YouTube'da görünce tekrar izlediğim bu sahne hakkında düşünceleriniz neler?
Meşhur İbo Paşa'nın boğduruluşu.

Daha önce yeni dizinin ışık kullanımı konusunda Türkiye'de görülmemiş bir gerçekçiliği tercih edişinden bahsetmiştim. Bakın bu iyi bir örnek, dizide mekan mumla aydınlatılıyor, ama sırf aydınlık olsun diye tepeden dayamışlar soğuk ışığı, sarı renkli mumla aydınlatılan odada İbrahim bembeyaz parlıyor.

Sahne slow motionların bozamayacağı kadar iyi kurgulanmış. Uyanan İbrahim'in 'Ne oluyor amk' der gibi bakışı, kurtulup kaçması, kündeye getirildiğinde yaşadığı panik ve başına gelecekleri anlayınca haykırmaya başlaması, boğazına yay kirişi geçirilince soluk almak için amansızca çabalaması falan on numara. İbrahim'in ölümünün korkunçluğu çok iyi yansıtılmış, ayrıca en son cesedin İsa'nın çarmıhtaki gibi yerleştirilişiyle müslüman Osmanlı Paşası'nın içinde hep var olan o masum, ailesinden koparılmış hristiyan çocuğa da çok iyi bir gönderme yapmış yönetmenler.

Tek saçma bulduğum şey herkesin mevlevi gibi dönmesi. Ulan ne gerek var, bırak İbrahim gibi sabit kalsın kamera, kıpırdayamasın, domuz gibi boğuluşunu daha iyi yansıt di mi? İlla bir yerde saçmalayacaklar.


0|0
01

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

 • Demek istiyorsun ki Osmanlı denen imparatorluk ve padişahları ahlak yoksunu, güç, para, mevki için kardeşini boğduracak kadar iğrenç insanlar, haklısın adamsın mk.

  0|0
  0|0
  • NE alakası var amk? O devirde koskoca imparatorun 'Analar ağlamasın' diyecek hali yok.

   Hepsi birbirinden psikopat zaten, İbrahim Paşa püripak mı amk?

   Ha Kanuni benim gözümde büyük bir padişah değildir, bir mirasyediden ibarettir orası ayrı.

Yükleniyor... ;