erkek futbolunda Ronaldo ve Messi'nin ayrı takımlarda oynadığını biliriz, ama kadın futbolunun iki en iyi ismi olan Alex ve Marta aynı takımdadırlar. Yani profesyonel olmayan Orlando Pride kadın takımı. Ama Alex kiralık olarak profesyonel futbol takımı olan Olympique Lyonnais takımına transfer edilmiştir. Kendisi "Baby Horse" yani bebek at lakabıyla anılır. Bazılarına göre Alex Morgan en iyi kadın futbolcudur. 2011 FIFA dünya kupasında ikincilik almıştır. Ayrıca 2012 yaz olimpiyatlarında altın madalya aldı. Alex'in mevkisi forvet'dir. Alex 20'li yaşlarında dergilerde poz vermiştir. Alex Morgan Lionel Messi hayranıdır. Ayrıca evlidir. Alex, 13 numara giymektedir. Bunun sebebi futbola 13 yaşında başlamış olmasıdır. Altyapı'da ilk takımı profesyonel olmayan Cypress Elite altyapı takımı olmuştur. Daha sonra yine altyapı kariyerinde 15 yaşındayken Diamond Bar High School profesyonel olmayan altyapı takımında oynadı. Bu takımda 18 yaşına kadar kaldı. Daha sonra Alex Morgan son altyapı takımına yani California Golden Bears profesyonel olmayan altyapı takımına transfer edildi. Bu takımda 21 yaşına kadar kaldı ve daha sonra profesyonel kariyeri başladı. Aslında Alex profesyonel kariyerine 19 yaşında başladı ama bu takımlarla beraber altyapı takımlarında da özel eğitimler alıyordu. Alex 19 yaşındayken profesyonel kariyerine West Coast FC takımı ile başladı. Bu takım profesyonel bir takım değil. Bu takımda 20 yaşına kadar kaldı 2 maça çıktı ve 2 gol atarak güzel bir performans sergiledi 2 maça göre. Daha sonra altyapı eğitimleri bittiğinde yani 21 yaşındayken California Storm isimli profesyonel olmayan Amerika kadın takımına transfer edildi. Bu takımda 3 maça çıkıp 5 gol atarak 3 maça göre harika bir performans sergiledi. Yine aynı yıl Pali Blues isimli profesyonel olmayan kadın futbol takımına transfer edildi. Bu takımda 3 maça çıkıp 1 gol atarak fena olmayan bir istatistik ortaya koydu. Sonra 22 yaşındayken Western New York Flash isimli profesyonel olmayan takıma transfer edildi. Bu takımda 13 maça çıkıp 4 gol attı. Ve 23 yaşındayken Seattle Sounders Women isimli profesyonel olmayan kadın futbol takımına transfer edildi. Bu takımda 3 maça çıkıp 2 gol attı. Sonra 24 yaşındayken Portland Thorns FC isimli profesyonel olmayan futbol takımına transfer edildi. Bu takımda 38 maça çıkıp 16 gol attı. Sonra Orlando Pride takımına transfer edildi. Bu takımda 54 maça çıkıp 18 gol attı. Ve Orlando Pride takımı Alex'i kiralık olarak Olympique Lyonnais isimli profesyonel futbol kulübüne verdi. Bu takımda şu an Alex. Ve bu takımda 13 maça çıkıp 5 gol attı. Alex 20 yaş altı Amerika milli takımında 10 maça çıkıp 5 gol attı. Ayrıca 21 yaşında artık Amerika milli takımında oynamaya başladı. Şimdiye kadar Amerika milli takımında 120 maça çıkıp 73 gol attı. Alex Morgan toplamda 259 maça çıktı, 131 gol attı ve 17 asist yaptı.

