Ateistlere Allahı nasıl kanıtlarsın?

Bir ateist bana Allahı kanıtla derse nasıl kanıtlarsın mantıklı şekilde

0|1
2025

En İyi Erkek Görüşü

• Kanıtlamak imkansız siz kanıtlamak ile inanmayi karistirmissiniz Allah demiyorki benim varligimi kanitlayip inanin ☺diyor ki evrendeki işleyişe düzene ahenge kendinizdeki mukemmeliyete bakıp bulabilirsiniz

2|1
    0|1
    • Ama onlar bilimsel şeylere dayandırarak kanıtladıklarını sanıyorlar Allahın olmadığını

• inanc degil felsefi düşünce

• @Erkek1990 dostum her yere felsefi düşünce ile alakalı olan Google açıklamasını kopyala yapıştır yapıyorsun, fakat atladığın şey şu. Felsefenin temel taşı tanrisizlik üzerine kuruludur. Yani şunu demek istiyorum, felsefi bir düşünceye inanmak doğru ise bir çok felsefi düşünceye inanmamız gerekir. Örneğin Rousseau nun insanın sınırsız güçlere sahip olduğunu söylemesine de inanıyor musun? Buda bilimsel ve felsefik olarak mantıklı geliyor ama bizim sınırsız güçlerimiz yok. Biraz kendi mantığınızın izinden gidin...

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 24

• Kuran'ı göstererek.

1|1
    0|2
  • Kanitlanamaz.

0|0
    0|0
  • bosver

0|0
    0|0
  • Boşa kürek çekersin

0|0
    0|0
  • kanıtlayamadıgı icin kimse onlara zaten ateistler

0|1
    0|0
  • Kulun ona ihtiyacı var, Allahın yok.

0|0
    0|0
  • Hiç bir şekilde.

Boşuna dil dökme. Her bir seye bahaneleri var nasılsa

0|0
    0|0
  • Bana yönlendir

0|0
    0|0
  • Kimse ne varlığını ne de yokluğunu kanıtlayamayacağı için agnostizm var zaten :)

0|0
    2|0
  • yaşayarak kanıtlanır, bilimsel olarak ve anlatarak inandıramazsın

0|0
    0|0
  • Allahin bilimsel olarak kaniti olsaydi imtihan olmazdi

0|0
    0|0
  • o kendi inanmalı zorla olmaz

0|0
    0|0
  • İnanan çok bırakırım onlarda inanmasn

0|0
    0|0
  • Kendi varoluşunu ispatlayıp inanmıyorsa boşver inanmasın

0|0
    0|0
  • nasibiyse inanır

0|0
    0|0
  • Uğraşmam ki herkesin inancı kendine

0|0
    0|0
  • kanitlanmaz

0|0
    0|0
  • Bilim henüz Yaratıcıyı anlamaya çok uzak. Ateistlerde bilim ne derse ona inandığı için daha çok yolumuz var.

0|0
    0|0
  • Yansınlar şerefsizler. Banane inanmak isterlerse o imanı anlamak isterlerse anlatılır. İsteyene anlatmak basittir. Anlayana sivrisinek saz anlamayana sazı s. ksan az.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 19

• Kanıtlayamazsın. Zaten kanıtlayamayacağın için bu soruyu soruyordur; amacı olmadığını sana ispatlamak olduğu için.

Oysa ne sen ne de onun müspet kanıtları var. Bin yıllık haybeye bir tartışmaya, siz de dahil olmuş olursunuz sadece.

1|1
    0|0
  • En ufak bir insan yapımı bir şeyi gösterip bunun kendi kendine olabilceğine inanabilirmisin? de insanın vücudunda beyinden tut kalbininin damarların 1000 çeşit olayın sistematik bir şekilde çalıştığını biliyosun peki bunun nasıl kendi kendine olabilceğine nasıl inanabiliyosun diyebilirsin.

0|0
    0|1
  • Tanrı? nın varlığını kanıtlayan ve ateistlerin iddialarını boşa çıkaran deliller sırasıyla şunlardır:

a. Varlık Delili (Ontolojik Kanıt)

b. Âlem Delili (Kozmolojik Kanıt)

c. Nizam ve Gâye Delili (Teleolojik Kanıt)

d. Psikolojik Delil (Dinî Tecrübe Kanıtı)

e. Ahlâk Delili

Bu delillerin ortaya koyduğu iddialar bütünüyle ateizmi imkânsız kılmakta ve dayanaklarını yok etmektedir. Bir insanın bu kanıtları öğrendikten sonra ateist olması mümkün değildir. Her şeye rağmen o kişi hâlâ ateizmine devam ediyorsa onda fikirden ziyade ideolojinin ağır bastığı görülecektir.

