Ben Cem Mumcu, KizlarSoruyor #ünlülercevaplıyor etkinliğinde bana sormak istediğiniz sorular neler?

Canlı yayında sorularınızı yanıtladık, aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz:

Merhaba KizlarSoruyor,
Ben psikiyatrist Cem Mumcu. KizlarSoruyor'un #ünlülercevaplıyor etkinliğinde 22 Eylül Cuma, saat 12:00-14:00 arası sorularınızı yanıtlamak üzere sizlerle olacağım.Cem Mumcu Kimdir?
Günümüzün en tanınan psikiyatristlerinden olan Cem Mumcu, Trabzon doğumludur. Kendisi aynı zamanda bir yazar, köşe yazarı, televizyon sunucusu ve Okuyanus Yayınevinin kurucusu ve sahibir.
Aktif bir sosyal medya kullanıcısı olan Cem Bey'in bu konuda anlatacakları hepimizin tecrubelerinden daha renkli! olabilir.
#kitap #basladiysabiteroyüzdengüzel #okuyanusA post shared by Cem Mumcu (@cemmumcu) on Aug 3, 2017 at 7:31am PDT
#cemmumcuA post shared by Cem Mumcu (@cemmumcu) on Aug 23, 2017 at 2:02pm PDT
Cem Mumcu için hazırladığın soruları alabilir miyiz KScan?

Güncellemeler:
Röportajımızın devamını yukarıda soru detayındaki Facebook Canlı Yayın'ımızdan izleyebilirsiniz. :)

10|10
206144

En İyi Kız Görüşü

• Psikoloji ile ilgili en çok tavsiye ettiğiniz okunması gerekilen kitap nedir?
    Psikoloji ile ilgili makaleler yazmak istiyorum, nerden başlamalıyım? Yani konu olarak 1. basamak nedir?

1|1
    2|3

En İyi Erkek Görüşü

• Sosyal medyanın insanlara psikolojik sorunlar yaşatmaması için neler yapılmalı? Malum birçok genç bağımlı durumda.

8|5
    1|4

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 205

• Merhaba, hoşgeldiniz Cem Bey 🌹
    Ben Edyline. Mekan sahibiyim 😎
    -Sinirlenince kendine zarar verme eğilimini insan kendi başına nasıl durdurabilir?
    -Okyanus yayınevinin kurucusu ve sahibiymişsiniz. Sitemizde kazandığımız xper puanlarımızı, anlaşmalı yerlerde kullanabileceğimiz çeklerle harcayabiliyoruz. Kitap aşığı bir insan olarak sormak isterim, Okyanus yayıneviyle KizlarSoruyor arasında bir anlaşma olabilir mi?
    -Bir kitap yayınlamak istersek ne gibi zorluklarla karşılaşabiliriz?

Şimdilik sorularım bu kadar teşekkür ederim 🌹

4|4
    1|0
    • Genelde eylemle dönüşmüyoruz. Bundan sonra şunu ya da bunu yapmıyoruz gibi düşünce ve kararlarla kısa süreler dönüşebiliyoruz. Öncelikle nasıl durduracağından önce ne hissettiğinle alakalı düşünmeni, bunu anlamaya çalışmanı tavsiye ederim.
      Yayınevimizin adı OkuyanUs, yeter ki siz okumayı isteyin, biz site yönetimiyle bir çözüm üretiriz. :)

• Teşekkürler umarım bir çözüm bulursunuz :)

• Merhaba Cem Bey. Hoş geldiniz. Soruma geçiyorum.

Ben narsist bir insanım. Kendimi tanrıça gibi görüyorum. Bunun, benim çocukluğumda yaşamış olduğum, hep diğer çocuklardan üstün tutulma eylemi ile ilgisi olabilir mi?

2|5
    3|2
  • 1) Borderline ve obsesif kompülsif bozukluk gibi hastalıklara yakalanmış insanlar toplum tarafından dışlanmıyorken, şizofreni rahatsızlığına yakalanmış insanlara neden farklı gözle bakılıyor? Sonuç olarak yerine göre takıntılı insanlar ya da duygudurum bozukluğu yaşayan insanlar çok daha tehlikeli olabilir. Ama şizofreni rahatsızlığına sahip insanlara "daha tehlikeli" etiketi yapıştırılıyor.

