KIZLAR KOŞUYOR

Hangi Egzersiz Hareketi ile Hangi Kaslar Çalışır Birlikte Öğrenelim!

Bazı insanlar bilinçsiz şekilde spor yapıyor. Bir hareket yapıyor ama bu hareketin çalıştırdığı kasları bilmiyor. Gelin şimdi hangi egzersiz hangi bölgelerimizi çalıştırır görelim.

Karın kasları ve üst iç bacak

Bunlar kas yapmak için değil vücut geliştirmeden önce veya günlük rutin olarak yapabileceğiniz hareketlerden bazılarıdır. Bu hareketlerle vücudunuzu gevşetir ve ısıtırsınız.

Barfiks (Sırt ve boyun kasları)

Çoğumuzun bildiği gibi bu harekete barfiks çekmek denir. Paralel olan iki düz zemin arasında bulunan demir çubuktan tutup kol gücünüz ile kendinizi soldan sağa doğru şekillerle hareket ettirirsiniz. Biceps ve triceps yani ön kol ve arka kol için de oldukça etkili bir egzersizdir.

Ters mekik (Karın kasları)

Bu ters mekiktir. Genelde bacakların arasına küçük pilates topu alarak yapılınca daha etkili olur. Bir de bunun düz mekik hareketi var. Elbette o daha etkilidir. Düzenli olarak yaptığınızda karnınızdaki kaslarda oluşan farkı göreceksiniz.

Plank (Omuz, yan karın ve üst ön bacak kasları)

Bu hareketin adı planktır. Eğer basen bölgenizi, bacaklarınızın ön kısmını ve özellikle omuzlarınızı geliştirmek istiyorsanız bu hareket size fayda sağlayacaktır.

Barbell lunges (Kalça ve quadriceps/üst bacak kasları)

Bu hareketin ismi barbell lungestir. Resimde gördüğünüz gibi quadricepsleri ve kalça kaslarını çalıştırır. Squat gibi etkili bir harekettir.

Side plank (Omuz ve tüm bacak kasları)

Bu hareketin adı da side planktır. Plank hareketinden tek farkı tek bir bölge ile durmanızdır. Daha fazla yük olacağından daha fazla güç uygulanır ve bu yüzden daha etkilidir.

Squat (Kalça ve üst bacak kasları)

Squat yani çömelme hareketini artık hepimizi biliyoruz. Ama yanlış bildiğimiz bir nokta var. Görselde 1 olarak gösterilen bölgeyi dik tutmaya çalışıyoruz. Bu yanlış bir harekettir. Doğru olanı görseldeki gibidir.

Dips (Triceps, biceps, üst ve arka bacak ve sırt kasları)

Dips hareketi en çok triceps yani arka kol kasları geliştirmek için yapılır. Yine çok etkili bir harekettir. Bunun için yerden 40-50 cm uzun bir zemin hazırlamanız gerekiyor.

Burpess (Bütün vücut kasları)

Burpess hareketi ile bütün vücudun kaslarını çalıştırmış oluruz. Ama en çok sırtta ve kollarda etkilidir. Soldan sağa doğru uygularsanız doğru yapmış olursunuz.

Spor, doğru yapıldığı zaman etki gösterir.

#Lavey

#Spor

#SporcuLavey


7|4
2944

En İyi Erkek Görüşü

 • Yazin guzel olmus

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Çok istiyorum spor yapmayı, ama vaktim olmuyor.
  İnşaallah işlerim bitince, başlamak istiyorum. :)
  Emeğine sağlık :)

  1|0
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 43

Kızlar Ne Diyor 28

Benzer Sorular

Yükleniyor...