Osmanlı'daki savaşçı maymunları daha önce duydunuz mu?Osmanlı'daki savaşçı maymunları daha önce duydunuz mu ?Maymunların görme yeteneğinin insanınkinden üç kat daha fazla gelişmiş olması nedeniyle #Osmanlı gemilerinin gözcü kulelerinde dürbün veya bir insan yerine özel eğitimli maymunlar bulunuyordu. Eğer maymun açıklarda bir gemi görürse çığlık atıp bütün tayfaya haber veriyor ve böylelikle tayfa, yaklaşan bir gemiden haberdar oluyordu. Bu sayede düşman gemisi onları görmeden önce hazırlıklar yapılabiliyor, savaşılacaksa tayfa önceden hazırlanabiliyordu. Tabii tüm bunlar olurken düşman gemisi olan bitenden habersiz, o kadar uzak mesafeleri insan gözünden fark edemedikleri için hiçbir şey olmamış gibi yolculuklarına devam ediyorlardı.

Maymunlar, Osmanlı donanmasında gözcü olarak kullanılırken özellikle Kanuni Sultan Süleyman döneminde Kuzey #Afrika'nın büyük bir kısmının alınmasıyla denizciler ve tüccarlar tarafından #İstanbul'a getirilmeye başlanmış ve bir kesim sonra varlıklı kesimlerin evcil hayvanları haline dönüşmüşlerdir. Özellikle #Galata, Azapkapı ve tershane önlerinde maymunlar satılmaya başlanmıştı. Hatta bir süre sonra sadece maymun satan dükkanlar bile art arda açılmıştır.

Ancak denizdeyken pek göze batmayan ve işe yarayan maymunlar, İstanbul'a gelip şehir içerisinde dolaşmaya ve çoğalmaya başlayınca bundan rahatsız olan bir kesim de ortaya çıkmıştır. III. Murad'ın şehzadeliği döneminde yanında bulunan İmam Abdulkerim Efendi de bu maymunlardan haz etmeyen kişilerin başında geliyordu. Halk tarafından fazla sevilmeyen ve asabi bir adam olarak bilinen Abdülkerim Efendi, özellikle gayrimüslim Osmanlı vatandaşlarına uyguladığı gurur kırıcı ve ırkçı uygulamalarıyla tanınmıştır. Ama asıl vukuatı maymunlara yaptıkları olmuştur. Maymunlardan pek haz etmeyen hatta nefret eden Abdülkerim Efendi bir cuma saati Fatih Cami'sinde verdiği vaazda gayrimüslimlerin bu maymunları cinsel işlerde kullandığını iddia ederek cemaati arkasına almıştır. Bundan sonra her maymun dükkanı basılmış, bütün maymunlar ağaçlara asılarak öldürülmüştür.


 • Duydum.
  0%(0)19%(4)Oy Ver44%(4)
 • Duymadım.
  100%(12)81%(17)Oy Ver56%(5)
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

2|2

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 1

 • Güzel konu.
  Aslına bakarsanız medeniyetlerin kabullendiği, edindiği alışkanlık ve uygulamaların çoğunun kökeni bizden; maymunları evcilleştirmek ve de bazı amaçlar doğrultusunda kullanmak da bizdenmiş sanırım.
  Ama hadisenin köşede hali hazırda başlayan Osmanlı düşmanlarının ağzına layık olacak cinsten...

  1|1
  0|0
Yükleniyor... ;