2) Son zamanlarda toplumumuzda başkalarının giyim kuşamına karışmaktan tutun, trafikte yol kavgası olaylarına kadar sürekli "tahammülsüzlük, benim dediğim olacak" kaynaklı haberler okuyoruz. Aslında benim dediğim olacak demek de bir obsesyon değil midir? Toplumumuz giderek bu rahatsızlığa kapılıyor diyebilir miyiz?

3) Şizofreni, paranoyak, takıntı tarzı rahatsızlıkların kavga edilen kişilere (kızdırma amaçlı) söylenmesi bu hastalıklara sahip kişilerin rahatsızlığını kabul edip, tedavi olma sürecini olumsuz yönde etkiliyor mu sizce?
    4) Sosyal medya multiple personality disorder tarzı rahatsızlıkları tetikliyor mu? Kişinin cool-her şey yolunda gidiyor gibi gösterme çabaları başka alterler geliştirmesini tetiklemiyor mu?

Teşekkür ederim, kolay gelsin :)

0|0
    1|1
    • Paranoyak değil paranoya* :)

• Normal ya da anormal diyemem ama kimseyle konuşmayan biri olarak bir hüznünüz bir derdiniz olabileceğini düşünürüm

• Sanırım başka bir arkadaşın cevabı benim sorularımın altında yer bulmuş. :)
      Yine de teşekkürler.

• Merhabalar, öncelikle hoş geldiniz.

Sorularım şunlar:
    Sitede "x, y psikolojik rahatsızlığına sahip olduğumu düşünüyorum." benzeri sorular görüyorum. Sizce bir insan kendine teşhis koyabilir mi?

Ayrıca psikiyatride neden ilaç kullanılır? İlaçlar neyi değiştirir?

1|2
    0|0
  • Merhaba Cem bey 30 yaşında evli bir çocuk annesi bir bayanım yaklaşık 10 senedir bipolar hastalığıyla uğraşıyorum bir çok tedavi hastane yatışlarim oldu halde hala duzelemiyorum ve artık bana yanlış tanı konuldu gibi geliyor bipolarda aşırı enerji uyumama varken bende sadece bir kez ilk tanı konulduğunda oldu size sormak istediğim bipolarda sürekli ağır seyreden bir depresyon hali olurmu yakın zamanda ekt tedavisi gördüm ilaçlar devam ediyorum hastalığımı sizce tekrardan araştırmak gerekmi kafam çok karışık teşekkürler

0|1
    0|0
    • Özür dilerim bilgilerimi yanlış yzmsm 33 yaş 3 çocuk

• @QueenCharlotte sagolun teşekkürler umudumu kaybetmiyorum ve şu an dışardan okumak iÇin başvurdum ama sonunu getirebilirsiniz bilemiyorum

• @QueenCharlotte yani üstelik çocuk gelişim üzerine istiyorum çocuklarımin öğretmenleri çocuklarla çok güçlü bir bağın var dediler ve bunu kolaylıkla başarabilirsin dediler ama hayırlısı bakalım artık

• Yorumlara baktım da çoğu kişi sizinle ilgili değil kendi ile ilgili soru sormuşlar, ilginç geldi.
    Bir röportajınızda sanırım Ayşe armandi, size Can Manay olarak hitap etmisti. Yeni neslin Can Manayı gibi bir şeydi yanılmıyorsam. Peki siz kendinizi Can Manay olarak görüyor musunuz? Fi ci pi serisini okudunuz mu ve okuduysanız oradaki Can Manay karakteri için ne düşünüyorsunuz?
    Bir de toplumumuzda bir çok kişinin kendisini psikolojik sorunlu olarak tanımlaması fakat asla bir psikiyatrist veya psikologa gitmemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendisini sorunlu olarak göstermeye çalışan kişiler yanlış bir yöntem ile ilgi çekmeye çalışıyor olabilir mi? Psikolojiye çok meraklı birisi olarak düşüncenizi merak ediyorum.

0|1
    1|0
  • Orta okulda başladı.8 sene boyunca tedavi gördüm ilaç kullandım. 3 kerede intihar girişimim oldu. Ergenlik depresyonu denildi kişilik bozukluğu denildi. Kendime artık zarar vermediğim için kendiliğimden bıraktım doktora gitmeyi ilaç kullanmayı. İlaçları bırakalı 3 sene oluyor. 3 senedir kendimi tamamen eve kapadım. Dışarı çok nadiren çıkıyorum. Ailemden başka konuştuğum kimsede yok. Yani tamamen asosyal bir yaşantı sürüyorum. Dışarı çıkıncada kendimi çok rahatsız hissediyorum çıkmak dahi istemiyorum. Yeniden bir doktora gitmeli miyim?

