İlk çağ tanrıları hakkında neler biliyorsunuz?

Nemrud babil tanrısı olarak Marduk ve tanrıların lideri olarak anılırdı ve isim değil bir sıfattı, yani adlandırılmamıştı ama çevirilerde tam adının karşılığı şeytan kelimesine geliyordu.bu sebeple satanistler marduka taparlar eskiden beri.

peki sizlerin bildiği neler var, kültürüne güvenen kaç kişi var bir bakalım :) bu kalabalıkta 3 5 kültürlü insanda çıkacaktır inancındayım.

0|0
73

En İyi Kız Görüşü

• Tanrı ve Tanrıça kültü çok eski bir geçmişe dayanır ve her kültürün kendine özümsediği formlarda canlandırılmıştır.

Mısırlılar çölle çevrili toprakları için Tanrı Seth'e tapınırken,İskandinav'ya da kurtlar ağırlıklı bir sembol olarak kullanılır.İklim şartları Tanrı formları üzerinde değişiklikler yaratmıştır ama asıl olan tema daima aynıdır.Hangi ülkeye ya da kültüre bakarsan bak hep bir Ana Tanrıça'nın varlığını görürsün.Ana Tanrıça'nın farklı isimlerle anılması da dillerin farklı olmasından kaynaklanır oysaki bahsedilen şey aynıdır.Misalen Türkçe'de elma dediğimiz nesne ne ise İngilizlerin Apple dedikleri ya da Fransızların pomme dedikleri de odur.Ama dilsel bir farklılık olarak sanki farklı Tanrıçalarmış gibi algılanmıştır.

Mısırlılar için Ana Tanrıça İsis'tir değişik büyüsel güçleri,anaçlığı,koruyuculuğu...Başka medeniyetler için aynı kavrama karşılık gelen başka isimler vardır.Astarte,Diana,Hecate,İnana gibi...

Olay daima aynı döngünün etrafında döner ama iklimsel,dilsel farklılıklar sebebi ile farklı şeylermiş gibi görünür.Daima bir Ay Tanrıçası ve Güneş Tanrısı vardır,daima Toprak Ana olarak betimlenen bir Tanrıça ve su ile özdeşleşmiş Tanrı ve Tanrıçalar bulunur...

0|1
    0|0
    • bilgili insanları gördükçe hayranlık içinde izliyorum... peki sence elmanın bütün dinlerde ve kültürlerde yasak meyva gibi gösteriliyor olması sebebi nedir?

• Bunu soracağını tahmin etmiştim desem...Bununla ilgili pek çok söylence var ama elma kadar narda dışlanan bir meyve olmuş.

• peki senin düşüncen ne bu konuda sebebi nedir özellikle seçilmelerinin.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 6

• Ilk çağ döneminde, gerek yetersizlik, gerek çeşitli materyallerin olmayışından ötürü insanlar inanç güdülerini tamamlamak adına hep kendilerinden ya bi' tık fazla olana, ya da kendilerine hep bi' anlam yüklediler.

Bu nedenle ilk çağa göre tanrı kavramı da epey farklı nesnelerde, varlıklarda anlam kazandı. Her ipini koparan tanrı olabiliyordu ya da ortada sizin görüşünüze karşı çıkan birileri yoktu.

Çağlar üzerine inanç ile alakalı birkaç araştırmam vardı. Ben de onları aktarıyorum size. Bilindikler listesinde de belirttiğiniz gibi Nemrud vardı.

Sümer'lerin su tanrısı Enki-Ea vardı.

Mısır tanrıları olarak Eski Çağ'dan Ilk Çağ'a kadar süregelen tek tipli olduğu savunulup, aynı zamanda çok tanrılı inanca sahip olan Mısır'lılar da ise Set tanrısı vardı. Çöllerde çıkan fırtınaları, karmaşayı sembolize ederdi.

Set'in 3 tane de kardeşi vardı ama onlara tanrı olarak bakılmazdı. Onlar da Osiris, Isis ve Nephthys idi.

Pek aklımda kalmamış.

Flash Bellek'te konuyla alakalı bir yazım var. Detaylı bir araştırma isterseniz bulmaya çalışarak daha detaylı bilgi aktarabilirim.

