Osmanlı Padişahları neden hep yabancı kadınlarla evlenmiş ?

Osmanlı Padişahları neden hep yabancı kadınlarla evlenmiş ? Amaçları neymiş yani benim çok sinirim bozuluyor kıskanıyorum vallaha :D Ben de yabancı biriyle evleneceğim hee

Güncellemeler:
evet yaa evlenmekten bahsetmişim özür diliyorum arkadaşlar

0|0
523

En İyi Erkek Görüşü

• Doğal olarak genelde kendi hareminden olan kadınlar ile evlenmişler.onlar da haliyle yabancı asıllı oluyor.doğuştan türk ve müslüman olan birini hareme koyamazsın.Hep de yababancı kadınlar ile evlenme gibi bir durum da yok. Daha tüm türk beylikleri Osmanlı hakimiyetine girmeden Osmanlı padişahlarının başka beyliklerinin kızlarıyla evlenen padişahlar da çok ayrıca Osmanlının son dönemlerinde haremdeki kadınlar genelde kafkas asıllı olduklarından türk olmasalar da son padişahların çoğunun anneleri de doğuştan müslümandır.

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 22

• hepsi evlenmemiştir benim bildiğim fatihin annesi yabancıydı onu biliyorum ama fatih gülbaharla evlendi kanuni zaten ne halt oldugu belli diğerleri çokta evlenmemiştir

0|0
    1|0
  • Hanedan içindeki kadınlarla evlenselerdi doğacak şehzadelerin anneleri arasında kendi çocuğu adına taht çekişmesi başlayabilirdi..Benim oğlumdu senin oğlunda kavgası devletin istikrarı bozabilirdi imparatorluk mantığıyla baktığımızda..Bunu bugünün zihniyeti cumhuriyet kafası anlayamaz idrak edemez..

Harem denilen yere ise bırak padişahın girmesini erkek sineğin bile girmesi mümkün değildi..Bunu da Osmanlı padişahlarını karı-kız düşkünü olarak düşünen asalaklara 50 bin kere söylememize rağmen ahmaklıklarından vazgeçemediler..

1|0
    1|0
  • Genelde fetih edilen yerlerinde prensesi ile evlenirlermiş.Buradaki amaç onların evliliği ile iki halk arasında savaş yerine barış geleceğine inanmalarıymış.Bu tarih boyu sadece Türklerde değil pek çok krallıkta aynı şekilde fetih ettikleri yerlerin prensesi ile evlenirlermişki bundan sonra savaş değil iki halk arasında barış olsun ancak hiçte onların umduğu gibi olmadı.

1|0
    1|0
  • Mesele tahtın istikbali. O yabancı kadınların evlenmeden önceki unvanşarına bir bak kavrarsın. Hatta daha iyi kavraman için bir yabancıyı araştır. V.Carlos, Şarlken, bir tane daha vardı unuttum :) Sen birisini araştırırken göreceksin. 14. Lui olabilir. 10. Da olabilir. Neyse ua bana da bildir deli olacam :)

0|0
    1|0
  • Kaide ve teamüller gereği, haneden üyeleri devlet sınırları içinden biriyle evlenemezler çünkü, hanedan asla toplumla eşit değildir anlayışı gütmüşlerdir. ayrıca evlenmiş demişsin padişahlar bir kaç sultan dışında kimseye nikah kıymamıştır tarihte

0|1
    1|0
  • genler kaliteli

0|0
    1|0
  • Sen günümüzdeki osmanlıyla ilgili tüm bilgilerin hepsine inanma ve itimat etme. Tarihimiz Pek Doğru Değil.

0|0
    0|0
  • politik nedenlerden dolayı...tek bir zümrenin bürokraside hakim olmasını ve kozmopolit yapısını osmanlının bozulmamasını sağlamak için...bence doğru adım atmışlar ama ah şu fransızlar çıkarmışlar bir ulusalcılık gitti koca imparatorluklar :)

0|1
    1|0
  • Genelde hep siyasi stratejileriyle ilgili, ülkeler arası dengeyi korumak gibi.

0|0
    1|0
  • abazalık başa bela

1|0
    3|4
  • İstediğinle evlen tabi en doğal hakkın

0|0
    0|0
  • Osmanlı padişahları hep yabancı kadınlarla "evlenmedi" cahil vatandaş.

0|0
    0|1
  • sen niye yabancı biriyle evleniceksin ya ? biz yabancılara kız vermiyoruz :P yabancılara egemen olmak müslüman etmek amacıyla sanırsam

0|0
    1|0
  • Bunda kötü bir şey yok hem de hepsi değil!

0|0
    0|0
  • türk ve müslüman olursa nikah kıymaları gerekiyordu o yüzden yabancı köle olarak satılan kızları haremlerine alıyorlardı

0|0
    1|2
    • ama zaten müslüman olmadan hareme almıyolardı ilkönce eğitiyolardı

• valla biz sizin kadar abaza değiliz ama şunu diyim genelde fantastik şeyler ilgimi çeker kendimi anlatsam sana varya bu dediklerini geri alırsın alışa gelmiş kadınlardan değilim ya da kız işte neyse

• anlat dinlerim

• Bilgim yok ama sevmişler demek.