0|0
    0|0
  • Fiziksel özelliklerimin herbirini bir zaman diliminde kafama takıyorum, dişlerimi, saçlarımı, boyumu, kilomu, göz rengimin tonlarını, cildimi. Aslında kendimi güzel buluyorum ama asla yeterli gelmiyor sanki. Mükemmelitçiyim , bu bir rahatsızlık mı? Dediğim gibi fazla takıntılıyım, sokakta yanından geçtiğim biri bana baksa ki bu çok normal'o kadın bana neden öyle baktı, bu niye böyle dedi, o adam o dilenciye niye öyle davrandı 'diye günlerce düşünebulir, o kişilerin yerine üzülebiliyorum. Manyak mıyım ben, niye herşeye bu kadar anlam yükleyip düşünmekten yorulana kadar kafama takıyorum?

0|0
    0|0
  • Sitemize Hoşgeldiniz :)

En dipte hissettiğiniz anlar oluyor mu? Olduğu zaman kendinizi nasıl ayağa kaldırıyorsunuz?

Diğer bir sorum ise bildiğim kadarıyla 10 yıla yakın bir süre Bakırköy'de çalıştınız. Burada başınıza gelen en ilginç tecrübeniz ne oldu ve o yıllar içinde çıkardığınız bir ders var mı? Bakış açınızı değiştirdi mi?

0|0
    0|0
    • Tabii ki benim de dipte olduğum zamanlar oluyor. Hemen kendimi çıkarmaya çalışmıyorum. Orada durmaya ve ne hissettiğime bakmaya devam ediyorum. Çünkü o aynı zmaanda benim kendimle ilgili mutlaka bana bir şey söylüyordur. Dahası her zaman iyi, her zaman mutlu olmak zorunda da değilim.
      Bakırköy benim için çok hayati bir deneyim. Şimdi anlatmaya kalksam hem hepiniz çok ağlatacak, hem çok güldürecek bir sürü anı var. Ama orada en çok kazanımımı sorarsan, normalle anormal arasındaki kavi sınırın çok saçma bir şey olduğunu öğrendim. İnsanları yargılamamnın ne kadar kolay, ve acımasız olduğunu orada öğrendim. Sanırım okuduğum bütün kitaplardan, hepsinden daha fazla adam olmaya orada başladım.

• Canlı bir söyleşi şeklinde anılarınızı dinlemek güzel olurdu.
      Cevapladığınız için teşekkür ederim :)

• hocam sorumu cevaplayın lütfeen!

• Çok özel bir sorum var annem bipolar kişilik bozukluğu hastası ve yıllardır ilaç kullanıyor, bildiğiniz gibi Lityum eksikliğinden dolayı olduğu için lithium alıyor ve normale dönüyor hayatı diğer insanlardan farksız. Ben kendi kendime mi evham yapıyorum bilinmez onun gibi olmaya başladığımı düşünür oldum. İlaç içmediği zamanlar gibi, bu hastalık kalıtsal mı? İki tane daha sorum olacak birincisi ölümden o kadar korkuyorum ki bazen kendime zarar veriyorum bir de bazen pot kırdığımda yanlış bir şey söylediğimde o yaptıklarım aklıma gelince acı çekiyorum ve axı çekmemek için kendime zarar veriyorum. Kollarım tırnak izi dolu ve bazen de jilet kullanıyorum. Yüzüme ve saçıma zarar vermek istemiyorum ama bazen hakim olamadığım oluyor. Bunlar birkaç saniyelik şeyler.. sonra kendime kendini topla deyip hepsini unutmak için derin nefes alıyorum.

0|0
    0|0
    • Bir de evdeki herhangi bir tıkırtıdan kimse yokken korkuyorum bu yüzden yalnız kalmaktan da korkuyorum nedensiz yere korktuğumun farkındayım ama o korkuyu duymayı da bırakamıyorum ama bazen de olmuyor bazen de evde tek başıma normalim.

