Oy Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

UglyGirl

14 Mayıs 2023 tarihinde yani bundan tam 2 ay sonra Türkiye, 13. Cumhurbaşkanı’nı seçmek için sandığa gidecek. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisinin 28. döneminin 600 yeni üyesi de belirlenecek. Seçimlere 36 siyasi partinin katılacağı YSK tarafından açıklanmıştı.

18 yaşını dolduran gençler ilk kez oy kullanacak, ilk kez oy kullandığım zamanı çok iyi hatırlıyorum, büyüdüğümü hissedip gururlanmıştım. 😊 Bir oy bir oydur mantığıyla oy kullanmamız gerektiğini, bunun bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmayalım diyorum ve oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz, oyumuzu nasıl kullanmalıyız? Bu yazıda açıklıyorum.

Oy Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oy kullanma saatine dikkat edilmeli

14 Mayıs Pazar günü 08:00-17:00 saatleri arasında oy kullanma işlemi gerçekleştirilecek. Oy kullanma saatinin sonuna kadar beklemeyin. Oy kullanmak için mümkün olan en kısa sürede gitmeye çalışın.

Oy kullanma yerine dikkat edilmeli

Oy Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oy kullanmak için ikamet ettiğiniz adrese seçmen kağıdı gönderilir ve o kağıtta nerede oy kullanacağınız yazar. Seçim gününden önce nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınızı mutlaka öğrenmelisiniz. Seçmen kağıdı eline ulaşmayanlar, e-devlet üzerinden seçmen kağıdını elde edebilirler.

Kimlik belgesi unutulmamalı

Seçime giderken T.C kimlik kartının yanınızda olması gerekir. Evden çıkmadan önce mutlaka kontrol etmenizi öneririm. Kimlik kartının yanı sıra geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi de yanınızda bulundurabilirsiniz.

Cep telefonu veya tabletle kabine girmeyin

Oy kullandığınız kabine telefon ya da tablet gibi teknolojik aletle girilmemelidir. Cep telefonu, fotoğraf makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy kullanma kabinine girilmesi yasak. Bu cihazları oy kullanmadan önce sandık görevlisine bırakabilirsiniz.

Oy pusulasını kontrol edin

Oy kullanacağınız pusulanın hatalı, yırtık, işaretli veya üzerinde yazı olmamasına dikkat etmelisiniz. Pusulada belirlenen yer dışında başka bir yere yazı yazılması durumunda oyunuz geçersiz sayılır. Ayrıca yanlış oy kullanırsanız yeni bir pusula verilmez bu yüzden mührü basarken dikkat etmelisiniz. Oy pusulanızı zarf içine koymayı unutmayın.

Oy Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oy kullanırken kabinde çok fazla oyalanmayın

Oy kullanma kabininde uzun süre durulmamalıdır. Siz dışarı çıkmadıkça hiç kimse oraya giremez ancak bu suistimal edilmemelidir. Normal süreden fazla kalan kişiler, kurul başkanı tarafından makul bir süre verilerek uyarılır. Bu uyarıya rağmen kabinden çıkmayan kişi oradan çıkarılır.

Oy kullandıktan sonra imzayı atmayı unutmayın

Oy Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oyunuzu kullandınız, zarfın içine koydunuz sonrasında ise zarfı sandığa atmanız ve sandık seçmen listesinden isminizin bulunduğu yerin karşısına imza atmanız gerekiyor.

Oy kullanırken bu sıraladığım başlıklara dikkat etmeyi unutmayın, umarım herkes için açıklayıcı ve faydalı bir yazı olmuştur. Umarım sorunsuz bir seçim günü yaşarız, Türkiye için en iyisi olur. Teşekkürler 😊

Oy Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
96 Cevap