Sizde iz bırakan kitap cümleleri var mı?

Sizde iz bırakan kitap cümleleri yada kitaplar var mıdır?

Güncellemeler:
Kitap ismini de yazarsanız şahane olur.. :)

0|0
613

En İyi Kız Görüşü

• "- evcilleştirmek ne demek?

- bağlar kurmak anlamında, dedi tilki.

- nasıl?

- sözgelimi sen benim için hala yüz bin çocuktan birisin. sana ihtiyacım da yok. senin de bana ihtiyacın yok. ben de senin için yüz bin tilkiden biriyim. ama beni evcilleştirirsen, birbirimize ihtiyacımız olacak. benim için dünyada bir tek sen varsındır artık.

- bir çiçek vardı, sanırım beni evcilleştirmişti.

- hadi sen de beni evcilleştir, dedi tilki. tek düzedir hayatım. ben tavukları avlarım. bütün tavuklar birbirine benzer, bütün insanlarda birbirine benzer. doğrusu azıcık sıkılıyorum. ama sen beni evcilleştirirsen, hayatım tepeden tırnağa ışıkla donanacak. öbürlerinden ayırt edebileceğim bir ayak sesi olacak, artık. öbür ayak seslerini duydum mu inime kaçarım. seninkini duyunca, tatlı bir ezginin büyüsüne kapılmış gibi, inimden çıkacağım. sonra bak! buğday tarlalarını görüyor musun, orada işte? ben ekmek yemem. benim için buğday yararsızdır. hiçbir şeyi çağrıştırmaz bana buğday tarlaları. çok acı bu! ama altın alacasında saçların var senin. beni evcilleştirdiğinde olağanüstü bir şey olacak! altınla yaldız..."

küçük prens.

2|2
    1|2

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 13

• "benliğimizin mi?'' elimi hala sımsıkı tutuyordu. " ya o başkaysa? her yanda binlerce ve binlerce aynanın içine gömülmüş olarak mı yatıyor? nasıl geri alınabilir onlar? ah hiçbir zaman geri alınamayacaklar! yitip gitmiş onlar. yitip gitmiş... bir heykel gibi, yüzü kalmamış bir heykel gibi yontulmuş... nerde benim yüzüm? benim ilk yüzüm nerde? aynaların önünde mi kaldı hep? aynalar beni çalmaya başlamazdan önceki yüzüm nerde?

"kimse seni çalmadı" diye yatıştırmak istedim. " aynalar çalmazlar. yalnızca yansıtırlar"

isabelle kesik kesik soluyordu. yüzü bembeyaz olmuştu. berrak gözlerinde mehtabın kızıl ışıkları titreşiyodu. " nerde kaldı?" diye fısıldadı. " onların hepsi nerde kaldı? ya biz nerdeyiz rudolf? her şey koşuyor, hızla geçip gidiyor, her şey batıyor ve batıyor. sıkı tut, bırakma beni. onları görmüyor musun?" dumanlı ufka doğru gözlerini çevirdi. " işte orda uçuşuyorlar! aynaların ölmüş görüntüleri bunlar! geliyorlar ve kan istiyorlar. onları görmüyor musun? boz kanatlarını açmışlar işte! yarasalar gibi kanat çırpıyorlar. onları bırakma bu yana!"

bu ara ölesiye yaşamak romanını okuyorum da oradan.

ayna yerine " hayat " kelimesini yerleştirip okuduğumda ben de heyecanlanmıştım.

2|0
    0|0
    • Harika.. Okunacaklar listesine girdi kitap :)

• ( veya ayna yerine " insanların gözleri/akılları " nı koysak olur. benim ilk yüzümü de nedense tanrı inancım pek olmasa da yaratıcı olarak algılamıştım. şimdi yeniden dönüp orayı okuyunca gene biraz heyecan bastı. :) )

daha bitirmedim ama güzel. oku tabi.

• hiçbir şeyi görmüyordu bu insanlar,hiçbir şeyi bilmiyor ve hiçbir şeyin farkına varamıyorlardı,hiçbir şey sesini işittiremiyordu kendilerine.

ister zavallı bi hayvancık gözlerinin önünde kuyruğu titretsin,ister usta bir sanatçı bir ermişin yüzünde insan yaşamının tüm umudunu,soyluluğunu,acılarını ve insanı soluksuz bırakan tüm karanlık korkularını tüyler ürpertici şekilde canlandırsın,hiç fark etmiyordu,hiçbir şeyi göremiyor,hiçbir şeyden etkilenmiyorlardı.hepside gülüp oynuyor,yada birtakım işlerle uğraşıyorlardı;sözde önemli işler peşinde koşuyor,acele ediyor,bağırıp çağırıyor,kahkahalar atıyor,birbirlerinin yüzlerine karşı geğiriyor,ortalığı gürültüye boğuyor,espiriler yapıyor,üç kuruş için birbirlerine giriyorlardı;hepsininde keyfi gıcırdı,hepsinin tıkırındaydı işi,kendi kendilerinden ve dünyadan şikayetçi değillerdi.

domuzdan geri kalır yanı yoktu hiçbirinin,domuzdanda beterdiler,domuzdan da vahşi.

doğru,kendiside çoğu zaman bu insanlar arasında bulunmuştu,bulunmak hoşuna gitmiş,sevindirmişti onu,kızların peşinden koşmuş,gülüp eğlenerek,hiçbir dehşet duygusuna kapılmaksızın.

ne var ki her zaman,çokluk büyülü bir şekilde sevinç ve huzuru apansızın uçup gitmiş,bu semiz ve besili hezeyan onu terk etmiş,bu kendi kendinden memnunluk,bu kendini önemseme ve miskin kalp huzuru onu terk etmişti ve derken yalnızlıklarda almıştı soluğu,pispis düşünüp durmalarda,göçebeliklerde,acının,ölümün ve tüm eylemlerdeki kuşkuyu davet ederliğin temaşasında,uçurumlardan içeri gözlerini dikmelerde almıştı.bazen anlamsızlkların ve korkunçlukların seyrine umutsuzca kendini kaptırışlardan beklenmedik anda bir sevinç yeşerivermişti:şiddetli sevdalanış,güzel bir ezgi mırıldanma arzusu...

