Vatandaşlar sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmalı mıdır? Osmanlı'da sağlık sektörü nasıl işliyordu biliyor musunuz?

Hüzün_Kovan_Kuşu
#Türkiye'de sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmek için kişinin sağlık sigortası olması gerekiyor. Lakin özel hastaneler her bir işlemde ücret talep edebiliyor. O bir yana, sigortası olmayan bireyler devlet hastanelerinde ve akabinde alacakları ilaçlara para ödüyor. Mesela sigortası olmayan bir kimse, ciddi bir sağlık sorunu yüzünden çektirdiği MR sonucunda 1300 #Türk lirası ödeme yaptı.

OSMANLI'DA TEDAVİ ÜCRETSİZDİ

#Osmanlı İmparatorluğu'nda sağlık hizmetleri ücretsizdi hatta hekimler çoğu kez hastaların evlerine kadar gidip tedavi ederlerdi. Darüşşifalar vakıf kurumları olduğundan bütün tedaviler ücretsizdi ve burada esas alınan halkın sağlığı idi. Osmanlı coğrafyasında tüm hekimler, adaletli ve düzenli bir şekilde yayılmıştı ve zenin-fakir ayrımı gözetmeden herkese aynı işlemi uygularlardı.

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN GAYRİMÜSLİMLER DE FAYDALANABİLİYORDU

Osmanlı İmparatorluğu, halkına hiçbir ayrımcılık yapmadığı gibi sağlık sektöründe de bir ayrımcılık yapmıyordu. Eşit sağlık ve eğitim imkânlarından faydalanıyorlardı. 19'uncu yüzyılın sonlarına doğru özel hastaneler ortaya çıktı. adişahlar, sağlık sektöründe hazinelerinden ve mallarından yardımlarda bulunuyordu.

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. (Kanuni Sultan Süleyman)
Vatandaşlar sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmalı mıdır? Osmanlı'da sağlık sektörü nasıl işliyordu biliyor musunuz?
Biliyordum.
A seç
İlk defa duyuyorum.
B seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
1
14
Görüşünü yaz