0|1
    0|0
    • etkilenmedim desem yalan olur, jeurralem şeytan günü ve bunca katledilen veya kurban edilen köleler hakkında bilginiz var mıpeki... bir çok antik uygarlık aynı tanrısal kültüre inanır aslında, kan ayinleri bu sebeple benzer.

• Jerusalem'i diyorsanız Kudüs'te bi' yer ve Sting'in parçası olarak aklımda bi' bilgi var.

Onun dışında üzgünüm konuyla alakalı bilgim yok.

Biraz daha detay verirseniz belki birikim yoklaması yapabilirim.

• jeurralem farklı biraz, yer değil zamanı anlatır, şeytanın günü türkçesi

• Kültürüme güvendiğimden değil ama söylemek istedim. Tanrı şivanın dansıyla var oluş ve yok oluşun anlatılmasını güzel bulmuşumdur.

0|1
    0|0
    • bu bile bunca saçma soru arasında bir kaç bilgi sahibi cehalet düşmanı var olduğunu görmeye yetiyor teşekkür ederim :)

• bilmem kaç bin tane tanrı var hangi birini sayalım şimdi :D

0|1
    0|0
    • bilmem kaç bin + gizliye , bunun kültürle hiç bir alakası olmaz , özel alan ve direk olarak antropologlar bu soruya , soranın beklediğ gibi cevap verebilir. Geriye kalan kültürsüz mü o kadar doktor mühendis mimar ziraatçi çiftçi işçi ? Her insan kültürlüdür , konuya hitabı çoğunlukla gereksizdir. Soran , bir köyün tamamı erkekleri dahil çorap örebiliyorken sen öremiyorsan bu senin kültürsüzlüğünü göstermez, ilgi alanın dışında olduğunu gösterir.

• bir önceki yorumu soruyu soran kişi yaptı ben değil :)

• yinede güzeldi :D

• koktengri inancinin islamla benzer cok yonu olduguna inaniyorum.gok tanri inanci bence ilkcaglardan beri en dogru en koklu inancdir.

0|0
    0|0
    • gök tanrıda şimşek çakınca nehre bakarlardı işeyen var mıdiye ama en azından tek tanrılı bir inanıştı, benzer yönleri elbette olabilir. mantıksız değil.

• Alker, Amon, Ammut, Anqet, Anubis, Atum, Apet, Bastet, Buto, Duamutef... bii sürü :))

0|0
    0|0
  • soru güzel fakat soruş şekliniz hoş değil. ben de şunu söyliyim kültürsüz insan yoktur. her toplumda doğan insanlar belli bir kültür içinde doğar, o kültürü yaşar. kiminin kültüründe kitap okumak bir erdemdir, kiminin kültüründe kadınlar sünnet edilir. yani eğitimle insanlar kendilerini yeniler elbette ama bu 'kültürsüz' tabirinizin yanlışlığını değiştirmez. sorunuza gelince yeni bir şey öğrenmiş olduk evet ama kültür kavramını da umarın siz öğrenmiş oldunuz diye umut ediyorum. bu kadar umutsuz-küçümseyici tavırda olmamalıyız insanlara karşı.

0|1
    0|0
    • evet ama eksik algılamışsınız, kültürsüzlüğü aslında şu manayla kullanmıştım, "akılları uçkurlarından başka yerlerede çalışan insanlar görebilmek umuduyla"

• evet var öyle bir ortam bu sitede ama sorma tarzınız yine de bunu haklı çıkarmıyor, bence tabi

• belki haklısınız ama bunca saçma soru soran belki anlar diye kendimizi feda ediyoruz işte.

Erkekler Ne Diyor 3

• kuzeyin pagan tanrılarından thor, odin ve nike, hindistanda shiva ve kali, mısırda seth ve anubis, yunan tanrılarından zeus ve hades bunlar hep iyi ve kötünün paganik dinlerdeki karşılıklarıdır. fFarklı yapıda hikayeleri olan ancak shiva ve kali hariç hepsi de tek aşamalı tekamülü baz alan ölümden sonra hayat kültü üstüne bina edilmiş tanrılardır.

0|0
    0|0
    • odinin babasının adı borr muş ve dedesi buri ilk tanrı ve yaratıcı kabul edilir.

• bildiğim mısır tanrıları var yunan mıtolojısı var turklerın eskıden nelere taptiğini blıyorumm

0|0
    0|0
  • hepsi pipimi tutsun :)

0|0
    0|1
Yükleniyor... ;