Linkte verdiğim resim size neyi çağırıştırıyor? Neyi anlatıyor bu tablo?

19. yüzyılın büyük İngiliz ressamlarından William Holman Hunt'ın linkte verdiğim tablo sizce neyi anlatıyor? Size neyi çağırıştırıyor?

link

0|0
713

En İyi Erkek Görüşü

• Yorgunluktan bitap düşmüştür adam. Üstünde başında doğru dürüst bir giyeceği yoktur ve kafanısını kapıya dayamış kapıyı çalmaktadır. Belkide içeriden bir ses duymak için dinlemektedir. Kimdir bu adam, nereden gelmiştir ve niyeti nedir? Belki acıkmış, belki susamış veya yardıma ihtiyacı vardır. Etrafta başka birileride yoktur. Bir umutla kapının açılmasını beklemektedir çünkü kapının dışarıdan bir kolu yoktur. mecburen içeriden açılmak zorundadır ve adam ısrarla kapıyı çalmaktadır. Eve girmek için başka bir yol yok. Pencereler kapalı ve içerisi görünmemektedir.

Bahçenin kapısı açıktır, dar bir yol vardır eve kadar. O yolda ağaçlar, çalılar ayrıca yolun sonunda bir anne ve yavru köpek vardır. Buraya kadar gelmek cesaret işidir belkide. Köpekler su içmektedirler ve tehlike arz edebilirler. Ama onların bile keyifle su içip mutlu olmaları adamın niyetini etkilememektedir. Bunca tehlikeye karşı oradadır.

Adamın solunda bir koltuk vardır fakat oturmamaktadır. Yorgundur belki ama yinede dinlenmemektedir. Bu adamın kararlılığınına işaret etmektedir.

Sonuca gelecek olursak; Adamın çaldığı kapı kişinin kalbini temsil etmektedir. kapı içeriden açılmak zorundadır, yani siz ne yaparsanız yapın o kişi size yüreğini açmadıktan sonra daha ileri gidemezsiniz...

3|2
    1|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 12

• Bu resimde bir sanat kokuyor, farklı bir kapı aralanıyor, ressamın her fırça darbesinde farklı bir yaşam anı var.

bu resimde adam evde bekleyen karıyla buluşcak.

1|0
    0|0
  • Kaplumbağa terbiyecisini anımsadım şimdi.

1|0
    0|0
  • Ben bunu biliyorum ama dolayısıyla bana şunu çağrıştırıyor diyemeyeceğim. Tablonun ne anlattığını söyleyeyim mi ki bilemedim? :)

1|0
    0|0
    • Anlatmak istediği şeyi bence mükemmel sergilemiş :))

• Yazdıklarımda liseli ergen havaları sezdim ve kendimden utandım :) Yok yaa bir kere açtım o kapıyı ama pişman değilim. Bir daha sevsem öyle yine açarım :)

Bu arada bu sitede böyle bir başlık açılması geleceğe dair site ile alakalı ümitlerimi yeşertti. Teşekkürü bir borç bilirim. Saygılar. Hürmetler...

• Ben teşekkür ederim..

• ''Lan, zil zurna sarhoşum. Anahtarı da evde unuttum iyi mi..''

Ana tema: Unutkanlık ve sarhoşluk, aynı anda kullanılmamalıdır..

1|0
    0|0
  • doğumdan beri geliş, öncesini kendinden başka kimsenin bilmeyişi sadece bir bölümde yaşanan güzellikler geride bırakılan dostluklar (köpek dostlukları belirtir sadıktır cünkü) ve başka bir hayata evine giriş (bu ölüm olabilir)

1|0
    0|0
  • adam evin bekçi köpeklerini yemekle kandırmış oda evi soycak kapıyı açmaya çalışıo:)

1|0
    0|0
  • bence yalnızlığı Anlatan bir tablo

1|0
    0|0
  • adam bir şeyler için pişmanlık duyuyor.

1|0
    0|0
  • hayvanlara yemek vermiş evine girio garibim hayvan sever

1|0
    0|0
  • Veba dönemini çağrıştırdı bende nedense..

1|0
    0|0
  • bencesi; adamın kapıya dayanması ve medet umması vicdan ve bilinçlatını temsil ediyo..köpekle kedi su içiyolar orda yada yemek yiyolar.onlarda nefsi temsil ediyo bence.çünkü dikkat edilirse hayvanlar ve adamın yaslanıp medet umduğu kapı arasında incecik ve yüksekliği önemsenmiycek bi duvarımsı yapı var.oda vicdanla nefs arasındaki inceliği temsilen konulmuş sanırım..

0|0
    0|0
  • Çaresizlik

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• bebeğim adam köpeklere yemek vermiş, kendi de iççeri yemek yemeye gidiyo...

açım lan açım... :((((

1|0
    0|0
  • Tabloyu inceleyen sanat eleştirmenlerinden biri:

“Güzel bir tablo doğrusu” demişti Hunt’a. “Ama anlamını bir türlü kavrayamadım. Adamın vurduğu kapı hiç açılmayacak mı? Kapıya tokmak takmayı unutmuşsunuz da...”

Ressam Hunt bilge bir edayla gülümsedi. Tam da bu soruyu bekler gibiydi:

“Adam alelâde bir kapıya vurmuyor” dedi. “Bahçedeki bu kapı, insanın kalbini temsil ediyor. Ancak içeriden açılabildiği için de, kalbin dışarıdan tokmağa ihtiyacı yoktur.”

1|1
    0|0
  • Eşini aldatmış olmalı o da onu kapıya koymuş o kadar:=))

1|0
    0|0
  • İçeride hapis birisi var, köpekleri ise dışarıda

1|0
    0|0
  • Sokaktaki köpeklerin bile karnı tokken onun karnı aç :(

1|0
    0|0
  • Dışardan açılan kilitli bikapı olsa olsa gönül kapısı olabilir bu:)

1|0
    0|0
  • Yoksulluğu anlatıyor bence.

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;