Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri

https://www.kizlarsoruyor.com/kultur-sanat/a67729-game-of-thrones-un-sezon-finali-yaptigi-su-donemde-cok-faydali-tarih

Şu Bence'yi yazmıştım evvel zaman içinde. bir devam edeyim dedim o yüzden Westeros'un tarihine devam eden bencemizi açıyorum.

Evvelki Bence'ye First Men diye bilinen ilk insan kavimlerinin Westeros'a gelişinden, Fatih Aegon'un Demir Taht'ı dövüşüne kadarki olaylardan bahsetmiştik.

Bu bencede Aegon'dan Robert Baratheon'un ayaklanmasına kadar değineceğim.

Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri

Aegon 7 krallığı tek bir hanedanın boyunduruğu altında birleştirip Westeros'un yegane hakimi olduktan sonra, Targaryen Hanedanı döneminde Westeros'a iç çatışması ve arada çıkan kaosu bol da olsa, büyük bir stabilite gelmişti.

Lakin Targeryan Hanedanı'nın çeşitli iniş çıkışları vardı, 300 yıllık hükümranlıklarında her daim Westeros'a yabancı bir aile idiler, çeşitli kadim Valyria geleneklerine tabii idiler, büyük bir medeniyetin mirasçısıydılar, kendi kardeşleriyle evleniyorlardı ve bu bir süre sonra ailede akli denge problemlerine neden oluyordu vesaire.

Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri

Örneğin Aegon'un oğlu olan Aenys Targeryan 7 Krallığa adını altın harflerle kazımış babasının ölümünün ardından tahta çıktı. Lakin kendisi bir ensestten doğmaydı, her ne kadar bu Targaryenlar arasında valyria kanını saf tutmak için gelişmiş bir gelenek olsa da, katolik bozması 7ler inancına sahip Westeros'da huzursuzluk çıkarmaması imkansızdı, Aenys tahta çıktığında papa gibi birşey olan Yüksek Septon 'Bu günahtır, tanrıların yasalarına terstir, gavatlıkır, arsızlıktır, zındıklıktır' diyerek isyan başlattı, amacı zaten zorbalıkla diyara konmuş olan Targaryen Hanedanı'nı devirmek ve bu dinsiz sülaleyi kovmaktı. O devirde din işlerini güden ruhbanların silahlı kolu olan birliklerle 11 yıllık bir isyan ateşlendi.

Pasif Aenys'den sonra başa geçen Aegon'un ikinci oğlu Zalim Maegor devrinde de devam etti ve bir sonraki kral olan Jaehaerys Targaryen tarafından zar zor bastırılabildi. Jaehaerys isyanı bastırdıktan sonra ruhban sınıfının kolluk kuvvetleri olmasını yasakladı ve din adamlarının yargı haklarını elinden alıp 'Ejderin hakkı ejdere' mantığında devlet yönetimini getirdi.


Lakin Maegor gibi işi zalimlikle, adam yakmakla çözmek yerine Westeros'un dini kurumlarıyla bir uzlaşmaya varmak stabiliteyi zor da olsa sağladı.

Böyle bir sürü olay var, George Martin yazmış da yazmış ama Bence'nin Manas Destanı'na evrilmemesi için Ejderlerin Dansı diye bilinen olaydan sonra Robert Baratheon'un isyanına geçiciğim, evet.

Hanedan'ın aşağı yukarı 100. yılında, 1. Viserys isimli kralın yaptığı ilk evlilikten sadece prenses Rhaenyra sağ kalmıştır ve o da bu kızını veliaht olarak yetiştirmiştir, Rhaenyra'nın annesi öldükten sonra yeniden evlenen kralın ikinci karısından 3'ü erkek 4 çocuğu olur ve en büyüklerinin adı da Aegon'dur.

Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri

Viserys öldükten sonra, krallığın başına bir kadının geçmesini istemeyen kimi yavşakoğlu lordlar kralın vasiyetini dinlemeyip tahta 2. Aegon'u geçirirler, lakin Rhaenyra tipik Targeryan pervasızlığı ve gözü karalığıyla taht uğruna iç savaş başlatır, iki tarafta da ejderhalar vardır ki bu yüzden bu iç savaşın adı Ejderlerin Dansı'dır. Sonuçta birçok kardeş birbirini öldürmüş, Targaryen gücünün kaynağı olan ejderhaların çoğu katledilmiş ve Hanedan büyük bir yara almıştır, bu olaydan sonra ejderhalar sayıca azalmanın yanında, küçüldükçe küçülmüş, ve sonunda Ejder Hanedanı ejdersiz kalmıştır.

