Mezuniyet Töreni Elbiseleri

Mezuniyet Töreni Elbiseleri
Mezuniyet törenleri, herkes için hayatının en unutulmaz zamanlarından biridir. Uzun saatler harcayarak çokça ders çalışılan gecelerin ardından elde edilen diploma başarısı, mezuniyet töreni ve sonrasında partiyle kutlanır. Bu kadar önemli bir gün için bazen yıllar düşünülmeye başlanan en büyük sorun ise mezuniyet elbisesi seçimidir. Ortaokul, lise yahut üniversite mezuniyeti fark etmeksizin okulun son gününde nasıl bir izlenim bırakılacağını, mezuniyet elbisesi tercihi büyük ölçüde etkiler. Bunun için kişinin kendi fiziksel özelliklerini çok iyi tanıması ve o günkü hava şartlarıyla mezuniyetin yapılacağı mekânı göz önünde bulundurarak kendisine en uygun olan mezuniyet elbisesini seçmesi gerekir. Mezuniyet elbisesi görünümünü mükemmel bir şekilde tamamlamak için renk seçimi, aksesuar ve takıların nasıl kombin yapılacağı da çok önemlidir. Sevecen bir gülümseme ile tamamlanan mezuniyet kombinleri, fotoğraflarda harika bir görüntü elde etmenizi ve uzun yıllar fotoğraflarınıza mutlulukla bakmanızı sağlar. Mezuniyeti yaklaşanlar; ancak mezuniyet gününde ne giyeceğine karar veremeyenlerin, aşağıdaki ipuçlarını takip ederek şık bir görünüm yakalamaları mümkün.

Mezuniyet Elbisesi Nasıl Olmalı?

Mezuniyet, öncesinde diploma töreni, ardından mezuniyet yemeği ve mezuniyet partisi şeklinde bir sırayı takip eder. Mezuniyet töreni elbisesi için olgun bir yetişkin görünümü yakalamaya çalışırken aynı zamanda kişinin yaşına uygun kıyafetler seçmek önemlidir. Mezuniyet cübbesinin geniş bir kıyafet olduğunu göz önünde bulundurarak içine giyilecek olan kıyafetin kabarık olmayan, başka bir ifadeyle vücudu saran kıyafetler olması daha iyi bir görünüm elde etmeyi sağlar. Bununla beraber tören için kısa mezuniyet elbisesi tercih edilmesi daha klas bir görüntü oluşturur. Ayrıca cübbenin içerisinde kıyafetin zaten görünmeyeceği yanılgısına düşerek özensiz kıyafetler de seçilmemelidir. Nitekim mezuniyet sonrası arkadaşlarla birlikte gidilecek mezuniyet yemeği ya da mezuniyet balosu için kıyafeti değiştirme şansı olmayabilir. Bu sebeple sahnede parlak ve çarpıcı görünmek için rahat, şık aynı zamanda da zamansız kıyafetler tercih edilmelidir.

Mezuniyet Balosu için Nasıl Kıyafet Seçilmelidir?

Mezuniyet Töreni Elbiseleri
Mezuniyet balosunda törene kıyasla göz alıcı ve parlak kumaşlı elbiseler tercih edilebilir. Fakat mezuniyet töreninden baloya geçilecekse mezuniyet elbisesi kısa ve koyu renkli tercih edilerek daha rahat ve asil bir görüntü yakalanabilir. Siyah mini mezuniyet elbisesi kombini bir çift ışıltılı ve şık stiletto ayakkabı ile tamamlanabilir. Törenden sonra baloya hazırlanmak için eğer vakit varsa mezuniyet elbisesi önü kısa arkası uzun olarak tercih edilebilir. Eğer mezuniyet balosu yaz döneminde gerçekleştiriliyorsa çiçek desenli kumaşa sahip V yaka elbiseler bej ya da toz pembe gibi açık renkli espadril sandaletlerle kombinlenerek göz alıcı bir görüntü elde edilebilir. Klasiklerden vazgeçemeyenler siyah uzun mezuniyet elbisesi ile şeffaf, ten rengi ya da siyah bantlı topuklu ayakkabıları tercih edebilir. Klasik görünümlü hafif dalgalı saçlar ve metalik püsküllü küpelerle stilinizi tamamlayarak muhteşem bir görüntü elde edebilirsiniz.

Mezuniyet Elbisesi Ne Renk Olmalı?

