Corona Virüsü Nedir? Korona Virüsü Belirtileri

Corona Virüsü Nedir?

Dünya’nın 2019-2020 yıllarında yakalandığı bir salgın olan Corona Virüsü, birçok farklı çeşidi olan virüs türüdür ve bazıları hastalığa neden olur.

Salgına sebep olan tür COVID-19’dur. COVID-19 semptomları arasında öksürük, ateş ve nefes darlığı bulunur. SARS-CoV ve MERS-CoV gibi Corona Virüs türlerinden olan ve laboratuvar ortamında analizi yapılarak teşhisi konulan COVID-19, ciddi sonuçları olan bir virüstür ve bazı vakalar ölümlere neden olmuştur. Corona nedir, Corona Virüs hakkında merak edilen her şeyi sizin için derledik.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

COVID-19 (Corona) semptomları ve belirtileri şunlardır:

 • Yüksek ateş (38 derece ve üstü)
 • Boğaz ağrısı
 • Boğaz yanması
 • Şiddetli öksürük ( kuru öksürük)
 • Nefes almakta zorluk çekme ve balgam
 • İştahsızlık ve ani kilo kayıpları
 • Halsizlik
 • Karın bölgesinde şişkinlik
 • Kalıcı göğüs ağrıları ve baskıları
 • Mavimsi dudaklar ve yüz renginde değişmeler
 • Solunum yolu enfeksiyonları
 • İleri safhalarında zatürre ve böbrek yetmezliği
İlk belirtiler yüksek ateş ve dinmeyen öksürükle başlar. Bu şikayetler başladığında acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız, öncesinde semptomlarınızı açıklamanız gerekir. Son 14 gün içinde COVID-19’dan en çok etkilenen ( Çin, İran, İtalya, Japonya ve Güney Kore) ülkelere ziyaretiniz olduysa, bu bilgiyi paylaşmalısınız.

Ayrıca uzun süre temas halinde olduğunuz kişileri de tespit etmeli ve şüphelerinizi paylaşmalısınız. Sağlık ekipleri izlenecek adımlar konusunda sizi bilgilendirecektir.

Corona (Korona) virüsü Türkiye’de var mı?

11 Mart 2020 akşamı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan bilgiye göre, Türkiye’de de tespit edilen vakalar olduğu bildirildi.

Enfekte kişilerin temas ettiği ailesi, iş arkadaşları da dahil olmak üzere son 14 günlük periyotta ilişki kurduğu herkes takip altına alındı. Vatandaşların telaşa kapılmaması için gerekli önlemlerin alındığını belirten Sağlık Bakanı Koca, virüse yakalanan kişi sayısında artış görsek de tüm tedbirlerin alındığını bildirdi. Corona Türkiye konusunu en üst düzeyde önemsediklerini ve takipçisi olduklarını açıkladı.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Yeni tip Corona olarak tespit edilen virüsün, insandan insana kolaylıkla bulaştığı belirlendi. Öksürük, hapşırık, direkt dokunma, aynı çatal kaşığı kullanma, virüs bulunan yerle temas etme gibi bulaşma hızı yüksek ve kolay olan virüs, bu temastan sonra ağız ya da burun yoluyla solunum sistemine karışıyor ve hastalık vücuda yerleşiyor. Damlacık yoluyla bulaştığı belirlenen virüsün 14 gün kuluçka süresi bulunuyor. 14 gün herhangi semptom göstermeyen kişilerde yavaş yavaş semptomlar artış gösteriyor.
Corona virüsü
Corona virüsü

Corona Virüsü Korunma Yolları Nelerdir?

