İktidar olsanız , Türkiye'de ilk neyi değiştirirsiniz ?

İktidar olsanız , Türkiye'de ilk neyi değiştirirsiniz ?

0|0
238

En İyi Erkek Görüşü

• tskyi içerden çıkarırım bir defa ilkönce.pkk ile görüşmeleri tamamen sıfırlarım.mücadele ederim müzakere değil.sonra ulus devlet yapısının bozmaya çalışıp demokratikleşme diyenleri birer birer içeri tıkardım.

1|0
    2|1

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 37

• TBMM de birkaç kişi dışında herkesi kurşuna dizerdim. Cevap ise net vatana ihanet ve halkın değerlerlerini sömürmek.

0|0
    0|0
  • Güzel bir soru.ilk önce şunu söyleyeyim.Türkiye'nin çok aşırı bir uçta bulunuyor olduğunu düşünmeme rağmen yanlış biryerde olduğunu da düşünmüyorum.CHP'nin çizgisi belli oldu.CHP,Avrupa-Çİn kontrolünde.İçlerindeki Amerikan nüvelerini temizlemeye çalışıyorlar.Bu belli oldu.MHP'nin yönü belli değil.AKP ise ABD-Rusya ortaklığına oynuyor.Bu ortamda cemaatinde İngiltere vasıtasıyla Avrupa'nın eline doğru kayacağı hesaplanabilir.önümüzdeki dönem dünyadaki genel mücadeleyle beraber bayağı bir kızgın geçecek.bu anlaşılıyor.ve giderek dahada bir sertleşecek.Bu tespitleri yaptıktan sonra da yapılacaklar listesine gelirseeekkk:

1)Türkiye'nin sanayi/imar yoğun ekonomiden bilgi yoğun ekonomiye geçmesi ve icatlara önem vermesi gerek.Bunun için büyük kaynakların doğru bir şekilde organize edilerek bu ar-ge alanlarına ayrılması lazım.

2)Faiz oranlarının düşürülmeye çalışılması iyi bir gelişme.Bunda istikrarlı olmak lazım.

3)Eğitim sistemi yavaş yavaş oturacaktır.beklemek lazım.Ezberci sistemden kurtulmak ve bilgiyi öğrenmekten çok kullanabilme yetisine kavuşmak lazım.

4)Suriye politikasında nötr görünümlü muhaliflerin yanında olmak lazım.

5)Süveyş kanalı'nı ve Aden körfezini kendimize açık tutmamız lazım.

6)Almanya ve Fransa,Nijerya petrollerini,Nijer-Mali-Moritanya-Batı Sahra-Fas-İspanya üstünden Avrupa'ya ulaştırarak Türkiye'yi enerji piyasalarında by pass etmeye çalışıyor.Fransa'nın Mali'ye müdahaleside bunun içindir buna engel olmak lazım.

7)MİT'in yurtdışı operasyonlarda etkinleştirilmesi lazım.Şİmdiye kadar yurtdışı operasyonlar için silahlı kuvvetlerden izin alınması gerekiyordu.Bu tam bir saçmalıktı.Ordu,yurtdışında istihbarat görevini mi yürütsün yoksa yurt savunması görevini mi?Gerekirse bu ikisi işbirliği yapar.Ancak istihbarat istihbarat kurumlarının işidir.Belli ki bu yasayı 80 darbesinden sonra koyanlar Türkiye'nin yurtdışı istihbaratta etkin olmasını istemeyen güçlerdi.Zararın neresinden dönülse kardır.Şİmdilik aklıma gelenler bunlar.

