Koronavirüs'ü Atlatan Değerli Bir Ağabeyimle Röportaj!

Leading_Leader
Önce Sağlık
Önce Sağlık

Sanalda bu kadar geniş çaplı ve bilgilendirici başka bir röportaj daha yok. Okuduğunuzda eminim hak vereceksiniz. Fazla resimlerle süslemeden açık açık yayınlıyorum.

+ Öncelikle Merhaba Mustafa Abi. Bizi kırmadın, röportajınla onur verdin. Başlayalım mı?

-Merhabalar kardeşim, röportajında bana yer ayırdığın için aslıl ben teşekkür ederim.

+ Ben teşekkür ediyorum derken başlıyoruz. Öncelikle geçmiş olsun diyoruz ve ilk sorumuzu soruyoruz.

- Teşekkür ediyorum kardeşim, buyur.

+ Estağfirullah. Bu hastalığın size nereden bulaştığını bilmek istiyoruz. Tahminlerinize göre nedir, ne değildir?

- Çalıştığım işyerinde ilk önce 1 kişide çıktı, sonra 2 oldu, 3, 4, 5, 6 derken en son bize de bulaştı maalesef.

+ Allah beterinden saklasın. İlk belirtileri nelerdi? Neye istinaden test yaptırdınız? İlk öğrendiğinizde neler hissettiniz?

- Amin. Boğazda aşırı ağrı, yutkunamama ve nefes almada güçlük. Halsizlik, aşırı terleme, öksürük ve sürekli yorgunluk hali vardı. İlk önce işyerinde bir kaç kişide çıkınca işyeri bizi komple antikor testine gönderdi. Orada bir kişide ve bir kaç kişide ise geçirmiş ve atlatmış sonuçları çıktı. Benim tüm antikor testim çok guzel çıktı. Aynı gün Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık ocağında PCR sürüntü testi yapıldı, ertesi gün bir kişide daha pozitif çıktı. Benim sonucum negatif çıktı, ben çalışmaya devam ettim ama şikâyetlerim bitmedi. Halsizlik, yorgunluk, terleme ve bu sefer biraz daha fazla öksürük başladı. 10-14 gün arası bir süre geçtikten sonra şikayetlerim geçmeyince tekrar test oldum. Ve bu testim 3 gün sonra açıklandı. Tabi maalesef pozitif çıktı ve ilk öğrendiğimde tek korkum etrafimda birine bulaştırmaktı. Hemen eve haber verdim, kendime oda hazırlattım. Pandemi sürecinde konuştuğum tek arkadaşım vardı, ona haber verdim. Onun da kendini karantinaya alıp test yaptırmasını söyledim. Eve gelen filyasyon ekibi ailemi, anne, baba, kardeşlerimi, o arkadaşım zaten kendisi komşumuz onu ve eşini test yaptılar, çok şükür kimsede bir şey çıkmadı. Hastalık öldürücü ve bulaşıcı bir hastalık olduğu ve hiçbirşey bilinmediği için ne yapacağımı, ne olacağını hiç bilemiyordum.

+ Peki aileniz öğrendiğinde ilk ne tepki verdiler? Size yaklaşımı ne oldu?

- Telefonla arayıp söylediğimde hepsi çok üzüldüler, korku ve panik oldu annem, babam.. Ben odada, karantinadayken ben duymayayım diye dışarda ağlamışlar. Benim moralimi yüksek tutmamı sağladılar. Teması komple kestik, yemeğimi tek kullanımlık kaşık, çatal, tabak, bardak ile kapının önüne koyuyorlardı. Ben sonradan alıyordum.

+ Malumunuz, hastalık bulaşıcı. Peki siz kendinizi ailenizden ve de çevrenizden nasıl sakındınız? Evde de maske kullanıyor musunuz?

- Ben işyerinde ilk çıktığı gün dışarda işyerinde zaten maske takıyordum. Evde de takmaya başladım, yemeğimi ayrı yedim, onlardan ayrı oturdum. İşten gelirken bütün kıyafetlerim çamaşır makinasına atılıp yıkanıyordu (Korona başladığından beri ailecek bunu yapıyorduk) Eve gelince duş alıyordum, korona olduktan sonra evde odada olduğum halde çift maske takıyordum.

+ Sosyal ve iş hayatınız nasıl etkilendi?

