Tiyatro ile sinema iç içe geçmiş şeyler mi? Ben tiyatro bilmeden kurgusal bir filmi iyi yönetebilir miyim?

Gizli Üye
Dünya sinemasında tiyatro kökeninden gelen ama sinemada sinema hazzı veren bir çok yönetmen var. Bunlardan en önemlileri İngmar Bergman ve Roman Polanski. İki yönetmende başta tiyatro ile ilgilenmiş. Ancak sonra sinemaya yönelmişler. Roman P. bir film okuluna girmiş. Ünlü film teorisyeni Eisenstein’da önce tiyatro yapmış. Sonra asıl kalıcı olan sinema diyerek tiyatroyu bırakmış ve ünlü bir yönetmen olmuş. Dün Şahsiyet dizisini izledim. İşte dedim! Oyunculuktan çok görüntü estetiğine odaklı bir dizi. Her şeyi ile mükemmeldi. Sonra yönetmenine baktım o da tiyatro kökenli. Hatta hala oyunculuk yapıyor. Halbuki dizi sinematikti ama? Ayrıca tiyatro bilmeyen ama çok iyi yönetmen olanlar da var. Nuri Bilge Ceylan gibi mesela. Ya da James Cameron gibi... Bu insanlar tiyatrocu mu? Hayır! Bu düşünce beni çıkmaza sürüklüyor. Ben filmlerimi görüntü estetiğine dayalı çekmek istiyorum ve tiyatro ya da oyunculuk aşırı ilgimi çekmiyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tiyatro ile sinema iç içe geçmiş şeyler mi? Ben tiyatro bilmeden kurgusal bir filmi iyi yönetebilir miyim?
2
0
Görüşünü yaz