Hastalık kontrol ve önleme merkezlerinin ve Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarda, virüsten korunma yolları şunlardır:
 • Ellerinizi en az 20 saniye olacak şekilde, bol su ve sabunla sık sık yıkayın.
 • Özellikle halka açık yerlerde hapşırırken veya öksürürken mutlaka bir mendille örtün ya da kolunuzun iç kısmına doğru eğilin.
 • Bulunduğunuz ortamda enfeksiyona kapılmış biri varsa temastan kaçının ve en çabuk sürede ellerinizi yıkayın.
 • Sabun ve su yoksa, dezenfektan ve alkollü mendiller ile mutlaka el, kol ve yüzünüzü silin.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
 • Otobüs, metro gibi toplu taşıma alanlarında mümkün olabildiğince az yerle temas edin.
 • Başkalarını korumak için de adımlar atın. Hastaysanız, kendinizi halsiz hissediyorsanız mutlaka evde kalın; dinlenin.
 • Hastaysanız ve dışarı çıkmanız gerekiyorsa mutlaka yüz maskesi kullanın.
 • Evde temizlik için en uygun ürün çamaşır suyudur. Suyla seyrelttiğiniz çamaşır suyu ile evinizi mutlaka temizleyin.
Corona Virüsü Nedir? Korona Virüsü Belirtileri

Corona Virüsü İçin Hangi Tip Maskeler Kullanılmalı?

COVID-19 virüsünden korunmak için kullanılacak en doğru maske, cerrahi maskelerdir. Virüsün damlacık yoluyla bulaşan ajanlara sahip olduğu açıklandığından, solunum yollarını korumak için uygundur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) maske kullanımı ve dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili paylaştığı video ve en önemli noktalar şöyle:
 • Maskeyi ağzınıza takmadan önce mutlaka ellerinizi ve yüzünüzü ovarak yıkayın.
 • Ağzınızı ve burnunuzu maske ile örtün. Burun çıkıntısına denk gelen yeri elinizle belirleyin ve diğer yerleri yanaklarınıza yapışacak şekilde bastırın.
 • Maskeleri nemlendiğinde veya uzun süreli kullanımda mutlaka değiştirin.
 • Tek kullanımlık maskeleri birden çok kez kullanmayın.
 • Maskeyi çıkartmak için arkadan, kulaklarınıza geçirdiğiniz lastikten tutarak çıkarın. Ön tarafına elinizle asla temas etmeyin ve derhal çöpe atın. Ardından ellerinizi iyice yıkayın ya da alkol ile dezenfekte edin.
Ancak herkesin maske takması değil, risk altında olan ve semptomları gösteren kişilerin maske kullanması önerilmektedir.

N95 maske kullanılmalı mı?

N95 maske, sağlık çalışanlarının solunum izolasyonunda kullandığı maskelerdir fakat tek kullanımlık değildir. O nedenle şu anda önerilen, tek kullanımlık cerrahi maskelerdir.
Corona Maskesi
Corona Maskesi
Unutulmaması gereken hiçbir maskenin yüzde yüz koruma sağlamadığıdır. O nedenle sık sık el yıkamak unutulmamalı ve gerekmedikçe hiçbir yüzeyle temas edilmemelidir.

Corona Virüsü Aşısı Var mı?

Henüz bulunmuş bir aşısı bulunmayan Korona Virüsü önlemenin en etkin yolu sağlıklı beslenmek, hijyene dikkat etmek ve kalabalık ortamlardan kaçınmaktır. Corona aşısı için bazı ülkeler bulmaya çok yaklaştıklarını açıklasa da, Türk doktorları bir aşının geliştirilmesi ve işe yaradığının analizlerini yapabilmek için uzun zaman geçmesi gerektiğini söylemektedir.

Corona aşısı ne işe yarar sorularına yanıt veren uzmanlar, vücuda enjekte edilen öldürülmüş ya da işlevi azaltılmış virüslere karşı vücudun oluşturacağı antikorların doğal savaşçılar olduğunu açıkladı.