- Haberi alan herkes beni aradı ve moral verdiler. Çok destek çıktılar ama bu hastalık maalesef insanı çok yorduğu için sosyal olarak sadece sanal ortamım vardı. İş hayatımda da eski gücüm yoktu, çabuk yoruluyordum.

+ Peki tedaviyi destekleyici hangi vitamin ya da besinlerden faydalandınız? Kullandığınız ilaçların faydası var mıydı? Sadece etkilenen akciğerleriniz miydi yoksa beraberinde hangi iç organlarınız etkilendi? Bağışıklığınız ne durumda?

- Filyasyon ekibi geldi ve Plaquenil 200 mg diye bir ilaç verdi. Bunu sabah akşam içtim ama bu ilaç beni çok bitkin düşürdü (belki ilaç değil hastalık) çok yemek yiyemiyorum zaten ve kemik suyu içmeye çalıştım. (Bu iyi geldi) Kahvaltıda haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, domates ama yiyemiyordum. Sebze yemekleri dr vardı ama iştahım hiç yoktu, yemek yiyemiyordum maalesef. Boğazımdan geçmiyordu ve su bile içemiyordum zaten. Boğazım tıkalıydı ve müthiş bir ağrı vardı. Nefes almamı zorlaştırıyordu ve ciğerlere ulaşılmaya yakınken müdahale edildi. Vücutta kas ve güç kaybı oldu maalesef. Bağışıklığım konusunda geçen hafta bazı şikayetlerim vardı ve sürekli devam edem halsizlik, yorgunluk, çok şu içme, ağız kuruluğu, çok idrara çıkma, aniden soğuk terleme ve bitkin düşme diye kan ve idrar testi yaptılar. Sonuç olarak bağışıklık sistemimin çöktüğünü söylediler. Vitamin ilaçları verdiler bunları kullanıcam, eğer geçmezse hematoloji bölümüne sevk edecekler.

+ Bu hastalıktan iyileşmek mümkün mü? Yoksa bu hastalık ömrünüzün sonuna kadar sürekli nüksedecek mi?

- Bu hastalıktan, etrafimda olup iyileşen ve sonra eskisi gibi hayatına devam eden var ama tabi sigara içmemesi, kronik hastalığı olmaması lazım. Ben Corona'yı atlattım ama vucütta hasar bıraktı maalesef. Daha ne kadar devam edecek bilemiyorum.

+ Ruh sağlığınız ne durumda? Koronavirüs öncesi ve sonrası ruh yapınız arasında herhangi bir fark var mı?

- İlk haberi aldıktan sonra evde anne, baba ve kardeşlerime ve komşum olan arkadaşım ve eşine test yaptılar. Onların sonucu çıkana kadar piskolojim çok kötüydü, onların sonucu negatif çıkınca rahatlama oldu. Bu da hastalığı atlatmamda bana güç verdi. Tabii şu an hiç birşey Korona öncesi gibi degil, önceden izinli günlerimde çıkar gezer eğlenirdim, şimdi izinli günlerimde daha çok evde geçiriyorum. Bu da sosyal ve ruhsal olarak insanı olumsuz etkiliyor.

+ Hijyene önem verme konusunda hastalık mı etkili oldu? Hijyen ve sağlığımız için maske takmak yeterli mi? Maskeyi ve mesafeyi önerir misiniz?

- Hijyene her zaman önem veriyordum ama hastalık bunu kat kat üste çıkardı. Daha çok önem verdim. El dezenfektanı, maske hatta siperlikler kullandım. Maske kapalı ortamlarda, toplu taşımalarda ve kalabalık yerlerde özellikle takılmalı. Kapalı ortamda maskesiz kişiler olduğunda o ortama girilmemeli, ben maske taktığım halde işyerinde, kapalı ortamda maske takmayanlardan bulaştı. O yüzden maske, mesafe, hijyen, elimizden gelebilecek en iyi tedbir bizler için..

+ Koronavirüs'ten kimler daha fazla etkileniyor sizce?

- Koronavirüs'ten kronik hastalığı, organ yetmezliği, 40 yaş üstü ve 65 yaş üstünü daha çok etkiliyor. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, sigara ve tütün maddeleri içenlerin daha çok dikkat etmesi lazım. Ben sigara ve tütün maddeleri kullanmadığım için hastalığı atlatmamda büyük etkisi vardı.

