‘Budala’ kitabını okudunuz mu?

“Benim yalnızca boyum posum, elim yüzüm yetişkine benziyormuş; ama gelişme yönünden, ruh, kişilik yönünden, hatta belki akıl yönünden bile, bir çocukmuşum ve altmış yaşına dek de yaşasam, böyle kalacakmışım. Çok güldüm tabii; doğru değildi bu; nasıl çocuk olabilirdim ki ben? Burda gerçek olabilecek tek şey, yetişkinlerle ‘birlikte olmayı sevmememdi; gerçekten de –ta ne zaman fark etmiştim bunu- büyüklerle birlikte olmayı sevmiyordum. Çünkü yapamıyordum onlarla. Yetişkinler bana ne söylerse söylesinler, bana karşı ne kadar iyi olurlarsa olsunlar, bana zor geliyor onlarla birlikte olmak; canım hep dostlarıma gitmek istiyor; ve benim dostlarım, her zaman, yalnızca çocuklardır.”

...

“ ‘Şu anda bir şey söyleyemem; daha sonra söyleyeceğim.’ ‘İyi ama niçin? Herhalde onun yüzünde de bir şeyler yazılı?’ ‘Elbette yazılı. Siz Aglaya İvanovna, olağanüstü güzel bir kızsınız. Öyle güzelsiniz ki, insan size bakmaya korkuyor.’ Bayan General ısrar etti: ‘Hepsi bu kadar mı? Ya karakteri, özellikleri?’ ‘Güzelliğe ilişkin değerlendirmede bulunmak zordur. Buna hazır hissetmiyorum kendimi. Gizemli, bilmecemsi bir şeydir güzellik.’ “

“Kız kardeşinin omzunun üzerinden resme adeta içer gibi bakan Adelaida: ‘Bu ne güç böyle!’ dedi. Lizaveta Prokovyena sertçe: ‘Ne gücü? Nerde? Kimde?’ diye sordu. ‘Böylesi güzellik, güçtür!’ dedi Adelaida, coşkuyla. ‘Böylesi güzellikle, insan dünyanın altını üstüne getirebilir!’ “ … “Gördüğün gibi, iyilikseverlik güzel bir şey, ama fazlası zararlı.”

“Örneğin, üzerinde titrediği oğlu ya da kızı kendine herkesin gittiği yoldan ayrı bir yol tutturan hangi ananın yüreği ağzına gelmez? O yüzden bebeğinin beşiğini sallayan her ana: ‘Aman kendine özgün bir yol tutturmasın da mutluluk, bolluk içinde yaşasın!’ diye düşünür.”

...

“Sonunda gözlerini kaldırıp Nastasya Filippovna’nın gözlerinin içine dikti ve dikmesiyle de rakibesinin kin dolu bakışlarının neler gizlediğini gördü. Kadın, kadını anlamıştı; Aglaya ürperdi.”

#KitaplarKalpKırmaz
#Raskølnikov

1|3

En İyi Kız Görüşü

• Çok güzel kesitler seçmişsin..(: Henüz bir saat önce bir arkadaşım önerdi onuda bu hafta okuyacağım.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 6

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor... ;