Corona Virüsü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Semptomları gösteren kişiler, en yakın sağlık kuruluşlarına başvurduğunda süreç başlar. Tesise giriş alanından itibaren bir protokol yürütülür.
Corona Virüsü Tedavisi
Corona Virüsü Tedavisi
 • COVID-19, SARS-CoV (sars virüsü) veya MERS-CoV (mers virüsü) gibi solunum yolu enfeksiyonuyla başvuran kişilerin, solunum hijyen kurallarına uyması ve öksürük, hapşırık gibi durumlarda mümkün olduğunca dikkat etmesi beklenir.
 • Hastaya solunum hijyeni ile ilgili bilgiler verilir. Asansör, koridor ya da diğer alanlarda uyulması gereken kurallar anlatılır.
 • Hastaya hemen bir maske verilir ve kullanacağı ilaçların atık kutularına nasıl atılacağı, hijyen için uyması gereken kurallar öğretilir.
 • Tesiste belirlenen izole, diğer hasta ve çalışan ekipten uzak bir odaya yerleştirilir. Odanın kendi içinde banyosu dahil her şeyi olmalıdır.
 • Hastaya ilk önce solunum cihazı takılarak, rahat nefes almasına destek olunur.
 • Mümkünse corona testi de dahil olmak üzere bütün testler bu odada yapılır. Hastanın, hastane içinde dolaşmasına izin verilmez.
 • Hastadan solunum örnekleri toplanır ve analiz sonucunda corona hastalığı tespit edilirse, karantina dönemi başlar.
 • Hastalığı atlatana kadar solunum ve böbrek yetmezliğine uğramaması için gerekli takviye tedaviler uygulanır.
 • Kendisiyle sadece sağlık personeli, zorunlu hallerde temas edebilir. Sağlık personeli el, yüz ve gözlerini korumak için önlemleri almalıdır.
 • Havadaki enfeksiyonu da temizlemek için hasta odasından çıkan hava doğrudan dışarı atılmamalı, önce iyi bir filtreden geçirilmelidir.
 • Enfeksiyon riski ortadan kaldırıldıktan sonra, dinlenme dönemi için hasta taburcu edilir.

Corona Virüsü Hangi Ülkelere Yayıldı?

Seyahat eden insanlarla neredeyse tüm dünyaya yayılan Coronavirüs’ün en çok görüldüğü ülkeler şöyle:
 • Çin, İtalya, Güney Kore, İran, İspanya, Fransa, Japonya, İngiltere, Amerika, Hollanda, İsviçre, Hong Kong, Almanya, Lübnan, Arjantin ve daha birçok ülkede teşhis edildi.

Corona Virüsü Ölüm Oranı Nedir?

Dünya sağlık otoriteleri, salgının özellikle Avrupa da dahil 118.000 kişiyi aşması karşısında yüksek seviye alarmda.

Şu ana kadar Dünya çapında 120.000 kişide vakaya rastlanmış ve 4240 kişi hayatını kaybetmiştir ancak teşhis edilmeyen yüzbinlerce kişinin olduğu öngörülmektedir. Virüsün öldürme oranı yaklaşık % 3,6 civarındadır. Daha çok yaşlı, solunum yolu rahatsızlıkları olan, astım, bronşit gibi rahatsızlıklarla boğuşan kişilerde ölümle sonuçlanmaktadır.

Vakaların yaklaşık 80 bini Çin’de görülmüş ve şu ana kadar Çin topraklarında 3158 kişi hayatını kaybetmiştir. İtalya 631 ve İran 354 kayıp ile salgından en çok etkilenen ülkelerdir (11 Mart 2020 tarihindeki güncel sayılardır).

Corona Virüs Hangi Yaş Aralığını Daha Çok Etkiliyor?

Özellikle 70 yaş üstü ve solunum yolu rahatsızlıkları olan kişiler hastalığı daha ağır geçiriyor ya da ölümle sonuçlanıyor. Şu an için 10 yaş altında ölümlü vakaya rastlanmadı. Vücut direncinin düşük olması ve akciğer, böbrek rahatsızlıklarının olması tedaviyi zorlaştıran etkenler arasında.

Corona Virüsü’nden Kaç Kişi Öldü? Korona Virüsü Haritası

Şu ana kadar tespit edilen ölümlü vaka sayısı 4240 kişidir. En büyük kaybı Çin, İtalya ve İran başta olmak üzere Asya ve Avrupa ülkeleri vermiştir.

Corona Virüsü Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıktı. 31 Aralık’ta ise Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, Huanan Deniz Ürünleri Pazarı’na giden ve oradaki kişilerle temasta bulunmuş olan 27 kişinin teşhis edilemeyen Sars benzeri bir hastalık nedeniyle hastalandığını ve pazarın kapatıldığını açıkladı. Ardından Wuhan eyaleti başta olmak üzere tüm Çin ve seyahat eden insanlar aracılığıyla dünyaya yayıldı.