1|1
    0|1
    • Güzel analiz , fikirlerinin hepsine katılmasam da

• bu kadar vergı cenettı ulke varken dedıgınızı yapmak zordur.dıyelım kı yabancı yatırımcıyla degılde kendı capınızda buyumek ısteyıp bebek endustrı tezı dogrultusunda korumacı polıtıkalar uygularsanız bu kez de butce acıklarını azaltmak ıcın vergıler arttırılır ve bu kez de ulkedekı vatandaslarınızdan tepkı gorursunuz ve uygulayamassınız.bu dedıklerınız cıft tarflı dusunulmesı gereken konulardır.tek yonuyle sabıt kur uygulamak guzel gıbı gorunebılır ancak dıs tıcarette etkın sekılde yer alamssn

• çok güzel yazmışsın katılıyortfum

• ben ekonomı kısmıyla ılgılenıyorum...oncelıklı hedefım fıyat ıstıkrarı olur.ve enflasyonu yuzde 5 duzeyıne dusurmek ıcın gereklı malıye polıtıkalarını dengeler bozulmayacak sekılde uygulamaya calısırm.anlasabılecegım ve uyumlu olabılecek bır Mb baskanının secılmesı ıcın ugrasırım.para polıtıkası da en az malıye polıtıkası kadar onemlıdır.kuresel krız donemlerınde en cok para polıtıkası etkındır.kısa vadede dıs borcların odenmesı ıcın devlet ıc borclanma senetlerını ıc pıyasada borclanmak ıcın ugrasırım bu yuzden atıl kapasıtede bulunan altın tasarruflarını ortaya cıkarmak ıcın bır dızı calısma yaparım.malıye bakanı ve ekonomı bakanını kesınlıkle makro duzeylerı okuyabılen kısıler arasından secerım.benım ıcın carı denge ıkıncı plandadır bu yuzden borclanmayla yatırımların arttırılmasını saglayabılırım.lıberal ekonomı onemlıdır.ancak tek sorun fınans ve reel sektor arasındakı gucler arasında.hangısıne agırlık verebılecegımı dusundum ama bır turlu ısın ıcınden cıkamadım ama gelısen bır fınans pıyasalarının reel sektorude olumlu etkıleyecegını dusundugumden fınans pıyasalarını guclendırebılırım.gelısmıslık duzeyını arttırmak ıcın beserı ve fızıkı yatırımlara oncelık verırım.ulasım ve haberlesme tıcaretın en onemlı ve olmassa olması ıkı konudur.bu yuzden bu konuların ustune ıyı egılmek gerektıgını dusunuyorum.egıtım sıstemınde kademelı sekılde degısklıge gıtmeye dusunurum.5+4+4..egıtım sıstemını oturtmak ıcın ugrasırım.son 4 yıllık lıse zamanından once cocugun secım yapabılmesı ıcın degısık yetenek sınavları duzuenlerım ve meslekı egıtım planını on plana cıkarırım.benım ıcın yabancı yatırımcı onemlıdır.ben bır cok ekonomıstın aksıne yabancı yatırı mcının ne sekılde olursa olsun ulkeye yatırımını tesvık ederım sonucta kısısel refahı artırmanın bır yoluda yabancı yatırımcıyı cekmektır.saglık alanında labaratuvar bunyesını arttırak transfer sosyal harcamasında azaltmaya gıderım.cunku transfer harcamaları hıbe gıbı oldugu ıcın calıskan bır toplum duzeyını dusurur ve toplumu tembelestırır.

0|0
    0|0
    • illa liberal ekonomi olmak zorunda mı :)

• biranda %4'ten % -5'e gitmesi zaten dengeleri bozar.Onu kabul ediyorum.Ancak sadece yön o olmalı diyorum.

• faizler yüksek olmadığı için kişi başı gdp fazla artmaz kağıt üstünde.ancak mal çokluğunedena doğacak ucuzlukla enflasyon düşer ve o sabit kalan gdp'nin etkisi artar...

• Asıl soru: "Neyi değiştirmezsin?"

2|0
    0|0
  • türkiye yi değiştiririm... fakirleri değiştiririm ..siyasilerin hepsini değiştiririm bir tane ikiyüzlü olmazdı... daha değişecek çok şey var...

