Haluk Bilginer'in filmine sansür uygulanması sizce siyasi mi ve ülkedeki sansür yasaklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Haluk Bilginer'in oynadığı festival filmi için yasak getirilmeye çalışılmış. Daha doğrusu 22 dakikalık filmin bazı sahnelerinin değiştirilmesi talep edilmiş. Bu talep sansür konusunda yeni bir aşamayı da işaret ediyor. Zira bugüne kadar eser işletme belgesi alamayan filmler tümden reddediliyordu. Kurul ilk kez bir filmin bazı sahnelerinin değiştirilmesi gerektiğine ‘hükmetti'.

Filmde Haluk Bilginer’in hayali ülke başkanını canlandırdığı film uzak gelecekte geçiyor. Birleşmiş Milletler “Dünyayı Terk Edin Mars’taki Kolonilere Yerleşin’ çağrısı yapınca son arzusu şnitzel yemek olan başkan yaverini görevlendiriyor. Ancak son tavuk 200 yıl önce görülmüştür ve yaverin işi oldukça zordur. Bu sansürün siyasi olduğunu söyleyenlerde var sizin yorumunuz nedir?
Haluk Bilginer'in filmine sansür uygulanması sizce siyasi mi ve ülkedeki sansür yasaklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?#Wimpy

1|2
117

En İyi Kız Görüşü

• yok artık ama yani... sahnelerinin değiştrilmesini istemek nedir yaa otursunlar önetmenlik senaristlik yapsınlar isterlerse... çok biliyorlarsa... sansüre hayır diyorum ama bu sansür değil başka bir şey

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Bu ülkenin en az yarısının acil ve ciddi bir demokrasi dersine ihtiyacı olduğu bir gerçek.. Sadece bu kelimenin adını söylemesini biliyorlar. Ha bir de "ileri demokrasi" dedikleri bir şey var.. O apayrı bir konu.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 10

• Bunlar Kemal Sunal ın mazlum rolünü oynadığı bir film vardı oradaki havuz sahnesini kesmişlerdi çok şaşırmıştım. Siyasi mi bilemem ama saçmalıklarla dolu olduğu kesin

1|1
    0|0
  • Kesinlikle uygulanan sansür siyasi... Ama cok da sasirmamaliyiz, herseyin kontrol edilmek istendigi bir ulkede, sosyal medyaya el konulup iletisimin tamamen kesildiği bir yerde...

0|1
    0|0
  • Bu ülkede duyulmak görülmek istenmeyen şeyler sansür yer, gayet tabi doğal..

0|2
    0|0
  • Sansüre karşıyım. Hele ki bu adamın oyunculuğunun olduğu yerde.. Artık ifade özgürlüğünün b. kunu çıkardılar.

0|1
    0|0
    • artık sansürlemiyorlar bir de değiştirilmesini talep ediyorlar neredeyse kendileri tekrar yazacaklar

• İş oraya doğru gidiyor zaten maalesef..

• Doğrudan kesemedikleri için böyle oyunlarla kısıtlıyorlar resmen sanatı, sanatçıyı. Haluk Bilginer gibi baba bir oyuncuya dahi yapılıyorsa artık söyleyecek söz kalmadı.

0|1
    0|0
  • film hakkında hiçbir bilgim yok sadece ülkedeki sansürle ilgili fikrimi belirtmek istiyorum.
    Dün bir programda kepaze ve kahpe kelimeleri sansürlenmedi hayret ettim doğrusu çocuklar da izliyor başka bir dizide ezik sünepe varoş gibi kelimeler kullanılıyor çok yazık.

0|1
    0|0
  • Üzgünüm:(

0|1
    0|0
  • Aklıma Tatlı Hayat dizisi geldi

0|1
    0|0
  • Siyasetle alakasını çözemedim

0|1
    0|0
    • başbakan rolü oynuyor ya orası sanırım benim de aklıma başka bir şey gelmedi

• Isterlerse butun filmleri sansurlesinler gerçekleri sansürleyemezler , tabi millet uyuduğu için kimse bilinclenmez amacta bu sanatçınin önü kesiliyor. Çünkü gerçek sanatçı halka mal ettiği şeylerle halkın gözünün onundeki perdeyi kaldırmak ister bunu engellerler onu engeller şunu engellerler önemi yok, bir gün mutlaka kendileri de engellenecekler ilelebet.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Türkiye'de bu tür olayları gayet normal karışılıyorum

0|1
    0|0
  • sansür saçma. sansürledikçe daha göz önüne getiriyorsun sansürledeğin şeyi.

2|1
    0|0
  • Siyasi tabii ki başka ne olacak

0|1
    0|0
  • Sansürlü Filmden bir Yol Olmaz..

0|1
    0|0
  • Tabi bu tür kısıtlayıcı ve özgürlügü bitirici hareketler can sıkmaz yakar
    Bu tür hoyratlıklardan hanzoluklardan hödük ve düdüklüklerden uzak durulması gerekir
    Sanata ve sanatçıya saygı ve sevgi duymayan toplum bir gözünü kaybetmiş demektir

0|1
    0|0
  • siyasi

0|1
    0|0
Yükleniyor... ;