1|0
    0|0
  • Anglo-Saksonlara(İngilizlere) hitaben; "Savaştayken kendilerini dünyanın tek cesur halkı zannediyorlar."

Strategikon - İmparator Maurice

2|0
    0|0
  • ''Acıları, acı kadar keskin özlemleri ve umutla beslendiği için hayal kırıklığına uğratan umutsuzluğu tanımak gerekir.''

Jack London - Martin Eden

1|0
    0|0
  • "Ağaçların sıhhatini bile kıskanırdım" Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Bu cümleyi bir türlü hazmedememiştim. Boğazıma düğümlenmişti.

1|0
    0|0
  • Yayılın çimenlerin üzerine. Acele edin; Er veya geç; Çimenler yayılacak üzerinize...

Şiirler (Jacques Prevert)

1|0
    0|0
  • Bir ışık düşerse üstüne basma.

Daha yakınlaşır, korkarsın.

Bir leke, silmeye gör,

Leke kalır, sen çıkarsın.

Bir gölge, nereye gider.

Gözlerince gider, bakarsın.

Bakarsın girer gözlerinden.

Leke onun peşinden, bakarsın.

Bir ışık düşerse üstüne basma,

Gözlerine basarsın.

Özdemir Asaf

0|0
    0|0
  • "Gerçek büyük adamlar, dünyanın en gerçek ve en büyük kederlerini yaşamışlardır."

dostoyevski

1|0
    0|0
  • bütün renkler aynı hızla kirleniyordu birinciliği beyaza verdiler

1|0
    0|1
  • bana yukardan bakarsan bir aşşalık görürsün.

bana aşağıdan bakarsan efendini görürsün.

bana karşıdan bakarsan kendini görürsün.

0|0
    0|0
  • O güzel insanlar, o güzel atlara binip gittiler. Yaşar Kemal, İnce Memed

1|0
    0|0
  • Yalana gerek görmeyecek kadar sözlerine sadık ol..

0|0
    0|0
  • dünyada bukadar yalnız varken hala insanlar neden yalnız?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• “….önümde bir vahiy, bir halüsinasyon, bir delilik vak’ası dans ediyordu. önümde hayat dans ediyordu! renkleri gördüm: toz pembe, filizi! hız biçimi yarı yarıya silmişti. ama başka bir biçim, bir başka güç bu yeri -maddi, dışsal biçimden boşalan görüntüyü- doldurdu. Kalbin, harabe haline gelmiş bir vücudu canlı tutabilmek için nasıl engellenemez bir çırpınışla çarptığını görüyordum.iki biçim, kadim tarihten kalma bir aşk dansı yaparcasına birbirine kenetlendiler. bu bir aşktı. zorunlu bir aşk. çünkü bu iki biçimden her biri, diğerinin rızası olmadan var olamazdı dünyada. bu görüntü bir hiper-gerçeklik haline gelmişti, çünkü dans eden bir kadındı. hayatın devam etmesini sağlayan anahtarı belden aşağısında taşıyan, insan doğuran bir kadın… bu olayı o kadar sivriltmişti ki şöyle düşünmeden edemedim: ‘duvar. bir duvarın ardındayım yine! hedefin dış hatlarını belli belirsiz görür gibi oldum, orada, kollar ve bacaklar arasında, dönen, dönen…’

ilse dedim. dudaklarımdan kendiğinden dökülmüştü bu.”

-----insan postuna bürünmüş köpek

1|0
    0|0
  • "Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, bir kadını gösterir. Her zaman. Bunu hiç unutma Meryem…

Seninle benim gibi kadınlara hayatta yalnızca bir, tek bir marifet gereklidir, o da zaten okulda öğretilmez.

O da tahammül.

Sabretmek.

Katlanmak.

Sahip olduğumuz tek şey bu yeteneğimizdir…. Bir erkeğin kalbi fesat, habir bir şeydir, Meryem. Bir ananın rahmine hiç benzemez. Kanamaz, sana yer açmak için genişlemez..."

Khaled Hosseini-bin muhteşem güneş

1|0
    0|0
  • 'Acaba yalnızlık duyarlılığı derinleştiriyor mu diye ya da insan duyarlılığı derinleştiği için mi yalnızlığı seçiyor...' diyor Susanna Tamaro

1|0
    0|0
  • Kim istemez mutlu olmayı,ama mutsuzluğa da var mısın?

Sevda Sözleri - Cemal Süreya

1|0
    0|0
  • Adım, dudaklarında son dakikalarını yaşayan bir sigara gibi. Birazdan yeni sevgilin gelecek. onun dudakları adım kokmasın diye, bitirmeden atacaksın beni...

Bir mutluluk kapısı kapandığında diğeri açılır. Ancak biz kapanan kapıya o kadar uzun bakarız ki, bizim için açılmış bulunan yeni kapıyı görmeyiz.

1|0
    0|0
    • Adım, dudaklarında son dakikalarını yaşayan bir sigara gibi. Birazdan yeni sevgilin gelecek. onun dudakları adım kokmasın diye, bitirmeden atacaksın beni... -Olaslıklsız-

Yükleniyor... ;