3. Carli Anne Hollins

Carli Lloyd
Carli Lloyd

Kadın futbolunun üçüncü en iyi futbolcusu. Kadın futbolunun Neymar'ı. Carli, 37 yaşındadır ve Amerikalıdır. Gerçekten çok profesyonel bir futbolcudur ve orta saha mevkisindedir. FIFA yılın oyuncusu, FIFA en iyi kadın futbolcu gibi ödüllere sahiptir. Carli 10 numara giymektedir. Ayrıca altyapı'da Rutgers Scarlet Knights isimli profesyonel olmayan kadın takımında oynamıştır. Kendisi 17 yaşındayken profesyonel kariyerine başladı. Central Jersey Splash isimli profesyonel olmayan futbol takımında. Bu takımda 11 gol atmıştır. Daha sonra 18 yaşındayken New Brunswick Power isimli profesyonel olmayan takıma transfer edilmiş ve bu takımda 10 gol atmıştır. Ve sonra 19 yaşındayken South Jersey Banshees takımına transfer edilmiş ve burda 10 gol atmıştır. Ardından 22 yaşındayken New Jersey Wildcats isimli profesyonel olmayan Amerika kadın futbol takımına transfer edilmiştir. Bu takımda 1 maça çıkıp 1 gol atmıştır. Daha sonra 27 yaşındayken Chicago Red Stars takımına transfer edilmiştir. Bu takım profesyonel değil ama çok ünlü bir takımdır. Bu takımda 16 maça çıkıp 2 gol atmıştır. Ve 28 yaşındayken Sky Blue FC takımına transfer edilmiştir. Bu takım profesyonel değil ve güzel bir kadın takımı. Profesyonel bir takım olmasa bile güzel bir takımdır, iyidir. Carli bu takımda 32 maça çıkıp 12 gol atmıştır. Carli Lloyd 29 yaşındayken Atlanta Beat isimli iyi bir futbol takımına transfer edildi. Bu takım resmi olarak profesyonel bir takım olmasa bile kadın futbolu seven kişiler bu takımın profesyonel olduğunu düşünür bende öyle. Kadın futbol takımıdır buda. Carli Lloyd bu takımda 10 maça çıkıp 2 gol atmıştır. Sonra 31 yaşındayken Western New York Flash isimli ünlü bir profesyonel olmayan kadın futbol takımına transfer edildi. Bu takımda 36 maça çıkıp 18 gol attı. Bu takımda 32 yaşına kadar kaldı sonra ise 33 yaşındayken Houston Dash isimli profesyonel olmayan futbol takımına transfer edildi. Hala bu takımda. Ve bu takımda 27 maça çıkıp 11 gol attı. Carli Lloyd ayrıca profesyonel bir futbol takımı olan Manchester City takımında da oynamış ve bu takımda 8 maça çıkıp 2 gol atmıştır. Carli Lloyd Amerika milli takımında 224 maça çıkıp 88 gol atmıştır. Carli toplam 354 maça çıkmış, 167 gol atmış, 20 asist yapmıştır.

4. Dzsenifer Marozsán

Dzsenifer Marozsan
Dzsenifer Marozsan

Kadın futbolunun yıldızı, sessiz ve eğlenceli kadınıdır Dzsenifer Marozsan. Dzsenifer, Macar Türküdür ve 27 yaşındadır. Kadın futbolunun dördüncü en iyi futbolcusudur. Almanya milli takımında oynuyor. Orta saha mevkisindedir ve 10 numara giymektedir. Rio de Janeiro'da düzenlenen 2016 Olimpiyatlarını Dzsenifer, Doğu Alman erkek futbolcuların 1976 yılında kazanmasından tam 40 yıl sonra ilk kez kazanan kadın futbolcu olmuştur. UEFA kadınlar şampiyonlar liginde bir tane galibiyeti bulunur. Ayrıca bir zamanlar Almanya'nın şampiyonluk kazanmasına yardımcı olmuştu. Dzsenifer'in muhteşem golleri vardır. şu an Olympique Lyonnais isimli profesyonel futbol takımında oynamaktadır. Altyapı kariyerine henüz 4 yaşındayken başlamıştır. DJK Burbach takımında başlamıştır. Bu takım profesyonel değildir. O takımda 11 yaşına kadar oynamıştır. Ardından son altyapı takımına yani 1. FC Saarbrückhen transfer edilmiştir. O takımda profesyonel değil ama eski bir takımdır. O takımda 15 yaşına kadar oynamıştır. Ardından profesyonel kariyeri başlamıştır. Profesyonel kariyerindeki ilk takımı da 1. FC Saarbrücken takımıdır. Bu takımda 17 yaşına kadar kalmıştır. Ayrıca bu takımda 38 maça çıkıp 13 gol atmıştır. Sonra 1. FFC Frankfurt takımına transfer edilmiştir. O takım profesyonel olmayan kadın takımıdır. O takımda 178 maça çıkmış ve 58 gol atmıştır. Sonra en son takımına yani şuanki Olympique Lyonnais takımına transfer edildi. Bu takımda 93 maç çıktı ve 38 gol attı. Ayrıca milli takım kariyerine gelirsek, 12 yaşında Almanya U-15 milli takımında başladı milli takım hayatı. Almanya U-15 milli takımında 12 maça çıkıp 13 gol attı. Almanya U-15 milli takımında 15 yaşına kadar kaldı. Daha sonra Almanya U-17 milli takımı hayatı başladı. Bu takımda 16 yaşına kadar kaldı 21 maça çıkıp 21 gol atarak müthiş bir performans sergiledi. Sonra 17 yaşındayken Almanya U-19 milli takımı hayatı başladı. Bu takımda 12 maça çıkıp 13 gol atarak muhteşem bir performans sergiledi. Bu milli takımındaysa 20 yaşına kadar durdu. Ve daha sonra Almanya U20 kariyeri başladı. Yani Almanya 20 yaş altı futbolcular. Burdaysa 17 maça çıkıp 6 gol attı. Sonra Almanya milli takımında oynadı. Almanya milli takımında 97 maça çıkarak 32 gol attı. Marozsan, toplamda 466 maça çıktı, 194 gol attı ve 17 asist yaptı.

