Yunan mitolojisi ile ilgili güzel hikayeler paylaşır mısınız?

Yunan mitolojisi ile ilgili güzel hikayeler paylaşır mısınız ?


0|0
35

En İyi Erkek Görüşü

 • Babasını yenip Tanrıların kralı olarak başa geçerek çevresindekiler tarafından saygı gören Zeus zaman zaman çapkınlıkları ile Hera'yı kızdırır. O güzeller güzeli Leto'ya aşık olur. Bu birliktelikten kızıl saçlı ikizler Apollon ve Artemis doğar. Hera, Zeus'un ikincil ilahelere ve ölümlü kadınlara ilgi duymasını bir türlü içine sindiremez ve onları sürekli tehdit altında tutar. Leto çocuklarını doğurabilmek için Delos adasına sığınır. Hera onlara yılan Pifon'u gönderir ve bin bir türlü işkenceye maruz bırakır. Ama Leto'nun oğlu Apollon büyüdüğünde sihirli oku ile ejderhayı öldürür ve Olympos Tanrıları içinde güzel sanatlar ve gün ışığının tanrısı olarak saygınlığını kazanır. Olympos’luları altın liriyle eğlendiren, çok uzaklara ok atabilen, hastaları iyileştiren, iğleştirme sanatını hastalara ilk öğreten gümüş yayın efendisi okçu tanrı olarak Yunan şiirlerine geçmiştir. Kardeşi Artemis ise av tanrıçası oldu.

  Başka bir zaman ise Zeus'un Hera'ya ihaneti sırasında Hermes doğar. Hermes rüzgar tanrısıdır, babası Zeus annesi ise yağmur perilerinden biri olan Maia'dır. Kanatlı sandalları olan Hermes aynı zamanda tanrıların habercisidir. Hermes'in görevleri arasına ölenlerin ruhlarına Hades'in saltanatına kadar eşlik etmek de var. Apollon'un ölümsüzler arasında en sevdiği tanrı rüzgar tanrısı olan Hermes idi.

  Anlatılanlara göre Hera'dan önce Zeus Titan Okeanos'un kızı Metis (Zeka temsilcisi) ile evlenmiş. Ama Moir'ler tanrıların kralına bu birliktelikten doğan çocuğun yönetimi eline geçireceğini söylerler. Zeus bunu duyunca Metis'i yutar. Kısa bir süre sonra Zeus'un şiddetli bir baş ağrısı başlar. O zaman Prometheus'tan balta ile başına vurmasını rica eder. Prometheus bu isteği yerine getirir ve Zeus'un başından onu kızı Athena savaş kıyafetlerinde çıkar. Eski Yunanlara göre, Athena üretici zekanın ve adaletli savaşların tanrıçasıdır. Ülkeyi saldırılardan koruyan bir tanrıçaydı Athena. Bir başka özelliği, Şehir tanrıçası olmasıydı; uygarlığın, el sanatlarının, tarımın koruyucusu, dizginin yaratıcısıydı; atları ilk ehlileştiren oydu. Onun şerefine şehirlerine Athena adını vermişler. Yılan ve baykuş tanrıçanın sembolleridir.

  Zeus ile Thebia kralı Kadmos'un kızı ölümlü Semele birleşmesinden oğulları Dionysos doğar. Hera, Zeus'u Semele'den kıskanır ve yaşlı bir kadın kılığına girerek Dionysos'un annesini kandırır. Semele ona kanarak Zeus'tan tüm ihtişamı ile ona görünmesini ister. Zeus onu kıramaz ve yıldırımlardan korkan Semela yedi aylık Dionysos'u düşürür. Zeus Semele'nin düşürdüğü ve sık yapraklı bir sarmaşığın yanmaktan koruduğu Dionysos'u baldırına kancalarla yerleştirir ve zamanı geldiğinde onu ikinci bir doğumla meydana getirir. Böylece Dionysos iki kez doğmuş olur. Nyssa dağındaki nymphaler Dionysos'u büyütüp eğitirler. Dionysos gençlik çağına geldiğinde mağaradaki üzümleri kullanarak şarap yapma sanatını bulur. Şarabın ve esrikliğin tanrısı olarak kabul edilir. En güzel tanrıça şüphesiz kızıl saçlı Afrodit'ti. Onun doğumu ile ilişkin tartışmalar

  0|0
  0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Mitolojiye göre bir gün Apollon Thessalia'da kıyıları ağaçlarla gölgelenen Peneus ırmağı kenarında, güzel genç bir kız gördü. Bu güzelin adı Daphne idi ve Apollon görür görmez ona aşık olmuştu. Daphne ormanların derinliklerinde dolaşmaktan zevk alıyor, ay ışığında yabani hayvanları kovalamak avlamak en büyük eğlencesi idi. Yalnız başına dolaşmayı çok seviyordu. Dahası Daphne hayatı boyunca yalnız yaşamaya yemin etmişti. Erkeklerden nefret ediyordu bu yüzden evlenmeyi kesinlikle istemiyordu.

