Türkiye'de son zamanlarda basılan kitaplardan 10 tanesinin 4'ünün kişisel gelişim kitabı olmasını neye bağlıyorsunuz?

Yeni çıkan kitaplara bakıyorum çoğunluğu kişisel gelişim kitabı. Çok nadir fantastik romanlara rastlıyorum onlarda yabancı benzeri olarak yazılmış oluyor. Mesela kitabın yazarı Türk ama ana karakterin ismi ''Adams'' falan insanın gülesi geliyor hal böyle olunca. Tarihi kitaplar da genelde hep Osmanlı ya da Cumhuriyet ile ilgili oluyor mesela öncesi hiç yok. Dünya eleştirisi yapanlar ya da yapmaya çalışanlar da hep komplo teorisi ile karıştırıyorlar maalesef. Neyse neden son zamanlarda hep kişisel gelişim ile ilgili yazıyor insanlar sizce.
Türkiye'de son zamanlarda basılan kitaplardan 10 tanesinin 4'ünün kişisel gelişim kitabı olmasını neye bağlıyorsunuz?#Wimpy

2|2
1715

En İyi Kız Görüşü

• Türler arasında kişisel gelişim en zahmetsiz ve yüzeysel olan olduğu için
    Bir yazar sorunu yazıyor ve onun çözümünü de yazıyor al sana kişisel gelişim
    Tabi birde bunun daha derin tarafı var bu da psikolojiye giriyor daha çok ama kişisel gelişim ile benzerliği sorunu ve çözüm ile beraber sorunun nedenlerine inilmesi

1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Eee kitap yazmaya ehliyet istemiyorlar ki. Önüne gelen kitap yazabiliyor. Kişisel gelişime gelince millet özü bırakıp saçma sapan şeylerle mutlu olmanın yolunda. İşin aslı bu kişisel gelişim kitapları insanlara sadece içi boş bir gaz veriyor. Bunun yan etkileri de büyük. Kitabı okuyorsun. Gaza Gelip ümitleniyorsun hayatının daha iyiye gideceğini sanıyorsun. Kitaptakileri bire bir uyguluyorsun. Ama acı gerçeklerle yüz yüze gelince kitapta yazanlar hiç bir işe yaramıyor. Bunu da görünce eskisinden daha çok çöküyorsun.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 16

• Bakıyorlar ekran çakma psikologla, yaşam koçuyla dolu, anlıyorlar buradan para çıkacağını. Eh bir de birkaç şey yaşadılarsa gelsin paralar.

0|1
    0|0
    • o alanın ünlü isimleri belli zaten onlarla yarışacak kitaplar yazamıyorlar ki. gerçi günümüzde çoğu kişi para kazanmak için yazıyor o konuda haklısın. popüler kültürden beslenmeye çalışan insan sayısı çok fazla

• O alanın ünlü isimleri belli ama o alandan olmayanlar bile çıkıyor ekrana. Geçen sosyoloji mezunu kadın "kendini geliştirdiği" için psikolog olarak ekrana çıktı. Konuştu da konuştu. Evet bir Kemal Sayar değiller tabi ki ama amaçları da bu değildir.

• 0|1
    0|0
  • Bence, insanlarin bir bosluk, caresizlik ve mutsuzluk denizinde cirpindiklarinin farkinda olan uyaniklarin, fazla bir yetenek gerektirmeden duz yaziyla yazilan genel olarak tavsiye ve bilgi iceren kitaplardan para kazanmayi hedeflemeleri.

0|1
    0|0
    • yani insanların içinde bulunduğu duruma göre kitaplar yazılıyor diyorsunuz arz talep meselesi gibi

• Bence öyle.. Ve yazdiklariyla belli bir kitleye ulasmalari falanda gerekmiyor. Her yastan insanin, hayatinin belirli zamanlarinda ihtiyac duyabileceği turden oneriler ve izlenecek yollardan bahsediyorlar.
      Herkes gibi benim de kitaplarimin arasinda varlar.

• kişisel gelişim yaratıcılık gerektirmiyor bence. insanları pohpohlayıp istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz uğraşın tarzı basit konulsrı ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyolar.

0|1
    0|0
  • toplumda neye en çok ihtiyacımız varsa piyasa da öyle şekilleniyor... demek ki ülkecek kişisel gelişimimiz sıkıntılı :D

0|1
    0|0
  • Yaratıcılık 0 çünkü. Bireyin yaratıcı zekası varsa bile eğitim öğretim sistemi bunu köreltiyor.

