Kurtuluş dizisi okullarda ders ve milli bayramlarda televizyonda zorunlu yayın olarak sizce konulmalı mı?

Muammer Sun'un bu enfes derecedeki coşkulu ve yüreklendirici müziği Kurtuluş dizisindeki bazı sahnelerde inanılmaz bir etki yapıyordu.
Geçen haftalarda diziyi tekrar en baştan izledim.
Kurtuluş dizisi okullarda ders ve milli bayramlarda televizyonda zorunlu yayın olarak sizce konulmalı mı?
Ve izlerken duygulanmamak da elde değil. Bir milletin dört bir tarafı ihanet ve işgal ile çevriliyken Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla birlikte halkın muazzam ötesi mukavemeti ve fedakarlıkları pek çok kez beni düşündürdü.
Zamanının en kalifiye ve değerli oyuncularının rol aldığı, pek çok nitelikli ismin sanatını icra ettiği gerçek bir tarihsel dizidir Kurtuluş.
Fakat ne yazıktır ki, unutulan, unutturulan değerler gibi bu dizi de eskiden TRT'de çıkarken birden ortadan kaybolup sanal camialarda kaderine terk edildi. Biri ya da birilerinin varlığından rahatsız olduğu belliydi.
Diziyi bitirdiğimde hatta her bölüm sona erdiğinde bu eşsiz yapımın restore edilerek HD kalitesiyle okullarda ders olarak izletilmesi hatta milli bayramlarda ülkenin en ücra köşesinden diğer bir köşesine kadar her şehirde televizyonlarda zorunlu yayın olarak konulması gerektiğini düşündüm.
Aslında bu bir gereksinim. Zira, ülkenin hürriyete kavuşması yolunda ne acılar çekildiği, nelerin feda edildiği ve yokluk içinde bir milletin bir orduyu nasıl var ettiği çok güzel gösteriliyor.
Belki de tam da milli duygularımızın silinmeye çalışıldığı şu günlerde bazı anlamları perçinlemek için izlemeli ve izlettirmeliyiz.
Peki, sizin konuyla alakalı duygu ve düşünceleriniz nelerdir?
Diziyi ilk izlediğiniz zamanı hatırlıyor musunuz?

0|0
78

En İyi Erkek Görüşü

• Ah koysalar keşke. En güzel bikac sahnesi. 2. inönü zaferi sonrası İstanbul sokaklarında İzmir marşı söylenmesi halk sokağa çıkıyor. Orada oturan biri de yatin loyd george un yüzünü görmek icin canımı bile verirdim.
    Yine sakarya savaşının son günleri. Türk süvarileri yunan karargahını basıyor. Generalim süvariler binlerce türk süvarisi diyor.
    Büyük taarruzun her sahnesi birbirinden güzel. Birinci batarya ateş ikinci batarya ateş. Hacianesti gelde ordularını kurtar. Bizim bir yıl once yapamadigimizi şimdi onlar yaptı. Gafil avlandik.

0|1
    0|0
    • İşin garip tarafı bu tarz film dizimiz çok az. Olanlar ise yeterki değil. Derinlemesine işlemiyor. bir turgut özakman bunu biraz becerebilmiş o dönem koşullarında.

• Bütçe ayrılır ayrılmasına da asıl mesele bunu hayata geçirecek yönetmeni ve destekleyecek sponsoru bulmakta.

• İşte sorun burada ya. Bunu yapacak yapımcı bulmak zor. Senaryo yine yazılırda. Kimse ölü yatırıma para vermez. Önce kamuoyu yoklaması gerekli. Kenan imarzalioglunun fatih dizisi gibi olmamalı mesela.

En İyi Kız Görüşü

• Yunan sevdalılarının zoruna gideceği için yayınlamazlar.

0|2
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

67
  • Böylesine yobazlaşmış, kutuplaşmış, irticacı bir ülke kolay yola gelmez hocam. Değil dizi. zorunluluğu Türk yakın tarihini baştan aşağı okursan Allaha, kitaba peygambere tav olur takım tutar gibi parti destekler bunlar. Ve işin kötüsü geleceğimiz bunların elinde. Bu arada yüzbaşı Faruk'un sahnesi her seferinde beni derin duygulara sürükler... Esen kalın

0|1
    0|0
  • Bu film 1998 cumhuriyet bayramında vizyona girmişti. O dönem cumhuriyetimizin 75. yılına denk geliyordu. Hayatımda iki defa sinemaya gittim. İlki bu filmdir. Okulca gitmiştik.

0|1
    0|0
  • Çocuklarımızın kendilerine bu imkanları sunan kahramanların çektikleri çileleri ve kahramanlıkları tabiki bilmeli öğrenmeli.

0|1
    0|0
  • Dizi değilde. Televizyon filmi gibi kaliteli yapımlar olabilir. İş diziye kaçınca gerçekçilik kaygısı gidiyor tamamen reyting olayına kaydığı için izlemeyince yayından kaldırılır

0|0
    0|0
  • İlkokuldayken çıkmıştı bu filmler (Kurtuluş ve Cumhuriyet), öğretmenlerimiz ders niteliğinde sinemaya götürmüştü izlemeye. Sonra sonra tarih derslerinde kurtuluş savaşı konusu gelince tekrar izlenirdi.

Eskiden TRT, 26 Ağustos'la başlayan Zafer Hafta'sında her akşam 1 veya 2 bölümü verilirdi Kurtuluş filminden, 6 bölümdü yanılmıyorsam, 30 Ağustos'ta dizi tamamlanmış olurdu. 29 Ekim'lerde de Cumhuriyet filmi verilirdi. Dediğiniz gibi uzun zamandır yayınlamıyorlar. Hemen her bayramda yayınlanması dileğimi iletirim ancak yayınlayacak daha önemli şeyleri var(!)
    Onlar yayınlamıyor ama ben geleneği sürdürüp her bayramda mutlaka izliyorum. Unutmamak için...

0|1
    0|0
  • evet kesinlikle etraf cok cahil

0|1
    0|0
  • zorunlu? ::( zorla guzellik olmaz

0|0
    0|0
  • Gerek yok bence

0|0
    0|0
  • İlk defa duydum.