Hatta kimi Targeryan kralları ailede yaygın olan ensestin getirdiği deliliğin etkisiyle kendilerini ejderhaya çevirmeye çalışırken yanarak can vermişlerdir.

Acısıyla, tatlısıyla, iyi günüyle, kötü günüyle, hastalıkta sağlıkta Targaryen Hanedanı 3 asrı devirmeyi başarmıştır, ta ki hanedanın son kralı olan 2. Aerys'in dönemine kadar.

Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri

Aerys Targaryen gençliğinde çok büyük gelecek vaadeden, aklı başında bir kraldır, ama şimdi hatırlamadığım bir sebepten zindanda geçirdiği bir süreden sonra kişiliğinde önce küçük kusur olarak başlayan, ve sonunda deliliğe doğru giden bir kara delik açılmıştır. Dizide karizmanın tam karşılığı olarak bildiğimiz Tywin Lannister'ın sağ kolluğunun da etkisiyle diyar hiç olmadığı kadar müreffeh, sakin ve huzurludur, ama rahat batmış olacak ki Kral günden güne deliliğe ve paranoyaya sürüklenmiştir.

Deliliği arttıkça tavrı da saldırganlaşmıştır, Tywin Lannister 20 yıl boyunca Kral'a en iyi şekilde hizmet etmiş, iyi bir dostluk kurmuş, Lannisterların devasa zenginliğiyle başkent arasında sıkı ilişki kurarak hazineyi doldurmuştur, ancak etraftakilerin krallığı Tywin'in yönettiği konusundaki mırıldanmaları Aerys'i irrite etmiş ve kendisine karşı ezici davranmaya itmiştir. O kadar ki, Tywin Kral'ın oğlu Rhaegar ile genç ve güzel kızı Cercei'yi evlendirmek istediğinde Kral 'Ailemizin itibarına yaraşmaz, senin sarı çıyan gızına mı galdı benim aslan gibi oğlum? Ben onu Martellerden Elia ile evlendirecem' gibi ağır bir hakaretle geri çevirmiştir. Aslında Cercei'nin ne kadar ırıspı bir insan olduğu düşünüldüğünde, deli meli ama kafası çalışan adammış Aerys.

Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri

Bir üstteki garabete bakın, bir de Tywin Lannister'daki asalete.

Tywin bu durumun sonunun gelmeyeceğini gördüğünde başkentteki kuvvetlerini de 'Ben gidiyom amuğagoyim, iki iyilik yaptık toton kalktı, ben olmadan zikseler idare edemezsin sen bu krallığı' diye hourdanaraktan toparlayarak kendi toprakları olan Castely Rock'a çekilmiştir.

Aerys bundan sonra artık vezir yakmak, deliateş denen zımbırtıyla adam kızartmak, gibi çeşitli zalimliklerde bir bir level atlamaya başlamıştır. Zamanla sürekli eften püften sebeplerle Kızıl Kale'nin arz odasında birilerini yakıp durur olmuş ve her seferinde ateşe daha da takık hale gelmiştir.

Ama delilik ve devlet, pek iyi gitmez, başında işleri kontrol altında tutacak adam akıllı birileri varken Aerys'in dönemi sakindir, ama tek başına kalıp meydanı boş bulunca Aerys herşeyin içine okkalı biçimde sıçmaktan geri durmaz.

Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri

Bu Aerys'in zengin piçi' oğlu olan Rhaegar, o sıralar Fırtınadiyarı'nın varisi Robert Baratheon'un nişanlısı ve delikanlılar delikanlısı rahmetli Eddard Stark abimizin bacısı olan Lyanna Stark'ı evli olmasına rağmen kaçırır ve dağa kaldırır.

Daha yeni sözlenmiş olan Brandon Stark, ki Eddard Reis kitaplarda 'Benden çok daha delikanlı adamdı benim abim, valla kodu mu oturturdu, kahpece vurdular' diye öve öve bitiremez kendisini, tipik Stark mallığı ve takozluğuyla Kral Aerys Targeryan'a tek başına gidip 'Bu ne rezalettir? Bacımıza da mı göz diktiniz? Derhal kız kardeşimi teslim edin, kendisi nişanlı, ailemizin yüzünü yerde koyamazsınız' diye atarlanır, ama Kral aslında bu gayet haklı isteği Brandon'u derdest edip babasına 'Gel oğlunun bu densizliği için hesap ver' diye emir göndererek yanıtlar.