Aslında bu kanıtlar felsefî eserlerin konusu olmakla birlikte, herkesin düşünebileceği, hatta zorlanmadan daha güzel bir şekilde ifade edeceği aklî muhakemelerdir. Nitekim filozof olmadığı halde değişik branştan pek çok bilim adamının bu kanıtlarla ilgili ilginç düşünceleri bulunmaktadır. Bu da Tanrı? nın varlığının herkesin anlayabileceği bir şekilde açık ve seçik bir konu olduğunu ortaya koymaktadır.(Alıntıdır)

0|0
    0|0
  • Merak ettiği her soruya onun can evinden vurarar cevap veririm. Sorduğuna ve ateis olduğuna pişman olup müslüman olur. 😁

0|0
    0|1
    • Merak ettim yapsana hadi :)

• @Delii07 Buradan deist bir arkadaşım vardi Allah'n varlığını bilip, diğer varlıklara inanmıyordu. O konuda onu sıkamam ki... Seni de sıkamam Allah'a inanıyorsan, diğerlerine inanıp inanmamak senin tercihin. Lakin bir atieste Allah'ı kanıtlayamazsın, sadece ona onun yaptığı güzellikleri kanıtlarsın. Dua'yı öğretirsin zamanla duaları kabul olur ve eminim ki Allah'ın varlığına da inanır. :)

Ateist birini müslüman yapmak kolay da deist biriyle bu münakaşaya girmek, 4 yane ateisti müslaman etmek için bosa giden zaman...

• Belki de herşeye dogmatik inanmamak gerek. İlk ayet bile 'oku' iken okuyo musun? Amerikada bir eyalette dogsaydın okuyarak müslümanlıgı bulacak mıydın, emin ol yine aynı şekilde hristiyanlıgı savunuyordun

• Evrende herşey tesadüf olamaz. Ben hayatta zor duruma çok düştüm hep belayı üstüme çekerim. Bu başıma gelenlerde ne zaman ellerimi açıp Allah'a dua etsem bir şekilde o belalardan kurtulmuşumdur bir güç sanki gelip en zor anımda bana yardım etmiştir. İşte o Allah.

0|0
    0|0
  • Ateistlere bir şey kanıtlamayla uğraşmayı bıraktım. Zira artık harbi ateist dediklerimizden kalmadı çoğu bir farkı olması için Ateist oluyor ya da varlığını hissedemedikleri yardım göremediğini düşündükleri için. Özentilik ve acındırma duygusundan başka bir şey değil.

1|0
    0|0
  • Kanıtlayamazsın

0|0
    0|0
  • kanıtlamam :D

0|0
    0|0
  • Kanıtlamaya calısmam cunku onlar genelde kararlarından donmıcek sekılde net oluyolar

0|0
    0|0
  • İnkar duvarı yıkılmaz derler nekadar aciklama yapsakta mutlaka gene bir sekilde soru yoneltecekler ispati olmadigi icin imtihani var zaten

0|0
    0|0
  • Kanıtlamam çünkü uğraşamam

0|0
    0|0
  • sanat varsa sanatçıda vardır :)

0|0
    0|1
  • Ateistlerin de tıkandığı noktalar var ama ona bunu anlatamazsın fazla dindar yaklaştığını söyler.

0|0
    0|0
  • Tanrı'nın varlığını ve dahi yokluğunu kanıtlayamazsın.

0|0
    0|0
  • Uğraşmam

0|0
    0|0
  • mesela bir kalemi yapan biri var demi sanatçı ee bu dünyayı da yaratan birinin olması gerekmez mi bu güzellikler tek başına mı oldu sen kalemi ateistlere bu kalem tesadüfen oldu desen inanmazlar eee bu dünyada tesadüfen olmadı

0|0
    0|0
  • kardeşim uluddağ sözlükten bak bir bence
    ateistlere en iyi cevap diye bir yaz

0|0
    0|0
    • Amacım birine cevap vermek değil yalnız sadece nasıl cevaplar gelir ne derecede bunu kanıtlayabiliriğimiz var merak ettim

• Hayatımı anlatırım

0|0
    0|0
Yükleniyor...