Almanya Hitler Yüzünden Yeniliyor?

2. Dünya Savaşı'nda Almanya Hitler yüzünden yeniliyor. Hitlerin çok hatası oluyor. Bunlardan bazılarını anlatmak gerekirse:

1- Alman Ordusu 1940 yılında Dunkerque şehrinde sıkışan 300-400 bin İngiliz askerini saldırıp denize dökecekken (tıpkı Atatürk'ün Yunan Ordusunu İzmir'e denize dökmesi gibi) Hitler'in Alman ordusunu durdurup bu taarruza engel olması yüzünden, İngiltere kısa sürede buradaki ordusunu tahliye etmeyi başarıyor ve İngiltere facianın eşiğinden dönüyor.

2- Almanya'nın Stalingrad'a saldırması. Almanya boşu boşuna gücünü Kafkaslarda heba ediyor ve daha sonra Stalingrad'a kuşatma altına alınarak 200 bin askerini bu şehirde kaybederek geri çekiliyor. Ulan ne işin var senin Kafkaslarda?

3- 1943 Kursk Saldırısı. Almanlar Kursk şehrini kaybettikten sonra direk saldırsalar geri alabilirlerdi fakat Hitler illa hazırlık yaparak alacam diye tutturuyor. Tabi bu süreçte Ruslar Kursk şehrini savunmak için daha çok hazırlık yapıyor. Kursk şehrinin etrafına kademelendirilmiş derin savunma hatları kuruyorlar ve bu savunma hatlarının çevresini aşırı şekilde mayınlarla çeviriyorlar. Almanlar hazırlıklarını tamamladıklarını karşılarında kendilerinden daha çok hazırlık yapmış Rusları buluyorlar :D Haliyle Kursk şehrinde ağır yenilgiye uğruyorlar.

4- 1945 Ardenler Taarruzu. Almanlar yaptıkları bu saldırıyla hem Belçika'yı alabilecekken hem de Belçika'da Abd ordusunu kuşatma altına alıp imha edebilecekken Hitler ordunun yüzünü Paris'e çeviriyor ve bu güzel saldırının heba olmasını sağlıyor.

5- 1945 Kurland Orduları. 1945 yılında Almanya'nın Kurland Orduları Letonya'da kuşatma altına alınmışken, Hitler Kurland Ordusu'nun Letonya'dan tahliye edilip Alman topraklarının savunmasında kullanılmasını kabul etmiyor. Alman toprakları işgal edilirken Kurland Orduları boş boş Letonya'da Ruslar'ın kuşatmasına direnmeye çalışıyor. Ulan Alman toprakları işgal edilirken, kendi topraklarını savunmak yerine Letonya'yı elinde tutmanın mantığı ne?

Dediklerime yorumunuz nedir?
Güncellemeler:
+1 yıl
Biraz kızlarda bu soruma yorum yapsın, oldukça sınırlı tarih bilgileriyle ne diyecekler merak ediyorum :D
Almanya Hitler Yüzünden Yeniliyor?
1
2
Görüşünü yaz