0|0
    0|0
  • dudakların orale çok uygun yabancılar çok sever oral yapmayı bencede bir yabancıyla evlenmelisin

0|0
    0|0
  • Amaçları her çiçeğin tadına bakmak. Haremlerin amacı da buydu.

1|0
    1|2
  • niye sende mi padişahsın ? :D

0|0
    1|0
    • olsaydım fransızları toplardım :D

• yuhhh artıkkk erkekle mi konuşuyorum bunları :D kapat konuyu yürü git işine eehehehheheeh :D:D:D:D bir bak bakayım kız mısın değil misin :D :D:D:D:D:D

• kız mışım :D

• Hepsi değil ama

0|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 5

• Cariyeler Saltanatı adlı kitapta çok güzel bilgiler var konuyla ilgili. Rivayete göre Yıldırım Beyazıd'ın karısına Timur dansözlük yaptırmış, içki dağıttırmış ve Beyazit ın önünde, karısına tecavüz etmiştir. Osmanlı padişahları da bu olaydan sonra hiçbir zaman Müslüman bir hanımla nikah kıymamışlardır; hatta nikah olayını da bırakmışlardır ta ki Sultan Süleyman Han'a kadar.

Devşirme olarak da aldığı gençleri yüksek makamlara getirip devletin iradesinde söz sahibi yapmış böylece onları hem çok yakında kontrolde hem de devlet üzerinde hak iddia edemeyecek konuma getirmiştir deri yazar.

0|0
    0|2
    • Bu palavraları hangi paçavradan öğrendin sen? Paçavraları romanları ekleme yapıştırma montajları arzuna yarayanları okuyacağına Timur'un Fetihnamesini okusaydın bu saçmalıkları buraya yazmaz cehaletini ispatlamazdın..

• Bu kitap bir roman değil satın alıp oku istersen. Osmanlı hükümdarlığındaki cariyelerin sultan oluşlarını ve hayat hikayelerini anlatıyor ki geniş de bir kaynakçası var. İtirazın her neye ise nazik bir dilde anlatmayı beceremiyorsun. hakaret etmeden aşağılamada fikirlerini savunacak" kaliteye" sahip değilsin. o nedenle muhatabım da değilsin

• Roman değil öyle mi..'' Yıldırım çarpmıştı Sırp Kralı Lazaroviç'i..Bayezid'in gönlünü almak için feda etti güzel hemşiresi Olivera Despina'yı ve kurtardı canını..''şeklinde girişi olan bir kitabın edebiyat yaptığı tarihle alakası olmadığı aşikar..Tabi senin kalbine hitap ettiği için kitabın anlatımı önemli tarihi gerçekliği değil..Nazik bir dille anlatmadığım gibi nazik olmayan bir dille de anlatmadım gerisi senin hüsn-ü kuruntun..

• o değilde osmanlı döneminde avrupadan güzel kızları kaçırıp türk askerleriyle evlendiriyorlarmış nesilimiz güzelleşsin diye önceden çok çirkinmiş türkeler :/ valla bu benim duyduğum yalan gerçek bilemiycem :/

0|0
    2|0
    • biraz saçma ya :D ama türkleri bilmemde genelde tüm dünya çirkinmiş ya hürrem ne öyle fransaya gittiğimde hele o resimlerdeki kadınları görüceksin ıyyyy :D

• yalnız erkekler esmer sevmiyomuydu sarışının adı esmerin tadı ay ne krolar ya :D

• zevkler tartışılmaz ve genelleme yapılmaz kimisi sarışın kimisi esmer

ama esmer derkende sadece saçları koyu olanı

çünkü bir çok erkek beyaz tenli kızlaran hoşlanır saçları ne renk olursa olsun :D

• Yildirim Bayezid in karisini oynatmis ya Timur ondan sonra turk kadin almamaya ozen gostermisler diye biliyorum.

0|0
    1|2
    • ya öyle deniyor ama aslında öyle değil.. timur'un fetihnamesi bugün hala durmaktadır ve fetihname de timur'un yıldırım beyazıt'a nasıl davrandığı, kendisinin onurunu gururunu kırmadığı çok net açıklanmaktadır. hatta ve hatta bizanslı tarihçi dukas'ta bunu kendi notlarında doğrulamaktadır. :))

• İpleme kimseyi.

• çeyiz gibi bir durum mu ne vardı prensesle evlenince toprakta alıyordu

0|0
    0|0
  • Geçen bir soruda vardı bu. Yıldırım Beyazıt'ın karısı Türk'müş ve bir savaştan sonra yabancılarca gözlerinin önünde tecavüze ugramıs. Hatta Yıldırım'ın intihar ettigi de söyleniyor bu olaydan sonra. Sonraki padisahlar Türklerle evlenmemis bu yüzden.

0|0
    1|0
    • Bem bunu dile getirdim eksilenmisim bacim :d

• Yabancı kaynaklar kendilerini aklamak için bu şekilde yazmıs olabilirler.

• ay bilmiyodum çok sağol bu verdiğin bilgi için :) üzüldüm de :( şerefsizler doğrudur ya sana katılıyorum

Yükleniyor... ;