0|1
    0|0
  • Evet. Özellikle aynı şeyleri yazan kişisel gelişim kitapları sıktı artık. O "adams" lı kitaplar ayrı bir komedi

0|1
    0|0
    • az önce bir tane daha gördüm öyle bir kitap ismi ilgimi çekti konusuna bakayım dedim bir baktım yabancı hikaye gibi duruyor. Sanki yazar Amerika'da büyümüş de orada yaşıyormuş gibi yazılmış. Hayat hikayesine baktım Türkiye'de yetişmiş. Tuhaf bilemedim

• Arz talep meselesi galiba

0|1
    0|0
  • Ve satılmayan, sürekli indirimde olan ayrıca 2. el piyasasında satamadığımız bu kitap türlerinden hoşlanmıyorum.
    Başarabilirsinleri pompalayan Ssoganik cümlelerden oluşan bu eserleri sevemedim...

0|1
    0|0
    • zaten genelde fazla kitap okumayanlar tercih ediyor içinde bulunan bir kaç süslü cümleye kanıp

• Haklısın.
      Sonra cesaretlenip yine okuyor, yine okuyor...
      Sonuç mu?
      Çok kitap okuduğunu ve bunun gelişmişlik göstergesi olduğuna inarak, doyurduğu egolarıyla kandırmaca oynanıyor...

• Twitter'da 50K takipçisi olan herkes kitap yazmaya çalışıyor, en kolay sallayabilecekleri alan da kişisel gelişim...

0|1
    0|0
    • zaten hemen hemen hepsi farklı cümleler ile aynı şeyi yazıyor tabii bazı isimler hariç

• Gelişsinler diye:/

0|1
    0|0
    • yazılanlar kişileri geliştirecek kitaplar değil ki ://

• kalite olmaz ise normal derim ben bu duruma ama yani onunla da ilgisi var mesela okuyan da Türk yazarları okumuyor yabancı okuyor çoğunlukla bu yüzden

• Aynen doğru

• İnsanalrın kendilerini geliştirmeye ihtiyaçları var çünkü. Bir şekilde etrafta olan olaylar , durumlara karşı sükuneti korumak , ruh sağlığını bozmamak , Mutlu olmak için kişiliğimizi geliştirmeliyiz. Ama çıkan kitapların belkide amacı ticaridir sadece.

0|1
    0|0
    • kitaplar insanları geliştirse zaten sorun yok bu türün içinde güzel kitaplarda var ama son zamanlarda çıkanların hepsi gaz veren kitaplar bir işe yaramıyorlar yani

• Neye ihtiyaç varsa o üretilir

0|1
    0|0
  • İnsanlar sıyırıyor

0|1
    0|0
  • belki de eksiğimiz budur :/

0|1
    0|0
    • eksiği kapatmıyorlar ki yani çok bir işe yaradıkları söylenemez. zaten işe yarayan kişiler bu alanda yazıp etkili oluyorlar

• haklısın ben kişisel gelişim kitaplarının faydasını gören çok az insan tanıyorum

• gelişmeye ihtiyacımızın oldugunu baglıyorum

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Daha çok ilgi gören kitaplar o tür olduğu için maalesef

0|1
    0|0
  • Naçizane fikrim; bugünün en çok okunanlarının kişisel gelişim kitapları olmasından dolayı rant kavgasına kitap sektörünün de bulaşmış olması, zaten hali hazırda kaliteli roman yazabilecek kalibrede çok yazarın olmaması ve popüler kültürün getirdikleri. Yani toplumda en çok ne okunuyor ya da okunduğu görülüyor o alanda yoğunlaşıyor '' üretim '' adı altında yazılanlar, ve malesef kimsede doğru dürüst yaratıcılığın da kalmaması bunu körüklüyor. Keşke mensup oldukları '' tür ''ler gibi gelişime katkı sağlayabilselerdi bu bahsedilen kesim kitaplar...