• Küçükken yalnız bir çocuk olduğum için yanımda bir arkadaş ve hiç olmayan hayali abi düşlerdim ve gerçek olduklarını düşünürdüm bir de korkularımdan dolayı 10 yaşına kadar yatak ıslattım.

• Bipolar bozukluk bir kişilik bozukluğu değil; Türkçe'de "duygu durum bozukluğu" diyoruz. Lityum eksikliğinden kaynaklanmıyor sadece tedavisinde kullanılan bir durum. Kimsenin lityumu eksik diye bipolar olmaz yani lityum eksik olduğu için verilmiyor, duygu durumunu stabilize etmek için veriliyor. Bu genetik bir sorun. Ama iyi bir terapatik ilişki ile gayet de güzel bir durum yaşarlar, dahası doğa bize ne zaman bir hüzün bir yara, bir problematik verse yanında mutlaka bir de armağan verir. Emin olun, dünyanın bir numaralı yaratıcı insanlarının büyük kısmında duygu durumu problemleri vardır.
      Problemlerinize buradan bakarak teşhis koymak elbette olası değil ama anlaşılan o ki hepimiz gibi sizin de bir takım hüzünleriniz dertleriniz var. Bütün bunları çok abartılı yaşamadan iyi bir terapistle görüşmenizde fayda var.

• Çok takıntılıyım hayatımın her anında kendımı üzecek birşey illa buluyorum, kendimi çok yıpratıyorum 22 yasındayım nişanlıyım onu kaybetmekten cok korkuyorum en önemlisi de aşırı derece özgüven eksikliğim var aslında cok özgüvenli olmam gerekirken hep eksık fazlasıyla bende nasıl bunu aşabilirim böyle fazla özgüven sahibi nasıl olabilirim?

0|0
    1|0
  • Merhaba Cem bey, Ben 19 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Lise yıllarımda hep psikoloji okumak istemiştim, psikoloji dersini hep can kulağıyla dinlerdim. Kişisel gelişim ve psikoloji kitapları okumaktan, insan psikolojini ön planda tutan filmleri seyretmekten hoşlanırdım lakin üniversite sınavında istediğim bölümü tutturacak kadar puan alamadım. Ben de psikoloji kadar olmasa da ilgili olduğum bir bölümü okumak istedim Türk dili ve edebiyatı bölümünü tercih ettim. Çünkü ikinci yıl yeniden sınava hazırlanacak enerjiyi kendimde bulamıyordum ayrıca edebiyatı da gerçekten seviyordum. Fakat tüm bunlar bende bir eziklik duygusu yarattı kendimi dünyanın en başarısız insanı gibi hissediyorum. Hiçbir şeyi başaramayacakmışım gibi geliyor, hayata karşı enerjim yok gibi bir şey. Bana bu durumu yenmek için birkaç tavsiye verebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

0|0
    0|0
    • Ben de de o enerji yok gibiydi ki bu normal. ama psikoloji. icin. bir sene daha feda ettim fedakarlik yapmak gerek bazen Şu an yapanilecegin en guzrl sey suanki durumunu odaklanmak istedigin zaman psikoloji hakkainda seyler okuyabilirsin ki bencr okuyorsun hatta arada tartisalim bende kaptirdim cunku :)

• @Batuhan452 2. Sınıfım artık bölüme odaklandım gelecekle ilgili yeni planlar da yapıyorum fakat bu durum bende bir özgüven sorunu yarattı yani sınav yılındaki bu dünyayı ben kurtarıcam özgüveni, enerjisi artık her neyse o yok yani. Hayata karşı attığım adımlar daha çekingen diyebilirim. Tabiki hala psikoloji ile ilgili kitaplar okuyorum. Kitaplarla ilgili tartışmaktan da memnun olurum 😄

• Merhaba Hosgeldiniz😊Benim buyuk Bir sorunum var 5 yildi Okb hastasiyim asiri derecede tiksinyorum ozelikle sumuk fobim var ara ara delirdigim da oldu mesele 9 Ay disari cikmadigim perdeyi acipta disari bakmadim zaman oldu ya da disardan geldigimden her seferde kendimi les gibi hissedip ve en az 2 sise votkayi puskurturdum ustume ve disardan getirdigim canta ve aldigim esyelara Gitmedigim doktor kalmadi yilardir ilaclarla ayakta kalyorum hastaligim hep gidip gelyor ve tam olarak iylesemiyorum benim aslinda yaklasik 16 yasimdan bu hastaligim vardi ama 5 yil once dogum yaptim ve Bir gunde hastaligim 10 kat artti Simdilik iyim ama yinede tam olarak iylesemedim ve hala ilac kulanyorum ver her an yine delirmekten korkyorum dayanacak gucum kalmadi😞

0|1
    1|1
  • Asker olmak istiyorum ve sadece askerlerden hoşlanıyorum. Kim olursa olsun ikili ilişkilerde sivillerle muhatap bile olmuyorum. bu psikolojik bir durum mu? Nasıl düzeltilebilir?