  Fakat Apollon ona delicesine tutulmuş peşini bırakmıyordu. Ormanda karşılaştıklarında Tanrı Apollon güzeller güzeli bu kızla konuşmak istedi ancak Daphne ondan korkarak koşmaya başladı. Apollon ne dediyse onu durmaya ikna edememişti, Daphne korkmuştu bir kere. Yorgun düşene kadar koştu koştu, daha fazla koşacak gücü kalmadığında yere yıkıldı ve toprak anaya yalvarmaya başladı.

  "Ey toprakana beni ört beni sakla, kurtar"

  Toprak ana onun yakarışını duymuştu, az sonra Daphne yorgunluktan ağrıyan bacaklarının sertleştiğini, odunlaşmaya başladığını hissetti. Gri renginde bir kabuk göğsünü kapladı. Güzel kokulu saçları yapraklara dönüştü ve kolları dallar halinde uzandı, küçük ayakları ise kök olup toprağın derinliklerine doğru indi.

  Apollon sevdiği kıza sarılmak isterken bu Defne ağacına çarpınca şaşırdı. O günden sonra Defne ağacı Apollonun en sevdiği ağaç oldu, ve defne yaprakları genç tanrının saçlarının çelengi oldu. Kahramanlara ödül olarak defne yapraklarından yapılma taçlar taktılar.

  0|1
  0|0
 • Yaşadiği devrin en yakışıklı delikanlısı olan Pyramos ile bütün şark güzellerini gölgede bırakacak bir güzelliğe sahip olan Thisbe Semiramis’in saltanat sürdüğü memelekette birbirlerine aşık olan iki gençti. Birbirlerine bitişik evlerde doğup büyümüşer daha çocuk yaşlarda birbirlerine gönül vermişlerdi. Yaşları büyüdüğünde evlenmeye karar verdiler ancak aileleri buna izin vermedi. Onları birbilerine uygun görmüyorlardı. Ve görüşmelerine engellemeye çalıştılar ama iki sevgili ne yapıp edip görüşmenin bir yolunu buldular.Evleri ayıran duvarda küçük bir yarık vardı. Bu yarığı ikisinden başka kimse bilmiyordu. Her gün aynı saatte orada buluşur gizlice o yarıktan doğru konuşur birbirlerine güzel sözler fısıldar aşklarına karşı çıkan ailelerinden yakınırlardı. Bir gün birlikte kaçmaya karar verdiler. Ayrı ayrı evlerinden çıkıp Ninus’un mezarının başında buluşmaya karar vermişlerdi.

  Kararlaştırdıkları gece Thisbe karanlıktan yararlanıp gizlice evden kaçtı ve uzun bir yürüyüşün ardından Ninus’un mezarına ulaştı ve kararlaştırdıkları gibi Pyramos’u ağacın altında beklemeye koyuldu. Fakat tam o sırada ağaçların arasından ağzında henüz parçaladığı bir hayvanın kan lekesiyle dişi bir arslan çıkageldi. Thisbe korkuyla kaçarak uzaklaştı ve yakındaki bir mağaraya gizlendii kaçarken başındaki tülü düşürmüş ancak geri dönüp almaya cesaret edememişti. Arslan derede susuzluğunu giderdikten sonra tekrar ormana dönüyordu ki yerde Thisbe’nin eşarbını gördü ve kanlı dişleriyle parçaladı.

  Randevu yerine biraz geç gelen Pyramos arslanın yerde bıraktığı izleri görünce içine bir korku düştü ardından sevdiğinin parçalanmış kanlı tülünü fark etti ve korkusu acıya dönüştü. Göz yaşları içersinde Thisbe’nin tülüne sarıldı, sevdiğinin haksız ölümü onu kahretmişti. Bu acıya dayanamıyarak kınından bıçağını çıkardı ve sevdiğine kavuşabilme umuduyla bıçağı tam göğsüne sapladı ve kanı yere aksın diye ölmeden bıçağı geri çıkardı.