Wuhan Hayvan Pazarı Nasıl Bir Yer?

Her türlü hayvanın bulunabileceği, hijyenden çok uzak ve açık alanda satış yapılan bir pazardır. Yılan, yarasa, köpek eti, böcekler, fare, kirpi, tavşan ve her türlü balık ürünü satılan pazarda hem kesim hem de satış aynı tezgahlarda yapılmaktadır.
Wuhan hayvan pazarı
Wuhan hayvan pazarı
Corona Virüs gibi en çok hayvanlarda bulunan ve insanlara bulaşma oranının az olduğu birçok virüs ve bakterinin kaynağıdır. Yeni tip Corona Virüs olarak adlandırılan COVID-19 ise önce pazardaki insanlara, oradan da tüm dünyaya yayılmıştır.

Tarihte Görülen En Büyük Salgın Hastalıklar Nelerdir?

21. yüzyılda çok fazla salgın hastalık görüldü. Eski hastalıklar kolera, veba, sarı humma gibi hastalıklar geri dönerken yeni tipleri de ortaya çıktı. SARS hastalığı, MERS virusu, Ebola, domuz gribi, Odisha sarılık salgını ve Zika, yakın tarihte büyük kitleleri ölüme sürükleyen salgın hastalıkların başında gelmektedir.

Domuz, böcek, tavuk, deve ve daha birçok hayvandan bulaşan virüsler insan sağlığını tehdit etmekte ve evrimleşerek farklı hastalıklara dönüşmektedirler.

İspanyol Gribi

1918 yılında başlayan İspanyol Gribi, H1N1 virüsünün kuşlardan insanlara bulaşmasıyla ortaya çıktı. Yakın tarihin en dehşet verici salgını olan İspanyol gribi, 1918 ve 1919 yılları arasında tüm dünyada yaklaşık 500 milyon kişiye yayıldı.

Yaklaşık 50 milyon kişinin ölmesiyle sonuçlanan salgına 5 yaşından küçükler, 20-40 yaş arası kişiler ve 65 yaş üstü kişiler yakalanmaktaydı. En çok Amerika, Avrupa ve Asya’da can alan H1N1 Virüsü için dönemin şartlarında uygun aşı bulunamadı. Okullar süresiz olarak kapatıldı, halka maske takma şartı getirildi, sinema ve tiyatro gibi toplulukla bir araya getiren etkinlikler yasaklandı.
İspanyol gribi
İspanyol gribi
En sağlıklı yaş grubundaki kişilerin hastalığa yakalanması çok endişe vericiydi. Ancak ölümler daha çok yetersiz beslenen ya da soğukta kalan kişileri hedef alınca, dünyada geri ırkları hedef alan bir hastalık olduğu söylentisi yayıldı. Kendilerinin suçu olduğu söylendi. Ancak Paris başta olmak üzere birçok varlıklı kişiyi de etkisi altına aldığında, olayın büyüklüğü anlaşılmış oldu.

Hastalığa yakalananlar toplu karantina salonlarına alındı ve dünya ile irtibatları kesildi. Uygulanan yüksek güvenlik, sıkı tedbirler ve 50 milyon kişinin ölümü ardından durumu kontrol altına almayı başardılar.

Sars Virüsü

SARS (şiddetli akut solunum sendromu), SARS CoV olarak bilinen SARS koronavirüsünden kaynaklanır. Koronavirüsler genellikle insanlarda ve hayvanlarda enfeksiyonlara neden olur.

Sars 2002’de Çin’de ortaya çıktı ve Asya başta olmak üzere dünyaya yayıldı. 8098 kişide teşhis edildi ve 774 kişinin ölümüyle son buldu. Salgının öldürme oranı yaklaşık yüzde 10 civarındaydı. 65 yaş üstü kişilerin risk altında olduğu salgında, ölümlerin yarıdan fazlası bu yaş grubundan gelmiştir.