Rickard Stark isimli adı kadar efendi abimiz de 'Aman savaş çıkmasın, analar ağlamasın, çözüm süreci yürütelim' diyerekten mal gibi kralın ayağına gider ve o da aynı şekilde 'Bu ne rezillik' diye Oktay'ı vuran Münir Özkul tribi atınca Kral ikisini de akıl almaz biçimde ihanetle suçlar ve yargılanmalarını talep eder. Rickard Reis Trial by Combat yani 'Dövüşerek Yargılanma' usülünde yargılanmak ister, bu eski Westeros geleneğine göre iki taraf ister bizzat, ister bir şampiyon seçerek dövüşlere dahil olurdu ve tanrılar kimin haklı olduğuna sonuca göre karar verirdi.

Stark olmak demek, kendi adamını kendin öldürmek demekti bu yüzden Rickard Reis kendisi dövüşmeyi seçti ama Kral şampiyonu olarak ateşi seçmişti. Evet, bildiğiniz ateş.

Ve Kuzey'in lordunu, Westeros'un en güçlü ve eski hanedanlarından birinin reisini oğlunun şımarıklığının izahatini istediler diye diri diri yaktı, Brandon Stark'ı da diz üstü bir mekanizmaya boynundan bağlayıp az ötesine kılıç koydurdu ve 'Babanı kurtarabilirsen serbestsiniz' buyurdu, mekanizma ipe asıldıkça ipi geren türdendi ve Brandon Stark diri diri yanan babasını kurtarmaya çalışırken boğularak öldü.

Tipik paranoyaklığıyla, Aerys o sırlarda Eyrie'nin lordu olan Jon Arryn'in himayesinde olan son Stark varisi Eddard'ın ve Lyanna'nın nişanlısı Robert Baratheon'un kellesini Jon Arryn'e gönderdiği bir hattı hümayun ile istedi. Jon Arryn ise buna 'Heassiktirlan mına kodumun ensest mahsülü, dayısını babasından ayıramayan iti' diyerek karşılık verdi. O sıralarda 18-19 yaşlarında olan Eddard ve Robert aynı zamanda kendi topraklarının hakimi konumundaydılar, ikisini de kafalayıp 7 krallığın 3'ünü Targeryan Hanedanı'na karşı ayaklandırdı ve evlilik aracılığıyla Nehirdiyarı'ndan da destek aldı.

Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri

Kral'ın tarafına ise Reach hamisi Mace Tyrell koştu ve merkezi ordunun başında da Rhaegar Targeryan bulunuyordu.

Rober Baratheon Fırtınadiyarın'ndan toparladığı kuvvetleriyle Summerhall'da bir günde 3 farklı devletçi kuvvetini devirir ancak Ashford tarafında dizideki şişko Sam'in babası Randall Tarly tarafından beklenmedik bir yenilgiye uğratılıp geri püskürtülür, Stoney Sept tarafında yaralanmış ve toparlanma ihtiyacından durmuş olan Robert Aerys taraftarları tarafından kuşatılır ama yerel halkın desteğiyle yakalanmaz ve destek kuvvetin Kuzey'den gelmesiyle kurtulur.

Trident, yani Nehirdiyarı'nın üç büyük nehrinin kesiştiği arazide iki taraf tüm kuvvetlerini toplayıp muharebeye girişir, Robert Baratheon loyalist ordusunun başındaki Prens Rhaegar Targeryan'ı öldürür, Targeryan destekçilerinin ordusu darmadağın olur ve isyancılar mutlak bir zafer kazanırlar.

Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri

Bu savaştan sonra, isyancı kuvvetleri ile Kral'ın Şehri arasında hiçbir engel kalmamıştır, yolculuk edemeyecek kadar yaralı Robert komutayı Eddard Reis'e verir.

Eddard hızla başkente ilerlese de, tüm bu olan biten savaşa kulaklarını tıkamış ve iki tarafa da yardım eli uzatmamış olan Tywin Lannister kendisinden önce şehrin kapılarında 20 000 kişilik ordusuyla bitiverir ve 'Hacı, sen bağa çok ipnelik yaptın ama büyüklük bende kalsın dedim geldim, aç kapıları şehri savunıyım' diyerekten beklemeye başlar.

Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri

Her ne kadar sarayın casus üstadı Lord Varys 'Kralım valla bu Lannister senin poponu keser, bu kadar hır gür olurken nerdeydi bu deyyus? Aslan etin kokusunu almadığı yerde dolanmaz' diyerekten uyarmaya çalışsa ve Kral'ın kıt aklına zeka kırıntıları sokmaya çalışas da, Tywin'in iti ve tam bir güzel kardeşim olan Baş Üstad Pycelle 'Öyle demeyin, günahtır, Tywin Lannister alnı secdeye değen, son derece müteyeddin bir büyüğümüzdür, kralımızın ve devletimizin dostudur, hizmet hareketiyle bir sürü gencimizi okutmuştur' diye Kral'a duymak istediklerini söyler.

