Özgürlük Heykeli'ni Osmanlı Devleti mi yaptırdı?

Bazı tarihçiler, Özgürlük Heykeli'nin #Osmanlı Padişahı Abzülaziz tarafından o dönemde Osmanlı toprağı olan #Mısır'a koymak istendiğini iddia eder.

Yıl 1854. Osmanlı Devleti ve #Fransa'nın ortak çalışmasıyla #Akdeniz'i #Kızıldeniz ile birbirine bağlayacak bir kanal fikri ortaya atıldı. Fakat bu kanalın açılması #İngiltere'nin çıkarlarını tehdit ediyordu. Bu sebeple tahtta olan Sultan Abdülmecid'e baskı uygulandı ve padişah da bu projeyi askıya almak zorunda kaldı.

Abdülmecid Han'dan sonra tahta çıkan Abdülaziz Han, 19 Mart 1866'da çıkardığı fermanla kanalın açılmasına izin verdi. Yalnız şartları 12 yıl önce yapılan antlaşmada ilginç bir madde vardı. Kanalın Akdeniz'e açılan kısmına dev bir heykel dikilecekti. Bu heykelin eski Mısır firavunlarının giydiği kıyafetler içinde, elinde meşale ile #Asya'nın ışığını sembolize edecek Mısırlı kadın bir çiftçi olmasına karar verildi.

Heykel zaman kaybetmeden Fransa'nın ünlü heykeltıraşlarından Frederic Auguste Bartholdi tarafından yapılmaya başlandı. 1-2 sene parçalar tamamlandı ve heykel Mısır'a doğru yola çıkmaya hazırdı. Fakat Said Paşa'nın ölümünden sonra valiliğe geçen İsmail Paşa, böylesine büyük bir heykelin #Müslüman bir ülkede hoş karşılanmayacağını, ileri ki dönemlerde heykelin putlaştırılacağı düşüncesiyle Mısır'a getirilmemesini istemişti.

1869 Kasım ayında kanal tamamlandı ve büyük bir törenle heykelsiz olarak açıldı. Heykel ise unutuldu ve Paris'te bir depoya kaldırılarak kaderine terk edildi.

Aradan yaklaşık 15 yıl geçti. Fransa ile #Amerika'nın arası oldukça iyiydi. Fransa, Amerika'nın kuruluşunun 100. yılı şerefine bu heykeli hediye etmeye karar verdi. Bunun üzerine Bartholdi heykeli gün yüzüne çıkardı. Heykelin sol kolunu değiştirerek eline bir hitabe ekledi.

28 Ekim 1886'da heykelin açılışı yapıldı. Heykel elindeki meşale, Amerika'da özgürlüğü temsil ediyor. 1960'lı yıllara kadar siyahi insanlara yapılan ırkçı uygulamalara bakınca tarih; özgürlüğün sadece heykelle olmadığını gözler önüne seriyor.

Özgürlük Heykeli'ni Osmanlı Devleti mi yaptırdı ?2|2

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Asyanın ışığı , biri Sunay Akın ve 2 farklı kitapta okumuştum. Mısır valisi değişiyor ve Mısır daki kanal açılışı heykelsiz yapılıyor. Gerekçesi müslüman ülkesinde heykel hoşnutsuzluk yaratır diye istememiş. Heykel için yüklü bir avans ödemiş Osmanlı.

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 2

 • Abdül Aziz sarhoş ve kadın hastası biri olarak İngiltereden 300 bin altın alarak Dolmabahçe sarayını yaptırmış sonra onun karşılığı bazı adaları İngilizlere bırakmıştır.. Osmanlıya en büyük kötülüğü dokunan birsi de odur..

  0|0
  0|0
 • Özgürlük heykeli fransanın abd ye hediyesidir... O kadar...

  0|0
  0|1
Yükleniyor...