+ Koronavirüs, size neler kattı? Sağlığınız mı önemli bu saatten sonra yoksa aile hayatınız mı?

Bu soruyu sordum çünkü aileye ve değerlerine aşırı saygı gösteren ve Koronavirüsü geçiren başka biri; Artık hiçbir şey umurumda değil, sağlığım her şeyden önemli demişti. Sizin düşünceleriniz nedir?


- Bu soru çok güzel ve özel bir soru. Bu şeyleri yaşamasam ailem derdim ama öyle değilmiş, bunu öğrendim. Önce sağlık.. Sen iyi olacaksın ki onlara bakacaksın, sen iyi olacaksın ki onlar da sana bakacak. Hastayken benle birlikte ailem de kötü oldu. Annem, babam oturup dışarda ağlamışlar. Ben içerde onlar dışarda çektiler. Onlar da çok kötü oldular, piskolojik olarak her şeyin başı sağlık. Sağlığın iyi oldu mu herşey güzel olur.

+ Biz de üzüldük durumunuza. Ben kendi adıma hala şoktayım. Çok da dikkat eden biriydiniz. Peki son sorum belki tekrar niteliğinde olabilir ancak sormak isterim yine de.. Para mı sağlık mı? Bol su içmeyi tavsiye eder misiniz bir de? Ben her gün 3 litre su içiyorum da... Bir sıkıntı olmadı bu zamana kadar. Etkisi olabilir mi sizce de sağlık açısından?


-Öncelikle su içmek diyaliz hastası değilseniz iyidir. Vücuttaki toksinleri atarsınız, şiddetle tavsiye ederim. Onun dışında önce sağlık, para da önemli tabi ve paran varsa önce sağlık giderlerine harcamak gerekir. Son model bir telefonun veya araban olmasın, sağlığın iyi olsun.

+ İçten ve samimi cevaplarınız için teşekkür ediyoruz. Size tekrar tekrar geçmiş diliyoruz. Umarız bir mucize gerçekleşir ve siz eski sağlığınıza kavuşursunuz. Esen kalın.

- İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Böyle zor sosyal proje ile insanları bilgilendirmek çok güzel bir şey. Bu röportajınızda bana da yer ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi günler herkese. İnsanlar tekrar maske, mesafe, temizlik tedbirlerine özen göstersinler. Mümkün oldukça evde kalsınlar. Hastalığa yakalanmadıkça her şey çok güzel olur.

Koronavirüs'ü Atlatan Değerli Bir Ağabeyimle Röportaj!
12
26
Görüşünü yaz
12Kız Görüşü
26Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • xKimMiyimx

  Bir anlık dikkatsizlik sonucunda öksürük, bogaz agrilari, yutkunamama. İlerleyen zamanlarda yüksek ateş, bazen göğüs ağrısı, sirt agrilari, eklem agrilari ve derken aşırı nefes darlığı... l

  Tabiki de kötü bir durum. Cevremizde virüsü atlatmis kisilere bakip kendimize ders cikarmamiz gerekirken biz ne yapiyoruz? Sokaklar caddeler sahiller..
  Neyseki artik kafeler de kapandi.
  Umarim her sey çok daha güzel olur.

  Emeğinize sağlık. 🌸

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1126
 • aries1

  Geçmiş olsun abi

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • RubbieRolePlay

  Geçmiş olsun, zor bir durum

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • LaStCaCa

  Cok geçmiş olsun elinize sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • cenk06cenk

  İnşallah bir an önce kurtuluruz bu illetten

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • _____9_____

  Guzel paylasim olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • fangoria

  Maske mesafe temizliğe çok dikkat etmeliyiz

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Cefternal

  Dikkat edin kendinize

  Yorumla
 • Planko_te

  Benim teyzem geçirmiş hissetmemiş bile

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • Damızlık_Erkek

  Geçmiş olsun güzel anlatım olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • haymatlos_

  Geçmiş olsun bakalım.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • sehzadesinan0

  güzel olmus

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • darkk35

  Geçmiş olsun

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • maziza

  Geçmiş olsun

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • DürüstAdam11923

  Guzel paylasim olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • lyaseminl

  Çok zor ya

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Bakayako

  Aynen

  Yorumla
 • Gizli Üye

  Yararlı olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
YÜKLENİYOR...