0|0
    0|0
    • Ol ol da öyle dışardan göründüğü gibi mi bak bakalım her insan sabredemez bu, mesleğe benimde bir psikoloğa ihtiyacım var aslımda

• Olamam tabi 😁 geçti bizden
      Ama sen mutlu ol insallah gonlune gore bulacaksın meraklanma tabi asker sartı koyma 😉

• Amin🙈 inşallah

• Öncelikle hoşgeldiniz...
    Uzun zamandır merak ettiğim bir konu hakkında tek bir soru soracağım. Hayatındaki zorlukları aşabileceğine dair ya da o sorunlarını çözüme kavuşturabilmesi için ufakta olsa bir umut/ihtimal varken (zorlu bir mücadele olmamasına rağmen) o insan neden bu sorunlar ile mücadele etmekten korkar/kaçar?

Siz bu duruma nasıl bir açıklama getirebilirsiniz?

0|0
    0|0
  • Merhaba,"Aşk ne yazık ki kaybedecek bir şeyi olmak..." diyorsunuz. Aşkta hep kayıplar mı var? Aşk kadınların zaafı mı? Erkekler neden çabuk atlatıyor?

0|0
    0|0
    • Genelde kadınlar çabuk atlatır. Bazı kadinlarınki takintı derecesinde. Yani ask degil. neyse psikolog cevaplasin 🙂

• Selamlar Cem ağabey..

Kimseyle konuşmak istemiyorum kendimi bildim bileli. Sizce bu normal bir durum mudur?

0|0
    1|0
  • Öncelikle hoş geldiniz...

Son zamanlarda, özellikle gençler arasında yaygın olan psikolojik sorunların sebepleri nelerdir ?

0|0
    0|1
  • Gün geçtikçe kadının toplumumuzdan silindiği şu günlerde toplumda kadın olmazsa başımıza neler gelir hocam? Sevgililerle..

0|0
    0|0
  • Ben bazen kafamda dusundugum seylere disimdan cevap veriyorum. Bir de cok sinirlendigimde veya asiri stres aninda dirseklerime ve dizlerime kadar uyusuyorum nasil onleyebilirim? Ayrica takintilarim var hijyen ve duzenle ilgili bunlari aşmaya calisiyorum.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    185

Erkekler Ne Diyor 143

• Hoş geldiniz.

https://i.hizliresim.com/rJgQQm.jpg
    Bu fotoğraf hakkında ne düşünüyorsunuz? ''Anaerkil'' ve ''Ataerkil'' kavramlarını biliyoruz ve haberlerde artık ''çocuk-erkil'' diye bir tabir de ortaya çıktı. Çocuğun evde sözünün geçtiği, her isteğinin yerine getirildiğini ifade eden bir kavram.

Bütün bunların çocuk psikolojisi üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Sokakta arkadaşlarıyla futbol oynayıp kaynaşan neslin çocukları ile evden dışarıya çıkmayıp sosyal medyalarda 1000'den fazla takipçisi olduğu için sevinen ancak düşüp bayılması durumunda o 1000 kişiden bir tanesinin bile kendisine 1 bardak su veremeyeceğinin farkında olmayan neslin çocukları arasında ne gibi farklar olabilir?