Mezuniyet Töreni Elbiseleri
Mezuniyet elbisesi seçerken o günkü hava koşulları, elbisenin mezuniyet cübbesiyle kombini ve ten renginize uygun renklerde elbiseler tercih edilmesi, olumlu yönde fark yaratır. Bir rengi yalnızca çok sevdiğiniz için tercih etmek yerine, ten ve saç renklerinizle uyumlu renkler seçmek mezuniyet elbisesi araştırılırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Bordo mezuniyet elbisesi siyah ve bordo şeritli mezuniyet cübbesiyle hoş bir uyum sergiler. Bunun yanı sıra bordo ya da kırmızı mezuniyet elbisesi çeşitleri de dikkat çekici bir silüete sahip olmanızı kolaylaştırır. Bu elbiselerle mat renkli, gümüş ya da gold sarı renkte ince bantlı topuklu sandaletler kombin yapılabilir. Sıklıkla tercih edilen beyaz mezuniyet elbisesi şık bir görünüme sahip olmakla birlikte, kombini tamamlayacak aksesuar ve ayakkabıların beyaz dışında renklerden seçilmesi gerekir. Aksi takdirde mezuniyet gününüz, evlilik törenine giden bir gelin gibi görünmenize neden olabilir. Bunun yerine beyaz mezuniyet elbisesi kombinlerinde, ten rengi ya da gümüş rengi gibi dikkat çekmeyen renklerle kombin yapılarak soft bir görüntü yakalanabilir.

Mezuniyet Elbisesi Nasıl Seçilir?

  • Mezuniyet töreni yarı resmi bir formatta olduğu için siyah mezuniyet elbisesi gibi klasik renkli kıyafetler tercih edilebilir.
  • Hava şartlarına uygun kıyafetler seçilmelidir. Kışın ya da sonbaharda uzun kollu nispeten daha kalın kumaşa sahip elbiseler ya da elbise kombini ile uyumlu deri ya da kumaş ceketler kullanılabilir.
  • Uzun saatler boyunca ayakta durulacağı göz önüne alınarak şık olmasının yanı sıra rahat elbise ve ayakkabılar seçilmelidir.
  • Sempatik bir görüntü sunan bebe mavisi mezuniyet elbisesi modelleri arasından seçim yapılarak mezuniyet töreninde çabasız bir zarafet elde edilebilir.
  • Mezuniyet elbisesi uzun tercih edildiğinde, cübbe sanki yere kadar uzunmuş gibi bir görüntü yaratabilir. Bunun yerine mezuniyet töreninde mini mezuniyet elbisesi tasarımlarından seçimler yaparak daha şık ve zarif bir görünüm elde edilebilir.

Mezuniyet Elbisesi İçin Nasıl Bir Kesim Tercih Edilmelidir?

Mezuniyet Töreni Elbiseleri
Mezuniyet elbisesi modelleri çok çeşitli formlarda tasarımlardan oluşur. Törenin birkaç ay öncesinde bir spor salonuna gidip ideal forma ulaşmak sevdiğiniz modelde bir elbisenin içine girmenizi kolaylaştırır. Fakat burada önemli olan kişinin kendisine en uygun kesimde elbiseyi bulmasıdır.
  • Daha minyon vücuda sahip kişiler için orta ya da mini boy elbiseler tercih etmeleri önerilir.
  • Uzun boylu kişilerde midi veya maxi boy uzun elbiseler, daha iyi bir görüntü yaratmaya yardımcı olur.
  • Üst kısmı dar, etek kısmı kabarık olan A kesim elbiseler vücudunuzdaki fazlalıkları gizlemek adına iyi bir çözümdür. Bu tip elbiseler, en çok armut tipi vücut yapısına sahip kişiler tarafından en iyi taşınan modeller arasındadır.
  • Geniş omuzlara sahip kişilerin straplez forma sahip elbiselerden uzak durmaları, bunun yerine kalın askılı ya da omuzları kapatan elbiseler tercih etmeleri daha hoş bir görüntü ortaya çıkarır.
  • En önemlisi de asimetrik kesime sahip veya dönemin modası olan elbiseleri tercih etmekten ziyade, klasik kesimlere yönelmeniz. Bu seçim, yıllar sonra bakılan mezuniyet fotoğraflarında bile her daim zarif görünmenizin püf noktaları arasında yer alır.

Mezuniyet Elbisesi Nasıl Kombinlenir?

Doğru mezuniyet elbisesi seçmek kadar önemli olan diğer bir konu ise elbisenin nasıl kombinleneceğidir. Ayakkabı seçiminde çanta rengini baz alarak kombin yapmak yenilikçi moda anlayışına göre demode görünmenize neden olabilir. Bunun yerine soluk tonlarda, şeffaf bantlı nötr renkte ayakkabılar her zaman daha iyi görünmeyi sağlar. Kırmızı ya da mavi mezuniyet elbisesi gibi canlı renklerde kıyafetler tercih edenler için de gümüş ve altın renklere sahip ayakkabı ve çantalar iyi bir tercih olacaktır. Ayakkabı seçimi şık görüntüyü tamamlamak için önemli olduğu kadar içinde rahat hissettirmesi açısından da bir o kadar önemlidir. Nitekim mezuniyet töreni bir halı sahada olabilir ya da bütün gün ayakta durmak gerekebilir. Çok yüksek topuklu ayakkabılar giymek bir süre sonra ayaklarda acıma ve sıkma gibi problemler yaratabileceğinden, ortalama 5 cm yüksekliğindeki topuklu ayakkabılara yönelmek daha rahat hissetmeyi sağlayacaktır. Aksesuar seçiminde ise ayakkabı modelinden ilham alarak fazla abartıdan uzak ancak elbiseye hafif ışıltı katacak zarif bir kolye ya da metal püsküllü küpeler tercih edilebilir.

