Kurtuluş dizisi okullarda ders ve milli bayramlarda televizyonda zorunlu yayın olarak sizce konulmalı mı?

Mandarinia s

Muammer Sun'un bu enfes derecedeki coşkulu ve yüreklendirici müziği Kurtuluş dizisindeki bazı sahnelerde inanılmaz bir etki yapıyordu.
Geçen haftalarda diziyi tekrar en baştan izledim.
Kurtuluş dizisi okullarda ders ve milli bayramlarda televizyonda zorunlu yayın olarak sizce konulmalı mı?
Ve izlerken duygulanmamak da elde değil. Bir milletin dört bir tarafı ihanet ve işgal ile çevriliyken Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla birlikte halkın muazzam ötesi mukavemeti ve fedakarlıkları pek çok kez beni düşündürdü.
Zamanının en kalifiye ve değerli oyuncularının rol aldığı, pek çok nitelikli ismin sanatını icra ettiği gerçek bir tarihsel dizidir Kurtuluş.
Fakat ne yazıktır ki, unutulan, unutturulan değerler gibi bu dizi de eskiden TRT'de çıkarken birden ortadan kaybolup sanal camialarda kaderine terk edildi. Biri ya da birilerinin varlığından rahatsız olduğu belliydi.
Diziyi bitirdiğimde hatta her bölüm sona erdiğinde bu eşsiz yapımın restore edilerek HD kalitesiyle okullarda ders olarak izletilmesi hatta milli bayramlarda ülkenin en ücra köşesinden diğer bir köşesine kadar her şehirde televizyonlarda zorunlu yayın olarak konulması gerektiğini düşündüm.
Aslında bu bir gereksinim. Zira, ülkenin hürriyete kavuşması yolunda ne acılar çekildiği, nelerin feda edildiği ve yokluk içinde bir milletin bir orduyu nasıl var ettiği çok güzel gösteriliyor.
Belki de tam da milli duygularımızın silinmeye çalışıldığı şu günlerde bazı anlamları perçinlemek için izlemeli ve izlettirmeliyiz.
Peki, sizin konuyla alakalı duygu ve düşünceleriniz nelerdir?
Diziyi ilk izlediğiniz zamanı hatırlıyor musunuz?
7
8
Görüşünü yaz