Sars havadaki bir virüstür ve solunum yolu ile bulaşır. Aynı Corona gibi belirtileri vardır ve aşısı yoktur. Hijyene dikkat ederek grip yaşıyor gibi tedavi edilen bir hastalıktır. Yayılmasını önlemek için karantina uygulamak, kendini halsiz hissediyorsan mutlaka evde dinlenmek şarttır.

Kaynaklar:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
https://www.bloomberg.com/graphics/2020-wuhan-novel-coronavirus-outbreak/
https://en.wikipedia.org/wiki/Category:21st-century_epidemics
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/index.html

Corona Virüsü Hakkında Sorulan Sorular

"Dünya yeden böyle" diyen 3 yaşında ki çocuğunuza ne cevap verirsiniz?

"Dünya'da korona virüs..." diye başlayan haberi gören, aslında çocukca sorulan "Dünya yeden böyle baba?" Sorusuna, o an basit ve geçiştiren bir cevap verdim ama soru çok ciddi aslın da... Arkadaşlar Dünya neden böyle?
azelcan
2|4
Yorumla 810

Korona yüzünden depresyona girdim napıcam?

Ölümü bekliyorum gibi birşey oldu bende
Gizli Üye
1|0
Yorumla 67

Karantina günlerimiz boşa gitti! Marketler talan edildi, sizin oralarda durumlar nasıl?

Bu ne izdihamdır böyle. Marketler, fırınlar resmen talan edildi. Sadece 2 gün dışarı çıkamayacağız 1 ay olsa demek ki ülkece marketleri yıkacağız. Resmen şu an dışarıda korona kapmaca oynanıyor. Sizin oralarda durumlar nasıl?
pembepanter
3|9
Yorumla 71101

30 Büyükşehir ve Zonguldak'a 2 gün süreyle sokağa çıkma yasağı gelmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Korona virüsten 98 kişi daha hayatını kaybetti ve toplam can kaybı 1006 ya çıkarken, 30 büyükşehir ve Zonguldak'da bu gece 00.00 dan itibaren 2 gün süreyle sokağa çıkma yasağı uygulaması başlıyor. Yasak tüm vatandaşları...
fangoria u
9|8
Yorumla 6379

Korona hakkındaki komplo teorilerine kulak asıyor musunuz?

Harvard üniversitesinden bir profesör Türkiye bu hızla giderse seneye kışa kadar herkes korona yapacak ve Türkiye'nin yarısı ölecek dedi. Bu doğru olabilir mi? Vaka sayısı git gide artıyor ve daha sıkı önlemler almamız...
Gizli Üye
0|0
Yorumla 615

Korona varken hayati ihtiyaçlar harici alışveriş yapmak sorumsuzluk mu?

Evde durmaktan herkes sıkıldı tabi bir de maalesef işe gitmek zorunda olanlar var 😪 Geçen böyle bir şey gördüm, keyfi alışverişler yasaklansın vs diye 🙄 Siz ne diyorsunuz? Sadece temel ihtiyaçları mı almalıyız?
elbasantava
1|1
Evde durmaktan herkes sıkıldı tabi bir de maalesef işe gitmek zorunda olanlar var 😪 Geçen böyle bir şey gördüm, keyfi alışverişler yasaklansın vs diye 🙄 Siz ne diyorsunuz? Sadece Daha Fazla
A
Kesinlikle öyle 😒
B
Katılmıyorum 😒
C
Fikrim yok 🤷‍♀️
D
Başka bir cevap yazıcam
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Yorumla 54

Dışardan yemek söylersek korona olur muyum?

Dışardan tantuni tarzı bişiler sölicem korona bulaşır mı bana?
Yorumla 69

Karanti̇na bana kaç ki̇lo aldıracak?