Ortaokul Mezuniyeti İçin Elbise Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ortaokul mezuniyeti liseye başlamadan önce yapılan önemli ve adeta bir geçiş törenidir. Geriye dönüp bakıldığında bir gülümseme ile hatırlanacak yıllar için 8.sınıf mezuniyet elbisesi hoş bir anı olarak kalacaktır. Mezuniyet elbisesi 14 yaş genç kız çocukları için heyecanlı bir şekilde seçilir. Fırfırlı ve A şeklinde açılan etekli elbiseler harika bir görüntü oluşturur. Siyah, kahverengi ya da koyu renkte ortaokul mezuniyet elbisesi seçmek yerine rengârenk yaz renkleri tercih ederek genç kız mezuniyet elbisesi konseptine uygun bir görünüm oluşturulabilir. Hafif topuklu babet şeklinde ayakkabılar ve renkli parlak bilezik ve zarif inci küpelerle, ortaokul mezuniyet elbisesi mükemmel kombinlere dönüşür. Ortaokul mezuniyet elbisesi seçerken bu yıllarda ne kadar güzel arkadaşlıklar kurulduğunu ve geriye dönüp bakıldığında her zaman bunlara özlem duyulacağını hatırlamak gerekir. Bunun için de çocukluktan genç kızlığa geçişi temsil eden ortaokul mezuniyetinde, masumiyeti ön plana alan naif modellere öncelik vermek önemlidir.

Lise Mezuniyeti İçin Elbise Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Mezuniyet Töreni Elbiseleri
Lise mezuniyeti diplomayı keyifle almanın yanı sıra eğlenmek, arkadaşlarla ve aileyle iyi vakit geçirmek demektir. Genellikle rahat ve hava durumuna uygun olarak uzun ya da kısa kollu elbiseler seçilebilir. Lise mezuniyet elbisesi seçerken abartıdan uzak ve tek renkli bir elbise tercih edilmesi uygundur. Mezuniyet elbisesi lise yaş grubuna bakıldığında, seçilen abiye elbisenin iddiası ve aynı zamanda abartıdan uzak olması önemlidir. Tören sonrası mezuniyet balosu düzenlenecekse lise mezuniyet elbisesi uzun olarak tercih edilerek daha şık bir görüntü sağlanabilir. Seçilen elbise, yüksek topuklu ayakkabılar yerine zarif ve kısa topuklu bantlı ayakkabılar ya da kısa topuklu stiletto tarzı ayakkabılarla kombin yapılabilir. Abartılı makyajdan kaçınmak, natürel tonlarda makyaj yapmak mezuniyet elbisesi lise kombinlerini tamamlamak için yeterlidir. Kombine uygun makyaj seçiminde soft renk tonlarındaki far, ruj ve allık çeşitlerini kullanmanız, doğal ve zarif bir görüntü elde etmeniz için önerilir.

Mezuniyet Elbisesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mezuniyet için alınan yeni ayakkabıları, mezuniyetten en az bir gün önce evde giyerek içinde rahat edildiğinden emin olmak gerekir. Ayakkabı ilk kez denendiğinde rahat gibi görünse de bir süre sonra rahatsız edebilir ve ayakları acıtabilir. Evin içerisinde ayakkabıların rahatlığını test ettikten sonra, mezuniyet ayakkabıları konforlu bir şekilde giyilebilir. Bu sayede mutlu ve eğlenceli vakit geçirilen mezuniyet günü, yanlış ayakkabı seçimiyle bir drama dönüşmekten uzaklaştırılır. Diğer bir konu ise fotoğraflarda iyi görünmeyen kıyafetler. Yalnızca moda olduğu için bir kıyafeti tercih etmek yıllar sonra bakıldığında komik bulmaya neden olabilir. Bu nedenle kişinin modayı kendi stiline uyarlayarak seçim yapması gerekir. Hangi stili tercih edeceği konusunda kararsız olanlar klasik ve sade mezuniyet elbisesi stillerini tercih ederek risk almadan şık bir görüntü elde edebilirler. Diğer bir konu olması gerekenden daha basit ya da fazla abartılı kıyafetlere yönelmektir. Fazla resmi kıyafetler sıkıcı gösterebileceği gibi kendini rahat hissetmek için sportif kombinler giyinmek de yetersiz olacaktır. Mezuniyet töreni için seçilen kabarık balo elbiseleri, kişiyi olduğundan kilolu ve bazen de rüküş gösterebilir. Bunun yerine zamansız parçalar tercih ederek, uzun yıllar boyunca bakılacak olan fotoğraflarda mükemmel görünmek mümkündür.

