Güneş Ne Zaman Doğacak - 1977 fimini izlediniz mi?

Güneş Ne Zaman Doğacak - 1977 fimini izlediniz mi? Bir Cüneyt Arkın filmi


0|0
04

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 3

 • Hepinizi döverim ulen.

  Tankla topla beklerim. Uçakla, ağır sanayi hamlenizle falan:

  www.dailymotion.com/.../x6onx4_doverim-ulen-cuneyt-arkin_fun

  Sahne, Yıkılmayan Adam'dan. İstiklal Gazisi ile dalga geçen tikkylere ayar veriyor abimiz. "Uçakla, ağır sanayi hamlenizle" kısmı da Erbakan'ın (MSP) "ağır sanayi hamlesi"ne atıf. Konjonktürün Yeşilçam'la bağladığı göbeğe hınzır bir örnek de 86'da, Gülen Adam'da: K. Sunal, yemek masasında "Çağ atlamak mı, biz ip bile atlayamayız" der.

  Cüneyt Abi'mizi açalım.

  Jönlerin 75-80 kesitinde sağ/sol damarlı politik işlerde rol aldıklarını görürüz. Tarafsız kalanın bitaraf olacağı, her şeyin daha dikine/cepheden yaşandığı yıllar. Zamanın ruhu, hele de göz önündeysen ve kaypak değilsen seni tavır koymaya zorlar. Çoğunda vardı bu. Ayrıca kurulan ilişki simbiyotikti; yani sinema ve reel yaşamlar birbirini besliyor ve "doğru kesiyordu". 77 yapımı unutulmaz 'Julia'nın Vanessa Redgrave'si bir Filistin aktivistiydi.
  Tarık Akan, uyanış yaşadı ve hassaten bu doğrultuda roller kabul etti. Yeşilçam emekçilerinin Ankara'ya yürüdüğü 77'de verdiği bir röportajı Ses dergisinde okumuştum, "Ferit"li filmlerini hayıflanarak anıyordu. Y. Güney de yer yer Umut öncesinin Çirkin Kral avantürlerine dudak bükmemiş miydi? Ancak Yılmaz'ınkilere bir nevi bilinçli taşıma su demek lazım. Değirmenin dönmesi gerekiyordu (para ve ün); pat diye girilemezdi ki arenaya. Akan'ın Feritlerinde aynı bilinç yoktu.

  C. Arkın, o politik yelpazede daha geniş salınır. Paralel devletimin "bug" dediğiyse şu: Yani o bir sağcıydı ve sol rolleri, reel yaşamını "eğri kesiyordu."

  Yıkılmayan Adam, bu eğri kesen buglardan biriydi. Diğerleri Maden, Cemil ve Vatandaş Rıza.

  Soma ile güncel Maden, rafine bir solculuksa da.
  Diğerleri vatan-millet sosluydu.

  Cemil, 70'lerin devrimci polisi POL-DER'den doğdu. Polisin imajını ve vatandaşla ilişkisini düzeltmek için kurulan Pol-Der, derken CHPli polislerle dolar. Cumhuriyet, Çetin Altanlı Akşam okuyan.
  Cemil, "halk" der "emek" der ama milliyetçi damar da mahfuzdur.

  0|1
  0|0
  • Cüneyt Arkın'ın Güneş Ne Zaman Doğacak yahut Rahmet ve Gazap gibi mukaddesatçı filmlerdeki sağcı kompozisyonlarıyla; üstte sözünü ettiğim solcu kompozisyonları, akla Berhan Şimşek'i getirir: 89'da "Minyeli Abdullah"ın Mısır İhvan'ındaki molla mütedeyyini; 97'de "Hoşçakal Yarın"ın Ankara adliyesindeki Deniz Gezmiş'i.

   Bir sanatçı için zenginliktir elbet bu. O, bukalemundur.

   Öyle ya. Moliere, tek bir komedi anlayışına/çevresine bağlı kalarak değil, hem saraylıları/aristokratları hem de aşağı tabakadan dürüst insanları güldürerek/kendine çekerek Moliere olmuştu.

   Ancak Moliere'de değişmeyen bir kalem de vardı: "Köhne" yapıların ve köhne değerlerinin insana vurduğu boyunduruğu ve iki yüzlü softaları/saray soytarılarını ustaca hicvetmek.
   Tartuffe, bugün salt bir özel isim midir? Hayır.

   (...)

 • İzledim.Tamamen propaganda amaçlı, Milliyetçi Cephe hükümetlerinin ve mukaddesatçı-faşist yapının borazanlığı yapılıyordu.Hele başlarda, Türki cumhuriyetlerde geçen bölüm tam komediydi.

  Bu durumda; Cemil ve Vatandaş Rıza, Cüneyit abinin "bug"ları oluyor.

  0|1
  0|0
 • 0|0
  0|1
  • birde çocuk parkına çeviren çıkmasa olmuyor zaten... gülek mi yani

Yükleniyor... ;