5. Hope Amelia Solo

Hope Solo
Hope Solo

Sempatik, güzel ve sakin bir kadındır Hope Solo. Sahada da öyledir. Hope Solo Amerikalıdır ve 38 yaşındadır. Kadın futbolunun en iyi beşinci futbolcusudur. Ayrıca kadın futbolunun en iyi kalecisidir. Zira mevkisi kaleci. Anlayacağınız 1 numara giymektedir. Solo, Amerika kadın milli futbol takımının birinci kalecisidir. Altyapı kariyerine Richland High School altyapı takımı ile başladı 15 yaşındayken. Hope, 18 yaşına kadar bu takımda kaldı daha sonra son altyapı takımına Washington Huskies altyapı takımına gitti. Bu takımda 21 yaşına kadar kaldı. Sonra profesyonel kariyeri başladı. Anlayacağınız profesyonel kariyerine biraz geç başladı. Profesyonel kariyerindeki ilk takımı Philadelphia Charge takımıydı ki, bu takıma 22 yaşında geldi. Bu takım profesyonel kadın futbol takımıdır. Bu takımda 8 maça çıktı. Sonra 23 yaşındayken Kopparbergs/Göteborg FC takımına transfer edildi. Bu takım profesyonel olmayan kadın futbol takımıdır. Bu takımda 19 maça çıktı. Sonra 24 yaşındayken profesyonel futbol takımı olan Olympique Lyon takımına transfer edildi. Bu takımda 20 maça çıktı. Daha sonra 28 yaşındayken Saint Louis Athletica takımına transfer edildi. Bu takımda Amerika profesyonel futbol takımıdır. Bu takımda 23 maça çıktı ve 29 yaşına kadar kaldı. Daha sonra Atlanta Beat takımına transfer edildi. Burda 16 maça çıktı. Bu takımda 30 yaşına kadar kaldı. Hope, 30 yaşındayken magicJack isimli Amerika profesyonel futbol takımına transfer edildi. Bu takımda 4 maça çıktı. Sonra 31 yaşındayken Seattle Sounders Women isimli futbol takımına transfer edildi. Bu takımda hiç maça çıkmadı. Ve 32 yaşına kadar kaldı bu takımda. Daha sonra, 33 yaşındayken Seattle Reign FC isimli güzel bir kadın futbol takımına transfer edildi. Hope, hala Reign FC takımında oynuyor. Şimdiye kadar bu takımda 54 maça çıkmıştır. Hope, toplamda 256 maça çıkmıştır. Ayrıca Amerika milli takım kariyerine gelirsek. Amerika U-16, U-18, U-23 milli takımlarında olmuş sonra Amerika milli takımında oynamıştır. Amerika milli takımında 112 maça çıktı.