4|2
    0|0
  • Hoşgeldiniz,

Neden psikiyatri kliniğine gidince antidepresan yazıp, gönderiyorlar?
    i.ytimg.com/vi/GgU_JGaigxg/maxresdefault.jpg

0|1
    0|0
  • Ben hep gülen bir insanım ve bu yüzden bir delimiyim. :D Üzüntülü anlarda bile gülüyorum. :D Gülmeyi kestiğim anlar çok nadir oluyor. Ve bazı anlar ise etrafımdakileri korkutacak kadar çok soğukkanlı oluyorum :D

Sinir bozucu kimseyi korkutmak istemem :D

0|0
    0|0
  • gençler arasında çok moda olan ''bipolar mışım :/ hı hı evet doktorum da söyledi zaten ani değişimler yaşıyorum sürekli''
    ''hı hı ilaç kullanıyorum sıkıntılı dönemler tabi''
    ''şizofrenim sanırım'' ve benzeri tavırları, hastalığını ya da hastalık zannettiği durumu bir kimlik, kendinden bahsederken bir özellik gibi kullanmalarını, daha basit ifade etmek gerekirse sanki havalı bir olaymış gibi özendiklerini düşünüyorum. daha fazla ilgi görmek, daha fazla anlayış beklemek için malzeme yapılıyor gibi.
    sizce yanılıyor muyum?
    gençlerin bu durumda olmasında tvlerde, internette sürekli bu sorunların şişirilip, korkutulup bahsedilmesinin bir payı var mı?
    gerçekten çok hasta mıyız yoksa çok hasta olduğumuzu düşünmemizi mi istiyorlar?

0|0
    0|0
    • Bir keresinde bir dergi bana şöyle bir soru sormuştu. "Ani zenginlik sendromu hakkında ne düşünüyorsunuz?" Ben de "o ne ki?" demiştim. Meğer, Silikon Vadisi'nde hızla ekonomik güçleri artmış insanların yaşadıkları değişimle oluşan duruma bir takım psikiyatristler böyle bir tanısal isim koymuşlar. Yaşamdaki her olayı ve her durumu psikiyatrinin iktidar alanına dahil etme çabasından başka bir şey değil bu? Ben "köyden indim şehire, şaşırdım birdenbire" lafını bu muhabire hatırlatmıştım. Bunu bir sendrom haline getirmek, bir şeyi daha hastalık haline getirmek, psikiyatriye ve ilaç firmalarına yeni bir rant ve iktidar alanı oluşturmaktan başka bir şey değil.
      Günlük duygusal dalgalanmalarımıza da bu tür tanılar konması, hatta bir anlamda bu tanıların popüler hale getirilmesi de böylesi riskli ve bence çok iyi niyetli olmayan bir durum. Orta çağda yaşıyor olsaydık, size kiliseden korkuyorum derdim ama bu çağda bir bilim adamı olmama rağmen "bilimden korkuyorum" demeyi de eklemek isterim. Onun...

• ... için reklamlarda ne idüğü belirsiz bir "isviçreli bilim adamları" geyiği var. Çünkü bilim deyince her şeyin sorgulanmaksızın kabul edildiği bir durumla karşı karşıya gibiyiz , aman dikkat!

• cevap için teşekkür ederim beklediğimden çok daha objektifsiniz. benim ifade etmeyi beceremediğim sorunları çok net açıkça anlattınız. bu sektör içerisinde olup böyle eleştirmek herkesin harcı değil. başarılarınızın devamını dilerim

• Değerli hocam,
    Öncelikle, sizleri burada görmekten onu duydum. Hoş geldiniz.

(#KızlarSoruyor'u bu sefer gerçekten takdir ettim)

Evet, benim sorum şu ki; size "eşcinsel hissediyorum kendimi" diyen kişilere karşı nasıl bir yaklaşım sergiliyor ve öneriyorsunuz?

Sevgiler

0|0
    0|0
  • Cem bey hoşgeldiniz. Bu arkadaşların çoğu sorunlu olduğu için burda (bende dahil) zaten psikolojisi düzgün olanı görmedim bir @şekergibiçocuk var ondada okul bırakma hastalığı teşhis ettim :D
    Onun için mümkünse biran evvel 3 5 soru cevaplayıp kaçın yoksa bunlar bedava psikolok bulmuşlar sizin psikolojinizi bozmadan bırakmazlar 😄

1|1
    0|0
  • Doktor bulunca sorununu anlatan gibi olacak ama ben geçmişte yaşıyorum. Keşkeler var hayatımda hep. Geçmişte yaptığım bir hatayı hatırlarken sanki o anda yaşıyor gibi oluyorum ve tepki gösteriyorum kendime.
    Geçmiş geçmişte kaldı deyip telkin veriyorum kendime ama yine bir süre sonra tekrar aynı şeyleri yaşıyorum.
    Nasıl aşabilirim bu durumu?

