Insan inandıktan sonra mı anlar, anladıktan sonra mı inanır?

İnandığınız şeyi mi anlamaya çalışırsınız, anladığınız şeye mi inanırsınız? Hangisini yapmak daha çok kazandırır?


0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Çok harika, zekice bir soruyu berbat etmişsin nedime... Sorunun "kazandırır?" kısmını görmezden gelerek cevap vermek istiyorum. Mesele maddi manevi kazanç meselesinden çıkaralım bence.

  Olay şu: İnanç duygusu ve eğilimi, anlamayı gereksiz kılar. İnanmaya yatkın ve inanmaya ihtiyaç duyan bir birey, bir çok şeyi anlamaya gerek duymaz zaten. Din, yaratıcı, kutsallık gibi meseleler buna örnektir. Allah kavramını asla anlayamazsın ki İslamın kutsal kitabı Kur'an bunu açıkça söyler.

  Tam tersi, eğer bir şeyi anlayabilirsen ona inanmana gerek kalmaz. Bİlimsel konular böyledir. Gök gürültüsü... Bilimsel olarak kanıtlanmış ve açıklanmış bir tabiat olayıdır. Bunun nasıl olup olmadığına inanman gerekmez. Eminizdir çünkü. Ama 1000 sene önce gök gürültüsünün tanrının öfkesi olduğuna inanıyorlardı. Çünkü onu anlayamamışlardı. TAnımlayamamışlardı. BU nedenle de g. tlerinden bir açıklama uydurup inanmak zorunda kalmışlardı.

  Özetle, inandığın şeyi anlamana gerek yoktur. Çünkü senden, kendisine inanmanı bekleyen şeyler zaten anlamanı istemez.

  Tersi durum, anladığın şeye inanmana da ihtiyaç yoktur. Çünkü anladığın şeye karşı duyduğun hisse inanmak değil "bilmek" denir. Bİldiğin şeye inanmazsın. EMinsindir.

  Daha ayrıntılı açıklamaya gerek yoktur sanırım.

  BU anlamda, sorunun tam cevabı:

  İnandığınız şeyi mi anlamaya çalışırsınız?: Hayır!
  Anladığınız şeye mi inanırsınız? Yİne Hayır.

  1|0
  0|0
  • Aradığım cevaplardan biriydi teşekkür ederim😊

  • Hepsini Göster
  • Elbette, her zaman anlamak çok daha önemlidir. Çağlar nesiller boyu her zaman anlamak, düşünmek insanlığı ileriye götürmüştür. İnsan, düşünen hayvan olarak düşünmediği sürece insanlığından çıkar. Düşünmekten vazgeçen kitleler her zaman çok korkunç olaylara, toplumsal çalkantılara imza atmışlardır. Bireysel olarak da düşünme konusunda gelişkin insanlardır insanlığı yöneten, ileriye götüren.

   Bir insan, düşünerek insan oluyor ise, düşünmediğinde insan olmaz, gayet basit... HEr hangi bir hayvan düşünmeye başladığı anda da insanlaşır, insanla bağlantıya diyaloga geçmeye başlar.

   Düşünmektir bizi biz yapan.

  • Umarim hep farkinda oluruz bizi biz yapan şeylerin

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 4

Kızlar Ne Diyor 3

Yükleniyor... ;