6. Mary Abigail «Abby» Wambach

Abby Wambach
Abby Wambach

Gelelim Abby Wambach'a.. İlk önce, Abby lezbiyendir. Ayrıca eşcinseldir. Saha da bu kadını görürseniz, 'bu adamın burda ne işi var?' diye bilirsiniz :D Abby, kadın futbolunun en iyi altıncı futbolcusu ve 39 yaşında. Mevkisi forvet. Artık yaşı sebebiyle futbol oynamıyor. Ama kameralar karşısında hep. Bu kadın, kadın futbolunun David Beckham'ı. Ayrıca 20 numara giyerdi. Abby, Olimpiyatlarda 2 kez altın madalya almıştır. Altyapı kariyerine 14 yaşındayken Our Lady of Mercy High School altyapı takımıyla başladı. Bu arada böyle "school" geçen takımlara yani "takım" diyorumda, bunlar aslında okul. Futbol okulu gibi birşeyler. İşte bu altyapı takımında 18 yaşına kadar kaldı ve son altyapı takımı olan Rochester Sprit altyapı takımına transfer edildi. Daha doğrusu bu altyapı takımına 15 yaşında transfer edildi. Yani bir anda 2 yerden eğitim alıyordu. Rochester Sprit altyapı takımından 17 yaşında ayrıldı ama Our Lady of Mercy High School altyapı takımından ise 18 yaşında ayrıldı. Böylelikle profesyonel kariyeri başladı. Profesyonel kariyerine Washington Freedom isimli profesyonel futbol kulübüyle başladı. Bu takımda 37 maça çıkıp 23 gol atarak efsane olduğunu kanıtladı. Bu takıma 22 yaşında geldi. Ve 23 yaşında ayrıldı. Ama, 29 yaşında bu takıma geri döndü. Ve 39 maça çıkıp 21 gol attı. Sonra 30 yaşındayken bu takımdan yine ayrıldı. Ve 31 yaşındayken magicJack takımına transfer edildi. Bu takımda Amerika profesyonel kadın futbol takımıdır. Bu takımda 11 maça çıkıp 9 gol attı. Ve en son 33 yaşındayken Western New York Flash takımında oynadı. Bu takımda 31 maça çıkıp 17 gol attı. Amerika milli takım kariyerine gelirsek, millide 255 maça çıkıp tam 184 gol atmayı başardı. Erkek futbolu tarihinde milli takımda bukadar gol atmayı başaran olmamıştır! Bu kadın, magicJack takımında teknik direktörlükte yapmıştır ayrıca. Abby Wambach, toplam 373 maça çıkmış, 254 gol atmış, hiç asist yapmamıştır. Gerçekten, harika bir istatistik bu..

Kadın Futbolunun En İyi 6 Futbolcusu
1
5
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

15
 • futbolöyküleri
  Çok güzel bir bence olmuş. Alex Morgan favorim
 • EldrithcArrow__
  Alex Morgan dehşet birşey miş 😀
  Espri bir tarafada çoğu erkek milli takımından daha fazla ilgi çekici
 • bunu severim: 1. Marta Vieira da Silva - Bayan Ronaldo, Etekli Pelé
 • SkrErd37
  Favorin tay sebebide bir onu bilirim :D
  • y ahaaahahaha :D doğru o ve 5-ci. reis 5-ci efsane bombastik bir kadın.

 • merakligenc042
  Bence saçma bir spor
  • futbol mu?

  • Kadın futbolu

  • hiçte saçma değil. kadınlarda futbol oynaya bilir. ayrıca Marta Ronaldodan daha iyi. İstatistikleri Ronaldokinden kat-kat daha iyi.

 • Bu kadınlar çok iyi oynuyor.
  • reis erkek futbolunda, bir milli takımda en çok gol atan kişi bir İranlı futbolcu. 110 tane gol atmış.
   Ronaldo 2-ci sırada yer alır. 90 tane golü var. 20 tane daha gol atarsa tarihe millinin en golcü futbolcusu olarak geçer. erkek futbolcular millide 120 falan maça çıkıyor.
   bu kadınlar millide 400-500 maça çıkıp yüzlerce gol atıyorlar. gerçekten harikalar.

YÜKLENİYOR...