1|0
    1|1
  • Hocam Hoşgeldiniz

Şırnak'da vatani görevimi tamamladım fakat biraz psikolojik sorunlar yaşadım. Dün pskiyatri doktoruna gittim. "Cymbalta 30 mg kapsül" ve "Ripazol 5 mg ağız'da dağılan tablet" verdi. Aşırı derece'de moral bozukluğu, üzüntü var. Aynı zaman'da aşırı derece'de sinir mevcut. Verilen ilaçlar etkili mi? Ne kadar süre içerisinde etkisini görmeye başlarım?

0|0
    0|0
  • Yayınevinizin ününü biliyorum
    Yayınevi kurmak ne zaman aklınıza geldi?
    Bu başarıyı yakalayacağınıza inanıyor muydunuz?

2|0
    0|1
  • Daha önce hakkınızda pek bilgim yoktu.
    Burada görünce direkt Uğur Mumcu ile akrabalığınızın olup olmadığını araştırdım.
    Yokmuş.
    Olsaydı güzel sorular çıkarabilirdim.
    İyi akşamlar deyip çıkıyorum ben.

0|0
    0|0
  • Harbiden karsi cinste daha cok goruluyormus neyse oncelikle merhaba, benim kaygi bozuklugum var hem sosyal fobi hem okb psikologa gitmee yeninbasladim okb nin teshisi kondu ama sfnin konmamisti ki bende cok eskiden beri var ailem cok inatci oldugu icin tanidik psikologlayim yoksa Şu an ilac kullanmak istiyordum kendimi kontrol edebiliyorum okudugum kitaplar ic gorumu gelisturdu tek sıkınti bunu dengede tutmak uzun sureli oldugu icin zihinsel tukenmislik var iste dikkatimi toparlayamiyorum surekli yorgunum bunun gibi dersleri anliyorum fakat kendimi yogunlastiramiyorum cesitli bitki melisa gibi aldim iyi geldi fakat yeterli degil suanda sizce ailemidaha cok zorlayip psikiyatruyrmi gidiyim yoksa beyin yorgunlugu icin kendim yapabilecegim seyler var mı belirtileri uzatursuk kafanin arkasina dogru uyusukluk agri stresten sanirim nefes egzerside yapiyorum ama galiba bir tukenmislik basliyor gibi tehlikeli geldi bana tesekkurler cok uzattim farkindayim :)

0|0
    0|0
    • Buarada sfnin teshisi konmadi derken ozamanlar okb yeni basladigi icin ona yogunlasmistim genelde arkadasim yoktu zaten oyuzden kaygi orani sf olarak azdi simdi ise dersenade ve sinif ortaminda surekli degerlendirmeler oluyor iste quizler mesele psikologum dediko denemelere gir bakicam felan simdi tabikide girmemenin binbir yoluni dusundum bile buaarada terapist ama koc gibide ayni zamanda bu yuzden ona durumunu anlatiyorum oda bunun adilabilcegini soyluyor ama. denemeye gir bakicam sfli birisne karsi biraz garip acikcasi kendisi taninan birisi buarada yani kotude degil tabiki bu gidisle asilmasiblazim guveni kazanma olayida anksiyete cok yogun iste zaten idare ediyorum belli etmiyorum herkes bana mesela her konuda konuskan iyi iletisimli gibi tanitiyor ama aslinda cesur korkak kopek

• Tanıdıktan psikolog olamalı. Dinamik yönelimli bir psikoterapist bulmanızı tavsiye ediyorum.

• Hoşgeldiniz Cem Bey
    Ben Ünsal
    Normalde çok katı ve soğuk bir adamdım asla üzülmez bir olayı kafaya takmaz sürekli mutlu biriydim hatta bir psikiyatriste bile gitmeyi düşündüm kendi kendime bir insan hiç mi üzülmez bende bir problem mi var diye sormaya başlamıştım ama son 6 ayım biraz zor geçti ve regl olmuş kıza döndüm herşeye içim burkuluyor tek bir sahnenin bile üzmeyi başaramadığı adamı reklamlar bile duygulandırmaya başladı bu durumdan hiç hoşnut değilim eski halime dönmek istiyorum zamanla düzelirmiyim yoksa bir psikiyatriste ihtiyacım var mı ve bu benim hayatımın ilerleyen zamanlarınıda etkiler mi?

