Takıntı nasıl geçer?

Gizli Üye
Hepinize merhaba. Ben 18 yaşındayım ve bir kaç aydır aşırı derecede gereksiz takıntılarım var ve bu benim günlük yaşantımı etkilemeye başladı. 2 dakikada yapılacak bir şeyi resmen 10 dakikaya çeviriyorum. Birkaç takıntıdan örnek verecek olursam;
- Kendi kendime "Acaba elimi iyi yıkamadım mı?" gibi sorular sorup en az 6-7 kez sabunlayıp yıkıyorum.
-Yaptığım bir şeyden emin olamayıp 25-30 kez kontrol ediyorum. Harbiden bazen delirecek gibi oluyorum sinirden.
-Hergün düzenli olarak apartman merdivenlerini, okuldaki merdivenleri sayıyorum. Birde yanlışlıkla atlarsam, şaşırırsam başa dönüyorum.
-Uyumadan önce saate, şarjımın yüzdesine, tarihe, internetin ne kadar çektiğine bakıyorum. Ama bu işlem en az 10 dakikamı alıyor diyebilirim çünkü telefonu geri yerine koyduğumda unutup yeniden bakıyorum. Saat değişiyor yine bakıyorum. Acaba yine değiştimi diyorum yine bakıyorum ama artık çıldıracak dereceye geliyorum.

Biliyorum özellikle 4. madde olmak üzere hepside çok saçma ki daha böyle birkaç tane daha var. Günlük yaşantımı çok fazla engellemeye başladılar. Ben bu takıntılarımı bir psikolog yardımı olmadan nasıl çözebilirim? Aranızda böyle saçma takıntısı olupta yenen var mı? Lütfen lütfen yardım edin.
Güncellemeler:
+1 yıl
Okb olduğumun farkındayım 😁 Ama nasıl geçecek?
Takıntı nasıl geçer?
18
13
Görüşünü yaz