  Thisbe korkudan titremesine rağmen Pyramos’u daha fazla bekletmemek için yavaşça mağaradan çıktı ve randevulaştıkları ağacın olduğu yere gitti. Orada sevdiğini görmeyi umarken onun kanlar içindeki vücudunu görünce aklı başından gitti Sevgilisine sarılıp hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı ama artık Pyramos için çok geçti. Thisbe önce kanlı bıçağı ardındanda parçalanmış tülü gördü. Sevgilisinin onun arslan tarafından öldürüldüğünü zannedip kendisini öldürdüğünü anlamıştı. Yerdeki kanlı bıçağı alıp sımsıkı sapına yapıştı. Eğer Pyramos sevgisi uğruna ölümü göze aldıysa oda alacaktı. Bıçağı havaya kaldırıp hızla göğsüne sapladı, cansız vücudu Pyramos’un vücudunun üzerine kapanmıştı. Tanrılar bu iki sevgilinin başlarından geçenlere üzülerek onların aynı yerde yatmalarına hiç değilse ölümde birlikte olmalarına müsade ettiler.

  0|0
  0|0
 • wikipedia dan rahatlıkla bulabilirsin. Benimde en sevdiğim konudur mitoloji . 10 mitoloji kitabım ve internetten çıkadığım binlerce sayfa mitoljiyle ilgili kağıt var... :)

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 4

 • Ana hatları ile anlatayım...

  Sisifos;

  Sisifos çok önemli bir konuşmacıdır, konuşarak ikna edemeyeceği insan yoktur. Fakat öldüğünde hadese gittiğinde ölü ruhların ve yeraltı tanrısı Hades'in karısı Persephone'u da kandırmaya kalkar. Persephone aklı bir karış havada afedersin biraz gerizekalı bir kadındır zaten. :D

  Persephone'u kandırmayı başarır ve Hades'ten çıkıp normal hayatına döner. Hades ve diğer tanrılar bunu öğrendiği zaman çok sinirlenirler. Sisifos'a büyük bir ceza verirler; Kocaman bir kayayı zirvesi görünmeyen bir dağa çıkarmalıdır yuvarlayarak. Sisifos her defasında dağın zirvesine kadar kayayı taşır fakat tam zirvede ikne kaya tekrar aşağı yuvarlanır. Sisifos sonsuza dek bu kayayı dağın tepesine çıkarmaya çalışacaktır, fakat her seferinde de kaya aşağıya yuvarlanacaktır. Trajik bir öykü...

  Perseus ve Medusa; Perseus'un dedesi bir kahine göre torununun birgün onu öldüreceğini öğrenir ve her ihtimale karşı annesi ile birlikte çocuk Perseus'u sürgüne yollar, ölmelerini umar. Perseus'un gemisi bir adaya çıkar ve bu adanın kralı Perseus'un annesi ile evlenmek istemektedir. Annesinin gönlü yoktur, bu yüzden Perseus hem dedesinden, hem annesinden intikam almak için o dönemlerde meşhur bir yaratık olan Gorgon Medusa'yı öldürmek ister.

  Fakat bunun için önemli ekipmanlara ihtiyacı vardır. Nemfleri bulması gerekir bunlar için. Nemflerin yerini de sadece 3 tane kör kızkardeş bilmekte. Bu 3 kızkardeş bir gözü sırayla kullanmaktalar. Perseus bunların elinden gözünü alır zorla Nemflerin yerini öğrenir. Nemflere giden Perseus güzel karşılanır. Zeus'un kılıcı, Hermes'in sandaletleri, Hades'in miğferi, Athenanın kalkanı verilir. Perseus hızlıca Gorgon'un olduğu yere gider Hermes'in kanatlı ayakkabılarıyla. Gorgon'u bulmaya çalışır ama geri geri gider. Çünkü Medusa'yı gören taş kesilir... Elindeki kalkan ise ayna gibidir ve arkasında olanı görür. Yani Perseus kalkanı ile gözetler arkasını. Ve sonunda Medusa'yı bulur. Kafasını ona dönmeden kılıcını sallayarak kafasını keser. Hemen kanatlı sandaletler ile annesinin yanına döner. Annesi ile evlenmek isteyen kral ve dedesini taşa çevirir. Medusa'nın başı ile...

  Sonra Medusa'nın başını götürüp Afrodit tapınağının sunağına bırakır. Afrodit Medusa'yı gorgona çeviren tanrıdır. :) Ayrıca Perseus Zeus'un oğlu olup annesi ölümlü olduğu için Yarı-Tanrı statüsündedir. Hercules ve Theseus gibi...

  1|0
  0|0
 • Allah'ın yarattığı insanlardan utanma evresi. :) zeus hera gibi yaratıklara inanan bir sürü insanların oluşturduğu devletler ülkeler.

  0|0
  0|0
 • Mitoloji benim de ilgimi çekmiştir.

  0|1
  0|0
 • bu hikaye güzeldi tavsiye ederim link

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;