Son olarak, misafir olarak arkadaşın mezuniyetine gidenler için ne giyileceği bir sorun olabilir. Arkadaşın mezuniyetinde özenli ve güzel görünmek onu mutlaka mutlu edecektir. Fakat fazla abartılı olmak ve onu gölgede bırakmaktan kaçınmak gerekir. İnce askılı midi boy tek renk elbiseler ya da şık bir pantolon ve gömlek kombinleri, misafir olarak katıldığınız mezuniyet törenlerinde size şık bir görünüm kazandırır.

Mezuniyet Töreni Elbiseleri Hakkında Sorular

Mezuniyet töreninde ne giyilir?

Selam canımlar, Haziranın 15'inde mezuniyet mezuniyet balomuz var. Çok abiye tarzlı biri değilim ama nasıl bir elbise kaldırır, siz ne giydiniz? Bana da fikir verir misiniz?
Selam canımlar, Haziranın 15'inde mezuniyet mezuniyet balomuz var. Çok abiye tarzlı biri değilim ama nasıl bir elbise kaldırır, siz ne giydiniz? Bana da fikir verir misiniz? Daha Fazla
A
Mezuniyet töreninde ne giyilir?
Uzun şık bir elbise
B
Mezuniyet töreninde ne giyilir?
Mini şık bir elbise
C
Mezuniyet töreninde ne giyilir?
Sade ama şık bir tulum
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Görüş Yaz 42 54

Mezuniyet günü için nasıl bir kıyafet seçersiniz?

Üniversite mezuniyeti için nasıl bir elbise uygundur? Ne tercih edersiniz/ettiniz?
Sıla_RU-TR
3|5
Görüş Yaz 20 43

Mezuniyet için nasıl bir takım elbise almalıyım?

Smokin alırsam mezuniyet harici kullanamam. Takım elbisede de hangi renk alsam sizce ? Su anda 700-900 liralık kaliteli takım elbiseler, 400-500 liraya düsmüs kaçırmak istemiyorum.
AndreyRublev
0|0
Smokin alırsam mezuniyet harici kullanamam. Takım elbisede de hangi renk alsam sizce ? Su anda 700-900 liralık kaliteli takım elbiseler, 400-500 liraya düsmüs kaçırmak istemiyorum.
A
Smokin tarzı
B
Klasik takım elbise
C
Spor takım elbise
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Görüş Yaz 35 15

Mezuniyet Töreni Elbiseleri Hakkında Benceler

Mezuniyet Elbisesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Mezuniyet gecesini unutulmaz kılmak için en güzel elbiseyi, en doğru makyajı ve en rahat ayakkabıları seçmek gerektiğini unutmamalısınız. Öncelikle modern mi klasik mi giyeceğinize karar vermelisiniz Renkli veya desenli...
nordun_gadasi
17 13 Görüş Yaz
9|0

Mezuniyet Balosu İçin Kombin Önerileri

Malum okulların kapanmasına az bir zaman kaldı. Mezuniyet balosu için aklınızda birçok kıyafet, ayakkabı, makyaj, aksesuar ve saç modeli fikri var. Bu Bence paylaşımımda balo için kararsız kalan kızlara yönelik kombin...
Gizli Üye
7 4 Görüş Yaz
4|0

En Güzel Mezuniyet Balosu Kombinleri

Haziran ayına doğru ilerlerken mezuniyet tarihleri de yaklaşıyor. Lise ve üniversitelilerin vazgeçilmez, unutulmaz günü olan mezuniyet balosu gecesinde kızlarımız elbette ki gecenin en şıkı, en alımlısı kısacası gecenin...
Gizli Üye
39 13 Görüş Yaz
1|0

Mezuniyet Töreni Elbiseleri Hakkında Her Şey

Mezuniyet Töreni İçin "Vaov!" Dedirten Tarzda Göz Kamaştıran Elbise Modelleri

Mezuniyet töreni için "ay ne giysem, ayy ne etsem, bunu giysem yakışır mı ki?" demelere son! Eminim ki bu anı çoğu kişi yaşamakta ya da yaşayacak. Günün yıldızı olmak ve tüm gözleri üzerinize almak isteyenler için müthiş...
Balinaa
19 10 Görüş Yaz
4|5
YÜKLENİYOR...