0|0
    0|0
  • ilk once hainleri bir yere bu futbol sahası olabilir yetmez bile o kadar çokkı benzın dokup yakardım

0|1
    0|0
  • İnsanları değiştirmeyi hedeflerdim ve insanları değiştirecek düzenlemeler yapardım

0|0
    0|0
  • Suanki iktidarin ilk icraatinden baslarim degistirmeye :D sen napardn :)

0|0
    0|0
  • İktidar olsam ülkeyi soyup soğana çevirirdim herkesin yaptığı gibi

0|0
    0|0
  • şuanki iktidardan memnunum

0|0
    1|3
  • Terore verilen imtiyazlari ve saglık islerini.

0|0
    0|0
  • Sermaye için değil halk için hükümet olunması gerektiğini öğretirim insanlara.Benimkisi değiştirmek değil öğretmek olurdu ki insanlar kime ne için oy attığını bilsinler.

0|0
    0|0
  • ülke stratejisini değiştirirdim. ülkem için 5 ana iş kolu seçerdim. bunlarda avrupada ve ortadoğuda birinciliği hedeflerdim. aynı sektörlerde dünyada da ilk 5e girmek amacım olurdu. ülkemin tüm imkanlarını buna seferber ederdim.

0|0
    0|0
    • bu da sektörler arasında aşırı bir dengesizliğe yol açar.bazı sektörler ötekilerden öne çıkartılabilir tabii ki.ancak buçok aşırı uçlara kaçmamalı.

• başarılı ve istikrarlı bir ekonomik yapılanma için, ülke olarak "niche" işlere odaklanmalıyız. Fark yaratmayı başarabilmeliyiz. Her işte her sektörde olacağımıza akıl+verimlilik+ülke imkanları+jeopolitik konumumuz+genç işgücümüzü birarada düşünerek en uygun 5 sektörü seçebiliriz. Aslında benchmark yaparak İtalya ve Güney Koreyi burada rol model ülke olarak ta seçebiliriz. Bugün bu ülkelerin yaptıkları tam da bizim yapmamız, içinde bulunmamız gereken sektörlerdir.

• Bütün vatan hainleri idam ederdim.Pkklılar ve yandaşları dhkpc ve yandaşları,ülkeyi peşkeş çekenler,gezi parkını savaş alanına çevirenler,halkın sırtından geçinenler,atatürkü kullananlar,dini sömürenler,türklüge hakaret edenler,islamı yozlaştıranları yok ederdim!

0|0
    0|0
  • bunu zamanında tayyipgillere de sormuşlar ve vermiş olduğu cevabın uygulamasını yapıyor. anayasanın ...nı belliyor :)))

1|0
    0|1
  • sanırım ilk önce tarım konusunda bişeyler yapardım

0|0
    0|0
  • Hukuk sistemini

0|0
    0|0
  • basın özgürlüğü! kapalıların özgürlüğü! düşünce özgürlüğü! kapalılar açıklara açıkların kapalılara laf attığı anda hapsi boylucakları bir kanun çıkartırdım kapalı dinini açık özgürlüğünü rahatca yaşıcak! eğitim sistemi! zorunlu emeklilik! mesela emeklilik yaşı gelince sike sike emekli olacak öyle ben çalışıcam yok .. yok ki gençlerin önü açılsın!

0|0
    0|0
  • Belli bir standartın altındaki tüm liseleri meslek lisesine çevirirdim. Tornacısından fırıncısına, herkes işinin ehli olurdu. Apaçi olacaklarına.

0|0
    0|0
  • İşsizlik değiştirirdim ve belli suçlar için idam getirirdim..

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    17

Kızlar Ne Diyor 2

• İşçilerimizin maaşlarına artış yapardım

1|0
    0|0
  • ilk işim tarımı ön plana çıkarmak olurdu...türkiyede çok ta güzel yetişebilecek tarım ürünlerini yabancı ülkelerden alıyoruz...

bir sürüde işsiz var zaten fabrikalar açardım tarım sektöründe.

ondan sonra Türkçe dışında yabancı adlarla iş yerleri açanlar için para cezasını uygulardım.

türkiyede sokaklarında mı geziyoruz amerikada mı belli değil.

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;