Zerdüşt nedir? Bir Bilen Anlatsın :)

Zerdüşt kimdir, neyin nesidir ? bir bilen anlatsın lütfen :)

0|0
38

En İyi Kız Görüşü

• Zerdüştler ateşe taparlar ama hiç bir zaman o ateşin içine girmeye kalkmazlar. İnsanlar her zaman Tanrı'yı aramışlar ve şimşeği, yıldırımın çıkarttığı yangınları görünce korkup ateşe tapmaya başlamışlardır. Bu arada putlara, suya, ineklere tapanlar da olmuştur. putperestliğin sonuçları olan inanış işte.

1|0
    1|1

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 8

• Tarih boyunca bir tek Araplar sevmemişlerdir bu dini. Diğer kavimler ve kıtalar bu dine hatta bu dinin temellerinden biri olan mistizim ve inanışlar Osmanlı nın ulaşamadığı topraklardaki askerlere kadar etkilemiştir. Günümüzdeki birçok gizli açık oluşumlar Zerdüşt Dini ile kesişen ortak değerler ve ritüeller vardır.

Sıraat Köprüsü
    Suyla vaftiz edilme arınma ritüeli gibi birçok şey Zerdüşt Dini ve onun öncesiyle alakalıdır ( Mithraism Mitralıcık ) ... Bazı kesimdekiler kendi kötü emmelleri için kullanmakta bir süs misali.

Araplar kadar Zerdüştilerden nefret eden sistematik bir kavim yoktur. Öyle ki bu sistem İslamiyet çatısında Kur'an-ı Kerim deki bir emir gibi bir iman gibi sinmiştir malesef.

Kutsal kitaplar 4 tane denilir bu yalandır. Her kavmin kendi peygamberi ve kendi kitabı Yaratan tarafından gönderilmiştir.

tr.wikipedia.org/wiki/Zerd%C3%BC%C5%9Ftl%C3%BCk

https://en.wikipedia.org/wiki/Zoroaster

https://tr.wikipedia.org/wiki/Zerd%C3%BC%C5%9Ft

Araplar Zerdüşt Din Adamları yani Magu lara karalamak için ateşperest derler aynı mantıkla dünya üzerindeki namaz kulan Müslümanları kıblesi neden Kabe ye dönerler ve Kabe de tavaf ederler şeytan taşlarlar ve meteor taşı deliğine ellerini sürerler öz eleştiri yapamıyorlar çünkü bu Arap zihniyetindekiler çamur atmaları tarihsel direnişleri vardır.

Araplar herkesi putperest sanmıştır. Halbuki Zerdüşt Dini bir Peygamber i vardır ve Yaratan inancı olan hem de TEK olarak görülmektedir. Bu inançla baş edemeyen Araplar kılıçtan geçirerek çözmeye çalışmıştır! kısmen başarılı olsalarda bu dindekiler ya kaçtılar ya da farklı bir dini harmanlamayla tekrardan yaşamayı başarmışlardır.

Ezidi ler olarak ta bir dallanma var her ne kadar sistemi biraz toplama gibi olsa da ( ayakta kalabilmek için tüm dinlerde etkilenmişlerdir )

Büyük İskender İStilası ile kutsal kitap çok büyük zarar görmüştür gerçi kitabın bir kısmı kurtarılmıştır.

Bunlardan biri :

https://www.avesta.org/ka/index.html

Konun çok geniştir.

0|0
    0|0
  • ateşe tapmıyoz la sallamayın.ateş kutsal eyvallah ama tek tanrılı en gelişmiş diniz bugüne bugün.ahura mazda birdir ve zerdüşt onun elçisidir.zend avesta da kutsal kitabımız öyle işte

2|1
    2|0
  • Zerdüştlük diye bir din var daha önce hiç duymadın mı ?

1|0
    0|0
    • Evet işte duydum da nedir diye soruyorum ben de :)

• ahaha yaa sadece merak ettiğim için sordum, başka bir sebebi yok :D

• Güzelim merak edecek o kadar çok konu var ki bula bula bunu mu buldun yani... adamlar karbonlu yakıtlarla oksijenin birleşmesinde ortaya çıkan ateşi tanrı zannediyorlar...

• google arama motoru bence daha resmı ve bılgı saglayabılek kaynakalrdan yararlanmalısın. atese tapan kı bı ınanıs. anadoluda orta dogu mezepotomya azerbaycan ıran da yogun olarak yasanmıs bı dın

1|0
    0|0
  • Zerdüşt böyle buyurdu kıtabını al oku belkı bişiler öğrenırsın ateşe taparlar

0|0
    3|0
    • bi salak eksilemiş ulan kötü bişi mi dedım doğru onlar ateşe taparlar onların hakında da Zerdüşt böyle buyurdu kitab var okursan bılgı edınırsın onların hakında

• bknz wikipedia

link

0|0
    0|0
  • Önemli bir dindir araştır kültür olur...

0|0
    1|0
    • yahu ben de işte araştırmak için soruyorum :)

• nasıl çıktığı hakkında mustafa islam oğlu anlatıyordu not almıştım .akşam eve gidince yazarm bilgilenrsin

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Çoğu dinin esinlendiği eski antik bir din. Günümüzde ''sembolik'' olarak inananları mevcut.

0|0
    0|1
  • Burda zerdüşt bir abi var o anlatsın sana.

0|0
    3|0
Yükleniyor... ;