Evde kalmaya başlamadan önce 45 kiloydum, sizce bu işin sonunda kaç kilo olurum? ajshjha
2|1
Evde kalmaya başlamadan önce 45 kiloydum, sizce bu işin sonunda kaç kilo olurum? ajshjha Daha Fazla
A
Karanti̇na bana kaç ki̇lo aldıracak?
50
B
Karanti̇na bana kaç ki̇lo aldıracak?
55
C
Karanti̇na bana kaç ki̇lo aldıracak?
95
D
Karanti̇na bana kaç ki̇lo aldıracak?
Kilo almazsın
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Yorumla 1022

Corona Virüsü Hakkında Benceler

Ülkece Ağlanacak Halimize Gülüyoruz! #SokağaÇıkmaYasağı İle İlgili Atılan Trajikomik 10 Tweet

10 Nisan 2020 saat 24:00 itibariyle 31 ilde 2 günlük, ama sadece 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 22:00 sularında açıklanan bu kararı ülke olarak çok yanlış anladık. Amaç sadece 2 gün boyunca etkileşimi...
DerinKuyu
3028 Yorumla
22|6

#EvdeKal bunu kaçırma! KızlarSoruyor'un harika üyelerinden ''Bozkurt_bakışlı_reis'' ile güzel bir sohbet gerçekleştirdim!

#EvdeKal bunu kaçırma! KızlarSoruyor'un harika üyelerinden ''Bozkurt_bakışlı_reis'' ile güzel bir sohbet gerçekleştirdim! Ben: Buraya nasıl üye oldun? Bozkurt_bakışlı_reis: Ben 4 sene önce iş yerimdeki arkadaşlarımın...
118 Yorumla
5|6

#EvdeFitKal! Evdeyken Formunu Korumanı Sağlayacak Önerilerim Var, Hep Beraber Uygulamaya Başlayalım mı?

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerimizde kaldığımız bu günlerde hepimizin gündemine besinlerin sağlık üzerindeki tılsımlı etkisi oturdu. İnsan sağlığının korunumu ve iyileştirilmesinde gerçekten sağlıklı beslenme ve...
227273 Yorumla
142|110

Korona Günlerinde Aşk: Dikkat Etmeniz Gereken Cinsel Yaşam Tavsiyeleri

Kişisel bakım ve hijyen zaten önemli bir husustu ki bu salgın sayesinde herkes bunu çok daha iyi anlamış ve benimsemiş oldu. Hatta biraz abartılmış bile olabilir, ama olsun, temizlikten, bakımdan kimseye zarar gelmez. Bu...
Gizli Üye
525 Yorumla
2|11

Koronavirüs Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Korona (Corona) Virüs Çocuklara Nasıl Anlatılmalı? Hepimizin zorlu süreçlerden geçtiği bugünlerde hem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığı için kaygılanırken bir de ebeveynlerin evde çocuklarla yaşadıkları zorluklar...
2242 Yorumla
4|9

Korona Krizini Güzelliği İçin Fırsata Çevirmek İsteyen Kadınların Uygulayabileceği 4 Madde!

Herkese merhabalar! 🤗 Bütün günü evde geçirdiğimiz karantina günlerinde oturmaktan canı sıkılan tek kişi ben değilimdir herhalde. Bugünleri nasıl değerlendirsem diye düşünürken aklıma gelenleri sizlerle de paylaşmak...
elifguccix
64 Yorumla
3|3

Korona Stresi ile Başa Çıkabilmek

Aslında evde kalmanın getirdiği kapalı ortam kısıtlaması ile nasıl başa çıkacağız? 3 haftayı geçen bir sürede gerekli olduğu için eve kendimizi kapattık. Bu sağlık için önemli zira bilim kurulu salgının 2-3 ay içinde...
1839 Yorumla
6|6

Karantina Günlerinde Evinizi Yangın Yerine Dönüştürmenin 6 Yolu

Karantina günleri herkes için gitgide sıkıcı olmaya başladı. Sinirler gerildi, kavgalar çıkmaya ve ilişkiler bozulmaya başladı. Bu zor günlerde eşinize iyi davranmayı ve bu günleri fırsata çevirmeyi ihmal etmeyin. Biraz...
Gizli Üye
23 Yorumla
2|1

O, Mahalle Bakkalının Oğlu: Korona Virüsün Yarattığı Kahraman Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve 8 Bilinmeyen Gerçeği

Ülkemiz dünya ile beraber yaşadığı malum korona virüs gündemli zor günler yaşarken ortaya çıkan bazı kişiler gerçekten fark yarattı. Halen de yaratmaya devam ediyor. Bugün değerli KizlarSoruyor topluluğuna hepimizin...
Funda_a
51100 Yorumla
27|34

