Gösterişli hayatın senden koparılsaydı yalnız yaşayabilir miydin?

Birkaç saatlik internet kesintisinin güzel bir tarafı, hiçbir bildirimin gelmemesi ve bilgisayara ya da telefona el sürmeden yeni aldığım kitaplardan birine yönelmekti.
Az önce biten kitap yine Stefan Zweig hayranlığımı yükseltti. Bu adamın kitaplarından birini ne zaman bitirsem beğenim daha da artıyor.
Bir Çöküşün Öyküsü isimli bu kitabın özellikle sonları beni çok etkiledi. Acaba nasıl bir final olacak diye satır aralarında düşünürken ortaya çıkan sahne gerçekten hüzünlüydü. Ama bir o kadar da acımasızdı.

Kitap gerçek bir kişi olan Fransız Madame La Marquise De Prie'nin yaşamına dair bir hikaye barındırıyor. Bir zamanlar kralın gözdesiyken bir anda Paris dışına sürgün edilen Aristokrat bir kadının kendi içinde yaşadığı bunalımı, yaşadığı çevreden uzaklara gönderilmesiyle girdiği psikolojiyi, sıkılmasını ve yaşamından ölümüne kadar çevresindeki insanlara bakış açısını anlatan bir öyküye sahip.
Zaten Stefan Zweig diğer kitaplarında da olduğu gibi ustalığını yine döktürmüş bu hikayede. Kitabı okurken günümüzdeki bazı kişilerin yaşamlarını da düşünmedim desem yalan olur. Özellikle de sosyal medyada hatta burada KS'de bile gördüğüm profillerin Madame Prie'nin durumuna düşmeleri halinde ne olacaklarını düşündüm. Zaten soru da bu amacı taşıyor. İşte sorumuz:
Gayet iyi bir hayata sahipsiniz, mutlusunuz, sağlıklısınız, maddi olarak sıkıntı içinde değilsiniz, eğlenceli, gösterişli ve heyecanlı bir yaşama sahipsiniz. Dolu dizgin akan türden bir yaşama...
Peki, tüm bunlar elinizden alınsa hatta koparılsa ve yalnız yaşamaya sürgün edilseydiniz sahi yapabilir miydiniz?
Sorumu özellikle saydığım hayat standartlarına sahip olan kişilerin de yanıtlamasını istiyorum. Yani, zengin olan ya da maddi durumu gerçekten yerinde olanların... Hayatları hep eğlence, serüven, keyif ve ulaşılabilirlik içinde olanların...
Bunun dışında kitabı okuyan üyelerin de düşüncelerini merak ediyorum.

1|0
244

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 24

• Benim hayatımında o kitaptan aşağı kalır yanı yok , eşimden ayrıldığımda otobüse binmeyi bilmiyordum.. Evliliğim boyunca topluntaşıma kullanmadım neyle nasıl binilir onuda bilmiyordum.. Evimde ve işyerimde çok sayıda çalışanlarım varken , benim şu anda bir aylık masrafımı iki gecede harcarken... Her şeyi elimin tersiyle ittim ve yalnızlığı tercih ettim sırf gururum için...

1|1
    0|0
    • Peki şimdi geçmişe dönüp baktığınızda en çok ne görüyorsunuz?

• Ben bile kendime şaşıyorum , hayatım ve en çokta ben nasıl bu kadar değişime uğradık.. Bazı şeyler çok zor gelsede , huzur varsa herşeyin üstesinden geliyor insan..

• Pekala, teşekkür ederim.

• Gösterişli bir hayatım yok ama olsaydı ve kopsaydım, yaşayabilirdim. Stefan Zweig okumaya geri dönmüşken bu öneri güzel oldu.

0|1
    0|0
    • Ben geçenlerde beş yeni kitabını almıştım. Biri bitti yarın diğerine başlayacağım.

• Yapamazdım. Adaptasyon sorunu denen bir şey var. Adapte olana kadar geçen süre muhtemelen ızdırap dolu olur. Çoğu intihar girişimi de bundan sebepli zaten. Kötüye, dibe olan adaptasyon sorunu katlanılmaz oluyor ve bir bakmışsın yaşam sonlanmış.

0|1
    0|0
  • İnsanlar hep daha iyisini isterler. Elde ettikçe hayalleri genişler büyür. Ama ben bunun mutsuz olmak için olan bişey olduğunu gördüm. Sanırım ben baş edebilirim

0|1
    0|0
  • Gösterişli hayatim hic olmadi sadelikten yanayim gösterisli olanlar bence hastalikli insanlar bana gore öyle tek başima yaşardim guçlu yapiya sahibim bunalima girmezdim kimse icin bunalima girmeye degmez bir insan kendine deger vermeli 3 gunluk dunya icin uzulmeye degmiyor

1|1
    0|0
  • Gösterişli bir hayatım yok ama tanıdığım birileri var. Gösterişli hayatı bitince dibe vurdu sonra çıktılar fakat her şey eskisi gibi olmadı. Lakin gösteriş bir hastalık gibi öyle sarmış ki dibe vurup çıkmaları bile onları vazgeçirmedi.

0|1
    0|0
    • Kitaptaki gibi bir şey yaşasalardı sanırım delirir ya da daha da kötüsü olurdu. Hayatlarında rahatlığa, zevklere, eğlenceye, coşkuya, her şeyin hazır olarak önlerine sunulmasına alışık olanlardan bunları almak ayaklarının altındaki halıyı çekmek gibi bir etki yaratır.

• Teşekkür ederim. Diğer kitaplarınada bakarım.

• Rica ederim.

• Güzel bir konusu var. Alınacaklar listesine ekledim. Ayrıca ben yaşardım ama çok zor olurdu ya...

0|1
    0|0
  • Kitabı merak ettim okumayı düşünüyorum. Teşekkürler

0|1
    0|0
  • Böyle bir durumda ben tutunmayi yeniden başlamayı basarirdim..
    Not~
    ~ seni yaradann cokk ayrı yaratmış~

0|1
    0|0
  • Zweıg düşündürür iyi seçim

0|1
    0|0
  • benim hayat hikayeme benzer bir durum söz konusu. yaşayan bilir ancak :( gösterişden uzak kalmak değilde yalnız insanı bitiriyoe. kahreden şey odor emin olun

0|1
    0|0
  • Daha zayıf ya da daha güçlü.. Mutlaka tutunmayı başarırdım.

0|1
    0|0
  • Gösterişli hayata alıştıysa yalnızlık onun için zor olur

0|1
    0|0
  • Bu sekılde sanat fotolarını görünce cok korkuyorum ben gıbı olan var mı bazen korkuyorumcok urkutucu bıde gece bu saate gordum arkadaslar

0|0
    0|0
  • Çok sevdiğim bir kitap

0|1
    0|0
  • Zor olur tabi ama ölmeyince ne yapıcan mecbur

0|1
    0|0
  • Tum bunlari yazarken üşenmediniz mi :-)

0|1
    0|0
  • Gosterisli bir hayatim olmadigi icin bilemem))

0|1
    0|0
  • Yalnız yaşayamam..

0|0
    0|0
  • Sorun olmazdi..

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    4

Erkekler Ne Diyor 4

• kesinlikle yaşarım