Temel gıda maddelerindeki fiyatları devlet mi belirlemeli?

OzgurGüneş
Temel gıda maddelerindeki fiyatları devlet mi belirlemeli?
Özellikle temel gıda maddelerine herkesin rahatça ulaşabilmesi devlet yönetimin en önemli görevidir. Dünya ekonomilerinin zorlandığı bu dönemlerde en azından temel gıda maddeleri fiyatlarında serbest piyasaya son verilerek ekmek, et, peynir, yağ, süt, un, sebze, meyve, su gibi temel gıdalarda fiyatları devletin belirlemesinin önemi çok büyüktür.
Gıda fiyatlarındaki artış, halkın enflasyonunu olumsuz tetikliyor. Vatandaşlar, devletin ilan ettiği enflasyon oranının gerçekleri yansıtmadığını, enflasyon hesaplanmasında gıda fiyatlarının temel alınması gerektiğini ifade ediyorlar. Çünkü orta ve alt gelir gruplarında, gelirlerin neredeyse yarısına yakını, gıda harcamalarına gidiyor.
Üretici malını halde komisyoncuya getiriyor.
Komisyoncu ürün kalitesine göre bir fiyat belirliyor. Bu aşamadan sonra üretici devre dışı kalıyor. Komisyoncu malı tüccara satıyor. Halden ayrılışta üreticinin sattığı üründe %30-35 fiyat artışı oluyor. Mala, nakliye ücreti ve fire eklendiğinde fiyat artışı %100’ü geçiyor ve bu fiyata, perakendeciler de bir fiyat koyuyorlar. Sonuçta üretici ile ve tüketici arasında fiyat farkı 3-4 katı buluyor.
Evet devlet artık sabit fiyat koymalı
A seç
Hayır serbest piyasa var
B seç
Diğer (Açıklayınız)
C seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Temel gıda maddelerindeki fiyatları devlet mi belirlemeli?
3
3
Görüşünü yaz