Haftaya Gülerek Başlamak İçin Komedi Türünde 5 Film Önerisi #EvdeKal

1-) Grimsby Kardeşler Grimsby Kardeşler IMDb 6.2 puanıyla listemizde yer alıyor. Filmin konusu iki kardeşin birbirine benzemeyen özelliklerini ve farklı hayatlarını birbiriyle harmanlamasını konu alıyor. Birbirlerini...
nazzional
911 Yorumla
7|0

Korona Virüsü Hakkında Her Şey

Hasta kız arkadaşa ilgi göstermeyen erkek?

Merhaba arkadaşlar, Corona aşımın ilk dozunu dün oldum ve bugun yataktan kalkamayacak kadar halsiz ve ağrılı bir haldeydim. Bu arada erkek arkadaşım aradı sesimden bile belliydi zaten hasta olduğum, neyse o arada...
Gizli Üye
0|1
Yorumla 24

Covit19 salgini nasil degerlendiriyorsunuz?

Merhabalar gercekten coronanin temizleme ile veya maske mesafe ile bulasmiyorsa eger ama bu soylediklerimin hic birinin yapmamasi ve corona bille olmamasina ne dersiniz?
Poyrazkurt34
0|0
Yorumla 33
1 gü

Corona sonrası trafik yani yollar daha mı berbatlaştı?

yoksa bana mı öyle geliyor? özellikle İstanbullular buyurun soruma. sanki corona öncesinden daha çekilmez bir hal aldı bir yerde bir yere gitmek artık. ya da bayadır evde kal olayından sonra eski duruma dönmek bana...
Fatoşİst
0|0
Yorumla 14

Hiç corona oldunuz mu, kaç kez oldunuz?

Hiç corona oldunuz mu? Kaç kez oldunuz? Corona beni o kadar çok benimsedi ve sevdi ki bir türlü yakamı bırakmıyor. 🙄
мєтιѕ_-_ m
4|3
Yorumla 4043

Yüzüğü küçültebilir miyim?

Öncelikle merhaba bana arkadaşım hediye olarak yüzük seti almış. Ama ne yazık ki yüzükler bana büyük geliyor iade etmek istedim corona nedeniyle iadede edemedim bildiğiniz bir yöntem var mı
Gizli Üye
0|0
Yorumla 12
4 gü

Mesut Özil Almanya'da oyunu Team Todenhöfer'e vereceğini söylemiş. Ne düşünüyorsunuz?

2020 senesinde eski hristiyan demokratli milletvekili tarafindan 80 yasinda kurulan team todenhöfer partisi müslümanlari ve almanyadaki azinliklarin haklarini korumayi hedefliyor ayni zamanda merkelin ve cogu üllkenin...
Gizli Üye
2|0
Yorumla 11

Arkadaslar buraya yeni uye oldum ben corona oldum galiba ama kalacak yerim yok?

Hastaneye gidersem ben nasil karantina olucam beni hastanedemi tutacaklar?
Gizli Üye
0|0
Yorumla 25

Okulları neden hala kapatmıyorlar?

Okulda bir sürü corona olan kişiler çıkmaya başladı, bu tek bir okulda değil her okulda. Bir arkadaşım mesela sıra arkadaşından kapmış virüsü, bir başkası insanlarla temas etmekten. O kişiler eve götürse ne olacak?...
Gizli Üye
0|1
Yorumla 16

Coronayım midem bulanıyor ne yapmalıyım bilmiyorum?

Bugün 3üncü günüm onun öncesinde boğazların çok ağrıyordu virüs kaptığım aklımın ucundan bile geçmemişti. Virüsü okuldan kaptım 🥺 4 günden beri yataktan kalkamıyorum su içmiyorum yemek yemiyorum annem vitamin falan...
0|0
Yorumla 32

Bu hayatta en çok neyi özlüyorsunuz?

Ben eski zamanlari corona dan önceki hayati
eliff12256
3|1
Yorumla 1121
YÜKLENİYOR...