0|0
    0|0
  • Cem hocam bende 3 sene once panik atak basladi aniden cikan yogun korku heyecan yasiyorum bu bana cok izdirap veriyor doktor misol ve risperdal yazdi onlari kullaniyorum faydasi olur gibi ama gene geliyo cok bir faydasi olmuyo arastirdigim bilgilere gore panik atak gecmiste yasanmis oldugu tranva olumsuz olaylar bilinc altina yerlesiyormus sonra bilinc alti beyne yanlis alarim veriyor bu durum boyle oluyormus bumlari bilinc altindan silmek icin emdr terapisini buldum sizce kurtulabilirmiyim ama yasadigim kotu olaylarin hepsini bilmiyom bide hipnoz varmis bana hangi terapi uygulanmali tesekkur ederim

1|0
    0|0
    • Andralin hormonu fazla salgilaniyo

• Namaza basla kardesim. Bendede aynisi vardi, hic gecmeyecegini saniyordum. Derdi veren Allah dermanini da verir. 5 vakit namaza basla, yavas yavas icin huzur ve güvenle dolacak ve kendini daha iyi hissedeceksin. Kendine zaman ver ve sabirli ol. Allah yardimcin olsun.

• Site yonetimi takdir ettim hepimizin ihtiyaci olan bir hocamizi davet ettiginiz icin.
    Size sorum su hocam. Bunca insanin derdini dinliyorsunuz aklinizdan yeter be dediginiz oluyor mu, siz de baska bir meslektasiniza gidip dertlerinizi anlatiyor musunuz?
    Psikologlar/psikiyatrlar da psikologa/psikiyatra gitme ihtiyaci hisseder mi?

2|2
    2|5
  • Kucukken kendimi ifade etmeme olanak verilmedigi icin ergenligin bitisiyle ofke kontrol problemim doruga ulasti. Cok yuksek sesle konusuyorum insanlari gozunun yasina bakmadan ezmeye basladim. Bu yuzden yalnizim ve mutsuzum.

0|0
    0|0
    • Buradan durumu tam anlamak mümkün olmasa da öfkeyi kontrol etmeden önce öfkenin kaynağına bakmanızı öneririm.
      Kişinin bir korkusu olduğunda, diyelim ki köpekten korkuyor, ona "ya usta köpeklerin insanlara zarar verme olasılığı insanların insanlara zarar verme olasılığından yüzde şu kadar azdır. Bak çok tatlı ben seviyorum, sen de sev, bundan sonra korkma" gibi laflarla dönülmez. Bütün meselelerle ilgili bu tür öneriler genellikle çöptür, insan böyle dönüşmez. Karşımıza bir bardak sudan aşırı korkan biri de çıkabilir. Ona saçmalama bundan korkulur mu diyerek onun korkusunu yenemezsiniz. Ana meseleye, asıl duyguya bakmadan, o kişiyi anlamadan yapılacak her türlü eylemsel öneri uyduruktur.

• Merhaba hocam benim sorum şöyle. Sevgilimle birbirimizi çok seviyoruz. Ama şu son zamanlarda vesvese mi diyim bilmiyorum ama. Beni aldatiyomus gibime geliyor. Ama öyle bir hareketleri yok. Yani şöyle beynime şu an bence beni aldatıyor gibi şeyler geliyo. Bunun sebebi ve çözümü nedir hocam. iyi günler

0|0
    0|0
  • Mesaj kutunuzu açmasanız da beni geçici bir süre için de olsa size mesaj gönderebilmem için takip eder misiniz? Buradan yazmak istemediğim (yazarsam rezil olacağımı düşünüyorum) ve hayatımı cehenneme çevirmiş gibi bir hal alan psikolojik sorunlarımla ilgili bir şeyler danışmak istiyorum. Kabul ederseniz çok sevindirirsiniz beni?

0|0
    0|0
  • Dengede olmanin bir recetesi ya da püf noktasi var mı . Dengenin mihenktasi nedir? (inanc?)(parasizlik?)(tutku?)

0|0
    1|1
  • Yıldız Tilbe ile 2 saat seans yapsanız, diplomayı yırtar mısınız?

0|0
    0|0
    • Aksine çok sevinirim. Yıldız Tilbe'yi çok özgün, çok tatlı, yaratıcı ve çok özel buluyorum.

• Hocam herkes biraz deli mi yoksa herkes biraz akıllı mı?

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    123
Yükleniyor... ;