Gün İçinde Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

Hayat boyu sağlıklı bir yaşam sürmek için sağlıklı beslenmek şart. Uzun bir yaşamın en basit sırrı düzenle beslenme, spor, uyku ve sigara, alkol, uyuşturucu maddelerinden uzak durmak gibi çok kolay gözükse de, yediğine içtiğine dikkat etmek gerçekten dünyanın en zor işi. Sağlam bir irade gerektiriyor. Bazen sağlıklı beslendiğimizi sanıp yanlış şeyler tüketebiliyoruz. Bu benceyi diyet programı niteliğinde değil, hayat boyu sağlıklı beslenmek için nelere dikkat etmeliyiz şeklinde bir bilgilendirme amaçlı yazıyorum.

Gün içinde ideal öğün sayısı sabah, öğle ve akşam olmak üzere üçtür.

Gün İçinde Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

Kahvaltı kesinlikle sabah 08:00 - 10:00 arası yapılmalı, daha geç saatte yapılan kahvaltı, kahvaltı olmuyor. Öğle yemeği tercihe bağlı olarak 12:30 - 13:00 arasında yapılabilir. Akşam yemeği ise 06:00 - 07:00, çalışma programınıza bağlı olarak 08:00'a kadar bile yenebilir.

Ara öğünlerin atlanmaması gerekir.

Gün İçinde Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

Gün içerisindeki tatlı krizlerine karşı ara öğünler önemlidir. Özellikle sabahları kan şekeri düşük olduğundan, kahvaltıdan önce aç karnına 2 kuru kayısı ve 2 ceviz yenmesi, hem sindirim sistemi hemde beyin sağlığı için oldukta faydalıdır. Diğer ara öğünlerde mevsimlik taze meyve - sebze tüketmek oldukça yararlıdır tabi ölçüyü kaçırmadığınız sürece. Mesela öğle yemeğinden 1 veya 2 saat sonra bir muz, akşam yemeğine geçmeden önce bir elma yenebilir. Ayrıca fındık, badem gibi faydalı kuru yemişler ara öğünlerin vazgeçilmezidir.

Peki öğünlerde ne yemeli?

Gün İçinde Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

- Kahvaltıda peynir, zeytin, yumurta, isteğe göre menemen veya omlet, şekersiz olmak kaydıyla istediğiniz kadar çay, süt, bitki çayları yenip içilebilir. Kahvaltı yapacak vaktiniz yoksa 1 kase sütlü yulaf ezmesi (içine 1 adet muz doğrayabilirsiniz) yiyebilirsiniz.

- Öğlen yemeklerinde daha çok et, tavuk, balık tarzı gıdalar tercih edilmeli. Bunlar akşam yemeğinde değil öğlen yenmeli.

- Akşam yemeklerinde ise daha hafif yiyecekler tercih edilmeli. Çorba, ton balıklı salata gibi.

Gün içinde içtiklerinize de dikkat etmelisiniz.

Gün İçinde Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

Şekerli içeceklerden uzak durmak gerek. Genelde soğuk içecekler şekerli olduğundan insanın canı haliyle soğuk şeyler içmek istiyor, özellikle yaz aylarında. İce tea veya meyve suyu seviyorsanız, fazla olmamak kaydıyla bunların light yani şekersiz olanlarından içebilirsiniz. Taze sıkılmış portakal suyu gibi meyve sularını tercih edebilirsiniz. Bitki çayları gibi içecekler çok acı geliyorsa, içine çok az bir miktar bal koyabilirsiniz.

Akşam belli bir saatten sonra yemek yenmemeli mi? Gece acıkırsak ne yapacağız?

Gün İçinde Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

İnsan metabolizması akşamları, sabah ve öğlene göre daha yavaş çalışmakta. Bu konuda hepimiz hemfikiriz fakat akşam veya gece yemek yenmez diye bir kaide yok. Önemli olan ne yediğiniz. Yatma saatine yakın acıkmanız durumunda tok tutma özelliği yüksek olan yumurta, peynir gibi kahvaltılık ürünleri tercih edebilirsiniz.

Gün İçinde Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?
1
3
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

  • Günde 2 öğün yemek yeterlidir deneyin değişimi görürsünüz

En İyi Kız Görüşü

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

02

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...