Şiir den anlayan varmı? Kaç gündür, bir şiire takıldım. Şair burda ne anlatmak istiyor?

Sen ki haksın, peki niye rengin sarıdır?

Nesimi: -ben edebiyet ufuklarında doğan aşk güneşiyim. Güneş batarken sararır, diye cevap verir.

Şairin ölümüne fetva veren ruhani: -Bu o kadar melundur ki, onun kanı nereye düşerse onu kesip atmak lazımdır.

Tesadüfen şairin kanından bir damla bu ruhaninin parmağına sıçrar. Cemaat ondan parmağının kesilmesini talep eder. O ise “Ben söz gelişi dedim.” der

Al kanlar içinde olan şair; Zahidin bir parmağın kessen dönüp haktan kaçar, Gör bu gerçek aşığı serpa soyarlar ağrımaz” diyerek ölür.

#PeSimist?

2|0

En İyi Kız Görüşü

• Ruhaniler bedensel varlıklar değil ki. Nasıl kan parmağına sıçrar? Ayrıca ''serpa'' ne demek? Nette araştırdım bir sonuç alamadım. ''Sarpa'' mı demek istedin acaba?

0|1
    0|0
    • Şiirin ne anlatmak istediği ben de bir türlü anlayamadım.

• Bunu babamın tarih kitapları arasında buldum.
      Çözmeye çalıştım.
      Ama bir türlü anlayamadım. saolasın😊

• Rica ederim.

En İyi Erkek Görüşü

• bu hikaye mi şiir mi

0|1
    0|0
    • Şiir olduğunü tahmin ediyorum.
      Pek bende bilmiyorum şiirmi yoksa hikayemi😕

• Hikayeden anlaşılan Nesimini gerçek bir Hak (Allah) aşığı olduğu ve ölümü pahasına da olsa gerçeği dile getirmekten vazgeçmediğidir. Oysa onu İnançsız olarak görenlerin ve gösterenlerin ise sadece işlerine geldiği kadar inanç sahibi olduklarıdır. Benim anladığım bu en azından.

• Aynen benimde aklıma o geldi
      Saolasın😊

Kızlar Ne Diyor 12

Erkekler Ne Diyor 4

• Sakallı şeytan ne dedi, ise o yapılmalıdır demek istiyor.. Cemaat lafı geçtiğine göre.. Koyunların bir araya gelmesi sürü olduğuna göre ahmak insanların bir araya geldiği zamanda cemaat oluyor.

0|1
    1|0
    • O da olabilir mantıklı😕

• Bir saah uyanacağız dolar 5 Tl olmuş ve Tayyip avanesi ortada yok.

• Komutanım kaçarmı kaçar hiç sağı solu beli olmaz.😀

• Pek okumam ama hoşuma gitti bu sözler.

0|1
    0|0
  • devamı ve oncesini atsana

0|1
    0|0
    • pardon ge c açıldı gormedin

• bence o anlama geliyo

• Derdini seveyim lan

0|1
    0|0
Yükleniyor... ;