1|1
    0|0
    • kitapların para kazandırmadığı zamanlarda kaliteli kitap yazılması da nasıl bir ironi ise artık :D

• Beyin mi bitti naptıysa :))))
      Hakikaten; Kelebek'i okuyorum herifin anıları hapishaneden kalma mektuplardan vs oluşuyor, Werter'i okuyorsun keza. Bugün herkesin bildiği Dostoyevski ve Tolstoy'un nasıl yaşam sürdükleri, ne şartlarda yazdıkları da ortada :))))
      Neymiş; yokluk = maksimum verim :))))

• Bireysel gelişiminde ilerleyemesen, toplumsal gelişim nutukları atan insanlar için yazılıyor o kitaplar.
    Okuyun... Okutun...
    Son olarak gülücük 😂

2|2
    0|0
    • sana bir şey katmayan kitabı okusan ne olacak okumasan ne olacak değişen bir şey yok ortada

• Sen kitabın kusurlarını mı görüyorsun. İnsanlara da yaklaşımımız bu şekilde olmamalı ki, işimize gelen taraflarını değil de asıl öğrenmeniz gereken tarafları eleyip kendimize bir sonuç çıkarmalıyız

• kitapları eleştiririm ben her zaman çünkü her türlü bilgiyi belli bir mantık süzgecinden geçirmeden kabul etmem. İnsanlarda da öyle. Böylece kendimce iyi ve kötüyü ayırt edebilirim

• çeşitlilik derinliği aldı götürdü. genel bir kıtlık var. gene de olağanüstü işler yapılmıyor değil. seçici olmak gerek.

0|1
    0|0
    • öyle oluyoruz yine zaten ister istemez de bunların basılması vs tuhaf geliyor yani önceden değerlendirmiyor mu yayın evleri bunun farkında değiller mi diye düşünmüyor değilim

• bu siteye toplum olarak bakmak yanıltır insanlar burada hayallerini yaşıyorlar o yüzden ite ile gerçek arasında keskin çizgiler var. Tabii bir de buradaki yaş ortalaması düşük yani yazan yaşlara bakma onüç yaşında da var burada 15 yaşında da... doğal olarak buraya bakarak yargılamak hataya düşürür. o yaşlardakilerden bilinç beklememek lazım

• yeni askerden geldim. burası iyi bile.

• Aslında çoğu kişilik "kişiliksiz" bireylerin "kişilik" bulma umuduyla bir kurtarici, sihirli değnek misali gördüğü kitaplardir... kişisel gelişim kitaplari genel itibarıyla bir toplumun hayattan beklentileri-başardiklari oranını bize göstermektedir. Hele toplumumuz da bu tür kitaplara olan rağbet toplumumuzun kacta kaçının kendi durumundan memnun olmayıp hep başka arayislarda başka alternatifler peşinde olduğunun gosteriyor. ...

0|1
    0|0
  • Ülkede insanlar ne yaparsa yapsın günü zor kurtaracak duruma geldikleri için herkes acaba bende mi mallık var dur az şunları okuyum belki kendimi geliştiririp bişeyler yaparım umuduyla talep gösterince önüne gelen de bu kitapları yazmaya başlıyor. Ha sonuç derseniz önüne gelenin yazar olduğu bu günlerde kitaplar dandik, insanlar çaresiz.

0|1
    0|0
  • gunumuz sistemi kandirmaya dayali
    insanlarin kandirilmayi en cok sevdigi konu ise her seyi basarabileceklerine karsi olan inanclari
    umut satiyolar iste

0|1
    0|0
    • açıkçası bir iki gaz veren söz yazıp insanlara umut vermiyorlar ki kitap bitince gaz da bitiyor

• evet hizli tuketim hizli yasam artik ani yasamak diye bir sey var biliyorsun bu cercevede kitap ya da sanat eserleri (!) de kullan at tarzi tuketiliyor

• Kimse kişilik kalmadıki, Artık insanlar otuz yaşına geliyor ve hâlâ nasıl davranması gerektiğini bile bilmiyor

0|1
    0|0
  • Çünkü Türkiye'de psikolojik sorunlar yükselişe geçtiği için iyi kazandırıyor demek ki. ..

0|1
    0|0
  • kısa yoldan zengin olup, umutsuzları sömürmeye çalışanların varlıklarına bağlıyorum.

0|1
    0|0
  • Etraf manyak dolu, yaz baba yaz.

0|1
    0|0
  • Insanlarin cok saf olmasına.

0|1
    0|0
  • Ülkede Kişisel gelişim kitabı yazacabilecek insanların varolmasına yorardım.

0|1
    0|0
  • Gerçekleri kurmaca bir şekilde anlatmak yerine akıl vermeyi tercih ediyolar

0|1
    0|0
    • akıl verme olarak görmüyorum ben ya hepsi aynı şeyleri tekrarlayıp duruyor ama kimseye faydası olmuyor

• Bilemiyorum ama birisinin herşeyi biliyormuşçasina davranması benim moralimi bozuyor. İnsanlari aynı teknede yoguruyormus gibi aynı kalıplara sokmaya calisiyolar

Yükleniyor...