Tam bir mal olan Aerys, son büyük mallığını yapar ve kapıları açar ve Lannister ordusu başkenti yağmalar, amaçları Eddard varmadan Targeryan Hanedanı'nı ortadan kaldırmaktır. Ve ayrıca Tywin bu şekilde kendisine zamanında hakaret edip aşağılayan Aerys'den acı intikamını alacaktır.

Şehir talan edilir, binlerce can gider, Aerys Targeryan çaresiz kalıp iyice zıvanadan çıkınca Tywin'in oğlu, kendisini canı pahasına korumaya namusu ve şerefi üzerine and içmiş olan Jaimie Lannister tarafından öldürülür, Rhaegar'ın karısı Elia Martell Gregor Clegane'in tecavüzüne uğrayıp katledilir, Targaryen bebekleri kundaklardan alınıp kafaları duvarlara vurularak öldürülür, çocukları ikiye bölünür ve her biri katledilir, sadece Aerys'in saf ejder kanından oğlu küçük Viserys hamile annesiyle beraber küçük bir gemiyle kaçmayı başarır.

Böylece Robert Baratheon Targeryan Hanedanı'nı devirir, Demir Taht'a oturur ve Andallar ve İlk İnsanların Kralı, Yedi Krallığın Lordu ve Diyarın Koruyucusu olur.

Game of Thrones'un Sezon Finali Yaptığı Şu Dönemde İlki Kadar Faydalı Tarih Dersleri
2
1
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

21
 • bay_enco

  bir oyun için bu kadar yazı yazılır mı? Hiç büyümeyecek misiniz? :)

  • Ragnar_Lodbrok

   Oyun?

   Ki siz hiç hobi diye bişey duymadınız herhal? Hİç büyümemekten bunlar hep.

  • bay_enco

   Hobiyi biliyorum tabi. Ama yazdıklarını hiç bilmiyorum.

 • GriHasar

  Sen araştırmaları vs nasıl yapıyorsun. Hangi siteleri, dergileri, isimleri takip ediyosun
  Mesela tarih bilgin acayip iyi
  Benim, bilim olsun tarih olsun okuduğum çoğu şey, altı dolu olmadığı için havada kalıyor
  Altını nasıl doldurucam

  Sürekli bir şeyler okumaya çalışıyorum ama hiç istediğim bilgiye ulaşamıycakmışım gibi geliyor. Bikaç tavsiye verebilirsen

  • Ragnar_Lodbrok

   Eskiden Ekşi Sözlük iyiydi, eski dediğim bundan 6 sene öncesi. Şimdilerde zaten bildiğin birşey hakkında internet jargonuyla bilgi tazelemek için gene faydalıdır.

   Ben sana orta asya türkleri hakkında bir sürü şey anlatırım, daha Büyük Hun Devleti kurulmadan önce o yaşam şekli nerde ortaya çıkmış, kimlere dayanır falan sayarım bayağı. Niye? Çünkü yabancı bir uzmanın üniversite seminerlerini dinlemişliğim var.

   https://www.youtube.com/watch?v=5v_-vHwIm3Y

   Al sana atalarımızın, atalarımızdan dahi önceki tarihini anlatan bir seminerin ilk bölümü. Öncelikle dil bilmek lazım geliyor, çünkü Türkiye'de kaynak da, kaynağı yazan adam da sınırlı.

   Halil İnalcık ve İlber Ortaylı çok iyi tarih kaynaklarıdır, İlber bazı konularda taraflı davranır, daha doğrusu, ona göre her ülkenin tarihinde her türlü şey vardır.

   www.youtube.com/channel/UCX6b17PVsYBQ0ip5gyeme-Q

  • Hepsini Göster
  • Ragnar_Lodbrok

   Bunun bir ölçüsü, sayacı yok. Ben bu seviyede ingilizceyi çok uzun sürede öğrendim.

  • GriHasar

   Debelene debelene yapicam yani, sagol ragnar

 • Gizli Üye

  Ve dizi başlar.. Devamı gelmeli.

  • Ragnar_Lodbrok

   Devamı nereye gelecek? Bir Balon Greyjoy'un isyanı kaldı geriye ana olaylardan. Sonrası dizinin başladığı devir zaten.

   Aslında anlatmadığım bir yığın detay var da hiç uğraşamam.

  • Gizli Üye

   Okunulunca kitapa göre devam edeceğin anlaşılıyor. Bir öncekini de 5 ay kadar önce yazdığın için yenisini yazacağını düşünüp süreyi kısaltmak adına teşvik etmek istemiştim.
   Her neyse uğraşma o zaman.

Yükleniyor...